Βαρέθηκα την κατάθλιψη!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 33
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    9

    Βαρέθηκα την κατάθλιψη!

    Καλως σας βρηκα σε αυτή τη διαδικτυακη παρέα!

    Δεν ηρθα για καλο γιατι μονο απαισιοδοξια και θλιψη θα φερω σα δωρο επισκεψης.

    Όλα τα βλεπω ματαια και και ασχημα. Η ομορφια εχει φυγει απο τη ζωη μου. Δε με εκτιμω καθολου, νομιζω.

    Εχω χασει τη σχεση μου, τους φιλους μου, τη δουλεια μου.

    Νιωθω μονη και χωρις μελλον. Ουτε ομως και παρελθον, γιατι η καταθλιψη σα να μου δημιουργησε μια αμνησια και δε θυμαμαι τιποτε. Αυτα που θυμαμαι ειναι μονο ένα γκρι χρωμα. Δε λεω μαυρο μηπως και αφησω μια ηλιακτιδα φωτος, που εχω να δω απειρο καιρο.

    Εχω σταματησει τη θεραπεια γιατι δεν εχω τωρα δουλεια αλλα δε με βοηθησε ιδιαιτερα.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    123
    join the club... καλωσορισες... και εγω μαυρα τα βλεπω, και ολοι προσπαθουν να με πεισουν για το αντιθετο! οταν ειναι μαυρα ειναι μαυρα... στο τελος μενει η μοναξια... ειναι κακο να μην τα εχεις βρει με τον εαυτο σου τελικά...

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    9
    Το θεμα να τα βρει καποιος με τον εαυτο του ειναι μεγαλη κουβεντα. Θελει πολυ κοπο.

    Πως ομως γινεται να ξεφυγουμε απο την καταθλιψη; Εγω δεν πιστευω οτι θα ερθει ασπρη μερα.

    Τωρα που σας βρηκα ειμαι στα χειροτερα μου. Εχω απιστευτο αγχος, δε μπορω να αναπνευσω, εχω ενα φοβερο πλακωμα και κλαιω συνεχεια. Δε μπορω να ανταποκριθω ουτε και στα πιο απλα θεματα.

    ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    123
    ναι οντος... πως βρισκει καποιος τον εαυτο του?οσο για την ασπρη μερα... κοιτα υπαρχουν και ασπρες μερες.. (ασχετο που εγω σε αυτες τις μερες...εβλεπα τις μαυρες να πλησιαζουν) γενικα δεν χαιρομαι κατι καλο ειμαι πολυ απαισιοδοξη, αν μου συμβει το καλο περιμενω το κακο.
    Τι σε αγχωνει πιο πολυ?

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    9
    Ολα. Εχουν μπερδευτει ολα μαζι και δε μπορω πια να τα ξεχωρισω. Δεν εχω καθαρη εικονα για τιποτε πια. Ειμαι αναβλητικη και τα παραταω ολα και αυτο μου εχει βγει σε κακο.
    Εχω παντα ενα κακο προαισθημα.

  6. #6
    Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    99
    Apaisiodoxia και εγώ την έχω βαρεθεί την κατάθλιψη αλλά εκείνη δε με έχει βαρεθεί και μου έχει γίνει βραχνάς. Όταν είμαι πεσμένος η σκέψη μου είναι σαν θολή. Δε μπορώ και εγώ να σκεφτώ καθαρά, σαν να μη με νοιάζει για τίποτα. Μια αναισθησία, μια αδιαφορία για όλα. Το σώμα βαρύ, η ενεργητικότητα στα κάτω της. Το κρεβάτι έχει την τιμητική του εκείνες τις μέρες. Εντάξει υπομονή θέλει. Κουράγιο

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    809
    Οσο πιο πολυ βαριεσαι την καταθλιψη τοσο η ψυχη σου θελει να απαλλαγη απο αυτην.Ειμαι της αποψης οτι τον εαυτο μας ισως και να μην τον βρουμε ποτε,αρα τι ακριβως ψαχνουμε;Ψαχνουμε τα ορια μας;Ανακαλυπτουμε καποιες πτυχες του;Δεν ξερω...ματαιος ο αγωνας αφου ολα ερχονται με τον καιρο τους.Αυτο που εχω να σου πω ειναι οτι αφου εχεις πλεον βαρεθει και εξαντλωθει απο αυτην,πολεμησε την.Κανε κατι.Η ανοια και η αδρανεια κανουν την καταθλιψη να ειναι στα ωπα της.Μπορεις ακομη και να την αγαπησεις,ισως δεν ειναι τοσο βαρια η καταθλιψη.
    Μπορω να καταλαβω ποσο ματαια μπορει να τα βλεπεις σχεδον ολα,αλλα εχω να σου πω κατι που το εζησα.Κανοντας τιποτα,νιωθεις τιποτα.Κανε κατι και μεσα σου θα νιωσεις πως εκανες κατι .Πρεπει να αντιδρασεις για να αντιδρασει και ο οργανισμος σου..μην παραλυεις τα κυτταρα σου.
    Δεν θα πω πολλα,τα λογια δεν σωζουν,μονο εσυ μπορεις να σωσεις τον εαυτο σου.
    Αν σου αρεσει το διαβασμα,διαβασε κατι απο Μαρω Βαμβουνακη. Ο παλιατσος και η Ανιμα!
    Ευχαριστω!Μοιρασε τις σκεψεις σου,δεν εισαι μονη
    "...και θα πληρώνω σαν αντίτιμο στο χρόνο, την μοναξιά για όλα τα χάδια που ζητούσα."

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    apaisiodoxia σίγουρα δεν είσαι η μόνη.Κι εγώ την απαισιοδοξία και τη θλίψη έχω για παρέα.
    Το ότι αφήνεις χώρο για να μπει αυτή η ηλιακτιδα φωτος στη ζωή σου όπως λες,είναι καλό.Σημαίνει ότι ελπίζεις.Κάτι είναι κι αυτό.Να έχουμε μια ελπίδα μέσα σε όλη αυτή τη μαυρίλα.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    133
    ego oi mones aspres meres pou exo dei einai otan koitazo ton ilio gia 1-2 deuterolepta k meta ola asprizoun dia mageias! kai na fantasteite dakrizo aptin xara mou! giati pali gelao?
    apo apaisiodoksia k allo tpt... thimamai paliotera otan gnoriza kosmo xamogelaga k elega k ena ti kanete, edo k kairo xamogelao, girnao tin plati mou k san tin adiki katara arxizo na psaxno sto plithos ton dithen pou epsaxna! thee mmmmmmmmm ti kano ???
    variemai na fao, variemai na do tileorasi, to internet, tous allous, ekeini , ekeinon, mono tin thalassa den variemai, les k itan grafto na nai o telikos mou proorismos!
    mono kouragio den mporo na doso.............. ma ti allo na po.... exo ta neura mou! pali ta neura mouu, ta neura mou k einai adiko den ekana tptttttt!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,139
    Απο αυτή τη στιγμή σήκωσε τα μάτια κ κοίταξε ψηλά, μετά δες τον εαυτό σου κ σκέψου πόσο αξίζει, βγές έξω εστω κ μόνη, ψάξε τα βαθιά σου θέλω όποια κ αν είναι αυτά, προσπάθησε να τα κάνεις σάρκα κ οστά, θα δεις δεν είναι δύσκολο, δεν είσαι μόνη.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    9
    Γεια σας και πάλι..

    Έχετε δίκιο ολοι για αυτά που λέτε. Σας ευχαριστω για τη συμπαράσταση, γιατι είμαι σε μια φαση που χρειαζομαι ανθρωπους και δε τους έχω..

    Όλα τα αισθανομαι στραβα και όλα μου φταινε..

    Εχω αρχισει να κανω πραγματα αλλα μου φαινονται ασημαντα γιατι θα επρεπε να ειμαι σε άλλη φαση και ετσι τα υποτιμω. Στο βαθος ξερω οτι μπορω να κανω πολλα και με πειραζει οταν χαιρομαι επειδη καθαρισα τη βιβλιοθηκη μου..

    Αυτο δεν το λεω για να πω κατι φοβερο για μενα απλα αναφερω πως νιωθω..

    Η καθημερινοτητα μου ειναι δεν ειναι στα καλυτερα της. Όλα γυρω μου ειναι ασχημα και για καποια δε μπορω εγω να κανω κατι.

    Δε θα πω αλλα τωρα.

    Θα αφεθω στην καλοκαιρινη ραστωνη που ταιριαζει με την καταθλιψη!

  12. #12
    Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    99
    Δεν είναι καλύτερο το να καθαρίσεις τη βιβλιοθήκη apaisiodoxia από το να μην κάνεις τίποτα; Και εμένα μου ήρθε άσχημα όταν καθάρισα το δωμάτιό μου και χάρηκα όταν είχα μάθει να δουλεύω, να βγάινω κλπ κλπ. Και το καθάρισμα ενός δωματίου με γέμισε!! Με γέμισε γιατί ήταν μια αρχή και γιατί δεν άφησα το συναίσθημα της αναστολής να με κυριεύσει. Από κάπου πρέπει να ξεκινήσουμε.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    121
    Και γιατί παρακαλώ υποτιμάτε τοι καθάρισμα? Η χειρονακτικήεργασία είναι η καλύτερη εργασιοθεραπεία και για μένα και για πολλούς.Αλλωστε οι περισσότερες γυναίκες παίρνουμε ευχαρίστηση από τον κοπο που κάνουμε για να έχουμε τον χώρο μας καθαρό και περιποιημένο και απότο αποτέλεσμα. Μην υποτιμάτε τίποπτα από όσα σας δίνουν ευχαρίστηση. Ξέρετε στη ζωή των ανθρ΄πων που είναι ευχαριστημένοι και αισιόδοξοι δεν συμβαίνει τίποτε το εξαιρετικό , συμβαίνουν απλά καθημερινά πράγματα όπως και σε εμάς, το θέμα είναι πόσο ανοιχτοί είμαστε να τα χαρούμε.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    Το καταλαβαίνω αυτό που λέει η apaisiodoxia.Τα ίδια νιώθω κι εγώ όποτε κάνω κάτι που θεωρείται μια μικρή πρόοδος για την κατάθλιψή μου.Αρχικά χαίρομαι γιατί λέω έκανα ένα μικρό βήμα.Αλλά μετά σκέφτομαι \"και τι έγινε?τώρα θα έπρεπε να έκανα πολλά πράγματα στη ζωή μου και όχι να χαίρομαι με κάτι τόσο μικρό\" και ξαφνικά αυτό το μικρό βηματάκι μου φαίνεται τόσο ασήμαντο και ότι απέχει τόσο πολύ από τις φιλοδοξίες που είχα παλιότερα.Και πέφτω ακόμα πιο πολύ και σκέφτομαι ότι δεν έχει νόημα να προσπαθώ.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    121
    και εγώ καταλαβαίνω ακριβώς τι λέτε και πως νιώθετε. Πέρασα ένα διάστημα που τίποτα δεν είχε νόημα. Αρχισα να παρατηρώ τους ανθρώπους γύρω μου. Το ρπωί που οδηγούσα προς το γραφείο έβλεπα κόσμο να έχει ξυπνήσει όπως και εγώ και να έχει αρχίσει τη μέρα του και αναρρωτιόμουν που βρίκσονυ το νόημα όλοι αυτοί να περπατάνε , να δουλεύουν, να μιλάνε , να γελάνε. Παρατηρούσα όλους όσους έβλεπα και έλεγα τι έχουν αυτοί περισσότερο από μένα και βρίκσονυ νόημα στη ζωή τους? Ασχημα συναισθήματα, θυμάμαι ακριβώς τις στιγμές που το μυαλό μου και η ψυχή μου ήταν άδεια , καμμία διάθεση, κανένα κίνητρο. Και κάποια στιγμή κατάλαβα, τίποτα το συνταρακτικό δεν χρειάζεται να περιμένουμε για να βρούμε νόημα στην καθημερινότητα μας. Με μία κακή διάθεση και το τζόκερ να κερδίσεις θα το βρεις ανούσιο, τι να τα κάνεις τα λεφτά όταν δεν έχεις διάθεση να ζήσεις. Αγαπώ τη ζωή και προσπαθώ να την κερδίσω. Ξέρω ότι ποτέ δεν θα είμαι η ίδια , η ξεγνοιασιά δεν πιστευω ότι θα ξανάρθει ποτέ. Αυτή σίγοτρα την έχω χάσει, είμαι πλέον ψιλιασμένη από τη ζωή και το πως τα φέρνει. Αλλά μπορώ να νιώθω ευτυχία όταν βλέπω το πρόσωπο της κόρης μου, μπορώ να χάιρομαι που έχω έναν άντρα που με νοιάζεται και μένει κοντά μου παρά την ανασφάλεια που πρέπει να νιώθει μαζί μου, μπορώ να χαίρομαι τος περιόδους που νιώθω καλά και να τιςε περιμένω όταν δεν είμαι καλά, μπορώ να πιστευω ότι όλα θα πάνε καλύτερα, μπορώ να χαίρομαι όταν άνθρωποι γύρω μου μου αναγνωρίζουν κάτι καλό σε αυτό που είμαι, μπορώ να χαίρομαι να ασχολούμαι με το σπίτι μου, να χαίρομαι το νερό της θάλασσας όταν με δροσίζει, ......

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •