Στρατιωτική Θητεία
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 27
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    1

    Στρατιωτική Θητεία

    Καλησπέρα..Είμαι 19 ετών, απόφοιτος μουσικού σχολείου και απολύθηκα εδω και ένα μήνα απο τον Στρατό...Η θητεία μου ήταν αρκετά ''προβληματική''..Παρουσιάστ ικα στο Μεσολόγγι και απο την πρώτη στιγμή που έπιασα στα χέρια μου το όπλο ένιωθα να τρελένομαι...Το ίδιο βράδυ πήγα και βρήκα τον ψυχολόγο της μονάδας, και του είπα το πρόβλημα μου..Ο γιατρός μου είπε οτι θα με παραπέμψει στην Στρατιωτική Ψυχιατρική Κλινική Αθηνών για να με βγάλουν άοπλο..Ετσι και έγινε...Δεν θέλω να παραλείψω οτι χειρουργήθηκα στο Στρατιωτικο Νοσοκομείο στην Αθηνα ενα μηνα αργοτερα διοτι μου εμφανιστηκε ενα μικρο ουρολογικο προβλημα..Η νοσηλεια μου μεσα στο νοσοκομειο ηταν κατι πολυ επωδινη...Φοβομουν τα παντα και τους παντες..Τα βραδια δεν μπορουσα να κλεισω ματι..Μετα την αναρρωτικη που πηρα επεστρεψα στην μοναδα μου στην Πλατη Εβρου στο τελευταιο στρατοπεδο της χωρας..Εκει τα πραγματα στην ψυχικη μου υγεια χειροτερεψαν..Κάθε μέρα εκανα υπηρεσιες λογο εμπλοκης και ελειψης φανταρων...Οι βαθμοφοροι απο των κατωτερο μεχρι τον ανωτερο φερονταν πολυ ασχημα και με πολυ ειρωνια στους φανταρους..Οποτε δεν ειχες υπηρεσια ολο και καπου σε εχωναν..Δεν προλαβαινες να παρεις ανασα..Επισκεφτηκα εναν οπλιτη γιατρο και του ειπα οτι ενιωθα..Προσπαθησε να με βοηθησει..Μου εδωσε και καποιες συμβουλες, αλλα δεν τα καταφερα..Τα βραδια ακουγα τα οπλα εξω απο το παραθυρο να γυρνανε απο την σκοπια και να οπλιζουν και να αφοπλιζουν...Αδεια πηρα μετα απο δυο μηνες και πηγα σπιτι μου σε αθλια κατασταση...Δεν ειχα ορεξη να κανω τιποτα...Καπως ετσι ηταν ολη μου η θητεια...Τωρα βρισκομαι στην Γαλλια για σπουδες και ειναι πολλες βραδιες που πεφτω για υπνο και βλεπω εφιαλτες, με την ψυχιατρικη κλινικη, με το στρατιωτικο νοσοκομειο...Ο ηχος απο τα οπλα ακομα βουηζει στα αυτια μου...Πριν τρεις βδομαδες αυτοκτονησε ενα παλλικαρι στον Εβρο..Σκέφτομαι που μπορεί να ήμουν στην θέση του..Βρισκονταν και αυτο σε ''μαυρη'' μοναδα..Οποιος μπορει να με συμβουλευσει για το πως να τα αποβαλλω ολα αυτα απο πανω μου θα με εκανε ευτυχη...Σας ευχαριστω πολυ.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    The 36th Chamber of Shaolin
    Posts
    1,983
    Λοιπον αδερφε σε καταλαβαινω , ημουν εποπ 3 χρονια στην καρωτη διδ\χου στον εβρο, για ενα χρονο μετα την παραιτηση μου ειχα εφιαλτες απο την μοναδα. Προσπαθησε να χαλαρωσεις... Παει αυτο το αφησες πισω , ανηκει στο παρελθον ... Οσο και να το σκεφτεσαι δε σε βγαζει πουθενα , αλλα δε θα πρεπει να σε επιρρεαζει πλεον ... ΠΑΕΙ ΠΕΡΑΣΕ αφησε το εκει στον εβρο και προχωρα μπροστα....

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,699
    Αδερφέ στην καρωτή ήταν απλά πως κατάφερεσ κ είχες εφιάλτες;μιλάω για τεχνικό που ήταν στη καρωτή
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,699
    Αδερφέ βρες καμία γκόμενα κ μετά από λίγο καιρό θα σ φύγουν όλα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    The 36th Chamber of Shaolin
    Posts
    1,983
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Αδερφέ στην καρωτή ήταν απλά πως κατάφερεσ κ είχες εφιάλτες;μιλάω για τεχνικό που ήταν στη καρωτή


    Στην καρωτη στην μεα\απ ημουν , με ειχαν πηξει στις ασκησεις και ειχα να παρω ενα χρονο και αδεια.... Πως να την παλεψω τα νευρα μου ειχαν τσιτωσει ημουν και πιτσιρικας τοτε...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    ανταρκτικη τζαμαικα, κουβα , βραζιλια, κατω μαγουλινιτ
    Posts
    417
    Στρατος και κολοκυθια τουμπανα... Φιλε μου κανε λιγο υπομονη και με τον καιρο θα περιοριστουν και θα εξαφανιστουν οι επιπτωσεις απο τον στρατο. Εγω για αρκετο καιρο εβλεπα ενα ηλιθιο ονειρο εφιαλτη οτι ενω εχω απολυθει και ενω εχω το χαρτι στο χερι για καποιον αγνωστο λογο δεν με αφηνανε να φυγω απο το στρατοπεδο. Εκει να δεις αγχος μεσα στον υπνο μου αφου να φανταστεις ξυπνουσα και για μερικα δευτερολεπτα ειμουν χαλια γιατι νομιζα οτι ειναι πραγματικοτητα.
    Καραβυσμα ησουν κι εσυ σαν κι εμενα , εγω απο βορειοδυτικη ελλαδα παρουσιαστικα στην καλαματα και απο κει καρφι στο σουφλι στον εβρο. Και ημουν ο μονος απο το κεντρο που μου ρθε χαρτι για εβρο τετοια τυχη (ενταξει μετα δυο μηνες ηρθαν και δυο σειρες οι οποιοι ειχαν παει στο κεβοπ για λοχιες). Μη "τρελενεσε" παντως τα "συμπτωματα" με τον καιρο θα εξαφανιστουν θα δεις...
    Δυο εκατομμυρια ευρω και θα μου περασουν ολα...

  7. #7
    Υάκινθε εσυ το εβγαλες το στρατιωτικο ασχετα αν ηταν ζοριακα. Και αυτο ηταν μια νικη. Εγω π.χ πηρα τρελοχαρτο, δεν πατησα ουτε μερα σε στρατοπεδο. Ενας φιλος μου πηγε μια βδομαδα και πηρε μετα κιαυτος Ι5 ψυχολογικο. Μετρησε το αυτο σαν ΝΙΚΗ δικη σου. Εγω αν ειχα τα μυαλα που εχω τωρα οταν ημουνα νεοτερος πιθανοτατα να πηγαινα στρατο. Οχι για να υπηρετησω τη πατριδα αλλα να νικησω σε ενα εσωτερικο στοιχημα δικο μου. Καλη συνεχεια στις σπουδες. Αληθεια ποια πολη εισαι και τι σπουδαζεις Γαλλια?
    1. Πες πες πες στο τέλος κάτι θα μείνει
    2. Ο σκοπός αγιάζει τα μέσα

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Φιλαρακο μπες εδω www.ellinikosstratos.gr καπως ετσι τεσπα γραψε στο google "ελληνικος στρατος φορουμ" κ θα σου βγαλει αποτελεσματα, λοιπον απ ο,τι θυμαμαι στην πρωτη πρωτη κατηγορια εχει σχετικα με τη στρατιωτικη θητεια, μπες εκει κ ρωτα ξερουν περισσοτερα, αντε βρε απολελε κ τρελελε :p
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Posts
    1
    Οχι για να υπηρετησω τη πατριδα αλλα να νικησω σε ενα εσωτερικο στοιχημα δικο μου. Καλη συνεχεια στις σπουδες. Αληθεια ποια πολη εισαι και τι σπουδαζεις Γαλλια?

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Σιγα ρε σεις να πουμε που το παιζετε αντρακλες κ κατηγορειτε τις "γκομενιτσες" με τα "ψυχολογικα" τους, κ σας βλεπουμε μολις μπαινετε που σας πιανουν τα χαζα σας, κ σας λειπει η μανουλα σας κ η γκομενα σας κ κανετε σαν βουτυρομπεμπεδες.. θαρρεις κ αμα υπηρετησετε 9 μηνες θα σας πεσει ο κωλος.. κ κανετε σαν βολεμενα μαμοθρεφτα.. μακαρι να ειχαν κ οι γυναικες θητεια, εγω θα πηγαινα.. κ μετα απο χρονια εξιστορειτε το πρωτο βραδυ στο στρατο λες κ προκειται για το πρωτο βραδυ στη φυλακη.. κ ιστοριες απο το στρατο για το πως καθαριζατε πατατες κ καλλιοπες :p
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    The 36th Chamber of Shaolin
    Posts
    1,983
    Ασε ρε λακρυ , καθαρισαμε πανω απο 8 τονους πατατες και κρομυδια , φτιαξαμε ουτε και εγω ξερω ποσες χιλιαδες ψωμια και καναμε λαντζα καμια 500ρια ταψια... Για να μη πω ποσες φορες ξεβουλωσαμε τις τουαλετες απο τους βοες που αφηναν κατι δισκοιλιοι... Και υπηρετησαμε και με το παραπανω ... Μας χωρισε και η γκομενα χωρις να μας πει κουβεντα , καθομασταν και με τις ωρες προσοχη μεσα στην βροχη , καναμε και πορειες με στραμπουλιγμενα ποδια και μας γαμησαν στις ασκησεις και τα καψωνια... Ειχαμε να παρουμε κανα χρονο αδεια και ουτε μια φορα δε πειραμε την μανουλα μας να κλαφτουμε

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Κατσε ρε συ δλδ πας στρατο για να καθαρισεις κρεμμυδια κ πατατες? Στρατιωτης θα γινεις η νοικοκυρουλα του μαστερ-σεφ, να ξερω δλδ!! Στο στρατο πας για να μαθεις καποια πραγματα ωστε αν ποτε γινει πολεμος (μακρια απο μας κ απο παντου), να μπορεσεις να πολεμησεις για την πατριδα σου, για τον εαυτο σου κ τα παιδια σου! Τα κρεμμυδια κ τα ψωμια ειναι δουλεια αλλονων μην τα μπλεκεις! Οπως κ οι τουαλετες! Για καθαριστριες πατε η για μαστερ σεφ κ ζαχαροπλαστες? Κ σιγα τα καψωνια δηλαδη που σας βαζουνε! εχεις δει στο ισραηλ τι εκπαιδευση κανουν οι φανταροι? η σε αλλες χωρες? το παιζετε κ αντρες αλλα μεσα κανετε σαν "γκομενιτσες" μη χεσω! Ασε που αντι να βγαινετε 10 κιλα λιγοτεροι, βγαινετε 30 κιλα περισσοτερο! Ο αλλος παραπανω λεει γεματος υπερηφανια οτι πηρε το τρελοχαρτο κ δεν περασε ουτε απ εξω. Συγχαρητηρια παιδι μου. Καμαρωστε τη μαμοθρεφτη γενια! Λες κ αμα τρεξεις 1 χιλιομετρο τη μερα κ κανεις 10 καμψεις θα σ πεσει ο κωλος. Και αν γινει πολεμος τοτε θα τον στησεις?
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    The 36th Chamber of Shaolin
    Posts
    1,983
    Λακρυ μη μου την μπαινεις στο θεμα στρατος ... Ολα σου φαινονται τοσο απλα αλλα επειδη εκει που τελιωνει η λογικη ξεκιναει ο στρατος ετσι πανε τα πραγματα ... Ο φανταρος πηζει στην αγκαρεια και στο σκοπετο σε κανενα ξεχασμενο απο το θεο φυλακιο... Η εκπαιδευση γινεται για τα ματια του κοσμου στους οπλιτες... Εκπαιδευση κανουν τα ΕΠΟΠια που την εχουν δει ταξιαρχοι και γαμανε τους φανταρακους γιατι εξω γαμουσαν αυτους.. Εγω προσωπικα εκανα εκπαιδευση και εχω παει και σε ασκηση με αληθινα πυρα στηνσουδα στην κρητη.. Εγραψα διαγωνισματα και βγηκα 13 απο τους 600+ της σειρας μου στην ειδικοτητα μου.... Εφυγα απο τις ταξεις του στρατου με μηδεν μερες φυλακη και μηδεν στερησεις.. Ουτε ενα εγκαλεισθε και καμια απολυτος σωματικη βλαβη... Μη μου λες για εκπαιδευσεις γιατι εκανα και ενα μηνακ σχολειο μαχητη και αλλο ενα για να παρω τον βαθμο μου .. Εκατσα και 6 μηνακια σαν ασφαλεια στου ολυμπιακους αγωνες του 2004 με τιμητικη πλακετιτσα... Ειμαι περηφανως για το οτι εδωσα και οτι πηρα απο εκει μεσα αλλα δεν ειμαι περηφανως για τους μαλακες που υπαρχουν εκει μεσα....

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Δεν σου τη μπαινω, απλα την αποψη μου λεω, σιγουρα ξερεις περισσοτερα καθως υπηρετησες 2 η 3 χρονια δν θυμαμαι, κ εκανες τοσα πολλα κ συγχαρητηρια, πολλοι δν αντεχουν να κανουν ουτε τα μισα απ αυτα π εκανες εσυ.. συμφωνω οτι υπαρχουν πολλοι μαλακες π πανε απο καθαρη στρατοκαυλιαση για να δινουν εντολες κ να γαμουν αλλους επειδη καποτε γαμηθηκαν οι ιδιοι κ την βλεπουν στρατηγοι κτλ.. αυτοι ειναι παντου σε καθε τομεα κ με καθε ευκαιρια ξεσπανε στους κατωτερους γιατι εκει τους παιρνει κ να βγαλουν τα απωθημενα τους.. αλλα δν πρεπει να συγχεουμε κ να ταυτιζουμε εναν οργανισμο η φυσικο προσωπο η νομικο προσωπο η οτιδηποτε αλλο με καποιον μαλακες κ πορωμενους εκπροσωπους ... εγω θα ενδιαφερομουν να καταταγω καποια στιγμη στα εποπ.. σιγουρα μεχρι να μπει κανεις ειναι αλλιως τα πραγματα, ειναι σιγουρος, αισιοδοξος, με ορεξη κτλ, αλλα μπορει πχ στην πραξη να παω κ το πρωτο βραδυ να μν αντεξω κ να φυγω.. αν κ πιστευω ειναι θεμα πως το βλεπει κανεις κ αν κανει κατι με θεληση.. τα εποπ την εχουν δει πολυ καπως συμφωνω.. ξερω μια κοπελα π ηθελε πολυ να μπει κ μεχρι να μπει κατηγορουσε κ εβριζε επειδη "παιζει μεσον κτλ κτλ", κ το παιζε θυμα κ μολις μπηκε τελικα το επαιζε στρατηγινα κ αρχιγαμιας.. ειναι μεχρι να μπεις στο παιχνιδι πιστευω.. η πορωνεσαι κ ψωνιζεσαι η τρελενεσαι κ φευγεις.. εγω ετσι το βλεπω..
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    The 36th Chamber of Shaolin
    Posts
    1,983
    Ημουν στην δευτερη σειρα , με εκοψαν και οταν περνουσα την επιτροπη επειδη με εκοψαν με περασε ο γιατρος γιατι ηταν και αυτος χοντρουλης και ετσι ουτε μεσον ειχα αλλα ουτε και εβαλα ... Μονο η καρδια ενος ανθρωπου ηταν το σημειο που με βοηθησε... Τωρα πλεον νομιζω οτι δε περνουν αλλο κοσμο σαν μονιμους..

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. τι ειναι χειροτερο: η στρατιωτικη θητεια ή η κυηση?
    By BrokeN_DoLL in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 289
    Last Post: 01-03-2013, 16:54
  2. Replies: 47
    Last Post: 24-07-2012, 00:50
  3. Η στρατιωτική θητεία με τα μάτια ενός κοινωνιοφοβικού…
    By ΜΙΧΑΛΗΣ in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 25-09-2006, 01:25

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •