ΕΙΜΑΙ 25 ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΠΟΤΕ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    αθηνα
    Posts
    300

    ΕΙΜΑΙ 25 ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΠΟΤΕ

    Τελευταια ολο μαθαινω για μικροτερους απο μενα σε ηλικια, 18-22 χρονων που εχουν δουλεψει και μαλιστα εχουν κανει διαφορες δουλειες και εγω ειμαι 25 και δεν εχω δουλεψει ποτε. Αυτο με εχει ριξει πολυ ψυχολογικα. Παρα πολυ. Σημερα παλι μια συμφοιτητρια μου που ειναι 20 μου ειπε οτι εχει δουλεψει. Χθες μπηκα σε ενα ταξι και επιασα κουβεντα με τον ταξιτζη 21 χρονων που δουλευει απο τα 18 του σε ενα σωρο δουλειες. Και εγω...τιποτα. Εξαιτιας των παλιοψυχολογικων και επειδη οι γονεις μου εχουν οικονομικη ανεση...αλλα εχω βαρεθει να τους ζηταω λεφτα συνεχεια και να μη μου δινουν και να τους παρακαλαω σχεδον...θα ηθελα να βρω αμεσα δουλεια αλλα εχω και τη σχολη και εχω μεινει πισω...τι θα κανω; fuck...
    Επισης, ειμαι 25 και δεν εχω κανει ποτε σχεση στη ζωη μου...

    Πειτε μου ειλικρινα, εχω αργησει πολυ; Ειναι αργα; Ειναι αργα να αλλαξω; Ειναι αργα να παρω τη ζωη στα χερια μου; Και ποσο δυσκολο θα ειναι αυτο;

  2. #2
    favvel
    Guest
    γεια σου Στέφανε..
    πρώτα να σου πω ότι δεν έισαι ο μόνος που στα 25 σου δεν έχεις δουλέψει και που ζητάς χρήματα απ'τους γονείς!
    συνήθως σε αυτήν την ηλικία μέχρι τα 30 αποκτούμε εφόδια για να σταθούμε κάποια στιγμή στα πόδια μας..το θέμα είναι να σταθούμε κάποια στιγμή!
    προσπαθώ να βρω τους λόγους που δεν έχεις δουλέψει ακόμα..
    1ον είναι τα ψυχολογικά που σου έχουνε τύχει που σε πήγανε πίσω κάποια χρόνια φαντάζομαι..
    2ον ίσως έιναι ότι έβαζες σαν προτεραιότητα πάντα τη σχολή κι άφηνες τη δουλειά για μετά τη σχολή..
    3ον έπειτα (δε σε ξέρω θα μιλήσω με βάση την "εμπειρία" μου και τον εαυτό μου..)
    η γνώμη μου είναι ότι αυτό που παίζει ρόλο για να δουλέψει κάποιος κάπου είναι το πόσο καλά επικοινωνεί με το περιβάλλον του δλδ το πόσο καλά μπορεί να ενταχθεί και να προσαρμοστεί σε ένα περιβάλλον,το πόσο καλά μπορεί να συνεργαστεί και να επικοινωνήσει με τους άλλους..
    δλδ αν σε βλέπουνε μαζεμένο,ότι είσαι αργός ότι κάπως συμπεριφέρεσαι σαν παιδί,ότι ίσως δεν είσαι εκεί όταν σου μιλάνε ή ότι δύσκολα τα πιάνεις(μιλάω με βάση τον εαυτό μου τώρα-δε μιλαω για σένα)τότε δύσκολα θα σε πάρουνε ακόμα και για την πιο εύκολη δουλειά..θα βρούνε κάποιον άλλον που είναι πιο μέσα στα πράγματα,πιο σβέλτος και πιο καπάτσος..
    εγώ πιστεύω με την αξία μου δεν θα μπορέσω ποτέ να βρω δουλειά..μόνο αν κάποιος με βάλει κάπου με μέσον..

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Ειμαι 27 κ επισης δεν εχω δουλεψει ποτε στην ζωη μου μονο ενα ιδιαιτερο εκανα παλια κ δεδομενης της οικονομικης κρισης δεν αποτελεις περιεργο φαινομενο επομενως μην το παιρνεις κατακαρδα,Επισης δεν υπαρχει συγκεκριμενη ηλικια ντε κ καλα που επιβαλλεται να παντρευτεις η να δουλεψεις,Προσπαθησε μεσα απο παρεες να γνωρισεις κοπελα

  4. #4
    Quote Originally Posted by stefanos14587 View Post
    Τελευταια ολο μαθαινω για μικροτερους απο μενα σε ηλικια, 18-22 χρονων που εχουν δουλεψει και μαλιστα εχουν κανει διαφορες δουλειες και εγω ειμαι 25 και δεν εχω δουλεψει ποτε. Αυτο με εχει ριξει πολυ ψυχολογικα. Παρα πολυ. Σημερα παλι μια συμφοιτητρια μου που ειναι 20 μου ειπε οτι εχει δουλεψει. Χθες μπηκα σε ενα ταξι και επιασα κουβεντα με τον ταξιτζη 21 χρονων που δουλευει απο τα 18 του σε ενα σωρο δουλειες. Και εγω...τιποτα. Εξαιτιας των παλιοψυχολογικων και επειδη οι γονεις μου εχουν οικονομικη ανεση...αλλα εχω βαρεθει να τους ζηταω λεφτα συνεχεια και να μη μου δινουν και να τους παρακαλαω σχεδον...θα ηθελα να βρω αμεσα δουλεια αλλα εχω και τη σχολη και εχω μεινει πισω...τι θα κανω; fuck...
    Επισης, ειμαι 25 και δεν εχω κανει ποτε σχεση στη ζωη μου...

    Πειτε μου ειλικρινα, εχω αργησει πολυ; Ειναι αργα; Ειναι αργα να αλλαξω; Ειναι αργα να παρω τη ζωη στα χερια μου; Και ποσο δυσκολο θα ειναι αυτο;
    Φίλε μου ποτέ δεν είναι αργά για τίποτε. Είσαι σε πολύ νέα ηλικία για να κάνεις ό,τι πραγματικά θέλεις. Σου έχει δημιουργηθεί κάποιο κόμπλεξ σχετικά με την οικονομική άνεση που λες. Αν κ εγώ κοντά στην ηλικία σου (30) αν είχα παιδιά, θα έκανα ακριβώς το ίδιο. Οι γονείς σου έχουν απόλυτο δίκιο. Τα παιδιά σήμερα ζητούν συνέχεια και μέσα σ' αυτό το βόθρο υπερκαταναλωτισμού που ζούμε έχουν χαθεί τα όρια. Αυτό που θέλουν οι γονείς σου, είναι να καταλάβεις την αξία του χρήματος. Αλλιώς θα αισθανθείς αν έχεις κοπιάσει για να βγάλεις 20 ευρώ και πας να φας σε μια ταβέρνα με την παρέα σου κ αλλιώς αν το 20ευρο σε περιμένει στην έξοδο το βράδυ... Πραγματικά οι γονείς σου το κάνουν για το δικό σου καλό.

    Τι θέλεις να κάνεις στη ζωή σου ; Πρέπει να προσδιορίσεις αυτό πρώτα. Με την προσωπική μου κρίση μιλάω πάντα, ενδέχεται ασφαλώς να κάνω λάθος.. Σκέψου τον εαυτό σου σε 1 χρόνο.. σε 3, σε 5, 10. Πως σε βλέπεις ; Με γραβάτα σε μια πολυεθνική να σηκώνεις τηλέφωνα και να τρέχεις μεσα στο στρες ; Με δική σου επιχείρηση να διαχειρίζεσαι τα πάντα, με ένα ωραίο σπίτι και ψυχική γαλήνη; Επιστήμονα να δίνει διαλέξεις; Για μένα όλα ξεκινούν από το στόχο: θέσε κάποιον στόχο για το μέλλον σου. Μην αφήνεις να σε επηρεάσει η οικονομική κρίση.

    Κάθε φορά που θα πρέπει να κάνεις μια επιλογή, φέρε αυτή την εικόνα στο μυαλό σου και σκέψου : Αυτό που κάνω τώρα θα με βοηθήσει στην επιτευξη του στόχου μου ; Έτσι θα στρωθεί ένας δρόμος από επιλογές μπροστά σου... Μην ακολουθείς το κοπάδι στις επιλογές σου: Η σχέση είναι θέμα χημείας κ όχι διαγωνισμός όπως παρουσιάζεται στην κοινωνία μας. Πολύ απλά, φρόντισε να αρέσεις εσύ στον εαυτό σου και να αισθάνεσαι όμορφα με τις επιλογές σου κ θα ακολουθήσουν όλα... υπομονή.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Ελεος ρε Στεφανε... 25 εισαι δεν εισαι 45... τωρα αρχιζει η ζωη σου, τωρα αποκτας τα εφοδια, τωρα θετεις τα θεμελια... μην ανυσηχεις, με τα νεα μετρα και τις τροπολογιες ως τα 70 θα δουλευουμε, ζωη να χουμε
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    τωρα τη θυμηθηκες τη δουλεια ρε Στεφανε ? αστες τωρα τις δουλειες, και να θες να βρεις δε μπορεις ετσι οπως ειναι η χωρα, κοιτα να περνας καλα κι αμα φτιαξουν τα πραγματα το ξαναβλεπεις. αλλιως αν βιαζεσαι σηκω φυγε και ψαξε εξω τη τυχη σου.

  7. #7
    Member
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    London/Thessaloniki
    Posts
    57
    sti thesi sou tha syggentrwnomoun sti sxoli, to na vreis mia douleia 1. einai poly dyskolo etsi opws einai i katastasi simera... kai 2. dn tha sou prosferei tpt para to na se apenexopoiisei isws ligo. ki egw dn exw doulepsei pote (23 sxedon 24) (ypotrofies kai lefta gia ereuna apo panepistimia dn metrane gia sovari douleia) kai eksakolouthw na pairnw lefta apo tous dikous mou alla apo tin stigmi pou dn tous eimai megalo varos eimai ok me auto.
    twra gia tis sxeseis... einai arketoi oi neoi pou dn exoun kanei sxesi na eisai vevaios oti dn eisai monos! apla go out there kai adrakse tis efkairies pou parousiazonte giati dn mporei tha parousiazonte. se parees kai tetoia, i gnwmi mou einai oti stin ellada o tropos pou dimiourgounte oi sxeseis einai poly dyskolos alla isws giati menw xronia sto ekswteriko kai synithisa alliws. dn xriazonte itopathies.
    You don't need to be jewish or gay to make it in Hollywood , just bipolar! :cool:

Similar Threads

  1. Ποτε, ποτε, ποτε μην το βαζετε κατω
    By Madlylove in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 52
    Last Post: 05-12-2012, 18:29
  2. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΙΜΑΙ ΟΡΙΑΚΗ,ΔΙΠΟΛΙΚΗ,ΜΑΝΙΟΚΑΤΑΘ ΛΗΠΤΙΚΗ...ΤΙ ΕΙΜΑΙ??
    By tokokkinofoustani in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 7
    Last Post: 16-02-2012, 09:22
  3. Δεν θα ειμαι ποτε η ιδια..
    By mina31 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 45
    Last Post: 14-06-2009, 02:48
  4. ειμαι σε κατασταση εκτακτου αναγκης ειμαι σε μια φαση τραγικη
    By kapios in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 25-11-2008, 11:36
  5. Ποτε το εγω γινεται μοναξια;και ποτε το σημπαν ολοκληρο
    By pikos in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 02-08-2008, 01:03

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •