Η ΝΗΣΤΕΙΑ - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 60
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    384
    Δίαιτα και νηστεία το θέμα λοιπόν... Για μένα δύσκολο να χάσεις κιλά με την νηστεία... το 70% των τροφίμων που επιτρέπονται στην νηστεια είναι υδατάνθρακες...!!!!!!!! άρα δύσκολο ..εκτός αν τρως 4-5 φορές την εβδομάδα μανιτάρια για να παίρνεις πρωτεινες...
    Ας ξεκλειδώσουμε την σκέψη μας.... http://www.tokleidi.com/

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by Lou! View Post
    λάκρυ επειδή έχω γνωρίσει χριστιανάρες, όχι "χριστιανούς" του κώλου, νηστεία δεν είναι αυτό που νομιζεί ο πολύς κόσμος. είναι άλλο πράγμα.

    τα της εκκλησίας τα έχω ψάξει αρκετά.

    ναι η νηστεία αδυνατίζει αν την κάνεις σωστά! αλλά νηστεία δεν σημαίνει τρώω τον άμπακα από νηστίσιμα. έτσι παχαίνει.

    νηστεία σημαίνει τρώω το ελάχιστο που μπορω, δηλ μένω νηστικός!!! [νηστεία και νηστικός έχουν την ίδια ετυμολογική ρίζα]

    οι λόγοι που γίνεται η νηστεία είναι πολύ διαφορετικοί από τους δικούς σου, όμως!

    δεν το κάνουν ούτε για να αδυνατίσουν, ούτε για να εχουν καλή σωματική υγεία, ούτε για να αποτοξινωθούν.

    το κάνουν για να αποκοπούν από τη σωματική διάσταση και να επικεντρωθούν στην εσωτερική πνευματική διάσταση, που γι' αυτούς σημαίνει ένταση στην προσευχη και προσευχη σημαίνει ζωντανη κοινωνία με το Θεό!

    δηλ για να έχει νόημα η νηστεία, προϋποτίθεται, όχι απλά να πιστεύεις ότι υπάρχει θεός, αλλά να θέλεις να τον γνωρίσεις κιόλας βιωματικά, δηλ να τον νιώσεις με τις αισθήσεις σου, να νιώσεις αυτό που στην εκκλησία λέγεται θεία χάρη. διαφορετικά η νηστεία δεν εχει νόημα!!!!

    αν θες να κάνεις δίαιτα, τα νηστίσιμα παχαίνουν κατά μέσο όρο πιο πολύ από κάποιες μη νηστίσιμες πρώτες ύλες. μοναχοί έχουν παραπονεθεί ότι με τη νηστεία μακροπρόθεσμα εχουν παχύνει.

    ψητά άπαχα κρέατα, ψητά ψάρια, γάλα άπαχο, γιαούρτι άπαχο και αβγά είναι τρόφιμα κατάλληλα για δίαιτες, που απαγορεύονται στη νηστεία.

    πώς θα τη βγάζεις; με πατάτες και ζυμαρικά;

    αν θες να αδυνατίσεις ξέχνα τη νηστεία και κάνε δίαιτα!
    Συμφωνώ απόλυτα και θα ήθελα να δώσω κάποιες προεκτάσεις.
    Νηστεία σημαίνει στερούμαι ενώ δίαιτα σημαίνει τρέφομαι σωστά και ισορροπημένα. Η νηστεία επιτίθεται στο "κακό" σώμα ενώ η δίαιτα το φροντίζει. Σε ψυχολογικό επίπεδο η νηστέια βασίζεται στην αντίληψη οτι ψυχή και σώμα είναι δύο διαφορετικά πράγματα και το ένα λειτουργεί εις βάρος του άλλου. Πλέον γνωρίζουμε ότι η αντίληψη αυτή όχι μόνο είναι λανθασμένη αλλά και καταστροφική. Η ανθρώπινη ψυχή πλέον δεν διαχωρίζεται από το σώμα και αντιμετωπίζεται σαν κάτι το ενιαίο. Όταν στειρείται το σωμα στερείται και η ψυχή. Η χρησιμοποίηση της νηστίας ως μέσο για απώλεια βάρους δεν μπορεί παρά νε έχει αρνητικά αποτελέσματα σε σωματικό και ψυχολογικό επίπεδο (είπαμε πάνε μαζί). Τι σημαίνει όμως αυτό? Γιατί να χρησιμοποιήσω έναν θεσμό προκειμένου να πετύχω κάτι ενώ υπάρχουν άλλοι τρόποι πιο υγιείς και αποτελεσματικοί? Ίσως γιατί δεν έχω εγώ την δύναμη να είμαι συνεπείς στις υποσχέσεις που δίνω στον εαυτό μου και γι' αυτό επιλέγω ένα πλαίσιο το οποίο θα με αναγκάσει να κάνω αυτό που δεν μπορώ μόνος μου. Έτσι φτάνουμε στο σημείο να μπερδεύουμε έννοιες όπως η καταπίεση (γιατί η νηστεία είναι μία μορφή καταπίεσης) με το προσωπικό καλό. Κάτι μου θυμίζει αυτό!

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Η χρησιμοποίηση του θεσμού της νηστείας ως μέσο απώλειας βάρους είναι μία επιθετική πράξη προς τον εαυτό μας.

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    λάκρυ οι παπάδες είναι οι πιο πολλοί τετράπαχοι, όχι από τη νηστεία, αλλά για άλλους λόγους!

    δεν γνωρίζω αν νηστεύουν και πώς εννοούν την νηστεία διότι νηστεία με νηστεία έχει διαφορά.

    τώρα την καθαρά δευτέρα υπάρχει η τριήμερος νηστεία στο πρόγραμμα της εκκλησίας που είναι πλήρης απόχή και από φαγητό και από νερό! κάποιοι στο μοναστήρι που πάει η μάνα μου την κάνουν!

    υπάρχει και η νηστεία που τρως όλη μέρα άπειρες ποσότητες από νηστίσιμα, αστακούς, μπακλαβάδες Παρλιάρου σε νηστίσιμη εκτέλεση, νηστίσιμες σοκολατίνες, γάλα σόγιας, νηστίσιμα τυριά κλπ! :)

    οι πιο πολλοί παπάδες είναι τετράπαχοι διότι δεν έχουν άλλες διεξόδους εκτός από το φαϊ για να αντιμετωπίσουν τα υπαρξιακά τους προβλήματα! τι να κάνουν, αν παραιτηθούν από παπάδες τί άλλη δουλειά να κάνουν; επίσης αν είσαι παπάς είναι πιο δύσκολο να ξενογαμήσεις και λοιπές ατασθαλείες. τελικά το μόνο που έχουν είναι το φαϊ!
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    αίολε οσον αφορά στο τι χρησιμεύει η νηστεία διαφωνώ με αυτά που γράφεις.

    το λέω απλά επειδή κουόταρες το κείμενό μου, δεν έχω κάποιο πρόβλημα αν έχεις διαφορετική άποψη περί νηστείας.
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by Lou! View Post
    αίολε οσον αφορά στο τι χρησιμεύει η νηστεία διαφωνώ με αυτά που γράφεις.

    το λέω απλά επειδή κουόταρες το κείμενό μου, δεν έχω κάποιο πρόβλημα αν έχεις διαφορετική άποψη περί νηστείας.
    Μπορείς να γίνεις πιο σαφής? Σε πιο σημείο διαφωνείς?

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    Συμφωνώ απόλυτα και θα ήθελα να δώσω κάποιες προεκτάσεις.
    Νηστεία σημαίνει στερούμαι ενώ δίαιτα σημαίνει τρέφομαι σωστά και ισορροπημένα. Η νηστεία επιτίθεται στο "κακό" σώμα ενώ η δίαιτα το φροντίζει. Σε ψυχολογικό επίπεδο η νηστέια βασίζεται στην αντίληψη οτι ψυχή και σώμα είναι δύο διαφορετικά πράγματα και το ένα λειτουργεί εις βάρος του άλλου. Πλέον γνωρίζουμε ότι η αντίληψη αυτή όχι μόνο είναι λανθασμένη αλλά και καταστροφική. Η ανθρώπινη ψυχή πλέον δεν διαχωρίζεται από το σώμα και αντιμετωπίζεται σαν κάτι το ενιαίο. Όταν στειρείται το σωμα στερείται και η ψυχή. Η χρησιμοποίηση της νηστίας ως μέσο για απώλεια βάρους δεν μπορεί παρά νε έχει αρνητικά αποτελέσματα σε σωματικό και ψυχολογικό επίπεδο (είπαμε πάνε μαζί). Τι σημαίνει όμως αυτό? Γιατί να χρησιμοποιήσω έναν θεσμό προκειμένου να πετύχω κάτι ενώ υπάρχουν άλλοι τρόποι πιο υγιείς και αποτελεσματικοί? Ίσως γιατί δεν έχω εγώ την δύναμη να είμαι συνεπείς στις υποσχέσεις που δίνω στον εαυτό μου και γι' αυτό επιλέγω ένα πλαίσιο το οποίο θα με αναγκάσει να κάνω αυτό που δεν μπορώ μόνος μου. Έτσι φτάνουμε στο σημείο να μπερδεύουμε έννοιες όπως η καταπίεση (γιατί η νηστεία είναι μία μορφή καταπίεσης) με το προσωπικό καλό. Κάτι μου θυμίζει αυτό!
    Ναι αλλα εγω ξερω οτι περα απο την θεολογικη διασταση της νηστειας, γινεται και για λογους υγειας! Διοτι ο οργανισμος χρειαζεται καποια διαλλειματα απο τις τοξινες καποιων τροφων! Αλλα επειδη παλιοτερα ο περισσοτερος κοσμος ηταν "απλος" κ αγραμματος δν μπορουσε να το καταλαβει με την επιστημονικη εξηγηση, κ επειδη ηταν θεοσεβουμενοι τους το περνουσαν ως "εντολη του Θεου" κ ετσι τους γινοταν πιο ευκολα κατανοητο! Δυστυχως ετσι ειναι! Πχ σε παλιοτερες εποχες πως να κατσεις να εξηγησεις στην γιαγια οτι δν κανει να παντρευονται μεταξυ τους συγγενεις μεχρι 3ου βαθμου, διοτι ενδεχεται τα παιδια να γεννηθουν με χρωμοσωμικες ανωμαλιες κ πολλες παθησεις? Ενω αν της πεις οτι "ειναι αμαρτια", της γινεται πολυ πιο ευληπτο!!
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Quote Originally Posted by Lou! View Post
    λάκρυ οι παπάδες είναι οι πιο πολλοί τετράπαχοι, όχι από τη νηστεία, αλλά για άλλους λόγους!

    δεν γνωρίζω αν νηστεύουν και πώς εννοούν την νηστεία διότι νηστεία με νηστεία έχει διαφορά.

    τώρα την καθαρά δευτέρα υπάρχει η τριήμερος νηστεία στο πρόγραμμα της εκκλησίας που είναι πλήρης απόχή και από φαγητό και από νερό! κάποιοι στο μοναστήρι που πάει η μάνα μου την κάνουν!

    υπάρχει και η νηστεία που τρως όλη μέρα άπειρες ποσότητες από νηστίσιμα, αστακούς, μπακλαβάδες Παρλιάρου σε νηστίσιμη εκτέλεση, νηστίσιμες σοκολατίνες, γάλα σόγιας, νηστίσιμα τυριά κλπ! :)

    οι πιο πολλοί παπάδες είναι τετράπαχοι διότι δεν έχουν άλλες διεξόδους εκτός από το φαϊ για να αντιμετωπίσουν τα υπαρξιακά τους προβλήματα! τι να κάνουν, αν παραιτηθούν από παπάδες τί άλλη δουλειά να κάνουν; επίσης αν είσαι παπάς είναι πιο δύσκολο να ξενογαμήσεις και λοιπές ατασθαλείες. τελικά το μόνο που έχουν είναι το φαϊ!
    Χαχαχαχα δικιο εχεις! Πραγματι υπαρχει τεραστια σεξουαλικη καταπιεση στον χωρο της εκκλησιας, κ πολυ κακως κατα τη γνωμη μ , διοτι η σεξουαλικοτητα ειναι μεσα στη φυση του καθε ανθρωπου, κ οταν πας να την καταστειλεις ετσι βιαια, τοτε βγαινει με λανθανουσα μορφη κ εκδηλωνεται με αλλες εκφανσεις! Στη Ρωμαιοκαθολικη Εκκλησια που ειναι πολυ πιο αυστηρα τα πραγματα, ποσα περιστατικα εχουν ακουστει με καλογερους παιδεραστες? Οπως και στην Ορθοδοξη φυσικα! Διοτι οταν ολη μερα εισαι μονο αγιος ο θεος κ κουνας το κομποσχοινι, ε καποια στιγμη θα σ στριψει! Παντως εγω αμφιβαλλω κατα ποσο "νηστευουν" οι παπαδες κ τι νηστεια ακολουθει ο καθενας, αν πχ τρωει νηστισιμη μπριζολα! (χαχαχα!) Διοτι αλλο παπας, αλλο μοναχος (ασκητης, ερημιτης). Τους πρωτους τους συχαινομαι, τους δευτερους τους θαυμαζω.
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  9. #39
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Παντως ο Κυριος ειπε οτι τα εξερχομενα βλαπτουν και οχι τα εισερχομενα..

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    mnimonio εσυ νηστευεις??
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  11. #41
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Quote Originally Posted by Lacrymosa View Post
    mnimonio εσυ νηστευεις??
    Μονο την Μεγαλη Εβδομαδα και μονο αν μεσα μου ειμαι ηρεμη..Θυμαμαι μια φορα εκανα νηστεια σαν καλη Χριστιανη αλλα λογω δυσκολιων και προβληματων δεν ειχα αφησει καντηλι ορθιο!Οποτε δεν εχει νοημα να νηστεψεις.

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Εγω παλια νηστευα παντα καθε χρονο τη Μεγαλη Εβδομαδα, τωρα απλα νηστευω μονο τη Μεγαλη Παρασκευη, δν ξερω απλα μ φαινεται πολυ βαρια να το πω μερα, ωστε να φαω κρεας η τυρι ας πουμε.. για μια μερα δν ειναι τπτ φυσικα! :)
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  13. #43
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Ενταξει εσυ φανταζομαι το κανεις για να διατηρησεις το βαρος σου σε νορμαλ επιπεδα..Εγω εβαλα την Θρησκευτικη διασταση,τι να το κανεις να νηστευεις και να εισαι κουφαλα ανθρωπος?Υποκρισια..

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Οχι, δεν ειπα αυτο, επισης δεν "νηστευω" για να διατηρησω το βαρος μου, απλα γενικα ειμαι λιγοφαγη κ επειδη εχω τη διατροφικη εμμονη μπορει να τυχει πχ επι 2 βδομαδες να τρωω φρουτα, αυτο δν σημαινει οτι "νηστευω".. απλα μ κανει εντυπωση αν καποιος π κανει νηστεια για συνειδησιακους λογους αδυνατιζει κιολας.. απλα τη Μεγαλη Παρασκευη παντα καθε χρονο πινω μονο νερο η κ καμια φρυγανια, δεν ξερω πως αλλα την νιωθω οτι ειναι "βαρια μερα"...
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  15. #45
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Ναι αυτη η μερα πραγματι εχει ενα "κατι".

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •