Εχει παχύνει κανένας απο τα φάρμακα?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 60
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337

    Εχει παχύνει κανένας απο τα φάρμακα?

    Το πρώτο καιρό είχα πάρει αρκετά κιλά, ευτυχώς τώρα είμαι στο φυσιολογικό. Παρόλα αυτά δεν ξέρω αν η μακροχρόνια χρήση έχει σημαντική επίδραση?? Υπάρχει κάποιος απο δω που να παίρνει αντιψυχωσικά για αρκετά χρόνια και να ξέρει να απαντήσει? Άλλες επιπτώσεις στην υγεία υπάρχουν?

  2. #2
    Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    30
    Πιστεύω ότι εξαρτάται από τον οργανισμό του καθένα και το τί περιάχει το κάθε φάρμακο.Νομίζω όμως ότι αν βλέπεις αλλαγές βάρους, λίγη προσοχή στη διατροφή και ένα πρόγραμμα θα σε βοηθήσουν αρκετά...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    με θεα την τραμπαλα
    Posts
    2,503
    εγω που επερνα τα λυρικα εβαλα 4 κιλα σε 1 βδομαδα
    υπηρξα ανορεκτικη κ με επιασε πανικος οτι θα παρω την αντιθετη πλευρα κ τα σταματησα απ μονη μου.....
    well keep on tryin
    Tread that fine line
    till the end of time..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Έψαχνα ώρα να βρω αυτό το θέμα γιατί πρόσφατα πέρασα μια δριμύτατη βουλιμική κρίση...Άλλαξα τα χάπια και είδα αλλαγές.Τι πίκρα..Λοιπόν δεν ξέρω αν είναι από την αύξηση της δόσης που παίρνεις τα χάπια και σου ανοίγει η όρεξη.Εμένα δεν μου ανοίγει η όρεξη αλλά τα νεύρα...Δηλ τεντώνονται και μη μπορώντας να ξεσπάσω αλλού το βγάζω στο φαγητό....Οπότε επειδή πήρα 14 κιλά μόνο σε μία χρονιά πριν την έναρξη της θεραπείας μου θα πω πως δεν αυξάνουν τα χάπια,κατ\'εμέ το βάρος...Το όριο μου αύξησε το βάρος και η κατάθλιψη.Με το αναφρανίλ είχα δει την υγειά μου στην βουλιμία.....Πάει όση νύστα κι αν φέρνει θα υπομείνω.Βαράτε με κι ας κλαίω αρκεί να μην παχύνω.Δεν θα το ξαναντέξω.Σε τρία χρόνια έχω αυξομειώσει πάνω από 7 φορές τα κιλά μου.Λυπηθείτε με....Οπότε μάλλον δεν είναι τα χάπια.Οι οριακοί μασαμπουκιάζουν τα κέρατά τους οπότε δικαιολογώ την κατάστασή μου ότι το νέο φάρμακο δεν μπόρεσε να συγκρατήσει την βουλιμία μου......

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    332
    Δεν παίρνω αντιψυχωτικά αλλά επειδή κάνω μακροχρόνια χρήση αντικαταθλιπτικών και αγχολυτικών έχω πάρει βάρος!Είναι συνήθες παρενέργεια των φαρμάκων...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Ναι ρε;Εγώ δεν μπορώ να έχω ακριβή άποψη γιατί η κατάθλιψη μού έφερε κιλά...
    Ορισμένα χάπια αλλά και το αναφρανίλ σε μεγαλύτερη δόση μου βαράει τα νεύρα και αν δεν τα βγάλω κάπου βγαίνουν σε φαγητό....Χαλάω τη σιλουέτα μου.Μπουχού.Και είναι σημαντική για εμένα ως γυνή....Το έχω παλέψει με το να ακούω μουσική,να μασάω τσίχλα(όχι μία-δύο πακέτα τη φορά,ανά βουλιμική κρίση δηλαδή) αλλά το αποτελεσματικότερο όλων είναι το γυμναστήριο..Τώρα να πεις ότι το χάπι με κάνει να θέλω να φάω παραπάνω...Χμμμ...Απλά αν δεν έχω φάει για τρεις περίπου ώρες αισθάνομαι χαμένη,μια νευρικότητα...Παίρνω μόνο αντικαταθλιπτικά και έχω χάσει.Δεν μου ήταν διαιτητικό το χάπι αλλά εγώ αδυνάτισα και ξέφυγα από τις παλαιές βουλιμικές κρίσεις αν και τώρα ξαναήρθαν προσκήνιο-θα τις διώξω-και με φοβίζουν...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    214
    Mε το risperdal έφτασα από τα 55 στα 48 κιλά και είχα αμηνόρροια. Άλλαξα σε Ζyprexa και από τα 48 έφτασα στα 68. Τώρα είμαι 59 κιλά.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,139
    κι εγώ είχα αμηνόρροια με τα ρισπερνταλ, ευτυχώς για 3 μήνες μόνο, δεν είχα αλλαγή στο βάρος μου

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    με θεα την τραμπαλα
    Posts
    2,503
    το χαπι ως χαπι δεν παχαινει
    κανει κατακρατηση υγρων κ πρηζει
    αλλα αλλαζει κ το μεταβολισμο
    δυστυχως ξαναρχιζοντας την ιδια δοσοληψια lyrica διαπιστωσα ενα πρηξημο κατσε καλα
    βρηκα ως λυση το πρασινο τσαι το οποιο αποβαλλει τα τοξικα χωρις να επιρρεαζει τα χαπια κ τις ουσιες τους
    συμβουλευτηκα το δρ μου μετα απο πολλες συζητησεις κ αρνηση του να αλλαξω το φαρμακο
    well keep on tryin
    Tread that fine line
    till the end of time..

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Ναι τα φαρμακα τα αντιψυχωτικα...απο οτι ξερω μπορει να κανω και λαθος παχαινουν.
    Εγω παιρνω abilify που δεν παχαινει και μαλιστα το διαφημιζουν πολυ για αυτο τον λογο.
    Με το risperdal παχυνα και απο οτι ξερω με το zyprexa παχαινεις πολυ...μπορει να κανω και λαθος... παντως οταν σας δινουν ενα φαρμακο αντιψυχωτικο πιεστε λιγο τους γιατρους σας για ενημερωση...και ελπιστε για το καλυτερο γιατι συνηθως δεν ενημερωνουν...εγω παντως δεν ειχα ενημερωση.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Είναι ίσως πιο σημαντικό να θεραπεύσουν την ψυχοπαθολογία σου που σιγά μην φανούν αποτρεπτικοί με μη κολακευτικά σχόλια για τα χάπια που σου δίνουν..

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Σκεψου να μην ειχες προσβαση στο internet και στην επομενη επισκεψη να πηγαινες και να ησουν σαν μπαλλονι...και να κατηγορεις και τον εαυτο σου και απο πανω...
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    χαχα....Σου λέω σιγά μην πούνε....Άκου με λίγο...Ειδικά στη σχιζοφρένεια.....ή μάλλον στον σχιζοφρενή που ζει στον κόσμο του.....Ευτυχώς ή δυστυχώς σε μερικά πράγματα υπάρχει η ωμή πληροφόρηση στο ίντερνετ χωρίς όμως να δίνονται και οι παράμετροι κάτω από τις οποίες έγινε η επιλογή του συγκεκριμένου φαρμάκου..Οπότε έχε στο νου σου το \"ναι μεν αλλά...\" και τις πληροφορίες του ίντερνετ ή του κάθε ενημερωτικού εσωκλειόμενου φυλλαδίου συζήτα τες με το γιατρό σου...Σκοπός του είναι να σε πείσει για το ορθό της υπόθεσης..

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Να ξερετε παντως οτι για τα φαρμακα αν εξαιρεσεις τις φαρμακοβιομηχανιες που τα παρασκευαζουν...οι γιατροι δεν ξερουν ντιπ περισσοτερα για το πως δουλευει...ξερουν αυτα που θα τους σερβιρουν οι φαρμακοβιομηχανιες και εχουν στο μυαλο τους εκατονταδες φαρμακα για εκατονταδες ασθενειες.
    Και δεν θα ηταν δυνατο να ξερουν...ετσι πιστευω.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Ήμουν τώρα στο φαραμακείο και είχε έρθει μια πελάτισσα να συζητήσει για το αντικαταθλιπτικό που της χορήγησε ο γιατρός και δεν ήθελε να το πάρει...γιατί έχει παρενέργειες..(Ξέρω αρκετά καλά από παρενέργειες και μεταξύ μας,δεν εύχομαι σε κανένα να μπει στην διαδικασία λήψης ψυχοφαρμάκων.Ακούω για περιπτώσεις και με πονάει η ψυχή μου...Εγώ χτυπιέμαι χρόνια για τις παρενέργειες) Βρε καλή μου βρε χρυσή μου πάρε το χάπι..Έχεις μέρες να κοιμηθείς..Θα πέσεις κάτω..Τίποτα...Όταν ο άλλος είναι σε φάση να αυτοκτονήσει ή δεν επικοινωνεί δεόντως με το περιβάλλον θα ήταν λίαν άσκοπο να μπει ο γιατρός στη διαδικασία να εξηγήσει αναλυτικά τις παρενέργειες..Στη συνέχεια καλό θα ήταν(Χαχα)...Βασικά τις ανακαλύπτει ο ασθενής από μόνος του...Αν αφήσεις τα χάπια μπορεί να ανακαλύψεις ότι οι παρενέργειες της ασθένειάς σου παίζει να είναι και χειρότερες από μερικά κιλά...και μία υπνηλία...Δεν υπάρχει για εμένα χάπι χωρίς παρενέργεια..Ας βρούμε αυτό με τις λιγότερες...

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •