Μια έτσι..Μια αλλιώς.. τι να κάνω για να μην μου φέρεται έτσι..??? - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 48
  1. #16
    Σε ευχαριστώ πολύ aeolus74 για τα λόγια σου.. ισχύει το ότι τον επηρεάζει σε κάποιο βαθμό η γνώμη των άλλων... όσο για τα υπόλοιπα μου έχει ζητήσει να μείνουμε μαζί 3 φορές όσο καιρό είμαστε μαζί, αλλά εγώ κάνω πίσω γιατί φοβάμαι ότι θα χαλάσει η σχέση μας μετά από κάποιο καιρό... πως το πιστεύεις αυτό το ότι και καλά δεν έχει βρει κάτι καλύτερο και γιαυτό είναι σε αυτή τη σχέση????

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by rafailia90 View Post
    Σε ευχαριστώ πολύ aeolus74 για τα λόγια σου.. ισχύει το ότι τον επηρεάζει σε κάποιο βαθμό η γνώμη των άλλων... όσο για τα υπόλοιπα μου έχει ζητήσει να μείνουμε μαζί 3 φορές όσο καιρό είμαστε μαζί, αλλά εγώ κάνω πίσω γιατί φοβάμαι ότι θα χαλάσει η σχέση μας μετά από κάποιο καιρό... πως το πιστεύεις αυτό το ότι και καλά δεν έχει βρει κάτι καλύτερο και γιαυτό είναι σε αυτή τη σχέση????
    Δεν πιστεύω σε κάτι. Εκφράζω απλά κάποιες σκέψεις. Μία καινούρια σκέψη που μου ήρθε τώρα για παράδειγμα, είναι το ότι ίσως η συμπεριφορά αυτή να έχει να κάνει - κατά κάποιο βαθμό - με την δική σου άρνηση στο θέμα της συγκατοίκησης. Μπορεί αυτό να μεταφράζεται ως: "δεν με θέλει αρκετα" άρα σηκώνω άμυνες.
    Γενικώς να ξέρεις ότι συμπεριφορές του τύπου μια έτσι και μία αλλοιώς (με εξέρεση τους οριακούς) αφορούν αυτούς που:
    1) δεν ξέρουν ακριβώς τι θέλουν
    2) δεν μπορούν να πάρουν αποφάσεις, (τι αποφάσεις να πάρεις αν δεν ξέρεις τι θέλεις?) γι αυτό και αφήνουν συνήθως τους άλλους να αποφασίσουν γι'αυτούς
    3) Δυσκολεύονται να αφεθούν συναισθηματικά επειδή φοβούνται κυρίως την απόρριψη

    Είναι και άλλα όμως μην το πλατιάσουμε το θέμα

  3. #18
    να σου πω κάτι σε ότι αναφέρεις |(1..2...3...) έχεις δίκιο και είναι σαν να περιγράφεις κατά κάποιο τρόπο το σύντροφό μου... το οτι φοβάμαι να συγκατοικήσω μαζί του είναι επειδή ξέρω και πιστεύω βασικα ότι μπορεί πολύ εύκολα να μου πει έλα εντάξει καλά ήταν τώρα αντε γεια...και μετά θα μείνω εγώ σε ενα μεγάλο σπίτι μόνη μου.... στις αποφάσεις του είναι λίγο περίεργος.... δεν σκέφτεται σωστά πριν αποφασίσει.... και επηρεάζει και αυτό τη σχέση μας....

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by rafailia90 View Post
    να σου πω κάτι σε ότι αναφέρεις |(1..2...3...) έχεις δίκιο και είναι σαν να περιγράφεις κατά κάποιο τρόπο το σύντροφό μου... το οτι φοβάμαι να συγκατοικήσω μαζί του είναι επειδή ξέρω και πιστεύω βασικα ότι μπορεί πολύ εύκολα να μου πει έλα εντάξει καλά ήταν τώρα αντε γεια...και μετά θα μείνω εγώ σε ενα μεγάλο σπίτι μόνη μου.... στις αποφάσεις του είναι λίγο περίεργος.... δεν σκέφτεται σωστά πριν αποφασίσει.... και επηρεάζει και αυτό τη σχέση μας....
    Εφ' όσον αναγνωρίζεις το προβληματικό κομμάτι σου "συντρόφου" σου, ίσως θα έπρεπε να εστιάσεις πλέον στο γιατί έλκεσαι από έναν άνθρωπο με τα χαρ/κά που περιγράφεις, τα οποία σου προκαλούν ανασφάλεια και νομίζω δικαιολογημένα.

  5. #20
    η παροιμία λέει τα ετερώνυμα έλκονται.... έχεις νιώσει ποτέ να θες να είσαι με κάποιον όπως και να είναι αυτός???? να σου λένε όλοι ότι δεν είναι όπως πρέπει να είναι κάποιοσ μαζί σου ότι δεν σου αφίζει κ τέτοια??? δεν μπορώ να σκεφτώ τον εαυτόμου μακριά του... από τη μια με γεμίζει όλο αυτό κ αιπό την άλλη λέω ότι δεν πάει άλλο....
    αυτό το μια ζέστη μια κρύο με κάνει να συνεχίζω να είμαι μαζί του... απλά όσο περνάει ο καιρός βλέπω ότι αλλάζει... κάποια περίοδο είχαμε χωρίσει για 2 μήνες.. και δεν σταμάτησε να με αναζητά... εγώ είχα πάει στο μέρος μου χωρίς να το ξέρει... και μάθαινα από τους φίλους μας ότι κάθε βράδυ σχεδόν ερχόταν κάτω από το σπίτι μου και χτυπούσε.... θα μου πεις δεν έπαιρνε τηλ?? είχα κλειστό το κινητό που μιλούσα με εκείνον και στο άλλο είχα κάνει φραγή... δεν ήθελα να με ενοχλεί... ήθελα να ηρεμίσω και να ξεκολλήσω επιτέλους... κι όμως όταν επέστρεψα πάλι εδώ την πρώτη μέρα που δεν ήξερε ακόμη κανένας ότι γύρισα, ήρθε σπίτι μου.. τυχαία... και εγώ άνοιξα... δεν ήξερα ότι ήταν αυτός απλά λέω κάποιος θα ξέχασε τα κλειδιά του κι όμως ήρθε χτύπησε την πόρτα μου και εγώ τον είδα από το ματάκι.. του ζήτησα να φύγει και τίποτα.. μιλούσαμε από την πόρτα και τελικά του άνοιξα... από τοτε έχει αλλάξει πραγματικά... απλά νομίζω ότι είναι λίγο πιεσμένος από το φανταριλίκι και ξεσπάει σε εμένα...

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,782
    rafailia τα πραγματα ειναι πιο απλα. Πιεζεται απο πολλες μεριες και κυριως απο το σπιτι του και τη θητεια. Καθ ολη τη διαρκεια της θητειας, ακομα και οταν εισαι εξω με αδεια εισαι ουσιαστικα αλλο ατομο. Αλλαζουν οι αντιδρασεις και οι συμπεριφορες. Αν ηταν μονιμως αδιαφορος, δεν υπηρχε παθος κλπ θα σου λεγα οκ τελειωσε. Αλλωστε αν δεν ηθελε δε νομιζω να σε κραταγε, θα στο λεγε. Εισαστε και αρκετο καιρο μαζι, λογικο ειναι να επερχεται μια οικειοτητα. Η γνωμη μου ειναι οταν παιρνει αδεια ασε να σε καλεσει αυτος. Επισης να ντυνεσαι και να φτιαχνεσαι στην τριχα και γενικα να ανανεωθεις εμφανισιακα. Και οταν με το καλο τελειωσει και η θητεια θα δεις που παει αυτη η σχεση.

  7. #22
    kerasi τα πιστεύω αυτά που λες.. και ευτυχώς με εμψυχώνεις και πάλι... απλά μωρέ έχω και εγώ ανάγκη να τον βλέπω... αλλά εντάξει ξέρω πρέπει να συμβιβαστώ... ήταν να φύγω τώρα για 3 ήμερο να πάω στους δικούς μου και μου είπε να κάτσω να είμαστε μαζί τέτοιες μέρες... και μου έχει πει και για το πάσχα.... βλέπω ότι ενδιαφέρεται αλλά το δείχνει όταν θέλει εκείνος.... φορές που έχω ανάγκη να μου το δείξει δεν το κάνει... και παραπονιέμαι και εγώ αλλά δεν του το δείχνω!!!!καταλαβαίνω πως είναι περίεργα τώρα όλα στο μυαλο του και δεν θέλω να τον πρίζω κι εγώ///

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,782
    Με τη συγκατοικηση που αναφερεις τι εγινε ακριβως? Καποιο μπερδεμα απ οτι καταλαβα.

  9. #24
    αυτός ήθελε να βρούμε ένα σπίτι και να μείνουμε μαζί... αλλά εγώ δίσταζα να πάρω τέτοια απόφαση και του είπα καλύτερα για αρχή να φέρει τα πράγματα του σιγά σιγά και να μένουμε στο σπίτι που είμαι τώρα.. και έτσι κι εγινε για περίπου 2 μηνες μέναμε μαζί και ήταν όλα καλά.... απλα΄μετά έφυγα εγώ για καλοκαίρι και έπειτα χωρίσαμε για λίγο όπως είπα και όταν τα ξαναβρήκαμε έπρεπε να φύγει φανταρος.. οπότε τελειωσε εκεί αλλά έχει από το περασμένο πάσχα που μου το έχει πει να συγκατοικήσουμε και μου το ξαναείπε τώρα ότι και καλά μόλις τελειώσει τον αύγουστο από το στρατό να μείνουμε μαζί...

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,782
    Απο αντρικη σκοπια παντως ειναι μεγαλο βημα και δειχνει σοβαρο ενφιαφερον. Δε νομιζω οτι προτεινεις σε καποια για συγκατοικηση εαν μεσα σου δε νιωθεις. Ασχετα αν θα γινει ή οχι τελικα γτ ειναι και πρακτικα θεματα, τι θα γινει με σπουδες, δουλειες, αποστασεις κλπ. Για μενα σου πα, ασε να σε παιρνει αυτος πρωτος ειτε απο κοντα ειτε τηλεφωνικως και αν μπορεις κανε μια ανανεωση εμφανισιακως.

  11. #26
    κοίτα εγώ με το καλό τελειώνω το σεπτέμβρη του 2014...μετά μπορεί να κάνω μεταπτυχιακό εδω... δεν ξέρω ακόμα.. πάντως το έχουμε συζητήσει και μου έχει πει ότι μπορεί να έρθει κι εκείνος μόνιμα στο μέρος μου... άλλες φορές είναι τόσο ώριμος και άλλες τόσο ανωριμος.....

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,782
    Ενταξει δεν εισαστε και τριανταρηδες...ακομα μαθαινετε τη ζωη. Εσυ εισαι σε ολα τοσο ωριμη και τελεια? Μονο και μονο που στο προτεινε και που θελει να εισαστε τελοσπαντων στο ιδιο μερος λεει πολλα.

  13. #28
    δεν ξέρω τι να σου πω... από ότι φαίνεται ναι... απλά είμαι πάρα πολυ καλή και μερικές φορες αυτό είναι κακόοοοο!!!! τελικά να την κρατήσω τη σχέση η όχι????

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by rafailia90 View Post
    η παροιμία λέει τα ετερώνυμα έλκονται....
    Αυτό ισχύει μόνο στην φυσική. Στις σχέσεις ισχύει ακριβώς το αντίθετο

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,782
    Δε νομιζω οτι ερωτευομαστε τον εαυτο μας. Θα ταν πολυ βαρετο.

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. δεν αντεχω να ζω ετσι
    By wishes in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 5
    Last Post: 06-01-2013, 22:33
  2. Δεν ημουν ετσι εγω
    By haiii in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 22-03-2012, 20:11
  3. πως τα εκανα ετσι?
    By marina7 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 20-09-2011, 15:24
  4. πως τα έχω κάνει έτσι..
    By marianna in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 37
    Last Post: 23-03-2008, 22:52
  5. έτσι για να το μοιραστώ
    By fly in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 26-11-2007, 18:52

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •