ΕΙΜΑΙ ΒΟΥΛΙΜΙΚΗ? ΤΙ ΑΚΡΕΙΒΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ? ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    17

    ΕΙΜΑΙ ΒΟΥΛΙΜΙΚΗ? ΤΙ ΑΚΡΕΙΒΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ? ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ?

    Γεια σας παλι ,μετα απο τοσο καιρο.

    Ειχα πολυ καιρο να γραψω γιατι δεν ηθελα να ακουσω κατι που δεν θα μου αρεσει.Τελος παντων ειχα ανεβασει αλλα δυο θεματακια για το θεμα της διατροφης μου πριν απο 2 μιση μηνες περιπου.Λοιπον η διατροφολογος μου , μου ειχε πει πως τα κιλα μου ειναι φυσιολογικα οτι εχω παρα πολυ καλη μυικη μαζα κτλ.. (πριν απο 4 μηνες περιπου αυτο). Απο παντα ομως ειχα θεμα με την εικονα μου και κυριως μετα που μπηκα στο γυμνασιο .Παντα με θεωρουσαν λιγο πιο ''χοντρουλα '' απο τους αλλους.Υπηρχαν στιγμες ακραιας αντιμετωπισης, διαιτες ανεξελεγκτες , εμετοι,αφαγια. Μπηκα προσφατα και διαβαζα για την βουλιμια επειδη μου το ανεφερε καποια φιλη μου . Εγω τους τελευταιους 3 μηνες κανω εμετους πολυ συχνα με υπερφαγικα επεισοδια. Γενικα υπαρχει μια κατασταση πολυ χαλια να κλαιω συνεχεια, συνεχως ψαχνω για Διαιτητικα κολπα, ολη την ωρα σκευτομαι το βαρος μου ,απλα δεν αντεχω. Η κολλητη μου ,το μονο ατομο που γνωριζε τι εγινε με αυτο μ ου ειπε να το ψαξω λιγο καλυτερα, αλλα δεν βγαζω ακρη.Αυτο ειναι η βουλιμια? υπαρχει καποια διαγνωση? καποιος που ξερει αν μπορει να με βοηθησει...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Νινα , η σχεση σου με το φαγητο ειναι σιγουρα προβληματικη , κατι το οποιο εχεις καταλαβει και μονη σου , αλλιως δεν θα εμπαινες στην διαδικασια να ανοιξεις θεμα στο φορουμ.
    Ζητας να σου πουμε αν υπαρχει διαγνωση , αλλα οι διαγνωσεις πρεπει να γινονται απο ειδικους και οχι απο τα τυχαια μελη ενος φορουμ . Αν λοιπον θελεις να μαθεις τι εχεις και πως να το αντιμετωπισεις ,πηγαινε πρωτα σε εναν γιατρο και μετα το ξανασυζηταμε.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    17
    Το θεμα ειναι ομως οτι εγω δεν το αντεχω αλλο, απο 12 χρονων το εχω. Συνεχως σκευτομαι το φαγητο συνεχως ομως. Η προσωπικη μου ψυχωση.Ξερει κανεις να μου πει αλλα τρικσ αδυνατισματος. Καθε φορα που χανω βαρος νοιωθω λιγααακι καλυτερα. Και εχω και αυτες τις κρισεις ,ετσι τις λεω εγω, σε πιανει να φας ασταματητα ,μετα τα βγαζεις ολα και εισαι και παλι χαλια ομως δεν ξερω τι θα κανω πραγματικα ....

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Χωρις να θελω να φανω οτι βγαζω διαγνωση, αλλα πιστευω οτι οδευεις προς τη βουλιμια αν δεν εχεις ηδη, εστω σε μη τυπικη μορφη. Καθως διαβαζα ελεγα "οκ, το κοριτσι αυτο εχει εντονη ανησυχια κ εμμονη με το σωμα της, το βαρος της, το γυμναστηριο κτλ, και ποια δεν εχει αλλωστε", αλλα μολις διαβασα για εμετους, ειπα ενταξει μαλλον εδω ειμαστε. (δυστυχως). Πρακτικοι τροποι διοτι εχω περασει κ ανορεξια κ βουλιμια και δν θα αναλυσω τα ψυχοπαθολογικα αιτια της βουλιμιας κ μπλα μπλα μπλα, αλλα επι του πρακτεου :
    1)Σταματας να ψαχνεις στο ιντερνετ σχετικα με διαιτες, με διαιτητικα προγραμματα και προγραμματα γυμναστικης, με θεματα π αφορουν τη βουλιμια κτλ.. Εχεις και αλλα πραγματα να ασχοληθεις δν ειναι μονο αυτο. Και επειτα ο καθε οργανισμος ειναι διαφορετικος κ εχει αλλες αντιδρασεις. Μπορει εγω να παρω 10 καθαρτικα χαπια κ να μν παθω τιποτα περαν του αναμενομενου, κ μπορει εσυ να παρεις 2 κ να καταληξεις νοσοκομειο. Επισης δεν δοκιμαζουμε κολπακια κ μεθοδους. Δεν πιανουν σε ολους κ οσο κ αν καποιος μας αποκαλυψει με ειλικρινεια τα "διατροφικα μυστικα" του, παντα θα υπαρχουν πραγματα π δεν γνωριζουμε. Μ θυμιζει τη γνωστη μαλακια π λενε διαφορες στην tv "εγω τρωω τα παντα αλλα εχω καλο μεταβολισμο η τρωω τα παντα αλλα γυμναζομαι". Ναι οκ κι εγω ειμαι ο σουπερμαν, την κοκα ομως π παιρνεις δν μας την λες μανταμ :PP

    2)Tρικς αδυνατισματος καπου που εγραψες ξεχνα το. Ακου αλλες που εχουν καψει το μυαλο τους χρονια με τιπς κ τρικς κ εχουν καταληξει στα νοσοκομεια κ εχουν καταστρεψει το στομαχι τους, τον οισοφαγο τους κ τα παντα. Αν ημουν σαδιστρια κ ηθελα να σε βαλω κι εσενα στο δρομο που -κακως- εχω παρει ολα αυτα τα χρονια, θα σου ελεγα 1002 τεχικες αδυνατισματος κ κολπακια απο αυτα που με κατεστρεψαν. Αλλα δεν θελω να παρω κι αλλους στο λαιμο μ κ θελω οσο μπορω να βοηθησω να μην καταληξουν κι αλλες κοπελες οπως κατεληξα εγω κ πολλες αλλες.

    3) Ασχολεισαι με χομπις κ πραγματα της καθημερινοτητας που σε γεμιζουν και σε ευχαριστουν. Επισης προσπαθεις να σταματησεις την προκληση εμετων.

    4) Κατα τη γνωμη μ πρεπει να δεις εναν ειδικο πανω στα θεματα διατροφικων διαταραχων (να ειναι ειδικευμενος σ αυτα δηλαδη), η εστω εναν ψυχολογο να κανεις ψυχοθεραπεια κ να συζητησεις. Θα σε βοηθησει να αναθεωρησεις καποιες αξιες εδραιωμενες π εχεις κ να δεις μια αλλη οπτικη πολλων πραγματων. Εφοσον λες οτι το χεις απο 12 χρονων, πιστευω πρεπει να πας σε καποιον ειδικο.

    Αυτα! Κ ο,τι αλλο θες εδω ειμαστε! Και να σου πω κι ενα μυστικο π λεω κι εγω στον εαυτο μου? "You're more than a piece of meat girl" ! (if u get what i mean!) :-) Καλη συνεχεια! :)
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    17
    Lacrymosa σε ευχαριστω για την απαντηση σου .Ειμαι ολιγον τι απελπισμενη με αυτο το θεμα προσπαθω να το ελνχω και να αφηνω τα φαγητα ''κατω'' .Ειναι πολυ δυσκολο.Οι γονεις μου δεν το ξερουν χρονια τωρα... μου ειπες πως ειχες περασει απο τα ιδια στους δικους σου πως το ειπες? Φοβαμαι τις αντιδρασεις παρα πολυ...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Ξερω οτι ειναι δυσκολο και το καταλαβαινω.. εμενα ακομη και τωρα οι εμμονες σχετικα με το φαγητο καταλαμβανουν το 90% των καθημερινων σκεψεων μου.. δλδ δεν υπαρχει σχεδον στιγμη που να μην αναρωτηθω η να σκεφτω κατι που εχει να κανει με κιλα, σωμα, διαιτες κτλ κτλ.. παρολα αυτα προσπαθω να ξεχνιεμαι, να ασχολουμαι με πραγματα που μου αρεσουν, να ειμαι ενταξει στις υποχρεωσεις μου, προσπαθω στις κοινωνικες μου σχεσεις να μην δινω στοχο οτι εχω θεμα με το φαγητο κτλ, γι αυτο οταν ειμαι εξω παντα τρωω ενω στο σπιτι οχι, εν ολιγοις το παλευω.. οι γονεις μου το ξερουν και δοξα το Θεο με στηριζουν.. Πιστευω πρεπει να τους το πεις.. Θα ειναι μεγαλο ξελαφρωμα και λυτρωση για σενα.. επισης θα μπορουν να σε βοηθησουν και στο πρακτικο κομματι.. δλδ δεν θα σε αφηνουν να κανεις εμετους κτλ κτλ! ξερω αυτο δεν ακουγεται καλο, αλλα οταν με το καλο το ξεπερασεις θα δεις οτι το καναν για να σε προστατεψουν κ επειδη θελουν το καλο σου! μιλησε τους λοιπον και ασε τους φοβους στην ακρη.. το πολυ πολυ να αδιαφορησουν.. δεν εχεις να χασεις κατι.. αμα σε στηριξουν και σε καταλαβουν θα εχεις ενα πολυ μεγαλο και σημαντικο στηριγμα, τραστ μι :)
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    17
    Lacrymosa Ειναι δυσκολο οντως πολυ. Απλα μωρε εχουν τοσα προβληματα και φοβαμαι μηπως αντιδρασουν ακραια !! και εγω προσπαθω να βγαινω να ειμαι ενταξει σε ολα αν και εχει μειωθει ο κοινωνικος μου κυκλος .Δεν βγαινω τοσο πολυ μενω μεσα γιατι συνηθως εξω συνεχως τρωνε και δεν μπορω μαζι τους ....Αλλα ρε συ πως μπορω να κανω το κλικ να πω θα τρωω πλεον κανονικα διοτι η αφαγια και τα βουλιμικα με κουρασαν παρα πολυ.....

Similar Threads

  1. Είμαι Ακόμα Παρθένος Είναι Φυσιολογικό?
    By didymakos in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 131
    Last Post: 10-03-2017, 12:44
  2. Replies: 5
    Last Post: 24-08-2012, 21:07
  3. Είμαι 26 και αυτή είναι η τραγωδία μου.
    By Δήμητρα Ν. in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 12
    Last Post: 13-03-2012, 09:16
  4. ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΒΟΥΛΙΜΙΚΗ. ΕΙΣΑΙ ΑΠΛΑ ΕΝΑ ΔΥΣΤΥΧΙΣΜΕΝΟ ΚΟΡΙΤΣΙ
    By BrokeN_DoLL in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 191
    Last Post: 19-09-2011, 11:29
  5. Replies: 26
    Last Post: 27-08-2011, 00:41

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •