5 χρόνια εκμετάλευσης ή αγάπης...τι να πιστέψω??
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 23
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    11

    5 χρόνια εκμετάλευσης ή αγάπης...τι να πιστέψω??

    Καλησπέρα, η ιστορία μου είναι μεγάλη....5 χρόνια άλλωστε. Είμασταν με ένα παιδί απο τα 23 μου εγώ, 26 αυτός. Αρχικά με κυνήγησε αλλά εγώ δεν τον ήθελα, ύστερα απο 2 χρόνια ξαναβρεθήκαμε αφού αυτός επικοινώνησε μαζί μου και τα φτιάξαμε. Το πρώτο 6μηνο μου είπε να χωρίσουμε γιατί πίστευε πως ήθελε να τον παντρευτώ, πράγμα τρελό. Μέσα σε μια εβδομάδα ξαναγύρισε. Κάπως έτσι συνεχίσαμε για ένα χρόνο. Μετά άρχισε να μιλάει με μια κοπέλα και μου λέει πάλι να χωρίσουμε...μετά απο 4-5 μήνες ξαναγυρνάει.....κι εγώ πάλι εκεί.Ανακάλυπτα μνμ στο κινητό του και πάντα τον έβλεπα διαθέσιμο να παίξει και να μιλήσει με κάποια άλλη. Υπήρξε καιρός που δεν έκανε τέτοια και θεωρούσα πως ήμασταν καλά. Για να μην πω ψέματα γενικά ήταν μόνο για την πάρτη του αλλά μου φερόταν καλά. Κάπου εκεί ήρθε ο θάνατος του μπαμπά μου , δεν εμφανίστηκε στην κηδεία, απλά μετα με πήρε τηλέφωνο μετά για να βρεθούμε. Περάσαμε πολύ καιρό μαζί και θεωρούσα πως αυτός ήταν ο τρόπος του να μου συμπαρασταθεί. Κάπως έτσι φτάσαμε στα 3 χρόνια σχέσης όπου πήγε ένα ταξίδι και γυρνόντας ελαφρά την καρδίαν μου είπε πως είχε πάει με μια κοπέλα επι πληρωμη....τα έχασα και χωρίσαμε, άρχισε να με κυνηγάει και να με διεκδικεί κι εγώ πάλι εκεί. Μετά απο ένα χρόνο πάλι τα ίδια. Στα 4 χρόνια μου έλεγε πως πρέπει να χωρίσουμε γιατι δεν μπορούμε να προχωρήσουμε......ελεγα εντάξει και πάλι με ενοχλούσε....και έτσι πάλι γυρνούσα. Το τελευταίο 6μηνο μέναμε σχεδόν μαζί, με έπαιρνε κάθε μέρα να βρεθούμε, τρώγαμε μαζί, κοιμόμασταν μαζί...πίστευα για άλλη μια φορά πως όλα ήταν καλα...αλλά δεν ήταν. Αφορμή, απ'οτι κατάλαβα για άλλη μια φορά μια κοπέλα 11 χρόνια μικρότερη (20χρ) που του έστειλε sms , το κατάλαβα και άρχισε να μου μιλάει με νέυρα , του ζήτησα να μιλήσουμε και μου είπε πάλι να χωρίσουμε, με άσχημα λόγια άλλα με αρκετή ειλικρίνεια, όσον αφορά την συμπεριφορά του προς εμένα όλα αυτά τα χρόνια. Στους άλλους έδειχνε πως με αγαπάει και με θέλει αλλα πραγματικά μαλλον με έιχε γραμμένη και με ήθελε μόνο όταν μπορούσε αυτός. Θα έπρεπε να μου είναι εύκολο να το ξεπεράσω αλλά νιώθω άδεια...κενή, πως μετά απο τόσα χρόνια δεν πήρα τίποτα. Πως κάθεσαι σε μια σχέση τόσα χρόνια αν δεν αγαπάς τον άλλον πραγματικά? γιατί πάντα να γυρνάει στην καβάτζα του? δεν μπορω να καταλάβω.....αυτά είναια πολύ πολύ λίγα απο τα πραγματικά γεγονότα. Ξέρω μπορει να είμαι τρελή που ακόμη το σκέφτομαι.......και να ακουγεται αστειο, αλλά ηταν 5 χρόνια απο τη ζωή μου. Ευχαριστώ.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Γεια σου πιαστρακι. Τωρα δηλαδη χωρισατε? Πριν ποσο καιρο?

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    11
    Γειά σου Kerasi...Ευχαριστώ για την απάντηση. Πρίν 7 μέρες, δεν έχουμε μιλήσει και αυτή τη φορά θέλω να μείνω μακρυά του...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Απ οσο διαβασα το κειμενο σου, δε βλεπω να εχεις καποιο προβλημα, απλα ηθελες να τα πεις και καλα κανεις. Οι απαντησεις στα ερωτηματα που διατυπωνεις στο τελος, ειναι ευκολο να απαντηθουν, φανταζομαι περιπου προσεγγιζεις τις απαντησεις. Το πραγματικο θεμα ειναι αλλου. Με δεδομενο ολη αυτη την προιστορια που περιεγραψες, πιστευω οτι σε ενα ευλογο διαστημα θα δεις ξανα κληση του και θα εισαστε και παλι μαζι, οποτε κανε υπομονη ωσπου να γινει αυτο. Το προβλημα ειναι οτι δε μπορω να προσδιορισω ακριβως το ποτε, αλλα αν βγαλεις ενα μεσο ορο απ τις προηγουμενες φορες, θα χεις μια εκτιμηση. Απλα τωρα εισαι στην αρχη, 7 μερες ειναι λιγο. Υπομονη λοιπον...

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    11
    όλα αυτά που συνέβαιναν...μου δημιούργησαν και διατροφικά θέματα τα οποία άρχισα να τα αντιμετωπίζω με την βοήθεια ενός ψυχίατρου...αλλά πάντα γυρνούσα πίσω σε αυτόν και κάθε προσπάθεια πήγαινε χαμένη, δεν με στήριξε σε τίποτα από όλα αυτά, ξέρω είναι ο λάθος άνθρωπος αλλά μετά το θάνατο του μπαμπά μου νιώθω αδύναμη να αντιμετωπίσω πολλά πράγματα.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    11
    Το θέμα Kerasi είναι πως δεν θέλω να είμαι μαζί του και δεν μπορώ να αντιμετωπίσω όλα αυτά τα πισωγυρίσματά του....δεν ξέρω πως να βοηθήσω τον ευατό μου...αυτό νομίζω είναι το πιο σημαντικό πρόβλημα,δεν ξέρω που να βρώ αυτή τη δύναμη, από που να αρχίσω.....τι να μαζέψω, τι να κάνω...τα διατροφικά θέματα γίνονται έντονα και καμιά φορά κρίσεις πανικού.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Μην προτρεχεις να αποδωσεις χαρακτηρισμους τοσο ευκολα και παρασυρομενη απο τις επικρατουσες αντιληψεις που μας περνανε. Τι παει να πει λαθος? Ποιος το καθοριζει αυτο? Τα παντα ειναι σχετικα, αναλογα με τα κριτηρια που διαθετεις για να αξιολογησεις κατι.Αν ηταν οντως λαθος δε θα συναινουσες και δε θα μετρουσε η σχεση αυτη τοσα χρονια. Αμα θες το αναλυουμε και παραπανω. Εγω παντως δε βλεπω καποιο προβλημα οσον αφορα τη σχεση. Οσον αφορα τη διατροφη τι επαθες? Ανορεξια ή βουλιμια?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    1,342
    Κερασι δε θα ρωτησεις αν εκαναν σεξ;;

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    11
    Ναι έχεις δίκιο , δεν θα συνενούσα και ούτε θα ανεχόμουν όλη αυτή την προβληματική και υποτιμιτική συμπεριφόρα απο εκείνον. Από πλευράς μου υπήρχε η προσπάθεια αλλά θεωρείς μέσα από αυτά τα λίγα που έγραψα οτι αυτός ένιωσε κάτι για μένα?? με ποιόν τρόπο?? Ή μήπως το βασικό πρόβλημα είμαι εγώ που το επέτρεπα κάθε φορά να γίνετε? όσον αφορά τη διατροφή τα προβλήματα ξεκίνησαν με το σύνδρομο νυχτερινής υπερφαγίας που με οδήγησε στη βουλιμία...και αυτό ήταν που με αποτελείωσε απο ψυχολογική πλευρά. Δεν ξέρω τι να αντιμετωπίσω και πως να με βοηθήσω...

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    11
    Από αυτο που ρωτάς Nocash, υπήρχε άφθονο, καθημερινά εδώ και 5 χρόνια.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Μα γι αυτο σου λεω, μην ακυρωνουμε τοσα χρονια ετσι απλα και να λεμε λαθος. Κατι πηρες και συ απο αυτη τη σχεση, δε σε κραταγε με το ζορι. Ουτε θεωρω οτι ειναι υποτιμητικη η συμπεριφορα του προς εσενα. Αυτοι ειναι χαρακτηρισμοι σχετικοι. Για να απαντησω ομως στο ερωτημα σου, ε δε θεωρω οτι καποιος καθεται τοσα χρονια μαζι με μια γυναικα χωρις να νιωθει κατι. Ουτε και συ τον κραταγες δια της βιας στη σχεση αυτη. Εκεινο που χανεις πιστευω ειναι οτι δεν αρκει ως συστατικο μονο η αγαπη για να ευοδωθει μια σχεση. Τωρα για το θεμα με τη βουλιμια απ οσο γνωριζω ειναι ψυχολογικης φυσεως αλλα μπορει να συνδεεται και με αλλες εκφανσεις της ζωης σου.

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    11
    Οχι, όχι, πότε δεν με κράτησε με το ζόρι. Εγώ έμενα με τη θέλησή μου, η λεπτομέρεια της υπόθεσης είναι πως μου χρέωσε πως τόσα χρόνια αυτός ήθελε να χωρίσουμε κι εγώ ήμουν αυτή που δεν το έπαιρνα χαμπάρι...μα πως είναι δυνατόν να το λές αυτό και να έχει κάνει πήγαινε- έλα 3-4 φορές? μου είπε πως με βαρέθηκε και τώρα με αγαπάει μόνο απο φιλότιμο επειδή εγώ του φερόμουν καλά, ότι βαρέθηκε να με π.....5 χρόνια και θέλει να π... άλλη. Και μου ζήτησε να διαλέξω ανάμεσα σε χωρισμό ή κέρατο..και πως τόσο καιρό με παίρνει τηλέφωνο και βρισκόμαστε απο υποχρέωση και για να μην του κάνω παράπονα... Συγνώμη βρε Kerasi αλλά όταν ακόυς αυτά τα λόγια απο έναν άνθρωπο 31 χρ που ήσουν μαζί του 5 χρόνια θα πίστευες πως σε αγάπησε??? ειλικρινα....

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Και συ εμενες με τη θεληση σου και εκεινος. Μη γελιομαστε, αυτο που σου ειπε οτι ηθελε να χωρισετε αλλα δεν εφευγε ειναι δικαιολογια. Συνηθως ξερεις στους χωρισμους δε θελουμε να λεμε την πραγματικη αιτια. Ειναι σαν αυτο που λενε θελω το χρονο μου, το χωρο μου κλπ. Προφανως δε τον εξαναγκαζε κανεις να παραμενει, ασε τι λεει τωρα. Και για να απαντησω στο ερωτημα σου, πιστευω οτι επειδη λεει αυτα που λεει τωρα, δε σημαινει οτι δε σ αγαπησε. Μπορει να υπηρχε αγαπη αλλα να εφθαρη, αλλα μπορω να σου πω οτι και σε ενα βαθμο και με καποιο τροπο ακομα σ αγαπα. Γι αυτο αλλωστε σου μιλησε και ειλικρινα για το πως νιωθει και σκεπτεται. Εγω πιστευω οτι σ αγαπει αλλα καπως φιλικα, ανθρωπινα δηλαδη πλεον, εχει φυγει αυτη η φλογα που υπηρξε στην αρχη, ειναι και πολλα τα χρονια και ο ενας ειναι μερος της ζωης του αλλου, δεν ειναι μια σχεση λιγων μηνων. Αλλωστε δεν εχεις ακουσει αντρες που πανε με αλλη γυναικα αλλα αγαπανε τη συντροφο τους ή τη γυναικα τους? Θα μου πεις πως γινεται αυτο? Και ομως γινεται γτ με ενα δικο τους τροπο αγαπουν τη συντροφο τους και δε την αφηνουν. Η δικη μου προβλεψη ειναι οτι σε λιγο καιρο θα σε καλεσει. Αν εσυ νιωθεις οτι μπορεις ακομη να παρεις απο αυτη τη σχεση και τον θες, προχωρα.

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    11
    Σοφά τα λόγια σου πραγματικά και σ'ευχαριστώ ίσως αυτή να είναι και η καλύτερη συμβουλή-εξήγηση από τις ''χιλιάδες'' που έχω ακούσει τις τελευταίες μέρες....Ευχαριστώ

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Ο αντρας θελει 2 βασικα στοιχεια για να παραμενει σε μια σχεση. Πρεπει να ανανεωσεις το ερωτικο στοιχειο και τον εαυτο σου. Με το φαγητο τωρα τι γινεται? Ποσο καιρο εχεις τη βουλιμια το βραδυ? Και τι φαγητα τρως? Την υπολοιπη μερα τι τρως?

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΠΙΣΤΕΨΩ!!!!
    By Lacrymosa in forum Ψυχογενής Ανορεξία
    Replies: 9
    Last Post: 16-11-2012, 15:55
  2. ερωτηση περι αγαπης..
    By ella2 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 15
    Last Post: 21-02-2012, 00:09
  3. βιντεακια αγαπης.........
    By amarylis in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 24
    Last Post: 22-09-2009, 17:03
  4. φοβία σχέσης και αγάπης
    By alexandergreek in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 45
    Last Post: 12-09-2008, 19:26
  5. Σημάδια αγάπης..
    By vince in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 19
    Last Post: 07-09-2008, 16:14

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •