ποσος καιρος η τι χρειαζεται για.........
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 39
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721

    ποσος καιρος η τι χρειαζεται για.........

    συνεχιζω , ποσος καιρος η τι χρειαζεται για να καταλαβετε καποιον-αν . Πεστε οτι κανετε μια γνωριμια , ποσο η τι χρειαζεται για να καταλαβετε με ποιον εχετε να κανετε ? μπορει ο αλλος-η να προσποιειται , να ειναι σε συγχυση , να μην ταιριαζει σε κανενα μοντελο ανθρωπου που εχετε γνωρισει εως τωρα . Πως διαχειριζεστε την κατασταση ? τον περνατε απο τεστς ? και τελικα πιστευετε οτι αν περασει ενα Α χρονικο διαστημα , τον γνωριζετε ? η μπορει να υπαρχουν πλευρες του χαρακτηρα του που δεν θα τις μαθετε ποτε η μετα απο μια κριση , φανερωνωνται πολλα για τον χαρεκτηρα του-ης ? βεβαια αβυσσος η ψυχη του ανθρωπου ? προσωπικα πιστευω οτι σε 6 μηνες περιπου εχεις πιασει τα βασικα , η μηπως οχι ? οσο εξυπνο και να θεωρεις τον εαυτο σου , παντα θα υπαρχει καποιος πιο εξυπνος απο σενα , και οσο λιγοτερο αλαζων εισαι , τοσο πιο επιφυλακτικος εισαι . Λοιπον ?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Ποτέ δε θα σαι σίγουρος πως ξέρεις κάποιον εντελώς.
    Αλλά η κρίση που ανέφερες είναι συνήθως ένας καλός τρόπος να δεις πως αντιδρά ο άλλος κάτω από πίεση.
    Υπάρχουν άνθρωποι που φαίνονται και άνθρωποι που δεν μπορείς να ψυχολογήσεις με τίποτα.

    Αλλά σε κάθε περίπτωση για λόγους ασφαλείας κρατάμε πάντα πισινές και δεν ανοίγουμε την καρδιά μας εύκολα

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Αν μιλαμε για γνωριμια στον πραγματικο κοσμο , νομιζω οτι οι περισσοτεροι αποκαλυπτουν αρκετα γρηγορα τις προθεσεις τους.
    Επιφυλακτικη ειμαι σπανια και μονο σε περιπτωσεις που χρειαζεται ( π.χ στον χωρο εργασιας δεν χρειαζεται να απανταω με πασα λεπτομερια σε οτι αφορα την προσωπικη μου ζωη ) , καχυποπτη ειμαι συχνα αλλα προσπαθω να το περιοριζω γιατι δεν κανει καλο.
    Δεν συμφωνω με τον Παναγιωτη που λεει πως πρεπει να κραταμε πισινες , εκτος αν εχουμε σοβαρες ενδειξεις οτι πρεπει να το κανουμε.
    Αν ρωτας για ιντερνετικες γνωριμιες, θα ελεγα οτι ειναι πιο δυσκολο να καταλαβεις ποτε καποιος κρυβει κατι και τι ειναι αυτο που κρυβει , βεβαια καποια στιγμη θα αποκαλυφθει.

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    πολυ ευκολα βλεποντας ποσο γνωστα ειναι αυτα που ακουω
    αλλα οι αλλοι χρειαζονται παντα χρονο

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Quote Originally Posted by betelgeuse View Post
    Αν μιλαμε για γνωριμια στον πραγματικο κοσμο , νομιζω οτι οι περισσοτεροι αποκαλυπτουν αρκετα γρηγορα τις προθεσεις τους.
    Επιφυλακτικη ειμαι σπανια και μονο σε περιπτωσεις που χρειαζεται ( π.χ στον χωρο εργασιας δεν χρειαζεται να απανταω με πασα λεπτομερια σε οτι αφορα την προσωπικη μου ζωη ) , καχυποπτη ειμαι συχνα αλλα προσπαθω να το περιοριζω γιατι δεν κανει καλο.
    Δεν συμφωνω με τον Παναγιωτη που λεει πως πρεπει να κραταμε πισινες , εκτος αν εχουμε σοβαρες ενδειξεις οτι πρεπει να το κανουμε.
    Αν ρωτας για ιντερνετικες γνωριμιες, θα ελεγα οτι ειναι πιο δυσκολο να καταλαβεις ποτε καποιος κρυβει κατι και τι ειναι αυτο που κρυβει , βεβαια καποια στιγμη θα αποκαλυφθει.
    Άμα σου τύχει να σου γυρίσουν την πλάτη κοντινά άτομα που ξέρεις χρόνια στην πρώτη δυσκολία τότε θα καταλάβεις τι εννοώ.

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    αν καπιος σου λεει αυτα που σκεφτεσαι χωρις να του τα εχεις πει πιο πριν εκει δε μπορει να σε ξεγελασει κανενας

    κατα κανονα στη πρωτη γραμη ειναι οι πιο ασχετοι που θα μπορουσες να συναντησεις αμα φτασεις μεχρι τη δευτερη η τριτη γραμη εκει θα το πετυχεις.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by panagiwtis23 View Post
    και άνθρωποι που δεν μπορείς να ψυχολογήσεις με τίποτα.

    Αλλά σε κάθε περίπτωση για λόγους ασφαλείας κρατάμε πάντα πισινές και δεν ανοίγουμε την καρδιά μας εύκολα


    Παναγιωτη , δενπιστευω οτι υπαρχουν ανθρωποι που δεν μπορεις να ψυχολογησεις με τιποτα . Απλως καποιοι ειναι πιο ' δυσκολοι ' .
    Πισινες γιατι να κρατας ? απλως μια ελαφρα καχυποψια , μεχρι να σιγουρευτεις .

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by betelgeuse View Post
    Αν μιλαμε για γνωριμια στον πραγματικο κοσμο , νομιζω οτι οι περισσοτεροι αποκαλυπτουν αρκετα γρηγορα τις προθεσεις τους.
    Επιφυλακτικη ειμαι σπανια και μονο σε περιπτωσεις που χρειαζεται ( π.χ στον χωρο εργασιας δεν χρειαζεται να απανταω με πασα λεπτομερια σε οτι αφορα την προσωπικη μου ζωη ) , καχυποπτη ειμαι συχνα αλλα προσπαθω να το περιοριζω γιατι δεν κανει καλο.
    Δεν συμφωνω με τον Παναγιωτη που λεει πως πρεπει να κραταμε πισινες , εκτος αν εχουμε σοβαρες ενδειξεις οτι πρεπει να το κανουμε.
    Αν ρωτας για ιντερνετικες γνωριμιες, θα ελεγα οτι ειναι πιο δυσκολο να καταλαβεις ποτε καποιος κρυβει κατι και τι ειναι αυτο που κρυβει , βεβαια καποια στιγμη θα αποκαλυφθει.


    Μπετ , συμφωνω οτι η πολυ καχυποψια δεν ειναι καλο . Αυτος που ειναι πολυ καχυποπτος , δεν εμπιστευεται ουτε τον εαυτο του . Συμφωνω οτι οι πισινες ειναι περιττες . Πιστευω οτι ο ανθρωπος δειχνει ενα μεγαλο μερος του εαυτου του οταν θυμωνει . Οντως ., οι ιντερνετικες γνωριμιες θελουν παραπανω προσοχη . Επισης ο χαρακτηρας του ανθρωπου φαινεται απο τον τροπο που κρινει τους αλλους .

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    αν καπιος σου λεει αυτα που σκεφτεσαι χωρις να του τα εχεις πει πιο πριν εκει δε μπορει να σε ξεγελασει κανενας

    κατα κανονα στη πρωτη γραμη ειναι οι πιο ασχετοι που θα μπορουσες να συναντησεις αμα φτασεις μεχρι τη δευτερη η τριτη γραμη εκει θα το πετυχεις.


    Για σενα Αλεξ , για καποιον περιεργο λογο , πιστευω οτι ψυχολογεις με αρκετη ακριβεια και ευκολια τους αλλους .

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Sep 2014
    Location
    Greece
    Posts
    761
    Γεια σου Macgyver! Λοιπόν να πω και 'γω την άποψή μου για το θέμα αυτό , πιστεύω ότι όσο καλύτερα γνωρίζει ένας άνθρωπος τον ίδιο του τον εαυτό και όσο καθαρότερη ψυχή, καρδιά και συνείδηση έχει, τόσο καλύτερα μπορεί να καταλάβει και τον άλλο και να τον ψυχολογήσει.
    Με άλλα λόγια όσο πιο ήρεμα και καθαρά τα νερά, τόσο καλύτερα καθρεφτίζονται όλα.
    Φυσικά κανένας άνθρωπος δεν είναι αλάνθαστος στις κρίσεις του, αλλά παθαίνοντας, μαθαίνει κιόλας, καταλαβαίνω αυτό που λέει ο Παναγιώτης και σε μια κρίση, δυσκολία, φαίνονται τα πράγματα συνήθως.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Breath View Post
    Γεια σου Macgyver! Λοιπόν να πω και 'γω την άποψή μου για το θέμα αυτό , πιστεύω ότι όσο καλύτερα γνωρίζει ένας άνθρωπος τον ίδιο του τον εαυτό και όσο καθαρότερη ψυχή, καρδιά και συνείδηση έχει, τόσο καλύτερα μπορεί να καταλάβει και τον άλλο και να τον ψυχολογήσει.
    .



    Aγαπητη Breath , απομονωσα αυτη την παραγραφο , διοτι μου φανηκε πολυ ενδιαφερουσα και πρωτοτυπη . Δεν το ειχα σκεφτει ποτε ετσι . Ομολογω οτι μεβαλες σε σκεψεις .

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Jun 2014
    Location
    still searching for the right place.....
    Posts
    994
    Ωραίο ερώτημα, συμφωνώ κ επαυξάνω με Breath, αλλά τέτοιες απορίες φοβάμαι πως δεν σηκώνουν απάντηση Μαγκ, για τον πολύ απλό λόγο ότι η ανθρώπινη φύση δεν υπόκειται σε απόλυτους κ παντού εφαρμόσιμους κανόνες κ η κάθε ανθρώπινη σχέση, ανεξαρτήτως φύσεως, διέπεται από τους δικούς της κανόνες, πχ εσύ δεν θα ταιριάξεις το ίδιο με το φίλο σου τον Β. όπως θα ταιριάξεις με το φίλο σου τον Χ., οκ, φιλίες κ οι 2, όμως αλλιώς «κουμπώνεις» με τον έναν κ αλλιώς «κουμπώνεις» με τον άλλο. Προσωπικά πιστεύω ότι εδώ παίζουν πάντα οι εξής παράμετροι, κ όχι στεγνά μια απάντηση τύπου 3, 6 ή 10 μήνες:

    - Τι σόι σχέση μοιράζεστε κ πόσο αυτή η σχέση δοκιμάζεται. Δεν είναι το ίδιο κ δεν βλέπεις τις ίδιες πλευρές σε έναν άνθρωπο σε φάση ο καθένας σπίτι του κ ζωή allou fan park τύπου τσάρκες, βόλτες, μπαράκια, κλαμπάκια, πάρτυ, κ σε φάση συμβίωσης κ/ή όταν έχετε να αντεπεξέλθετε μαζί τις χίλιες δύο δυσκολίες κ προβλήματα (οικονομικά, οικογενειακά, ρουτίνα, καθημερινότητα κλπ κλπ). Χαλαρά κ άνετα με συνεχείς εξόδους κ χωρίς σκοτούρες, σχεδόν με όλους-ες καλά θα περάσεις. Στα δύσκολα όμως αντέχουν λίγοι κ με πολύ λίγους θα δεις ότι μπορείς να «κολλήσεις». Κ εννοείται ότι στα ζόρια καταλαβαίνεις ποιος είναι ο άλλος……. Είναι το καλύτερο τεστ, αφού ρωτάς για τεσταρίσματα.

    - Δεν νομίζω ότι αν κάποιος είναι έξυπνος κ του κόβει, εστιάζει στις λεπτομέρειες κ διαθέτει ένα σχετικά υψηλό επίπεδο συναισθηματικής νοημοσύνης χρειάζεται 1 6μηνο για να πάρει πρέφα τον/την άλλο/η. Το ένστικτο παίζει πολύ πολύ μεγάλο ρόλο. Το θέμα κ η ουσία της υπόθεσης είναι αν θέλεις να δεις ποιος/ά είναι ο άλλος/η στην πραγματικότητα……. Εν ολίγοις να μην εθελοτυφλείς. Δηλ. μπορεί να είσαι με κάποιον 30 χρόνια κ να μη θες να δεις ποιός είναι, κ ας έχεις όλα μα όλα τα σημάδια κ τα στοιχεία μπροστά στα μάτια σου, μπορεί όμως κ να θέλεις να δεις ποιός είναι ο άλλος κ να σου αρκούν μόλις 3 ώρες. Πάντως, προσωπικά, έχω θυμώσει απίστευτα με τον εαυτό μου κ δεν μου το έχω συγχωρέσει, για κάποιες μεμονωμένες περιπτώσεις (όχι απαραίτητα γκομενικές), που όλα τα στοιχεία τα είχα μπροστά μου (helloooooo!!!! there’ s a giant elephant in the damn room!) για το ποιός είναι ο άλλος στην πραγματικότητα κ από καλή διάθεση ή από επιείκεια τα πέρναγα «στο ντούκου»…….. γιατί μετά το βρήκα μπροστά μου κ δεν μου άρεσε καθόλου. Το ηθικό δίδαγμα πάντα ήταν ότι έπρεπε να είχα στηρικτεί στο ένστικτό μου κ όχι στην καλή μου προαίρεση.

    - Τα ποσοτικά στοιχεία δεν λένε κ πολλά…. Τί σημαίνει 6 μήνες? Δεν θεωρώ πως είναι σημαντικό το μέγεθος του χρόνου, αλλά το περιεχόμενο της σχέσης, δηλ. το ποιοτικό στοιχείο «τί έχεις μοιραστεί» με τον άλλο αυτό το διάστημα.


    - Βασικό: ποτέ δεν κοιτάμε τα λόγια αλλά τις πράξεις για να καταλάβουμε το ποιός είναι ο άλλος/η. Άμα τύχει κ λόγια με έργα συμφωνούν, τότε έχει καλώς, αλλά αν κάποιος/α φάσκει κ αντιφάσκει στα λόγια ή τα λόγια κ οι δηλώσεις του/της είναι αναντίστοιχα με τις πράξεις, εσύ κράτα τις πράξεις. Εγγυημένο τεστ.

    - Είναι μια κουβέντα που είχα ακούσει πολύ μικρή, κ είναι λες κ ζω για να την επιβεβαιώνω, όχι μόνο κρίνοντας από δικές μου σχέσεις, αλλά κ από σχέσεις άλλων ανθρώπων: Είτε είσαι με κάποιον 1 βράδυ είτε είσαι μια ζωή, εάν δε χωρίσεις δεν μπορείς ποτέ να γνωρίζεις με απόλυτη βεβαιότητα το ποιός είναι ο άλλος. Ο αληθινός χαρακτήρας του ανθρώπου, η ποιότητα κ το βάθος της σχέσης που είχατε αναπτύξει, οι προθέσεις του απέναντί σου, το τί σήμαινες για αυτόν/ην, κ το τι πίστευε στα αλήθεια για εσένα φαίνονται στο χωρισμό κ στο μετά, όταν πλέον «έχουν πέσει οι μάσκες». Τότε βλέπεις την εξέλιξη του άλλου ως ανθρώπουκ κρίνεις. Γιατί πολλές φορές, κάποιοι άνθρωποι δε βγάζουν το ίδιο πρόσωπο αν σε θέλουν μέσα στη ζωή τους (εκεί μπορεί να σου παρουσιάζονται ως τα πιο χαμογελαστά κ ανάλαφρα παιδιά, τις απόψεις τους να τις κρατάνε για τον εαυτό τους, να στα λένε «στρογγυλεμένα» για να μην σε απογοητεύσουνε, να πηγαίνουν με τα νερά σου κλπ κλπ) με το πρόσωπο που θα δεις αν για αυτούς πλέον έχεις κλείσει ως κεφάλαιο.


    - Σίγουρα οι κρίσεις που περνάνε 2 άνθρωποι λένε πολλά…… αλλά ακόμα περισσότερα λένε οι σιωπές που σου δίνουν χρόνο να σκεφτείς. Τί να σκεφτείς……? Τα πάντα κ κυρίως να κατανοήσεις τις προθέσεις κ τα κίνητρα, γιατί πολλές φορές κ οι καλύτερες κ οι χειρότερες συμπεριφορές από μόνες τους δε λένε τίποτα, αν δεν συνυπολογίσεις τα κίνητρα που βρίσκονται από πίσω: αν ο άλλος/η ήταν ειλικρινής μαζί σου σε όλα κ όχι μόνο στα ανώδυνα γι να κυλάει «ομαλά» το πράγμα, αν «στην έλεγε» κ λίγο για να σε συνεφέρει κ από ενδιαφέρον ή για να σε μειώσει, άμα σου άφηνε ελευθερία λόγω σεβασμού της ανεξαρτησίας σου ή λόγω αδιαφορίας, άμα σου τα έλεγε όλα όσα σκεφτόταν κ σε στεναχωρούσε κατά καιρούς ή δεν έλεγε τίποτα, γιατί προτιμούσε να σε κοροϊδεύει παρά να σε ταρακουνήσει κλπ κλπ. Σε γενικές γραμμές ισχύει ότι κάποιος που προτιμά να γίνεται καμιά φορά λίγο δυσάρεστος αλλά «ωφέλιμος» κ ειλικρινής είναι πολύ πιο ακίνδυνος από κάποιον που προτιμά να είναι ευχάριστος, συμπαθής κ να χαϊδεύει αυτιά.

    - Τελευταίο κριτήριο για test drive: το ποιος/ά θα ξεβολευτεί κ θα δυσκολευτεί για χάρη σου. Λέει πάρα μα πάρα πολλά. Κ κυρίως αν δεν στο κοπανήσει, γιατί αν αρχίσει να σου κοπανάει «εγώ που για σένα……… κ έκανα……. κ θυσιάστηκα….. κ υπέμεινα…..», χμμμμ….. δεν είναι κ τόσο ανιδιοτελές, μάλλον στο φιλότιμο θέλει να σε χτυπήσει για λάβει κάποιου είδους ανταπόδοση.


    Πάντως στο ότι πάντα θα υπάρχει κάποιος πιο έξυπνος από εμάς έχεις σίγουρα δίκιο….. ο ωκεανός είναι απέραντος κ πάντα θα κολυμπάει κάπου ένα μεγαλύτερο ψάρι…….. Γιαυτό χρειάζεται προσοχή. Αλλά άμα όντως θέλουμε να δούμε ποιός είναι ο άλλος θα το δούμε. Όλα θέμα θέλησης είναι. Κ επίσης, πολύ σωστό είναι ότι καταλαβαίνεις πολλά από τον τρόπο που κρίνει κάποιος τους άλλους, κ να προσθέσω ότι παίζει ρόλο κ ο τρόπος που κρίνει ο καθένας τον εαυτό του, όχι δηλ. 2 μέτρα κ 2 σταθμά εις όφελός μας πχ να είμαι αυστηρή με τους άλλους κ light με τον εαυτό μου. Πχ προσωπικά δεν μου αρέσει κ θα ένοιωθα αφάνταστες τύψεις αν ποτέ αδικούσα κάποιον/αν, προτιμώ να «την πατήσω» λίγο γιατί τον/ην έκρινα πιο «καλά», παρά να ανακαλύψω αργότερα ότι τον/ην «έχω ρίξει», παρ’ όλο που με τον εαυτό μου είμαι αυστηρή σε σημείο που ώρες- ώρες νομίζω ότι με βλάπτει.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by mariposa7 View Post

    - Δεν νομίζω ότι αν κάποιος είναι έξυπνος κ του κόβει, εστιάζει στις λεπτομέρειες κ διαθέτει ένα σχετικά υψηλό επίπεδο συναισθηματικής νοημοσύνης χρειάζεται 1 6μηνο για να πάρει πρέφα τον/την άλλο/η. Το ένστικτο παίζει πολύ πολύ μεγάλο ρόλο. . Σε γενικές γραμμές ισχύει ότι κάποιος που προτιμά να γίνεται καμιά φορά λίγο δυσάρεστος αλλά «ωφέλιμος» κ ειλικρινής είναι πολύ πιο ακίνδυνος από κάποιον που προτιμά να είναι ευχάριστος, συμπαθής κ να χαϊδεύει αυτια.



    Αγαπητη μαριποζα , ανελυσες εις βαθος το θεμα , δεν μπορω να σχολιασω ολα τα γραφομενα σου , ειναι πολλα , και προφανως εχεις καταλήξει σε αυτα μετα απο πολυ ψαξιμο . Απλως απομονωσα μια παραγραφο , διοτι ανεφερα το 6μηνο ως παραδειγμα , αν και πιστευω οτι ισως ποτε δεν θα καταλαβεις τον αλλον , διοτι αλλα βιωματα και εμπειριες εχει , και μονο να υποψιαστεις μπορεις πως αισθανεται / ποιος πραματι ειναι . Σιγουρα το ενστικτο πρεπει να το εμπιστευεσαι , αν και πολλες φορες , οταν εμπλεκεται συναισθημα , μπορει να σε γελασει .
    Οσο για το αν καποιος πρεπει η οχι να τραβαει το αυτι του αλλου , και αν δεν το τραβαει ειναι δυνητικα επικινδυνος , θα πρεπει να διαφωνησω , διοτι οι συμβουλες πρεπει να δινονται μονο οταν ζητωνται , και οχι αυθαιρετα , μπορει ο αλλος να μην θελει νακουσει , η να σε θεωρησει ' αυτοκλητο σωτηρα ' κατι ανεπιθυμητο , οσον αφορα τον δικα μου χαρακτηρα .
    Βεβαια , και παντα , εγω ειμαι εγω , και εσυ εισαι εσυ .

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Jun 2014
    Location
    still searching for the right place.....
    Posts
    994
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Οσο για το αν καποιος πρεπει η οχι να τραβαει το αυτι του αλλου , και αν δεν το τραβαει ειναι δυνητικα επικινδυνος , θα πρεπει να διαφωνησω , διοτι οι συμβουλες πρεπει να δινονται μονο οταν ζητωνται , και οχι αυθαιρετα , μπορει ο αλλος να μην θελει νακουσει , η να σε θεωρησει ' αυτοκλητο σωτηρα ' κατι ανεπιθυμητο , οσον αφορα τον δικα μου χαρακτηρα .
    Βεβαια , και παντα , εγω ειμαι εγω , και εσυ εισαι εσυ .
    Ποτέ δεν είπα δεν είπα πως όποιος δεν τραβάει το αυτί του άλλου είναι επικίνδυνος....... άλλο είπα. Κ νομίζω οφείλουμε να ξεκαθαρίσουμε τη διαφορά ανάμεσα σε έκφραση άποψης κ σε υποδείξεις/πιέσεις, καθώς κ το θάρρος που μπορούν να έχουν απέναντί μας "οι δικοί μας άνθρωποι" με το θάρρος που μπορεί να έχει ο πάσα ένας........ τότε η φράση "άνθρωπός μου" στερείται νοήματος, αφού τον άνθρωπο αυτόν τον/την έχεις ευνουχήσει σε ρόλο θεατή. Κ εννοείται πως ούτε να σώσεις κάποιον με το ζόρι μπορείς ούτε είναι θεμιτό να προσπαθείς να παραβιάσεις την ελεύθερη βούληση του κάθε ανθρώπου. Κ ακόμη, δεν είναι όλα τα ζητήματα κ όλες οι επιλογές που κάνει κάποιος της ίδιας βαρύτητας (δεν θα πω τίποτα σε κάποιον φίλο μου άμα θέλει να γίνει σκνίπα, θα του πω όμως κ θα του παραπώ αν όντας σκνίπα πάει να οδηγήσει κ γιατί παίζεται η ζωή του αλλά κ γιατί διακινδυνεύεται κ η ζωή αθώων ανθρώπων που δεν του φταίνε σε τίποτα).
    Άμα σου δώσω 3 παραδείγματα θα καταλάβεις τί εννοώ...... πες πχ πως έχω έναν αγαπημένο φίλο που ξέρω πως ψάχνει για σχέση, για μια κοπέλα στη ζωή του που θα τον ολοκληρώνει κ ΘΑ ΤΟΝ ΚΑΝΕΙ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟ.
    - Αν τον δω με μια κοπέλα, η οποία βαράει ενέσεις, καταπίνει αβέρτα χάπια, πέφτει σε κώμα, κάνει εμετούς, τρεκλίζει, τον εκθέτει δημόσια, κολλάει η ομιλία της, χάνεται στον κόσμο της, είναι ασυνεννοήτη κλπ κλπ, όσο κ αν θεωρώ μέσα μου ότι ο συγκεκριμένος άνθρωπος αδικεί τον εαυτό του με αυτήν την κοπέλα δίπλα του κ θα άξιζε κάτι καλύτερο, αν τον έβλεπα ευτυχισμένο μαζί της, δεν θα έλεγα λέξη, αν εκείνος είναι χαρούμενος εμένα δεν μου πέφτει λόγος.
    - Αν τον δω με την ίδια κοπέλα αλλά δυστυχισμένο, ενώ εκείνος τόσο καιρό μου έλεγε πόσο θέλει να βρει τον εαυτό του κ την ευτυχία του δίπλα σε μια γυναίκα, ναι, εκεί θα του "την πω" μπας κ τον συνεφέρω, μιας που βλέπω πως ο ίδιος σε αυτήν την κατάσταση δυστυχεί, αλλά κ πάλι θα του πω την άποψή μου, χωρίς να τον πιέσω. Ίσως να το πίεζα λίγο εάν έβλεπα πως πάει να γίνει κάποιο θανάσιμο σφάλμα πχ η κοπέλα αυτή να τον κολλήσει στις ουσίες.
    - Ξέρεις πότε δεν θα έλεγα τίποτα ακόμα, κ αν έβλεπα πως μαζί με αυτήν την κοπέλα κατρακυλάει στη δυστυχία κ στην καταστροφή.........? Αν 1) δεν μου καιγότανε πλέον καρφί για τον συγκεκριμένο άνθρωπο κ 2) αν λίγο- πολύ στο μυαλό μου τον είχα καταχωρημένο ως περίπου το ίδιο "καμμένο χαρτί" με την κοπέλα αυτή, οπότε θα σκεφτόμουν "τώρα τί δηλ, στον καμμένο κ τελειωμένο να μιλήσω για την καμμένη κ τελειωμένη......? μάταιο κ χαμένος χρόνος, άστους, μια χαρά ταιριάζουνε στην παρακμή τους".

    Νομίζω πως ξεκαθάρισα τί εννοώ όταν λέω "εκφράζω άποψη".

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Aγαπητη Μαριποζα , αν καποιος παει να μπλεξει με μια κοπελα που 'βαραει ' ενεσεις η ουσιες , προφανως και πρεπει να πεις την αποψη σου , διοτι οι συμβουλες πρεπει να δινονται μονο σε 2 περιπτωσεις , 1) οταν ζητωνται , 2) οταν ειναι ζητημα ζωης και θανατου . Εδω ειμαστε στην β περιπτωση , οποτε επιβαλλεται η συμβουλη σου .
    Σε αλλες περιπτωσεις , δεν μπορεις να δινεις την συμβουλη σου , διοτι παραβιαζεις την περιφημη ελευθερη βουληση του ατομου , δλδ ειναι σαν να λες , ασε , εγω ξερω καλυτερα απο σενα . Και αν πεσεις σε αντιδραστικο ανθρωπο , που λιγο πολυ ολοι πιστευουμε οτι εχουμε δικιο , εκει μπορει απλως ο αλλος να σε κανει περα .

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. η φιλη μου χρειαζεται βοηθεια
    By alis in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 28-04-2012, 17:10
  2. ένα μέλος χρειάζεται τη βοήθεια σας ....
    By arktos in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 115
    Last Post: 24-05-2010, 13:10
  3. χρειάζεται η φαρμακευτ. αγωγή πάντα;
    By ioannis2 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 09-02-2010, 15:25
  4. χρειαζεται βοηθεια...με τι τροπο ομως?
    By harrisxr650 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 08-11-2009, 07:46
  5. Τι χρειαζεται ενας ανθρωπος για να ειναι ευτυχισμενος.
    By Empneustns in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 107
    Last Post: 09-10-2008, 11:42

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •