Παχυσαρκία
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 2 of 2
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    1

    Παχυσαρκία

    Είμαι παχύσαρκη με δείκτη μάζας 48.Εχω και πολυκυστικες ωοθηκες.Παρακολουθω καθε χρονο τις ορμονες και κανω και υπερηχογραφημα.Εχω καλο γυναικολογο και ενδοκρινολογο.Το πρόβλημά μου είναι οτι δεν έχω αυτοπειθαρχια και αυτοέλεγχο.Ολοι μου λένε ότι δεν εχω αυτη τη στιγμη καποιο παθολογικό πρόβλημα, η αυξηση των κιλων οφειλεται καθαρα στην προσληψη τροφης,οι πολυκυστικες απλά εντείνουν το πρόβλημα αλλά δεν είναι κι η βασική αιτια.Κινδυνευω φυσικα απο διαβητη.Τωρα θα μου πείτε γιατί τα λέω όλα αυτά αφού ειναι γνωστά.Τα λέω σαν ενα σύντομο ιστορικο και έπειτα να με συμβουλέψετε τι να κάνω.Εχω πάει και σε διαιτολογους,διατροφολόγο� �ς,σε κεντρα αδυνατισματος,πηρα και 2 φορες taste 'n diet.Ολα ειναι θέμα αυτοελεγχου.Γενικα δεν εχω προγραμμα στη ζωή μου.Μεγα λάθος το ξέρω.Ειμαι χαλια ψυχολογικα,σιχαινομαι τον εαυτο μου και το σωμα μου κυριως.Με ενοχλει η κοιλια που κρεμεται,θελω να κανω πλαστικη αλλά μου λένε ότι ειναι καλύτερα να κανω αφού χάσω κιλα.Εχω δυο γνωστές μου που εχασαν 60 και 40 κιλα αντιστοιχα.Ψηλες κι οι δυο και συγκριτικα με μένα ηταν στα ιδια κιλά.Εγω δεν μπορω.Ο δακτυλιος δεν ενδεικνυται για μενα μιας και δεν εχω κρισεις υπερφαγιας αλλά τσιμπλογάω.Καλη λυση θα ηταν το γαστρικο by-pass αλλά φοβαμαι πολύ μετά απ΄οσα εχω ακουσει γι αυτο.Σχεδον ολοι οι θανατοι που εχουν καταγραφει και ποσοι ακομα δεν εχουν καν ακουστει,οφειλονται σε αυτο το ειδος χειρουργειο.Ειμαι απελπισμενη και κατα διαστήματα σκεφτομαι και το θανατο.
    Που να απευθυνθω;Πηγα και σε ψυχιατρο αλλα οικονομικα δνε μπορουσα αλλο να συνεχισω.Σε ψυχολογο δεν θελω να παω γιατι σε οσους πηγα αρχιζαν την ιδια διαδικασία με το ιστορικο,κάτι που πιστεύω στην συγκεκριμένη φάση δεν ωφελει.Ετσι πιστευω δηλ μιας και εχω ασχοληθει πολύ με αυτό,εχω σκεφτει και εχω καταλαβει τι εφταιξε και τι οχι.Οποτε πηγαινοντας σε ψυχολογους,ελεγα το ιστορικό για ενα μηνα σχεδον δηλ για 3-4 συνεδριες και το προβλημα μου συνεχιζοταν.
    Ελπιζω να μην σας κουρασα

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    482
    Ο καθένας βρίσκει τον τρόπο του. Π.χ. όταν έχασα 20 κιλά το έκανα με τον τρόπο που πίστευα ότι θα λειτουργήσει σε μένα. Δηλαδή πλήρως εστιασμένη σε αυτό, γυμναστική κάθε μέρα, διατροφή που να με ικανοποιεί όσο γίνεται γευστικά αλλά κυρίως να μη με κάνει να νιώθω αδύναμη, ετοιμασία του φαγητού από τη μητέρα μου. Μπορεί να ξεφευγα για λίγο αλλά επανερχόμουνα. Βοήθησε ότι είχα και ένα στόχο.

    Αν δεν έκανα γυμναστική κάθε μέρα κι έλεγα ότι θα πηγαίνω γυμναστήριο 3 φορές την εβδομάδα δε θα πετύχαινε σε μένα. Γιατί αν δε μου γινόταν συνήθεια μία θα βαριόμουν, μία θα μου παρουσιαζόταν μια δουλειά και πάει λέγοντας. Κι αν δε μου ετοίμαζε η μητέρα μου το φαγητό κυρίως τις σαλάτες δε υπήρχε περίπτωση να φάω ποτέ σαλάτα.

    Άλλοι μπορούν να τρώνε μόνο ψητά και σαλάτα καθημερινά. Εγώ δε μπορώ. Δεν είναι μόνο θέμα γεύσης, έχει να κάνει περισσότερο με το ότι νιώθω αδυναμία με τέτοια διατροφή. Αν δεν έχω συνοδευτικό από υδατάνθρακες όπως πατάτες, ρύζι ή μακαρόνια νιώθω χάλια και ψυχολογικά και σωματικά.

    Όταν είναι να χάσεις πολλά κιλά το βάρος της προσπάθειας σε λυγίζει ψυχολογικά. Δε μπορείς να τελειώσεις μέσα σε ένα μήνα. Ξέρεις ότι θα σου πάρει καιρό. Οπότε πρέπει να βρεις τρόπο πως θα καταφέρεις τον εαυτό σου να συγκεντρωθεί σε ένα στόχο. Εγώ δε μπορώ για πολύ. Τουλάχιστον έκανα ένα μήνα έχανα 4-5 κιλά, μετά το ψιλοχάλαγα και ξανάρχιζα τη δίαιτα πάλι αποφασισμένη.
    Το σημαντικό τελικά είναι να μην απογοητεύεσαι, να μη τα βάζεις με τον εαυτό σου. Να λες οκ τη χάλασα για λίγο θα μου ξανάρθει η κατάλληλη ψυχολογική διάθεση σε καμιά εβδομάδα. Και πραγματικά η αλλαγή συνηθειών βοηθάει πάρα πολύ και για να εκπαιδεύσεις τον εαυτό σου σε πιο υγιεινές διατροφικές συνήθειες αλλά και για να αυξήσεις τη φυσική δραστηριότητα που σε γεμίζει ευεξία, δείχνει εμφανή αποτελέσματα πάνω σου και αυξάνει το μεταβολισμό σου.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •