ψυχάκιας ή.......κάτι αλλο?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    29

    ψυχάκιας ή.......κάτι αλλο?

    παιδιά καλησπέρα . μετά από τα συμπτώματα με την καρδιά πριν από καιρό,μου έχει κολλήσει στο (μυαλό) κάτι σχετικά με λευχαιμία και με τα συμπτώματα που έχω το μυαλό πάει προς εκεί.
    Βασικά έχασα πριν από χρόνια την μητέρα μου από λευχαιμία και λίγο τα συμπτώματα λίγο το ψυχολογικό μου περνάν πολλές σκέψεις από το μυαλό.

    Να πάω λέτε για εξετάσεις αίματος η να το αφήσω να δω πώς θα πάει?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    372
    Quote Originally Posted by MAMAVE View Post
    παιδιά καλησπέρα . μετά από τα συμπτώματα με την καρδιά πριν από καιρό,μου έχει κολλήσει στο (μυαλό) κάτι σχετικά με λευχαιμία και με τα συμπτώματα που έχω το μυαλό πάει προς εκεί.
    Βασικά έχασα πριν από χρόνια την μητέρα μου από λευχαιμία και λίγο τα συμπτώματα λίγο το ψυχολογικό μου περνάν πολλές σκέψεις από το μυαλό.

    Να πάω λέτε για εξετάσεις αίματος η να το αφήσω να δω πώς θα πάει?
    αν εχεις πολυ ανυσηχητικα συμπτωματα πανε κανε εξετασεις οχι τπτ αλλο αλλα για να το αποκλεισεις οτι προκειται για κατι σωματικο...θα σε βοηθησει αυτο καπως κ ψυχολογικα

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    206
    Και να κάνει εξετάσεις..μετά απο λίγο καιρό θα του παρουσιαστεί πάλι η ιδέα... ή θα βγεί άλλη ιδεα.
    Μη νομίζεις, όλοι πάνω κάτω φοβόμασται για την υγεία μας..αλλά αν εσύ πρέπει να κάνεις συνέχεια εξετάσεις για να ησυχάζεις οκ..όμως, κι αυτό είναι και κουραστικό για το μυαλό σου. Γιατί εκει είναι όλα..είναι απλά σκέψεις. Ξέρουμε τι θα γίνει αύριο? Όχι. Μπορεί να φοβόμαστε κάτι και να πάθουμε κάτι εντελώς άσχετο.

    Σκέψου ότι πολλοί βασανίζονται απο πραγματικές αρρώστιες. Όλοι κάτι θα πάθουμε. Τι αντοχες θα έχεις αν απο τώρα σκέφτεσε? Και τι? Κάτι που δε ξέρεις.
    Ξεκόλλα απο τις ιδέες

  4. #4
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Quote Originally Posted by elli1 View Post
    Και να κάνει εξετάσεις..μετά απο λίγο καιρό θα του παρουσιαστεί πάλι η ιδέα... ή θα βγεί άλλη ιδεα.
    Μη νομίζεις, όλοι πάνω κάτω φοβόμασται για την υγεία μας..αλλά αν εσύ πρέπει να κάνεις συνέχεια εξετάσεις για να ησυχάζεις οκ..όμως, κι αυτό είναι και κουραστικό για το μυαλό σου. Γιατί εκει είναι όλα..είναι απλά σκέψεις. Ξέρουμε τι θα γίνει αύριο? Όχι. Μπορεί να φοβόμαστε κάτι και να πάθουμε κάτι εντελώς άσχετο.

    Σκέψου ότι πολλοί βασανίζονται απο πραγματικές αρρώστιες. Όλοι κάτι θα πάθουμε. Τι αντοχες θα έχεις αν απο τώρα σκέφτεσε? Και τι? Κάτι που δε ξέρεις.
    Ξεκόλλα απο τις ιδέες
    Εμενα με καλυψες πληρως ελπιζω και τον θεματοθετη..

    Ναι θα κανεις εξετασεις θα ηρεμησεις και μετα απο λιγο καιρο θα ανησυχεις για κατι καινουργιο!!Ειναι στανταρ συμπεριφορα αρρωστοφοβικου!
    Ή προσπαθησε να υιοθετησεις τις παραπανω σκεψεις της elli1 (εγω αυτο σκεφτηκα καποτε και συνεχιζω) ή παρε βοηθεια ειδικου..Μην βασανιζεσαι και μην τρως τον χρονο σου ψαχνοντας αρρωστιες.

    Δεν εισαι ουτε ψυχακιας ουτε κατι αλλο..Προφανως σου βγηκε φοβια απο αυτο που βιωσες με την μητερα σου και δεν χρειαζεται να το καλλιεργησεις αλλο!
    Last edited by Deleted-member-18-05-2015; 27-03-2013 at 23:10.

  5. #5
    Member
    Join Date
    Mar 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    68
    Έχω και εγώ αυτό το κακό να υποθέτω αυθαίρετα ότι έχω κάποια αρρώστια όταν έχω κάποια συμπτώματα .. πολύ βαρύ .. Μην κάνεις το λάθος να ψάξεις στο net. Το έκανα και αυτά που περνούσα τις τελευταίες μέρες είναι απερίγραπτο ( Έχω ποστάρει αντίστοιχο θέμα ). .. Γνώμη μου, δες τον γιατρό σου και αν κρίνει ότι πρέπει να κάνεις τις εξετάσεις κάνε τες. Απλά μετά μην το αναλύσεις άλλο, ξέχασέ το.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    206
    Κι εγώ αυτό λέω επειδή το έπαθε η μητέρα του του κόλλησε η ιδέα..άλλο εκείνη άλλο εσυ...μάλλον αρρωστοφοβία ειναι αν και δεν ειμαι ειδικός, Πάντος προσωπικα επειδή απο μικρή βασανίζομε με την ρημάδα τη καταθλιψη το ειπα εκατο φορες αυτο?PPP ...λοιπον δε μου έμενε καιρός να σκεφτομαι για αρρωστιες επειδη ήδη είχα και κοίταγα να βρω τη γιατρειά μου. Απο ότι διάβασα σε προηγούμενα μυνήματα σου έχεις και 2 μικρα παιδια...κρίμα δεν ειναι να μη τα χαίρεσε? Πηγαινται μαζι σε γυμναστήρια, πάντα παιδικό θέατρο....ξέρεις πόσο ήθελα μια σεζον που έπασχα να πάω και δε μπορούσα??? Να λες απο μέσα σου είναι σκεψεις ΜΟΝΟ και πεταξε τες. Ξου κάντες και απόλαυσε ότι σου δίνει χαρα...δούλεψε δημιούργησε και ξεκκόλησε απο τις ιδέες...δλδ εσυ φοβάσαι τις αρρώστιες που ΔΕΝ έχεις ..ε οχι ασχολήσου με τα παιδάκια σου,γιατί το μεταδίδεις.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    29
    παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας .
    καταρχήν όπως όλοι ξέρουμε το άγχος φέρνει και σωματικά προβλήματα,τα οποία και γνωρίζω και κατανοώ .
    στο πριν περί καρδιάς είχα και έχω έκτακτες όπως πολλή από εμάς λόγω άγχους ,στο τώρα όμως ας πούμε έχω τα παρακάτω

    1)έχασα τον τελευταίο χρόνο περίπου 14 κιλά.
    2)έχω ενοχλήματα στο στομάχι τύπου αναγούλας από το τίποτα.
    3)νιώθω συνεχώς αδύναμος.
    4)σχεδόν συνεχόμενα λοιμώξεις στο λαιμό( από τα χριστούγεννα ώς τώρα 3 φορές)και με αντιβίωση .
    5)πόνους στα κόκαλα .
    6)ευαίσθητα ούλα( εδώ και λίγο καιρό).
    7)ενοχλήσεις στους λεμφαδένες τις μασχάλης τον τελευταίο καιρό.........
    8)ζαλάδες σχεδόν καθημερινά.......κ.τ.λ .......

    οπότε λίγο το άγχος λίγο τα ψυχοσωματικά λίγο τα συμπτώματα συν το (ιστορικό αν και έχουν περάσει 22 χρόνια που έχασα τη μητέρα μου )
    νομίζω δικαιολογημένα μου βγαίνει κάτι τέτοιο.

    Δεν ξέρω που να τα ρίξω όλα αυτά, θα μου πείτε στο άγχος και εν μέρη θα έχετε δίκιο και το ξέρω αλλά δεν είναι πολλά τα συμπτώματα ?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    384
    Να πας άμεσα για εξετάσεις να δεις μήπως είναι κάτι και αν οι εξετάσεις σου είναι οκ (που το εύχομαι και το πιστεύω) να πας και σε κάποιον ειδικό γιατί αυτά που περιγράφεις αν είναι ψυχοσωματικά είναι αρκετά σοβαρά. Μην κάθεσαι και το συζητάς άμεσα για εξετάσεις να σου λυθούν οι απορίες...
    Ας ξεκλειδώσουμε την σκέψη μας.... http://www.tokleidi.com/

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    298
    NOSOPHOBIA file mou!!! kalosirthes sto funclub

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,697
    φιλε με αυτα τα συμπτωματα κ θεσ να κανεισ μονο εξετασεισ αιματοσ αν ειναι τα συμπτωματα ετσι πωσ τα λεσ ραψε κουστουμι
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Να πας να κανεις εξετασεις αιματος κτλ, αλλα παραλληλα να επισκεφτεις κ εναν ψυχολογο-ψυχοθεραπευτη, διοτι αυτο π εχεις μπορει να ειναι νοσοφοβια κ να σχετιζεται με τα ασχημα βιωματα λογω της απωλειας της μητερας σου απο αυτην την ασθενεια, κ τωρα να εκδηλωνεται με ολο αυτο το αγχος σε εσενα (οχι η λευχαιμια, αλλα το τραυμα π σ αφησε ο θανατος της μητερας σου), οποτε πιστευω θελεις λιγη δουλιτσα σχετικα με τη διαχειριση του θεματος!
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    29
    Quote Originally Posted by Lacrymosa View Post
    Να πας να κανεις εξετασεις αιματος κτλ, αλλα παραλληλα να επισκεφτεις κ εναν ψυχολογο-ψυχοθεραπευτη, διοτι αυτο π εχεις μπορει να ειναι νοσοφοβια κ να σχετιζεται με τα ασχημα βιωματα λογω της απωλειας της μητερας σου απο αυτην την ασθενεια, κ τωρα να εκδηλωνεται με ολο αυτο το αγχος σε εσενα (οχι η λευχαιμια, αλλα το τραυμα π σ αφησε ο θανατος της μητερας σου), οποτε πιστευω θελεις λιγη δουλιτσα σχετικα με τη διαχειριση του θεματος!
    Ευχαριστώ παιδιά, όλους σας ......

    πιθανών θα πρέπει να συμφωνήσω μαζί σου lacrymosa ,ίσως το μόνο που χρειάζομαι είναι ένας ψυχολόγος.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Εννοειται κ να πας για εξετασεις η προληψη ειναι ο,τι καλυτερο!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Quote Originally Posted by MAMAVE View Post
    Ευχαριστώ παιδιά, όλους σας ......

    πιθανών θα πρέπει να συμφωνήσω μαζί σου lacrymosa ,ίσως το μόνο που χρειάζομαι είναι ένας ψυχολόγος.
    Πολυ πιθανον! Καλη συνεχεια!
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    29
    καλησπέρα και πάλι παιδιά.

    τι παίζει με αυτό το άγχος ρε θα μας ξεκάνει όλους ,δεν μπορώ να το καταλάβω ,ώρες ώρες το μυαλό τρέχει με χίλια από σκέψη σε σκέψη (έχω αυτό ή έχω αυτό η μήπως αυτό η θα πάθω αυτό.....κ.τ.λ.) σκέτη τρέλα .

    λοιπόν πριν μία εβδομάδα ένας συνάδελφος και φίλος έφυγε αδιάθετος από τη δουλειά πήγε στο νοσοκομείο και το χώσαν στην εντατική με έμφραγμα.αυτό γίνεται την προ περασμένη παρασκευή το μεσημεράκι ,εγώ έμαθα το συμβάν το μεσημέρι που πήγα για δουλειά αλλά χωρίς να ξέρω ότι είναι με έμφραγμα,κάτι πού έμαθα την περασμένη τρίτη και ομολογώ ότι τα'παιξα όταν το άκουσα.την επόμενη ήμουν νυχτερινός και χωρίς πολύ δουλειά οπότε χαλαρό και το μυαλό,και να σου την ώρα του καφέ μια καλή κρίση που με έστειλε στο νοσοκομείο με 18 πίεση και..........

    απο τότε το μόνο που σκέφτομαι είναι το πότε θα το πάθω και εγώ.

    βέβαια ο φίλος μου είναι καλά αλλά το δικό μου μυαλό κόλλησε εκεί,και γενικά αν ακούσω για κάποιον απλά γνωστό το ίδιο θα πάθω, α αυτό έπαθε αυτός εγώ πότε ?

    πολύ τυραννία σας λέω. δεν υποφέρεται άλλο.


    πώς με βλέπεται τι βγάζω ή όχι?

    αχχχχχχχ αυτό το άγχος.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Μετατραυματικο σοκ η κατι αλλο?
    By Mika in forum Διαταραχή Μετατραυματικού Στρες
    Replies: 5
    Last Post: 22-05-2023, 15:12
  2. ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ...........
    By BrokeN_DoLL in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 75
    Last Post: 31-01-2012, 18:32
  3. Αποπροσωποποιηση η κατι αλλο?
    By Anwnimos in forum Διαταραχές Αποπροσωποποίησης & Αποπραγματοποίησης
    Replies: 14
    Last Post: 15-01-2012, 20:14
  4. Ψύχωση ή κάτι άλλο?
    By MCCoolguy in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 16
    Last Post: 22-08-2011, 19:21
  5. Αρρωστοφοβία ή κάτι άλλο...???
    By Fivkoun in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 4
    Last Post: 13-04-2010, 21:15

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •