Πώς σταματάμε μ'ένα ψυχολόγο;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 60
  1. #1

    Πώς σταματάμε μ'ένα ψυχολόγο;

    Είπα στη δική μου ότι θέλω να σταματήσω κυρίως για οικονομικούς λόγους, αλλά και γιατί δεν αισθάνομαι να με βοηθάει σ'αυτό που θέλω. Και μου είπε ότι δε σταματάνε έτσι ξαφνικά τον ψυχολόγο και ότι πρέπει να γίνουν 2 τελευταίες συναντήσεις μια φορά το μήνα για να δει την εξέλιξή μου. Όσο για το οικονομικό θέμα μου είπε ότι θα μπορούσα και εγώ να πουλάω τα καλλυντικά μου για να έχω κάποια λεφτά ώστε να μη στηρίζομαι στη σύνταξη του πατέρα μου. Έλα ντε όμως που αν δεν έχω παραγγελία να δώσει ο πελάτης τα λεφτά πτέπει να κάνω εγώ με δικά μου λεφτά κ οπότε αναγκαστικά αυτό το κομμάτι πάει πίσω......
    Δε λέω έρχεται μια στο τόσο στη περιοχή μου για να πληρωθεί και κάνουμε κ μια δωρεάν συνάντηση, αλλά.....
    Τι να κάνω βρε παιδιά; Έτσι γίνεται; Δε σταματάνε ξαφνικά με τη ψυχολόγο;
    Last edited by Pennouli; 12-03-2013 at 16:22.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Τι προβλημα αντιμετωπιζεις και ποσο καιρο πας στον ψυχολογο αυτον?

  3. #3
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Τι προβλημα αντιμετωπιζεις και ποσο καιρο πας στον ψυχολογο αυτον?
    Εδώ και 4 μήνες πάω και είχα κάποιες κρίσεις άγχους κ μετά δυσκολεόμουν να κυκλοφορώ οπουδήποτε...... Δεν έχω γίνει έτσι όπως ήμουν πριν απο αυτές που κυκλοφορούσα μια χαρά!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Ποια ειναι η αφετηρια πιστευεις του αγχους αυτου που βιωνεις? Ετσι ξαφνικα εγινε?

  5. #5
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Ποια ειναι η αφετηρια πιστευεις του αγχους αυτου που βιωνεις? Ετσι ξαφνικα εγινε?
    Ήταν απο τη στιγμή που ένα βράδυ ο πατέρας μου του ανέβηκε η μικρή πίεση κ έτσι όλο το βράδυ καθόμουν κ τον πρόσεχα μη πάθει τίποτα μέχι να ξημερώσει να ανοίξουν τα φαρμακεία να πάρουμε τα χάπια του. Μετά ο αδελφός μου λόγω της δουλειάς του έπρεπε να περάσει απο γιατρούς για να αλλάξει θέση κ του βρήκαν κάτι όχι σοβαρό έχει κ εκείνος υψηλή πίεση κ έτσι άρχισα κ εγλω να ανηυσυχώ μην έχω κάτι κ έτσι όλα πήγαν αλυσιδωτά.....

  6. #6
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Βασικα δεν μου αρεσε η απαντηση της οταν της ανεφερες το οικονομικο σου θεμα..Ποσες συνεδριες εχεις κανει και λες οτι προκοπη δεν ειδες?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    384
    κοιτά δεν ξέρω που βρίσκεσαι (περιοχή) αλλά στα μεγάλα αστικά κέντρα μπορείς να δεις ψυχολόγους δωρεάν είτε σε ψυχιατρεία, είτε σε κέντρα υγείας κτλ φυσικά με προκαθορισμένο ραντεβού... Αν νιώθεις πρώτα οτι δε σε βοηθάει μπορείς να σταματήσεις το οικονομικό έρχεται αργότερα.. Βλέπεις πάντα η υγεία είναι πάνω από το χρήμα!!!!
    Ας ξεκλειδώσουμε την σκέψη μας.... http://www.tokleidi.com/

  8. #8
    Quote Originally Posted by mnimonio View Post
    Βασικα δεν μου αρεσε η απαντηση της οταν της ανεφερες το οικονομικο σου θεμα..Ποσες συνεδριες εχεις κανει και λες οτι προκοπη δεν ειδες?
    Δε μπορώ να μετρήσω, αλλά είναι απο τέλη Οκτωβρίου κ για ένα μήνα πήγαινα σχολή όχι συνεχόμενα μετά απο τα τέλη Νοέμβρη με ψάχνουνε έχω χάσει το εξάμηνο μου και χάνω κ αυτό του Φεβρουαρίου....... Τουλάχιστον όταν ξεκίνησα είχα μια αισιοδοξία ότι θα μου περάσει το άγχος κ δε θα πηγαίνω με το ζόρι στη σχολή και τελικά ούτε σχολή πάω παρά μόνο μερικές κοντινές βόλτες.......

  9. #9
    Quote Originally Posted by Κλειδί Σκέψης View Post
    κοιτά δεν ξέρω που βρίσκεσαι (περιοχή) αλλά στα μεγάλα αστικά κέντρα μπορείς να δεις ψυχολόγους δωρεάν είτε σε ψυχιατρεία, είτε σε κέντρα υγείας κτλ φυσικά με προκαθορισμένο ραντεβού... Αν νιώθεις πρώτα οτι δε σε βοηθάει μπορείς να σταματήσεις το οικονομικό έρχεται αργότερα.. Βλέπεις πάντα η υγεία είναι πάνω από το χρήμα!!!!
    Βοήθησε στο να μειωθεί το άγχος και στο ότι κάπως δεν επηρεάζομαι όπως παλιά, αλλά αποφασιστική ακόμα δεν έγινα όπως ήμουν πριν (όχι ότι ήμουν το πιο αποφασιστικό άτομο αλλά όταν ήταν να πω θα κάνω κάτι το έκανα χωρίς αναβολές ενώ τώρα όλο αναβάλλω) και ήθελα κ θέλω να ξαναγίνω όπως πριν που αναλάμβανα πρωτοβουλίες πχ να πάω να κάνω τα ψώνια του σπιτιού, να πληρώσω τους λογαρισμούς μου....... Εμένα αυτό ήταν το πρόβλημά μου......
    Γαλάτσι μένω

  10. #10
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Σε ρωταω γιατι με 5-6 συνεδριες δεν γινεται δουλεια σημαντικη..Βεβαια απο την αρχη μπορεις να καταλαβεις αν εχεις χημεια με την ψυχολογο σου και αν θα κανεις σωστη δουλεια..Τωρα το οικονομικο το καταλαβαινω ειναι πολυ δυσκολα τα πραγματα.Τουλαχιστον αν μπορουσες να κανεις μια συνεδρια τον μηνα και τηλεφωνικη επικοινωνια,εκτος αν η ψυχολογος σου βγαζει και απο την μυγα ξυγκι.Αρρωστοφοβια και κρισεις πανικου θελουν ειδικη βοηθεια.

  11. #11
    [QUOTE=mnimonio;427233]Σε ρωταω γιατι με 5-6 συνεδριες δεν γινεται δουλεια σημαντικη..Βεβαια απο την αρχη μπορεις να καταλαβεις αν εχεις χημεια με την ψυχολογο σου και αν θα κανεις σωστη δουλεια..Τωρα το οικονομικο το καταλαβαινω ειναι πολυ δυσκολα τα πραγματα.Τουλαχιστον αν μπορουσες να κανεις μια συνεδρια τον μηνα και τηλεφωνικη επικοινωνια,εκτος αν η ψυχολογος σου βγαζει και απο την μυγα ξυγκι.Αρρωστοφοβια και κρισεις πανικου θελουν ειδικη βοηθεια.[/QUOTE

    Δεν τα έχω τώρα αυτά, η αρρωστοφοβία μου μειώθηκε, άλλωστε τα είχα και παλιά κ τα κατάφερα μόνη μου. Το θέμα είναι να μου φύγει ο φόβος μη ξανάρθουν.
    Απο τη μύγα ξύγκι δε βγάζει έρχεται απο την περιοχή μου μερικές φορές με κερνάει καφέ, δωράκι και δωρεάν συνεδρία και μιλάμε τηλεφωνικά, αλλά τελευταία άμα της έλεγα τηλεφωνικά έλεγε δε θα κάνουμε συνεδρία απο το τηλέφωνο......

  12. #12
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Οχι ειπα σε μια δυσκολη στιγμη μια τηλεφωνικη επικοινωνια,οχι συνεδρια..Προς θεου!

    Κοιταξε Pennouli ως πρωην παθουσα θα σου πω οτι αυτη η κατασταση των πανικων ή της οποιαδηποτε φοβιας,παντα μενει στο πισω μερος του μυαλου μας..Παντα θα εχεις τον φοβο μην τυχον και ξαναρθει.
    Το θεμα ειναι να μπορεις και παλι να τον διαχειριστεις και ας ξαναρθει!Να περπατας διπλα στον πανικο,ουτε να σε προσπερναει σε δυναμη,ουτε και να τον κυνηγας κοντραροντας τον..Πλαι πλαι αν καταλαβαινεις τι θελω να σου πω.
    Τους πανικοβλητους χαιρετισμους μου :)

  13. #13
    Quote Originally Posted by mnimonio View Post
    Οχι ειπα σε μια δυσκολη στιγμη μια τηλεφωνικη επικοινωνια,οχι συνεδρια..Προς θεου!

    Κοιταξε Pennouli ως πρωην παθουσα θα σου πω οτι αυτη η κατασταση των πανικων ή της οποιαδηποτε φοβιας,παντα μενει στο πισω μερος του μυαλου μας..Παντα θα εχεις τον φοβο μην τυχον και ξαναρθει.
    Το θεμα ειναι να μπορεις και παλι να τον διαχειριστεις και ας ξαναρθει!Να περπατας διπλα στον πανικο,ουτε να σε προσπερναει σε δυναμη,ουτε και να τον κυνηγας κοντραροντας τον..Πλαι πλαι αν καταλαβαινεις τι θελω να σου πω.
    Τους πανικοβλητους χαιρετισμους μου :)
    Ευχαριστώ, αλλά δε το πολυκατάλαβα αυτό το πλάι πλάι εντελώς...... Πχ να μη φοβάμαι τόσο αυτό κατάλαβα κ να έχω μια οικειότητα;

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Πενουλι αν δε βλεπεις βελτιωση πρεπει να σταματησεις απο κει. Ειναι μεγαλο το διαστημα. Παντως με κανει μεγαλη εντυπωση που απο ενα βραδυ αγωνιας για την υγεια του φαδερ επηρεαστηκες τοσο πολυ. Τα προβληματα του μπροδερ ποια ειναι? Τωρα δηλ φοβασαι μηπως αποκτησεις παλι αρρωστοφοβια? Ποιο ειναι το τωρινο προβλημα?

  15. #15
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Πενουλι αν δε βλεπεις βελτιωση πρεπει να σταματησεις απο κει. Ειναι μεγαλο το διαστημα. Παντως με κανει μεγαλη εντυπωση που απο ενα βραδυ αγωνιας για την υγεια του φαδερ επηρεαστηκες τοσο πολυ. Τα προβληματα του μπροδερ ποια ειναι? Τωρα δηλ φοβασαι μηπως αποκτησεις παλι αρρωστοφοβια? Ποιο ειναι το τωρινο προβλημα?
    Σε φανταζομαι και με ενα μικροφωνο με τοσες ερωτησεις..Η ιστορια με τον φαδερ ηταν απλα η αφορμη για να σκασει η ιστορια και συγνωμη για την παρεμβαση.

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Συνεδρίες με ψυχολόγο
    By obey in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 4
    Last Post: 02-03-2012, 13:13
  2. ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΜΕ ΨΥΧΟΛΟΓΟ
    By freit in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 23-09-2011, 16:16
  3. Σχέση με ψυχολόγο
    By koumasi in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 11
    Last Post: 09-05-2011, 20:35
  4. ωρα να παω σε ψυχολογο
    By Αγάπη in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 04-04-2011, 18:56
  5. ΨΥΧΟΛΟΓΟ Η ΨΥΧΟΛΟΓΟ-ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΥΤΗ ?
    By Antonios in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 3
    Last Post: 30-12-2009, 20:45

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •