Συμβουλές για την προστασία των γυναικών!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796

    Συμβουλές για την προστασία των γυναικών!

    Βρήκα στο ίντερνετ σε μια σελίδα της Αστυνομίας τις παρακάτω συμβουλές και τις βρίσκω πολύ χρήσιμες και οφείλουμε ειδικά εμείς οι γυναίκες πιστεύω να τις ακολουθούμε. Τις βρίσκω πολύ σωστές. Οποιος έχει κάτι να προσθέσει επίσης μπορεί να το γράψει!

    Ειδικές συμβουλές για γυναίκες



    Σε περίπτωση κακοποίησης μπορείτε να επικοινωνήσετε με τους ακόλουθους φορείς:



    Γενική Γραμματεία Ισότητας του Υπουργείου Εσωτερικών Δημόσιας Διοίκησης και Αποκέντρωσης τηλ.: 210-3315291-6.



    Κέντρο για κακοποιημένες γυναίκες και ειδικότερα:

    Στο Συμβουλευτικό Κέντρο για τη βία κατά των γυναικών τηλ.: 210-3317305-6 (Αθήνα) και 210-4112091(Πειραιάς).

    Σύνδεσμος για τα Δικαιώματα της Γυναίκας τηλ.: 210-3626460 / 3616236 (τηλ & φαξ).

    Γραφείο Ισότητας Δήμου Αθηναίων τηλ.: 210-5244657.

    Διεθνής Κοινωνική Υπηρεσία τηλ.: 210-3617710.



    Οδηγίες σε περίπτωση αρπαγής τσάντας



    Αποφεύγετε να μεταφέρετε μεγάλα χρηματικά ποσά.

    Βαδίζετε στην εσωτερική πλευρά του πεζοδρομίου και κρατάτε την τσάντα σας πάντοτε κλειστή και προς την πλευρά του τοίχου.



    Μην διστάσετε να καλέσετε σε βοήθεια φωνάζοντας, αν κάποιος σας επιτεθεί για να σας πάρει την τσάντα.

    Εάν δεν μπορείτε να αντισταθείτε και να συγκρατήσετε την τσάντα, σκεφθείτε ότι η υγεία σας και η σωματική σας ακεραιότητα είναι πιο πολύτιμα αγαθά.



    Προσπαθήστε να συγκρατήσετε τα χαρακτηριστικά του επιτιθέμενου και του μεταφορικού μέσου, αν έχει χρησιμοποιηθεί τέτοιο.



    Προστατέψτε καλά τις τσάντες και το πορτοφόλι σας σε χώρους όπου υπάρχει συνωστισμός.

    Καταγγείλετε το γεγονός στην Αστυνομία.



    ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ



    Ασφάλεια στο σπίτι

    ■Η περιοχή έξω από την κύρια είσοδο της κατοικίας σας πρέπει να είναι φωτισµένη σωστά ώστε να µην υπάρχουν σκοτεινές σκιές όπου θα μπορούσε κάποιος να κρυφτεί .

    ■Βεβαιωθείτε ότι στην κύρια πόρτα υπάρχει ‘µατάκι’ έτσι ώστε να βλέπετε ποιος είναι στην πόρτα σας πριν ανοίξετε .

    ■Να έχετε κλειστές τις κουρτίνες, ώστε οι άνθρωποι να µην βλέπουν µέσα το σπίτι σας, ιδιαίτερα τη νύχτα .

    ■Να µην εισέρχεστε σε ένα ασανσέρ µε κάποιον που δεν γνωρίζετε. Εάν το κάνετε φροντίσετε να παραμείνετε κοντά στην πόρτα του ασανσέρ και εντός εμβελείας του πίνακα ελέγχου.



    Όταν βρίσκεστε µακριά από το σπίτι µόνη.

    ■Πάντοτε κάποιος γνωστός να γνωρίζει ακριβώς που είστε, ώστε σε περίπτωση ανάγκης αν πρέπει να τηλεφωνήσει κάποιος για βοήθεια, να ξέρει την επακριβή θέση .

    ■Ποτέ µην δεχθείτε να σας µεταφέρει ένας ξένος και ποτέ µην κάνετε auto-stop



    Όταν εισέρχεστε στο αυτοκίνητό σας.

    ■Να κρατάτε ήδη το κλειδί στο χέρι σας, έτσι ώστε να µη χάνετε χρόνο ψάχνοντας για το κλειδί.



    Όταν περπατάτε στο δρόµο.

    ■Να δείχνετε αυτοπεποίθηση και δραστήρια .

    ■Να φροντίστε να µείνετε µακριά από στενά σοκάκια ή σκοτεινούς δρόµους.

    ■Να µην πηγαίνετε µε τα πόδια σας µετά τη δύση του ηλίου. Πάρτε ένα ταξί ή ζητήστε από ένα φίλο να σας µεταφέρει.



    Σε κοινωνικές εκδηλώσεις.

    ■Να µην δέχεσθε κέρασµα ποτών από αγνώστους. Ακόµη και αν γνωρίζετε το πρόσωπο, είναι καλύτερα να ζητήστε από το σερβιτόρο ή το µπάρµαν ποτά που είναι κλειστά, όπως µπύρα κλπ .

    ■Εάν έχετε αφήσει το ποτό σας αφύλακτο ακόµη και για µισό λεπτό να µην πιείτε ξανά ούτε µια γουλιά από το ποτό αυτό.

    ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    206
    Πολύ χρήσιμο! Ευχαριστούμε

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Να σαι καλά Ελλη μου!
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    oστοσο πολες φορες η προστασια των γυναικων ειναι στο ελεος του θεου αφου ειναι φοβερα δυσκολο να πεισεις μια κακοποιημενη γυναικα ακομα και οταν εισαι το αγορι της να μηλισει ιδικα οταν αυτο της συνεβενε μια ζωη ακομα χειροτερα απο τους ιδιους της τους γονεις αφου εγω στη ζωη μου γνωρισα πολες τετοιες γυναικες και εκτος οτι δε μπωρεσα να τις πεισω ποτε να μηλισουν εμινα με τις υποψιες χωρις να εχω δει τι συνεβει ακριβως απλα ειδα μεσα απο τη συμπεριφωρα τους σημαδια και αντιδρασεις και ακομη χειροτερα εβλεπα τους υπευθινους που υποψιαζομουν να εποφελουνται απο αυτη τη κατασταση...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Το θεμα ειναι ομως να μην φτασεις ως εκει! Η προληψη, διοτι homo hominis lupus, αμα βρει την ευκαιρια! Και η αληθεια ειναι οτι οι αντρες αμα δουν κοπελα μονη δεν θα διστασουν να κανουν αυτο που θα κανουν, ετσι ειναι η φυση τους, αυτο θελουν να παρουν κ τελος! Οι 90 στους 100 αμα τους δινοταν η "ευκαιρια" θα κανανε ο,τι τους περνουσε απ το μυαλο! Ο ανθρωπος εξαχρειωνεται κ δεν φανταζεσαι μεσα σε δευτερολεπτα πως μπορει να γυρισει το μυαλο του!
    Θυμαμαι οταν βγαιναμε στο λυκειο με μια φιλη μ, εγω παντα οταν ηταν να φυγουμε απ το μαγαζι επαιρνα τηλ τους γονεις μ κ ερχοντουσαν με το αμαξι! Ουτε καν να παρω το αστικο! Τωρα το παιρνω καμια φορα! Η φιλη μ αν κ της λεγαμε να την παμε σπιτι, πηγαινε ειτε με ταξι ειτε με καναν φιλο! Κ πραγματικα σκεφτομουν μην της συμβει τιποτα!
    Για να μην σ πω κ το αλλο, ειχε τυχει περυσι κοντα στην Μποτσαρη μερα μεσημερι περπατουσα με τη μητερα μου, ε! κ ενας πορνογερος μας πηρε απο πισω κ καναμε αμαν κ πως να ξεφυγουμε! Θελει πολυ προσοχη, δεν ξερεις ο καθε ενας π κυκλοφορει τι κρυβει!
    Για να επανελθω, σ εχει τυχει δλδ η κοπελα σ να εμφανιζει σημαδια κακοποιησης? Ας πουμε την κακοποιουσε ο πρωην της? Η απο τις κινησεις κ τη συμπεριφορα της συμπερανες εσυ κατι τετοιο??
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    1,279
    Συγνώμη αλλά εμενα με έπιασαν λίγο τα γελια με αυτα που γράφει η αστυνομία.
    Ειδικά στο "Να δείχνετε αυτοπεποίθηση και δραστήρια ."

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Εμενα μου φαινονται απολυτως φυσιολογικα αυτα π προτεινει η αστυνομια, κ επειδη σιγουρα θα εχουν δει πολλα περιστατικα τα ματια τους, ξερουν τι γραφουν. Αλλωστε υπαρχει κ μια παροιμια "it's better to be safe than sorry"
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by Lacrymosa View Post
    Το θεμα ειναι ομως να μην φτασεις ως εκει! Η προληψη, διοτι homo hominis lupus, αμα βρει την ευκαιρια! Και η αληθεια ειναι οτι οι αντρες αμα δουν κοπελα μονη δεν θα διστασουν να κανουν αυτο που θα κανουν, ετσι ειναι η φυση τους, αυτο θελουν να παρουν κ τελος! Οι 90 στους 100 αμα τους δινοταν η "ευκαιρια" θα κανανε ο,τι τους περνουσε απ το μυαλο! Ο ανθρωπος εξαχρειωνεται κ δεν φανταζεσαι μεσα σε δευτερολεπτα πως μπορει να γυρισει το μυαλο του!
    Θυμαμαι οταν βγαιναμε στο λυκειο με μια φιλη μ, εγω παντα οταν ηταν να φυγουμε απ το μαγαζι επαιρνα τηλ τους γονεις μ κ ερχοντουσαν με το αμαξι! Ουτε καν να παρω το αστικο! Τωρα το παιρνω καμια φορα! Η φιλη μ αν κ της λεγαμε να την παμε σπιτι, πηγαινε ειτε με ταξι ειτε με καναν φιλο! Κ πραγματικα σκεφτομουν μην της συμβει τιποτα!
    Για να μην σ πω κ το αλλο, ειχε τυχει περυσι κοντα στην Μποτσαρη μερα μεσημερι περπατουσα με τη μητερα μου, ε! κ ενας πορνογερος μας πηρε απο πισω κ καναμε αμαν κ πως να ξεφυγουμε! Θελει πολυ προσοχη, δεν ξερεις ο καθε ενας π κυκλοφορει τι κρυβει!
    Για να επανελθω, σ εχει τυχει δλδ η κοπελα σ να εμφανιζει σημαδια κακοποιησης? Ας πουμε την κακοποιουσε ο πρωην της? Η απο τις κινησεις κ τη συμπεριφορα της συμπερανες εσυ κατι τετοιο??
    ναι στην αρχη γνωρισα ενα αγριο θηριο ηταν επιθετικη εχθρικη μου ελεγε συνεχεια δε θελω να κανω σεξ θα με σεβαστεις??? ηταν καχυποπτη πολυ και δεν εμπιστευοταν τιποτα... τι ρωτησα πολες φορες για πιο λογο με το καλημερα μου φαιροταν ετσι κα το μονο που μου ειπε ειναι οτι το εκανε απο το φοβο της...οταν εισαι γλυκουλα αθωα και τρυφερη δυστιχος προλυψη δεν υπαρχει το μονο που μπωρεις να κανεις ετσι ειναι να εχεις ενα μπουλντογκ να γαυγιζει για παρτι σου και να δαγκωνει... για να σε προστατευει οπως εγω...
    Last edited by αλεξανδρος_77; 24-03-2013 at 13:12.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Κουραγιο σου Αλεξανδρε, Οπως ειπαμε πολλες φορες αυτο που εζησε η κοπελα δεν ξεπερνιεται ομως ειδες κ απο την δικη μου περιπτωση οτι το αγορι μου κανει θαυματα!

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by μυσπ View Post
    Κουραγιο σου Αλεξανδρε, Οπως ειπαμε πολλες φορες αυτο που εζησε η κοπελα δεν ξεπερνιεται ομως ειδες κ απο την δικη μου περιπτωση οτι το αγορι μου κανει θαυματα!
    ναι το βλεπω βρισκεσαι σε πολυ καλη ψυχολογια

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Αμαν ρε συ Αλεξανδρε εχεις παθει εμμονη με την κοπελα
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

Similar Threads

  1. Προστασία συναισθημάτων στο διαδίκτυο
    By Uriel in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 16
    Last Post: 30-12-2011, 22:40
  2. ξυλοδαρμος γυναικων
    By ram in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 58
    Last Post: 19-06-2011, 11:39
  3. Προστασια του φορουμ
    By Empneustns in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 24
    Last Post: 15-08-2009, 21:43
  4. Προστασία εναντίον Αλήθειας, σημειώσατε 1
    By DissolvedGirl in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 65
    Last Post: 15-08-2009, 00:32

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •