Ekoψα τα cipralex..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 32
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    566

    Ekoψα τα cipralex..

    εδω κ ενα μηνα και...
    ειχα διαταρχη πανικου με αγοραφοβια...
    ενω ναι μεν επεστρεψε τ αγχος κ το διαχειριζομαι καπως..νιωθω πολυ θλιψη..
    κανω ψυχοθεραπεια κ εχω βοηθηθει αν κ βλεπω οτ εξακολουθω να με πιεζω
    ελεγα ν μν ξαναπαρω το χαπι...απ την αλλη δεν αντεχεται τετοια κατασταση βλεπω επιμενει παλι.
    τι να κανω πλεον..την γνωμη σας?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,702
    Αυτά άμα τα αρχίσεις μετά από καιρό τα κόβεις νομίζω όχι σε ένα μήνα να περάσει κάνα εξάμηνο κ μετά
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    566
    οχι elis τα επαιρνα απ πιο παλια αλλα τωρα τα πηρα γ 1 χρονο
    και τα διεκοψα πριν ενα μηνα εννοώ!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    180
    Ο γιατρός τι σου λέει;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    566
    εχω αυτη την εβδομαδα επίσκεψη...περίμεναμε να δουμε πως αντιδρω κ χωρις αυτά..κ τωρα ητν τ καταλληλο διαλειμμα για να κοπει.
    Απλα θ ηθελα ν ακουσω κι αλλες αποψεις αν υπαρχουν.
    Εγω πήγαινα καλύτερα αλλα τ τελευταιο μηνα παλι έπεσα πολύ ...=/ νιώθω μονη κ αδυναμη

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    επειδη επαθα το ιδιο με σενα ακριβως..εκοψα το ladose μετα απο 1μιση χρονο πριν 2 μηνες κ τωρα ειμαι ανημπορη να διαχειριστω δυσκολες καταστασεις..επεστρεψε η αγχωδης διαταραχη μου κ η καταθλιψαρα μου κ κατσικωθηκαν για κανα μηνα...ξεκινησα παλι ladose..
    σε ερωτω..τι εχει σημασια?να παιρνεις 1 κωλοχαπακι κ να εισαι ηρεμη να συνεχισεις την ζωη σου...ή να μη παιρνεις 1 χαπακι κ να φρικαρεις καθε μερα ολο κ περισσοτερο..νομιζω την απαντηση την ξερεις ηδη..δεν ειμαι υπερ των φαρμακων..αλλα επειδη εχω πλεον κουραστει να το παλευω μοναχη μου κ να πεφτω τοσο πολυ...πλεον προτιμω να εχω ενα βοηθημα για να συνεχισω την ψυχοθεραπεια μου κ την ζωη μου κανονικα. Αυτο το πραμα που παθαινουμε μονο του δεν παλευεται.εγω απλα το αποδεχτηκα κ ακολουθω αυτο που νιωθω.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,702
    Κ εγω ετσι κανω μπουμ το βλεπω ωσ βοηθημα για να λειτουργησω καλα κανεισ κ το βλεπεισ ετσι
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    566
    Quote Originally Posted by BOOM View Post
    επειδη επαθα το ιδιο με σενα ακριβως..εκοψα το ladose μετα απο 1μιση χρονο πριν 2 μηνες κ τωρα ειμαι ανημπορη να διαχειριστω δυσκολες καταστασεις..επεστρεψε η αγχωδης διαταραχη μου κ η καταθλιψαρα μου κ κατσικωθηκαν για κανα μηνα...ξεκινησα παλι ladose..
    σε ερωτω..τι εχει σημασια?να παιρνεις 1 κωλοχαπακι κ να εισαι ηρεμη να συνεχισεις την ζωη σου...ή να μη παιρνεις 1 χαπακι κ να φρικαρεις καθε μερα ολο κ περισσοτερο..νομιζω την απαντηση την ξερεις ηδη..δεν ειμαι υπερ των φαρμακων..αλλα επειδη εχω πλεον κουραστει να το παλευω μοναχη μου κ να πεφτω τοσο πολυ...πλεον προτιμω να εχω ενα βοηθημα για να συνεχισω την ψυχοθεραπεια μου κ την ζωη μου κανονικα. Αυτο το πραμα που παθαινουμε μονο του δεν παλευεται.εγω απλα το αποδεχτηκα κ ακολουθω αυτο που νιωθω.


    ναι έτσι σκεφτομαι γενικα
    δεν εχω κομπλεξ ή κατι με το χαπι ,το εχω αποδεχτει
    το θεμα ειναι οτι ουτως η αλλως σκεφτομαι τη κατασταση που με φερνει εως εδω κ με δυσκολευει οχι τοσο το χαπι
    μπορει τα θεματα μου να ειναι πολυ πιο απλα στην πραγματικοτητα
    αλλα εγω εκει επιμενω λες κ γουσταρω να ειμαι ετσι
    αυτο ειναι κυριως που μου τη δινει...κ να εχεις κ τους αλλους να σου λενε προσπαθησε κ χωρις αυτα κ κυριως ειναι δουλεια δικη σου
    και να πεφτεις πιο πολυ!! αααααααχ ωραιες στιγμες

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    προσωπικα ποτε δνε ακουσα την γνωμη των αλλων στο τι θα επιλεξω εγω να ειναι η θεραπεια μου..για μενα το ιδανικοτερο ειναι φαρμακο μαζι με ψυχοθεραπεια..
    το φαρμακο βοηθαει να μην υποφερεις κ η ψυχοθεραπεια να λυσεις συμπεριφορες που σε κανουν ετσι...κ σκεψεις φυσικα..
    γενικα ..εμπιστευσου κ το ενστικτο σου κ δες τι σου τιαριαζει ..
    παλαιοτερα που το περναγα παλι δεν πηρα κανενα φαρμακο κ εκανα να ανακαμψω 1 χρονο! μου βγηκε η ψυχη ...
    να σου πω μετανοιωσα για την ταλαιπωρια! αν γυρναγα τον χρονο πισω θα επαιρνα αντικταθλιπτικο να τελειωνω μια ωρα αρχιτερα..θελω να ζησω κανονικα κ οχι να υποφερω σε ενα κρεβατι με κλαματα κ στρες που με βαραει απο παντου...αν ημουν διαβητικη..δεν θα επαιρνα ενα φαρμακο?
    ε δνε ειμαι διαβητικη..ειμαι αγχωδης κ καταθλιπτικη..το δεχτηκα κ πηρα το φαρμακο μου.τελος.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    566
    ναι δεν διαφωνώ, απλά δεν θέλω να το βλέπω ισως κ υποσυνειδητα ως λυση του θέματος μου. Ξερω οτι δεν στο λυνει απλα σε ηρεμει καπως.
    Εγω ομως δεν εχω κ καταθλιψη. Εκτος κι αν εχω αποκτήσει με τετοια συμπεριφορα που εχω...δεν εχω ρωτησει το γιατρο
    εγω ξερω για τη αγχωδη διαταραχη που εχω απ τ 18...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Γιατι δεν δοκιμαζεις αλλο αντ/κο ? εγω μονος μου δοκιμαζω το ενα μετα το αλλο , εχω καταληξει οτι για αγχος μου παει καλυτερα το σεροξατ , θεωρειται καλο για αγχολυση , και για καταθλιψη μου παει το εφεξορ , ειναι νορεπινεφρινικο+σεροτονιν� �ργικο , οποτε παιρνω 150μγ εφεξορ το πρωι , και 20 μγ σεροξατ το βραδυ , και κοιμαμαι σαν πουλακι , εχω δοκιμασει ολα ταντικαθλιπτικα , δεν ξερει ο γιατρος ποιο σου παει καλυτερα , επειδη ειναι γιατρος , κι αυτος στο ψαξιμο ειναι , δεν σε ' κοβει ' και μπορει να βγαλει ετυμηγορια ποιο σου παει , οποτε δοκιμαζω μονος ..........και το μαξιμουμ που μου δινουν αυτα τα δυο φαρμακα , ειναι ενα 40%-50% λιγοτερη καταθλιψη ........δεν σου συστηνω να κανεις αυτο που κανω , μονο σε συνεννοηση με τον γιατρο ..............................

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    566
    μα με το αντικαταθλιπτικο ειμαι οκ
    δεν εχω θεμα με το συγκεκριμενο γιατι να αλλαξω?

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    Νεραιδα το αντικαταθλιπτικο δεν το δινουν μονο στην καταθλιψη..το δινουν στις αγχωδης διαταραχες γιατι κανουν αγχολυση μετα απο 30 μερες..εχεις δεν εχεις καταθλιψη..ειναι η θεραπεια της αγχωδους διατραραχης.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    566
    και η θλίψη συνεχίζεται...βασικα δεν υποφέρεται...νιώθω οτι βρίσκομαι σε αδιέξοδο....εφόσον νιώθω έτσι μηπως χρειάζεται να τα ξαναπάρω τελικα?

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Αν εχεις κρισεις πανικου και ΓΑΔ , δεν θα σε καλυψει πληρως το αντικατ. , ας ειναι σεροξατ , που ενδεικνυται για αγχος , αλλα οχι πολλα πραματα , εγω το χρησιμοποοω , οπως και το ζαναξ , απο συνηθεια , αλλα δεν εχω κρισεις πανικου , ουτε ξερω τι ειναι , ουτε ΓΑΔ εχω , κατθλψη με ολιγον αγχος , γαρνιτουρα .........θλιψη ποτε δεν ειχα .....................εγω στην θεση σου , κατι θαπαιρνα ..........το σιπραλεξ , δεν με πιανει ........

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Cipralex
    By [email protected] in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 2
    Last Post: 22-02-2016, 09:11
  2. CIPRALEX
    By holfork in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 8
    Last Post: 18-11-2014, 16:08
  3. cipralex
    By skata in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 18
    Last Post: 26-12-2013, 09:35
  4. xanax+cipralex
    By kosto30 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 25-08-2013, 20:41
  5. Cipralex
    By obom in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 30
    Last Post: 08-03-2013, 14:27

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •