ΑΠΟΦΑΣΗ ΣΤΑΘΜΟΣ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    20

    ΑΠΟΦΑΣΗ ΣΤΑΘΜΟΣ

    Καλησπέρα σε όλα τα μέλη...
    Μετά απο πολλούς μήνες σκέψεων, συζητήσεων και προβληματισμού πήρα την απόφαση να κάνω μία καινούργια αρχή...
    Σε παλιότερη δημοσίευση μου είχα αναφερθεί στα προβλήματα της σχέσης μου και στην προσωπική μου ζωή...(επαγγελματικά, κοινωνικά, οικονομικα και προσωπικά), έτσι λοιπόν μετα από μερικούς μήνες προσπάθειών και υπομονής να φτιάξω και να καλυτερέψω τα όποια προβλήματα που με απασχολούσαν και να έρθω πιο κοντά με την σχέση μου (σχέση 9 χρόνια σχεδόν)...
    Όλο αυτό το διάστημα έψαχνα να βρώ μια καλύτερη δουλειά καθως αυτή στην οποία ήμουν μεχρι τώρα με είχε κουράσει, πολλές ώρες - λιγα λεφτα, αγχος, πιεση ανοργανωσιά, επαγγελματική στασιμότητα και πολλά νευρα, κατάφερα ευτυχώς μεσα στους δύσκολους καιρούς που ζούμε πολύ συντομα να βρώ μια καινούργια δουλειά με μία κ μόνο δυσκολία οτι είναι σε μια πόλη της επαρχίας και θα πρέπει να φύγω από την Αθήνα που έζησα τα τελευταία 12 χρόνια...Το συζητησά με την σχέση μου με τους φίλους μου και αποφάσισα να το επιχειρήσω να παρω το ρίσκο και να προχωρήσω σε μια νέα ζωή καθώς η αποφασή μου αυτή ήταν καθοριστική και για την σχέση μου αφού τελείωσε οριστικά πλεον...χωρίς όμως παρατράγουδα και πιστεύω με το πιο "ομαλο" τρόπο..αν υπάρχει τέτοιος τρόπος για ένα χωρισμό..
    Τους τελευταίους μήνες από τους πιο δυσκολους στην ζωή μου έχασα πολλά στοιχεια του εαυτού μου, και εσωτερικά και εξωτερικά...(15 κιλα σε 3 μήνες) χωρίς κέφι και διάθεση, χωρίς αυτοπεποίθηση, ψυχολογία στα πατώματα..και μια καθημερινότητα βασανιστική...
    Θέλω να κάνω κάτι καινούργιο, νέες εμπειρίες, να ηρεμίσω, να ζήσω λιγάκι πιο ποιοτικά ( πιστεύω πως στην επαρχία υπάρχει ακόμη ποιότητα ζωής καθότι προέρχομαι απο την επαρχία) και κυρίως σε οικονομικό επίπεδο είναι σε πολλά πράγματα πιο εύκολα ως προς το κόστος ζωής σε σχέση με την Αθήνα...και το κυριότερο είναι ότι θα είμαι πιο κοντά στους δικούς μου, στην πόλη που θα πάω έχω αρκετούς φίλους και συγγενείς και δεν θα είμαι μόνος...
    Ενα άγχος για την καινούργια μου δουλειά με έχει καταβάλει καθώς δεν έχω κάνει κατι παρόμοιο είναι πανω στο επάγγελμα μου αλλα έχει αρκετές διαφορές...πιστεύω πως θα τα καταφέρω και θα βάλω τα δυνατά μου να επιτύχω...
    Ξερω πως με αυτή μου την απόφαση πλήγωσα και στεναχώρησα την σχέση μου και 2-3 φίλους αλλά δεν αντεχα άλλο αυτή την κατάσταση, το είχα ανάγκη και ήθελα μιά ζωη διαφορετική απο αυτή που είχα τα τελευταία 2-3 χρόνια...

  2. #2
    Και απο μας τι περιμενεις να ακουσεις ?

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    20
    GeorgeP δεν περιμένω κατι συγκεκριμένο...οποιος νομίζει οτι εχει να πει κατι ειναι ευπρόσδεκτη η αποψή του...απλά ήθελα να το πω και να το βγάλω απο μεσα μου να εκτονωθω...

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    29
    Μέσα σε αυτή την κατάσταση της κρίσεως, δεν είσαι ο μόνος που παίρνει μία τέτοια απόφαση. Προσωπικά ξέρω πως ότι κι αν συμβεί το μόνο που θα μας μείνει είναι ο εαυτός μας κι ότι πάνω από όλα πρέπει να τα έχουμε εμείς καλά με εμάς. Μπράβο σου που πήρες το ρίσκο. Συνήθως παίρνοντάς το, κάτι χάνεις και κάτι κερδίζεις. Από τη στιγμή που υπήρχε και υπάρχει κατανόηση από τη πρώην σχέση σου ξέρεις ότι μπορείς να συνεχίσεις. Όσον αφορά τους φίλους αν είναι δυνατή η φιλία σας θα κρατήσετε επαφή και θα έρθουν να σε δουν. Αλλά αυτό το δείχνει μόνο ο χρόνος. Δεν πλήγωσες κανέναν φίλο, οι φίλοι δεν πληγώνονται αλλά κατανοούν και συμπαραστέκονται όσο κι αν η απόφαση κάποιου φίλου τους δεν ταιριάζει με τη δική τους.Αυτό βέβαια συμβαίνει με τους αληθινούς φίλους. Αυτά από εμένα. Καλή ζωή...

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    καλα τα λες
    Last edited by αλεξανδρος_77; 30-03-2013 at 19:12.

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    συμφωνω μαζι σου ε ζητω συγνωμη για το προηιγουμενο μυνημα απλα ανιξα καταλαθος τη σελιδα σου αντι για τη δικη μου και νομιζα οτι μου κανεις πλακα
    Last edited by αλεξανδρος_77; 30-03-2013 at 19:20.

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by GeorgeP View Post
    Και απο μας τι περιμενεις να ακουσεις ?
    πωπω κοιτα τι επαθα.. ανεβασε θεμα το παιδι ενω παταγα να δω το δικο μου και με βγαλε στη δικη του σελιδα

Similar Threads

  1. πως να παρω μια αποφαση
    By αγγελακι in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 05-06-2012, 12:21
  2. σωστη αποφαση?????
    By ntalia in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 15
    Last Post: 19-04-2011, 14:37
  3. ΑΠΟΦΑΣΗ
    By ekimi in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 37
    Last Post: 13-03-2010, 14:27
  4. Απόφαση ζωής...!!
    By Aphelia in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 11
    Last Post: 30-03-2008, 12:54
  5. μια αποφαση
    By nikigirl18 in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 4
    Last Post: 10-01-2006, 13:55

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •