απομονωση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    24

    απομονωση

    καλημερα.δε ξερω πως να αρχισω.νοιωθω μονος.γενικα δεν ειμαι κοινωνικος.ας τα παρω απο την αρχη.εχω μετακομισει εδω κ 3 χρονια στο χωριο μου.εχω χασει τους φιλους μου που μενουν αθηνα κ θεσσαλονικη(3 ειναι ολοι κ ολοι)κ δυσκολευομαι απιστευτα με νεες σχεσεις,ειτε ερωτικες ειτε φιλικες.βγαινω με τη ξαδελφη μου πολλες φορες κ την παρεα της αλλα δε μιλαω καθολου.κ νομιζω οτι εχω δυσκολια κ να ακουσω τι λενε,δε μπορω να συγκεντρωθω.αποτελεσμα ειναι να απομονωνομαι κ πολλες φορες να μη με παιρνει ουτε αυτη τοσο συχνα για ποτο.στο γυμναστηριο μου μιλανε πολλοι αλλα περα απο ενα ''γεια,ολα καλα;'' δε λεω.οι κοπελες βλεπω οτι με κοιταζουν.το θεμα εινα οτι δε ξερω τι να πω.διαβασα καπου να λεω αοριστα πραγματα οπως καιρος,τι εκανα στη μερα μου κ διαφορα ασχετα πραγματα αλλα κ περα απο αυτα δεν εχω τιποτα αλλο να πω.θελω να βγαινω,να βλεπω κοσμο.μου αρεσει που με κοιτανε οι γυναικες οταν βγαινω αλλα δεν ειμαι ευχαριστος γενικα.εχω κανει αρκετες σχεσεις οσο ειμαι εδω αλλα δε κρατησε καμια πανω απο 6 μηνες.ακομα κ οταν κολλησα με μια που τα εφτιαξα μολις ηρθα κ χωρισαμε κ δεν ειχα ορεξη να κανω σχεση,ετυχε να με προσεγγισουν κοπελες,της ξεκαθαριζα οτι δεν θελω σχεση κ απλα περναγαμε καλα.οταν γνωρισα 2 κοπελες που μου αρεσαν κ εδειξαν κ αυτες ενδιαφερον,μολις γνωριστικαμε εδειξαν οτι εχασαν το ενδιαφερον τους.δε κυνηγαω κ πολυ κ εγω αλλα πιστευω οτι φταιει οτι ειμαι αντικοινωνικος.το μεγαλυτερο μου προβλημα ειναι οτι δε μπορω να βρω φιλους.εκανα μια προσπαθεια με εναν απο την παρεα της ξαδελφης μου αλλα βγηκαμε μια φορα για μπυρα κ δε μου εκανε αισθηση να ξαναβγουμε.το θεμα ειναι οτι κ με τουν κολλητο μου οσο ημουν αθηνα κ βγαιναμε,δε πολυμιλαγαμε,αλλα αυτος με ηξερε.περναγαμε καλα κ ετσι.αρχιζω κ απελπιζομαι.μενω μονος μου ακομα κ μερες οπως χθες,καρναβαλι κ τετοια κ εγω κλεισμενος σπιτι μου.καμια γνωμη;ειναι κατι που διορθωνετε;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    122
    Καλημέρα! Φίλε μου τα χω περάσει (κι ακόμα τα περνάω), σου είναι φαντάζομαι δύσκολο να συνάψεις τις οποιεσδήποτε σχέσεις
    και πιστεύεις πως ο κόσμος δε σε ΄δέχεται, έχεις σκεφτεί πως ίσως εσύ δεν δέχεσαι τον περισσότερο κόσμο; (και καλά κάνεις, δε
    γεννηθήκαμε για να συνάπτουμε σχέσεις μ'όλο τον κόσμο).Μέχρι τα 18 μου πίστευα πως είμαι αντικοινωνική, μια αδιάφορη προσωπικότητα,
    χωρίς ενδιαφέροντα, βαρετήηηηηηη όσο δε πάει. Όταν πέρασα στο τει, και σιγά σιγά χώθηκα ανάμεσα στον κόσμο, άρχισα να καταλαβαίνω πως
    όλα είναι στο κεφάλι μου, είμαι εγώ που βλέπω έτσι τον εαυτό μου, και νομίζω πως κι οι άλλοι με βλέπουν έτσι. Δεν υπάρχει κάποιο τρελό μυστικό
    για να χωθείς στον κόσμο, απλά χώσου, και σχολίαζε όσα λένε, κάνε τη κριτική σου, μοιράσου τις σκέψεις σου, κι ας μη νιώθεις ν'ανήκεις 100% εκεί
    ίσα ίσα να περάσεις τη μέρα σου, κι ίσως αργότερα εκτιμήσεις περισσότερο τους τάδε ανθρώπους. Όσο για τις κοπέλες, δεν υπάρχουν ατάκες, αλλά εσύ.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    24
    δεν ειναι θεμα ατακας.ειναι οτι οταν ερχοντε κοπελες που δε με ενδιαφερουν,κολλανε.οσο δε με νοιαζει,κολλανε.οταν βρω καποια που μου αρεσει,δε ξερω τι κανω λαθος κ τη χανω παρολο που φαινοταν οτι ενδιαφεροταν κ αυτη.οσο στο να χωθω στον κοσμο,προσπαθησα απλα νοιωθω οτι δε χωραω εκει.νοιωθω οτι δεν ακουγομαι κ τις περισοτερες φορες οτι δεν εχω κατι να τους πω.ακουγοντας τους για τι συζητανε,βλεπω οτι ο καθενας θελει να πει τη δικη του ιστορια χωρις να ενδιαφερετε για την ιστορια που μολις ακουσε,αρκει να πει κατι δικο του αντιστιχο που βιψσε κ ο ιδιος.οι περισσοτερες συζητησεις ετσι ειναι.δε το κατακρινω αλλα δε βρισκω οτι θα ενδιεφερε καποιον να ακουσει τι εφαγα το μεσημερι κ τι σουπερ αυτοκινητο ειδα το βραδυ.απλα αν δεν εχω κατι ουσιαστικο να πω προτιμω να μη πω τιποτα.το προβλημα μου ειναι οτι ποτε δεν εχω να πω κατι ουσιαστικο...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    122
    πραγματικά στενοχωριέμαι πολύ που σε βλέπω να ταλαιπωρείσαι έτσι... ρε συ σου λέω κι εγώ έτσι έλεγα,
    "όταν βγώ μαζί τους, τί θα λέμε; κάτι πρέπει να λέμε. εγώ τι θα πώ; τί είδα στη τηλεόραση;" υποτιμούσα τον
    εαυτό μου, μέχρι που άρχισα να ανοίγομαι σιγά σιγά και ξέρεις τι είδα; οτι δε λένε τίποτα το ιδιαίτερο, δεν είναι
    κανένα τεστ γνώσεων, η διαγωνισμός της πιο γαμάτης ιστορίας, καλά εννοείται εαν δεν έχεις να πεις κάτι φοβερό
    δεν θα σαι και το επίκεντρο, όμως δεν το χρειάζεσαι κιόλας. δεν μπορώ να πιστέψω πως το μόνο που χεις να πείς είναι
    για το μεσημεριανό σου! μουσική δεν ακούς; κανά βιβλίο δεν έχεις ανοίξει; με τους φίλους σου στην αθήνα όλο και κάτι δεν
    έχετε ζήσει; τί θες να σπουδάσεις; γιατί; έχεις πολλά να πεις! και για τις κοπέλες ισχύουν τα ίδια. άσε που υπάρχουν κοπέλες που
    βρίσκουν γοητευτικό κάποιον που δεν είναι τόσο ανοιχτός!

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    24
    χαχαχα,τι θελω να σπουδασω;χαχαχα,εχω σπουδασει ηδη εδω κ 15 χρονια.που να το ξερεις βεβαια αλλα ειχε πλακα οπως το ειπες.οι κοπελες με βρισκουν γοητευτικο οσο δε δειχνω ενδιαφερον για αυτες.μολις δω μια που μου αρεσει πραγματικα κ ξεκινησουμε γνωριμια τοτε ειναι που χαλαει ολο το θεμα.αλλα πιο πολυ με ενδιαφερει να μπω σε παρεες.το περιεργο ειναι οτι με κοπελες κανω καλυτερη πα;ρεα απο οτι με αντρες.τις λεω τα προσωπικα μου κ ανοιγομαι πιο ευκολα.μιλαω για πιο συγκεκριμενα πραγματα.το προβλημα ειναι οτι οι περισοτερες απο αυτες θελουν κατι παραπανω απο μενα.κ τοτε ειναι που τελειωνει η ''φιλια μας''.γενικα ειμαι πιο ανετος με γυναικες αλλα οταν με ενδιαφερει καποια τοτε τα χανω κ προφανως κανω κατι που τις ξενερωνει.ομως οπως ειπα με ενδιαφερει πρωτιστως να μπω σε μια παρεα.να μην ειμαι βαρετος.κ ξερω οτι ειμαι.κ τους δικαιολογω που δε πολυασχολουντε μαζι μου.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    122
    χαχαχαχαχαχα, όντως είχε γέλιο! χα! άρα έχεις ακόμα πιο πολλά να πεις, έχεις ζήσει πράγματα. Όσο αυτό με τις κοπέλες, ατυχήσαμε κι οι δύο,
    ενώ προτιμώ να συναναστρέφομαι με το αρσενικό φύλο, και δεν ζητώ Τίποτα παραπάνω, πάντα κάπου αλλού καταλήγει, και άνδρες φίλοι γιοκ!
    χρόνια προσπαθώ ν'αποδείξω πως υπάρχει φιλία ανάμεσα στα δύο φύλα, αλλά έφαγα χλαπάτσα στα μούτρα μου. όμως εσύ πώς κι έφυγες για το
    χωριό, με τι ασχολείσαι; όμως μου κάνει εντύπωση ποτέ δεν σου κατσε μια κοπέλα που να σου αρέσει;;

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    24
    ................
    Last edited by maevius; 18-03-2013 at 14:45.

  8. #8
    Γεια σου φιλε, εχεις σκεφτει οτι ισως περνας καποια κατάθλιψη, εχεις παει ποτε στη ζωη σου σε ειδικο γιατρο να σε εξετασει, οχι πως ειμαι υπερ τους, καλυτερα να το παλευεις μονος σου...
    Μεχρι στο σημειο που να το αντεχεις δηλαδη, γιατι αν δε το αντεχεις, ισως θες βοηθεια ειδικου.. απλα λεω τωρα...
    Μπορω να σ πω οτι μοιαζουμε υπεραρκετα πολυ, και ενιωσα λες και τα ειπα εγω αυτα που λες...Μοιαζουν και οι περιπτωσεις μας, και γω μετακομισα
    Οχι τοσο μακρια βεβαια που να μην εχω επαφη απ τους παλιους μου φιλους...Τελοσπαντον, υπαρχει κατι που σε βασανιζει εκτος απ αυτο, το οτι δεν εχεις φιλους
    Πες λιγα παραπανω για σενα, ποσο χρωνων εισαι, μενεις μονος, τι ενδιαφεροντα εχεις κλπ κλπ

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    18
    Βασικα και εγω ειμαι ετσι. Δεν ειμαι πολυ φιλικη ή μαλλον τοσο κοινωνικη οσο θα ηθελα. Νοιωθω οτι δεν κολλαω σε μια παρεα και στην ουσια δεν βγαζω λεξη και απλα ακουω τι λενε οι αλλοι λες και ειμαι αορατη. Με πιανει ενας πανικος του στυλ οτι δεν τους ξερω και επομενως δεν εχω να σχολιασω κατι. Παντα το ειχα αυτο και επομενως μενω απομονωμενη σπιτι με τους γονεις μου και τα δυο σκυλια μου. Παρολο που καποιες φορες η φιλη μου μου κανει προτασεις να βγουμε παντα βρισκω να της πω για δικαιολογια.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    24
    φιλε Σωτηρη το εχω ψαξει για καταθλιψη αλλα δεν εχω τα βασικα συμπτωματα.δεν εχω προβλημα να βγαινω οποτε μου λενε κ δε μου αρεσει να μενω μονος μου.το προβλημα μου ειναι οτι δε ξερω τι αν πω σε μια παρεα.οπως λεει κ η Χρυσα νοιωθω οτι δε κολλαω σε μια παρεα.ακομα κ οταν γνωριζω νεα ατομα,εκτος απο τα βασικα δεν εχω τιποτα αλλο να πω.ειμαι 37 χρονων,κ παντα ετσι ημουν αλλα ειχα παντα τον κολλητο μου ή την κοπελα μου κ δε φαινοταν σαν προβλημα.ομως τωρα δεν εχω κανεναν τους κ αναγκαστικα μενω μονος.παντως νοιωθω σαν να μην εχω κ ορεξη για να μιλησω,νοιωθω οτι αυτα που πιθανως να εχω να πω δεν ενδιαφερουν κανεναν,οποτε δεν εχει κ νοημα να τα πω.
    Χρυσα,σε αυτα που λες μοιαζουμε εκτος του οτι εγω τις περισοτερες φορες βγαινω οποτε μου λεει η ξαδελφη μου,εκτος βεβαια οταν ειμαι κουρασμενος.

  11. #11
    Το να σε πλησιάζουν και να δειχνουν ενδιαφερον για σενα κοπέλες αυτο δείχνει ότι όντως εισαι γι αυτες γοητευτικός, εμφανισιακα τις ελκυεις και συναμα η εμφανιση και το υφος σου τους προκαλούν καλή εντυπωση για σενα ως τον χαρακτηρα που μ αυτη την πρωτη εντυπωση πιστευουν πως εχεις. το ζητημα ειναι πως το χειριζεσαι. εκει βρισκεται το λαθος για το οποιο τις χανεις, εκτος κι αν δεν καιγεσαι για σχεση ή κατα βαθος αυτες δε σε ελκύουν οποτε δεν προχωραει. κι όμως λες έχεις εμπειρια στις σχεσεις. πιστευω πως λόγω αυτου σου του λαθους οι σχεσεις σου αυτες δεν ηταν ουσιαστικες, ήταν απλα κατι παραπανω απο φιλια, δεν ηξερες ή και δεν καταφερνες να τις μετατρεψεις σε ερωτικες κλπ με ουσια και σταθερες στο χρονο σχεσεις. αναζητησε το λαθος συζητωντας με ενα ψυχολογο ή άτομα της εμπιστοσυνης σου αν δεν μπορεις εσυ να δωσεις την απαντηση.
    Με τις διαπροσωπικες σχεσεις, δε σημαινει πως σωνει και καλα θα πρεπει να σχετιζομαστε με όλους, μπορει όπως και σε μενα, ο χαρακτηρας μας να ειναι τετοιος που να μην βοηθα, μάλλον δεν υπάρχει καθολου κοινο εδαφος με τους περισσότερους κι ο λόγος αυτος ειναι και νομίζουμε πως κανουμε λαθος εμεις. δεν μπορουμε να επιβαλουμε στον εαυτο μας με το ζορι να σχετιστει με καποιους. απλα επιλέγουμε, έστω πολύ λίγους. και εγω πάντα με πολύ λίγους εκανα παρεα. τους περισσότερους ειναι πως τους αντιμετωπιζουμε. όμως κανεις και εσυ το ίδιο λαθος που εκανα καποτε κι εγω και δεν το συγχωρω στον εαυτο μου, το να κραταμε το στομα μας κλειστο. αυτο απωθει τους αλλους και τελικα τους χανουμε όσο αξιολογοι κι αν ειμαστε, όσο ανετα κι αν νοιωθουμε μαζι τους κι οσο κι αν μας γεμιζει η παρεα τους λογω του οτι βλεπουν αυτο που τους δειχνουμε προς τα εξω, δεν μπορουν να διακρινουν τι γινεται μεσα μας. λέγε τουλάχιστον κάτι, βρες κάτι να πεις αμα εισαι με αλλους, ειτε για το χωρο που βρισκεσαι ειτε για τα ενδιαφεροντα του άλλου ειτε για επικαιροτητα ειτε ειτε... υπαρχουν και καλα βιβλια αυτοβοήθειας. κι αυτο γινεται με εξασκηση, έστω λίγες κουβεντες κάθε φορα μεχρι να ξεδεθει η γλώσσα. μαθε να μιλας εστω για λογους κοινωνικοποίησης χωρις απαραιτητα να επιζητας φιλια, ακομα κι όταν διαπιστωνεις πως δεν υπαρχει κοινο εδαφος, ετσι για εξασκηση η οποια οδηγει στην εξοικειωση, αυτο δλδ που λεω να ξεδεθει η γλωσσα.
    αν και πιστευω πως όλα αυτα που σου ειπα τα ξερεις επειδη ηδη είδες πολλά. χρειαζεται ωστοσο να τα ακουμε απο αλλους έτσι για να παρουμε λιγο κινητρο, αισιοδοξια και θαρρος. και πιστευω πως εχεις αναγκη απο τετοια επειδη αμα ζουμε σε χωρο που δεν υπαρχουν οι φιλιες μας πχ χωριο η καταπτωση κανει τα σημαδια εμφανισης της, πχ τωρα σε σενα και πρεπει να πιαστουμε απο καπου πχ ενα καλο λογο για να παρουμε δυναμεις.
    γιάννης

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    24
    οι κοπελες που με πλησιαζαν παντα κατι γινοταν.ομως παντα με ξενερωνε να με πλησιαζει μια γυναικα κατα καποιο τροπο.δε μου αρεσε αυτο το ευκολο.το προβλημα μου με τις γυναικες ηταν αυτες που ηθελα εγω να προσεγγισω,ενω γινοταν η αρχη μετα καπου κολλαγε απο αυτες.ξερω οτι κατι κανω εγω αλλα δε ξερω τι.ειναι οτι αγχωνομαι μη κανω κατι λαθος;ειναι οτι βιαζομαι;δε ξερω.ομως το βασικο μου προβλημα ειναι οτι χανω το ενδιαφερον μου πλεον για να μπω σε μια κουβεντα στη παρεα που βρισκομαι.πραγματικα μου λειπει ο κολλητος μου.κ ξερω οτι δυσκολα θα βρω καποιον να γινουμε κολλητοι,ειμαι κ μεγαλος,δεν θα νοιωθω ανετα.ξερεις τι γινεται;οταν βρισκομαι με καποιον,ειτε κοπελα ειτε αντρα,η στιγμη που τα εχουμε πει ολα κ μενω σιωπηλος φοβαμαι οτι γινομαι βαρετος.σκεφτομαι εκεινη την ωρα οτι παλι τα ιδια.παλι ο ιδιος βαρετος τυπος που δεν εχει τιποτα να πει.πραγματικα θελω να μιλησω αλλα δεν εχω τιποτα να πω.
    Ψαχνοντας χθες στα αλλα θεματα του φορουμ βρηκα αυτο http://www.e-psychology.gr/forum/sho...99%CE%9D%CE%97 κ λεω να το δοκιμασω.αν δε περυχει κ αυτο με βλεπω σε ψυχολογο...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    188
    Καλησπερα!!
    Ειμαι 28 χρονων και εκανα μεχρι τωρα το ιδιο λαθος που κανεις και εσυ και κανουν απο οτι διαβαζω πολλοι αλλοι... Κουραστηκα να λεω ναι σε ολα. Να μην εχω για εμενα ονειρα και να ακουω τα ονειρα των αλλων. Να μην εχω για εμενα ευχαριστηση και να ακουω την ευχαριστηση των αλλων. Γιατι πχ να ακους για εκεινο το α=γαματο αυτοκινητο που ενθουσιασε τον Ταδε και να μην ακουει ο Ταδε εσενα που ενθουσιαστηκες πχ με το σχημα ενος δεντρου? Η μηπως σου περασε το δεντρο απαρατηρητο? Δεν ειναι απαραιτητο να νιωθεις οτι ανηκεις σε ενα ηδη ετοιμο συνολο ανθρωπων. Φτιαξε εσυ τον ευατο σου με ενδιαφεροντα σου και κανε τους αλλους πια να καθονται να σε ακουνε στις ιστοριες σου με το δεντρο. Γιατι να ακολουθεις μονιμως? Θα μου πεις δεν εχεις προβλημα στο να ακολουθεις αλλα εγω θα σου πω οτι εχεις προβλημα στο οταν δεν σε ζητανε. Πως να σε ζητανε οταν εκει που πας δεν σου αρεσει να βρισκεσαι?
    Καθε ανθρωπος λατρευει να μιλαει για τον εαυτο του... Ποσες φορες θα εχεις παρατηρησει συνομηλιτη σου να σε διακοπτει αρχιζοντας με το εγω η το εμενα.
    Βρες εσυ τι σου αρεσει, διαφημησε το.

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    24
    Αννα μαλλον διαβασες λαθος το συγκεκριμενο μηνυμα με το αυτοκινητο.εννοουσα οτι δε μου αρεσει να μιλαω για ανουσια πραγματα,που δεν εχουν ενδιαφερον γενικοτερα.εγω το βρισκω βαρετο.αν εχεις προσεξει,δε ριχνω το φταιξιμο σε κανεναν αλλον εκτος απο μενα.ξερω οτι ο καθενας θελει να μιλαει για τον εαυτο του.κ με εκνευριζει αυτο.οι ανθρωποι δυστυχως,δεν ακουνε αυτα που λες εσυ,απλα περιμενουν να τελειωσεις για να παρουν σειρα να πουν τα δικα τους.μσακαρι να ημουν κ εγω ετσι.δε κατηγορω αυτους που ειναι γιατι,οπως κ να το κανουμε,αυτοι παντα εχουν κατι να πουν.εγω δεν εχω.αυτο προσπαθω να λυσω.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    206
    Γύρνα στη πόλη ίσως? Κανόνισε να έρχονται οι φίλοι σου να σε βρίσκουν στο χωριό? Μέχρι να εγκληματιστείς εκεί να κανονίζεις να έχεις επαφές απο τα παλίά. 37 χρονών άλλαξες αποτομα περιβάλλον λογικό είναι κι εγώ το έπαθα. Εντάξει εγώ φιλίες έκανα αλλά νοιωθω έξω απο τα νερά μου παρόλα αυτα

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. δουλεια και απομονωση
    By kaity in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 10-02-2012, 19:20
  2. Κοινωνική απομόνωση και αυτοκτονία.
    By KOSSTAS in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 12
    Last Post: 03-01-2012, 02:56
  3. Κοινωνική απομόνωση και στίγμα
    By Oneiroplasmenos in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 4
    Last Post: 04-03-2010, 01:37
  4. Αλλο ενα ποστ για την απομονωση.
    By keep_walking in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 114
    Last Post: 07-08-2009, 17:23
  5. Απομόνωση
    By kater1na in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 12
    Last Post: 02-11-2008, 02:41

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •