Καλησπερα σε ολους!Πριν μια βδομαδα επισκευτηκα τον ψυχιατρο μου για να μου γραψει φαρμακα(παιρνω λαντοζ σε συνδυασμο με ζαναξ κοντα 1 χρονο)του ζητησα να μου αλλαξει τα λαντοζ γιατι μετα απο τοσο καιρο δε ενιωθα να με βοηθουν στον τομεα των κρισεων πανικου...μου εγραψε τα valdoxan(25mg),1 χαπι το βραδυ.Tην 1η μερα που τα πηρα ενιωσα μια εντονη υπνηλια,με το περασμα τον ημερων ενιωθα πιο εντονο αγχος καθως και εντονη ζαλαδα με ασταθεια.Τον πηρα τηλ. αλλα δυστυχως λειπει στο εξωτερικο για συνεδριο.Μιλησα με παθολογο και μου ειπε οτι ειναι παρενεργειες απο τα καινουργια χαπια,επισης μου ειπε πως οταν ειναι να κοψεις ενα φαρμακο δεν το κοβεις μαχαιρι,αλλα μειωνοντας τη δοση σταδιακα.Οταν παιρνεις 60mg λαντοζ τη μερα και ξαφνικα βαζεις 25mg μιας αλλης ουσιας στον οργανισμο σου,ειναι λογικο εκεινος να αντιδρασει!Μου ειπε να μην ανησυχω και πως οι παρενεργειες θα περασουν μεσα σε λιγες μερες...το θεμα ειναι πως ως νοσοφοβικος,σκεφτομαι παντα το χειροτερο...νομιζω πως εχω κατι το παθολογικο και οχι ψυχοσωματικο και αρνουμαι να πιστεψω πως ολα αυτα που νιωθω ειναι απλες παρενεργειες,μετα και την κουβεντα που ειχα με τον γιατρο!