Γιατί φέρεται έτσι και τι μπορω να κάνω εγώ?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    18

    Γιατί φέρεται έτσι και τι μπορω να κάνω εγώ?

    Καλησπέρα σας. Αποφάσισα να γράψω ξανα εδω γιατι οι συμβουλες σας είναι πάντα χρήσιμες και βοηθανε πολυ.Τον τελευταιο μήνα επικοινωνω μ ένα παιδί, εχουμε βγει 2 φορες αρχικα ήταν ολα καλα ταιριάζαμε, φάνηκε οτι θα ήμασταν μαζί, περασαμε πολυ ομορφα οταν συναντηθηκαμε.Μετα ομως απομακρύνθηκε και δεν ξαναβρεθήκαμε, επαιρνε ομως πρωτοβουλια και ελεγε να βρεθουμε αλλα στο τελος την επαιρνε πισω ολο κατι προέκυπτε.Απο τις συναντησεις μας καταλαβα οτι ναι μεν του άρεσα αλλα ισως οχι τοσο για να κανει κατι παραπανω,καταλαβα επισης οτι ηθελε πιο πολυ σεξ(με μας δεν προχωρησε τοσο). Ξεχασα να αναφερω οτι εγω ειμαι 26 και αυτος 29 κ άνεργος προς το παρον-εγω ευτυχως εχω δουλεια.Το θεμα μου ειναι οτι εμενα μ'αρεσει αν και εχω ξενερωσει λιγο με την συμπεριφορα του που ειναι μια κρύο μια ζέστη μια με κυνηγα και μια χανεται, με αποφεύγει.Εγω δεν του στέλνω μόνη μου παρα σπάνια του τα εχωσα και μια μερα επειδη παλι το ακυρωσε, του ξεκαθαρισα οτι δεν θα ειμαι διαθεσιμη μονο οποτε θελει εκεινος. Μήπως με βλεπει σαν το παιχνιδάκι του, οτι ειμαι καλη για να περνα την ωρα?Υπο αλλες συνθηκες θα τον ειχα ΄στείλει' και δεν θα ασχολιομουν αλλα νιωθω οτι παρα την συμπεριφορα του ειναι καλο ατομο και επισης μου ξυπνα συναισθηματα που νομιζα οτι δεν είχα εδώ και πολυ καιρό. Όταν είμαι μαζι του ειμαι διαφορετική, πιο ζωντανή, 'ελεύθερη' κατα καποιο τροπο. Και το θεμα μου τωρα ειναι οτι μονος του μου ειπε να βρεθουμε αυριο το απογευμα αλλα σημερα ενω εστειλε παλι μονος του και αναφερθηκε στο αυριανο με ρωτησε αν εγω εχω χρονο να τον δω και οταν τον ρωτησα αντιστοιχα ειπε οτι θα μου πει αύριο. Γιατι φερεται ετσι?Θελει να με κανει να τρεχω και τελικα να μην βρισκομαστε ποτε?Θελει απλα την επιβεβαιωση?Ενιωσα οτι του αρεσα οταν βρεθηκαμε και τις 2 φορες. Τωρα ομως δεν ξερω πως να φερομαι. Να σταματησω να ασχολουμαι και αν μου στειλει να αδιαφορησω?Να του πω πως αισθανομαι?- ειναι ωραιο παιδι και ισως εχει μαθει να τον αντιμετωπιζουν σαν τον ωραιο αλλα εγω δεν μενω μονο εκει, δεν προσεχω τοσο την εμφανιση του, με τραβηξε και το βλεμμα του, και οτι εχουμε κοινα- Να του τα πω ολα αυτα ή όχι?Η να του στειλω παιχνιδιαρικο τελεσιγραφο- η ερχεσαι και δεν θα χασεις η δεν ερχεσαι και θα με χασεις- .Θα ηθελα την γνώμη σας, please. Ευχαριστω!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    122
    Καλησπέρα λέλουδο! Καταρχήν πιστεύω πως σε καμία περίπτωση δεν θα πρεπε να του στείλεις τελεσίγραφο (μου φαίνεται κάπως επιθετικό). Το καλύτερο θα ήταν να τον προσεγγίσεις χαλαρά και να του πεις πως θα θελες να μάθεις τι σημαίνει η συμπεριφορά του, γιατί σε μπερδεύει, προς Θεού μη ρωτήσεις για το που πάει η σχέση σας γιατί θα φανεί αρκετά πιεστικό και είναι πολύ νωρίς για κάτι τέτοιο, όμως θα μπορούσες να κουβεντιάσεις μαζί του για την "κυκλοθυμία" του, λέγοντας απλά πως ίσως σ'ενοχλεί όταν κανονίζεις με κάποιον, τελευταία στιγμή να ξεκανονίζεις, γιατί θα μπορούσες στη θέση του να είχες σχεδιάσει αλλιώς τη μέρα σου. Πιστεύω κι εγώ πως ίσως ζητάει επιβεβαίωση, ανασφάλεια μου βγάζει η συμπεριφορά του, μπορεί να έχει διάφορα στο κεφάλι του, μπορεί να πιστεύει πως δεν θα μπορεί να σε κάνει να περνάς καλά μαζί του (λόγω του οικονομικού). είναι πολύ δύσκολο για έναν άντρα 29 χρονών να μένει άνεργος, αυτός και μόνο ο λόγος είναι αρκετά σημαντικός για να νιώθει ανασφαλής. Όπως και να χει με τις εικασίες σου ή τις δικές μου ή του οποιουδήποτε δε γίνεται δουλειά, γιατί πολύ απλά μπορεί όλοι να πέφτουμε έξω. συζήτα του πολύ χαλαρά αυτό που σε προβληματίζει, χωρίς να γίνεις πιεστική ή επιθετική.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,451
    Χμμμμ....εχω βρεθει εκει....εσυ δουλεια, αυτος ανεργος....ειναι πολυ μεγαλο το κομματι των ανδρων που δεν το αντεχουν αυτο. Ειναι αυτο που λεω πολλες φορες οτι τιμωρουμαι για την επιτυχια.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Δυτικό Ημισφαίριο
    Posts
    640
    Quote Originally Posted by flower22 View Post
    καταλαβα οτι ναι μεν του άρεσα αλλα ισως οχι τοσο για να κανει κατι παραπανω,καταλαβα επισης οτι ηθελε πιο πολυ σεξ(με μας δεν προχωρησε τοσο).
    Ποτέ δε θα καταλάβω τους ανθρώπους που περιπλέκουν τόσο πολύ τα πράγματα. Το είπες και η ίδια: του αρέσεις αρκετά και ως ένα σημείο τον ελκύεις, και δε θα έλεγε όχι στη σεξουαλική επαφή μαζί σου, αλλά δε θέλει να κάνει κάτι παραπάνω. Τι τελεσίγραφο να του στείλεις; Πιστεύεις ότι θα τον σταματήσει κάτι, αν προσποιηθεί για Χ καιρό ότι ενδιαφέρεται, μέχρι να πάρει αυτό που θέλει, μετά να διακόψει μαζί σου; Αν θέλει να κάνει κάτι μαζί σου, πιο "σοβαρό" και συμμαζεμενο, θα το κάνει μόνος του και θα στο δείξει. Αν δε θέλει, δεν υπάρχει κάτι που μπορείς (ή θα έπρεπε) να κάνεις για να το αλλάξεις. Ας σταματήσουμε να προσπαθούμε να αλλάξουμε τους ανθρώπους δίπλα μας και να τους διαμορφώσουμε σε αυτό που εμείς θέλουμε και περιμένουμε από αυτούς.

    Τα πράγματα παραείναι απλά. Φαίνεται να θέλει να το πάρει χαλαρά. Σταμάτα να σκέφτεσαι πως "θα πρέπει να φέρεσαι" για να τον κερδίσεις κτλ. Αν θέλεις και εσύ κάτι χαλαρό, τόσο συναισθηματικά όσο και σεξουαλικά, με τις ευλογίες μας και αέρας στα πανιά σου. Μπορεί αυτό μετά να εξελιχθεί σε κάτι παραπάνω, αλλά θα είναι μέγα λάθος αν το ξεκινήσεις με αυτόν τον σκοπό. Αν δεν σε ελκύει αυτή η ιδέα, σταματάς να ασχολείσαι και να καις φαιά ουσία προσπαθώντας να βρεις τρόπους να αλλάξεις τη διάθεση και τις προτιμήσεις του, και συνέχισε μέχρι να βρεις αυτό που εσύ θέλεις.
    [B]Ουδέν κρυπτόν υπό τον ήλιο.[/B]
    Οι σοφοί παραδέχονται. Οι πονηροί δικαιολογούνται. Οι ηλίθιοι επιμένουν.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    In this old house where every door is open
    Posts
    2,572
    To καλυτερο ειναι να μη μπορεις οταν σου στελενει αυτος. Για καμια δεκαρια φορες θα ελεγα οπως τον κοβω. Αν επιμεινει εντεκατη καλως, πηγαινε αν και θα εχεισ πολλα τρεξιματα και θα κατσεις λιγο, αν δεν επιμεινει και εξαφανιστει, αστον αν παει στο καλο! Και στειλτου μηνυμα για αυριο οτι δε μπορεις τελικα γιατι θα πας τριημερο με κατι φιλους σου.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    18
    Ευχαριστώ για τις απαντησεις σας. Αρχικα μιας και ειχε επικοινωνησει 2 μερες σερι εκεινος του ειπα -ενω δεν επρεπε - στο χαλαρο να βρεθουμε και απαντησε οτι ειναι σε κατι φιλους. Ελεγα οπως προτεινε η mpliki να το συζητησω αρχικα μαζι του εστω και με μηνυματα αλλα με την σημερινη του απαντηση σκεφτηκα οτι απλα ζητα επιβεβαιωση γιατι οταν βρεθηκαμε αρχικα ετρεξε οχι απλα ειχε χρονο για μενα αλλα με δικη του προτροπη βρεθηκαμε και την επομενη μερα-σημειωτεον ηταν για κατι αγωνες με φιλους αλλα ηρθε τοτε να με δει- ενω τοσες μερες μετα το προτεινει και ξαφνικα το αποφευγει ολο κατι δηθεν τυχαινει. Οποτε μαλλον ειναι ανασφαλης και στελνει απλα για να δει αν θα τρεξω...Αυτο εισπραττω τουλαχιστον. Οποτε θεωρω οτι δεν εχει νοημα να το συζητησω απλα θα ακολουθησω την συμβουλη της λιλιουμ αν και οταν ξαναστειλει θα το παιξω οτι δεν μπορω γιατι κουραστηκα να τρωω ακυρα χωρις λογο.

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    εγω εχω την εντυπωση οτι ψηνεσαι επιδη ειναι ωραιο παιδι.. σ αρεσει λιγο αλλα χαλιεσαι και λιγο.. και μαλον εισαι μαζι του επιδη δεν βρηκες αλλον οστοσο εχω την εντυπωση οτι ψηνεσαι γενικα....

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    21
    πω τα χειροτερα :) ειναι πολυ εκνευριστικες αυτες οι καταστασεις.
    μου έχει συμβεί αντίστοιχο μια-δυο φορές, μάλιστα η πιο πρόσφατη περίπτωση είναι τραγική γιατί καθόταν ασχολιόταν μαζί μου, μου έστελνε συνεχώς και μιλούσαμε πάρα μα πάρα πολύ και όταν η συζήτηση ερχόταν στο θέμα της εξόδου δεν.. περίεργα πράγματα :Ρ
    εκεί που νομίζεις ότι συνηθως οι κοπελες θελουν κουβεντα και τα αγορια να περασουν στη δραση, έρχεται κάτι τέτοιο ακατανόητο και σου ταρακουνα τη κοσμοθεωρια :Ρ
    τελος παντων, εκει που θελω να καταληξω ειναι: χαμενος χρονος και χαμενη ενεργεια. οοολη αυτη την ενεργεια που τρωμε στη σκεψη και την αναλυση (γιατι το κανει, θελει να παιξει, του αρεσω; κλπ) και στο άγχος (τωρα θα μου το ξανα-ακυρωσει, κατι θα συμβει παλι) δεν αξιζουν καθολου. απο τα όσα έχω δει έχω καταλήξει στο εξής: τα πιο ωραια και τα πιο σωστα κυλανε φυσικα, ερχονται μόνα τους και έρχονται αβίαστα. οπου υπαρχει πολυ ασαφεια και θελει σπρωξιμο για να τσουλησει (για τετοιες καταστασεις παντα, δε γενικευω) τοτε καλυτερα να το αφησεις. βαλ το στην ακρη και αν ποτε θελησει ν βγειτε, βλεπεις. θα μπορουσες ακομα να σταματησεις και να απαντας για ενα διαστημα, ή ακόμα καλυτερα να αργεις πολυ να απαντας. θα λαβει το μνμ οτι εχεις ξενερωσει και θα πραξει αναλογα.. κ εκει θα καταλαβεις

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    18
    Γεια σου Αλέξανδρε.Όταν λες ψήνομαι, τι εννοείς? οτι ενδιαφέρομαι για σχέση?Ναι εμπεριέχει μια δοση αληθειας αλλα αν ηθελα σχεση με ενα ατομο απλα για να λεω οτι εχω σχεση και να περνω καλα μαζι του είχα ευκαιρίες(μην παρεξηγηθω δεν το λεω με ψωνίστικο ύφος) αλλα δεν μ αρεσει να ειμαι με καποιον αν δεν αισθανομαι εστω κατι δεν ειναι ωραιο να τον κοροιδεύω.Δεν τον ηθελα μονο επειδη ειναι ωραιο παιδι, ειχε κ αλλα καλα και ειχαμε πολλα κοινα,θα μπορουσαμε να περναμε πολυ καλα παρεα ακομα και σαν φιλοι. Υπηρχε μια επικοινωνια΄΄ που δεν την βρισκεις ευκολα γι'αυτο και ψηνόμουν μαζι του οπως λες.

    Μ. πράγματι το εχω ακουσει και απο αλλες κοπελες αυτο δεν ξερω είναι παράξενες οι εποχές που ζούμε. Οντως τα καλυτερα πραγματα ερχονται φυσικα χωρίς πιεση.
    Οσον αφορα να μην απαντησω το επραξα οταν ξαναστειλε να βρισκομασταν χτες αλλα οταν ειδε οτι δεν απαντησα(εστειλε στο φβ) και με εβλεπε μεσα χαρουμενη κτλ. με διεγραψε.Προφανως θυμωσε και ετσι του εστειλα στο κιν, απλα να του πω οτι δεν προλαβα απο κοντα οτι τον νοιαζομουν και ως ατομο αλλα με ειδε ως παιχνιδακι και απλα απαντησε θιγμενος οτι δεν ηταν απλα για να επιβεβαιωθει και οτι νομιζε οτι δεν με νοιαζει πια γι'αυτο με διεγραψε. Τεσπα, τωρα πια δεν εχει σημασια, να ειναι καλα και η ζωη προχωραει.

Similar Threads

  1. Μια έτσι..Μια αλλιώς.. τι να κάνω για να μην μου φέρεται έτσι..???
    By rafailia90 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 47
    Last Post: 18-03-2013, 21:00
  2. γιατι εχω κολλησει ετσι;
    By sullengirl_deleted in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 5
    Last Post: 10-04-2012, 00:51
  3. Γιατι να μην μπορω να κανω φιλους??
    By dementia in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 7
    Last Post: 21-01-2012, 17:10
  4. Replies: 9
    Last Post: 10-02-2011, 10:28
  5. Αρρυθμίες και φόβος του θανάτου, δεν μπορώ άλλο να ζω έτσι
    By panospeggy in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 05-11-2010, 23:40

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •