έτσι θα είναι η ζωή μου από εδώ κ πέρα? - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 40
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    784
    Ναι κορίτσι μου νιώθω ότι προσπαθείς πολύ να κάνεις κάποια πράγματα και έχεις την ανάγκη-όπως όλοι μας άλλωστε- μιας επιβεβαίωσης. Δυστυχώς δεν μπορούν όλοι να νιώσουν πόσο σημαντικό είναι να πεις -ιδιαίτερα στο παιδί σου- ένα μπράβο , με χαμόγελο.
    Εσύ κάνε το καλύτερο που μπορείς για σένα και προσπάθησε να μην απαξιώνεις τον εαυτό σου ακόμα και αν η προσπάθεια σου δεν έχει την επιτυχία που περίμενες, ακόμα και αν δεν έχει την επιβράβευση που θα ήθελες. Στην τελική το πιο σημαντικό είναι να αισθάνεσαι καλά εσύ με τον εαυτό σου που προσπαθείς και δεν παραιτήσαι.
    Και αν επέμενα στο θέμα της εξάρτησης από την σχέση σου, είναι γιατί παρόλο που δεν σου έχω ξαναμιλήσει, έχω διαβάσει όλα τα ποστ σου και εχω δει ότι πραγματικά εστιαζεις υπερβολικα σ' αυτό.
    Δίνεις την εντύπωση ότι όλη η ζωή σου κινείται γύρω από τον φίλο σου και δίνεις παραπάνω αξία σε πράγματα που δεν έχουν. (αρραβώνες , πεθερά κτλ)
    Στο είπα και εκεί, ζήστε τον ερωτα σας, χωρίς όμως ν' αγκιστρώνεστε ο ένας από τον άλλο. Και πίστεψε πιο πολύ στον εαυτό σου.
    Αυτά, με φιλική διάθεση
    Να μετατρέψεις το "ετσι συνέβη" σε "ετσι το θέλησα" αυτό και μόνο ονομάζω λύτρωση ΝΙΤΣΕ

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    369
    σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου. η αλήθεια είναι ότι όντως έχω συνδέσει ένα μεγάλο κομμάτι της ζωής μου με εκείνον κ ότι θα χάσω τον κόσμο μου αν τον χάσω. όλα μου τα όνειρα τον περιλαμβάνουν. τώρα προσπαθούμε με την ψυχολόγο μου να βρούμε μέσα σε όλα αυτά που υπάρχω εγώ κ τι θέλω εγώ να κάνω για μένα. τον αγαπάω πολύ κ δεν με ενδιαφέρουν ούτε οι γάμοι, ούτε οι αρραβώνες, ούτε τίποτα από αυτά. η ιδέα ήταν δική του κ απλά δέχτηκα γιατί νιώθω ότι είναι ο άνθρωπος που μαζί του θέλω να κάνω οικογένεια. αυτό όμως που πραγματικά με νοιάζει είναι η συγκατοίκηση. έχω κάνει τόσα σχέδια κ εγώ κ εκείνος, μόλις τελειώσω με την εξεταστική θα πάω να φτιάξω το σπίτι μας. δεν θέλω με τίποτα να μου το στερήσουν όλο αυτό.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    118
    ουτε να αφησεις κανεναν να σου στερησει αυτα που δικαιουσαι για κανεναν λόγο. τωρα αν ο λεγαμενος πειστει απο την μανα του ή βαζει τα λεφτα πανω απο ολα,δωστου πεντε φασκελα γιατι σου αξιζει κατι καλυτερο. οταν κανεις μια δυσαρεστη σκεψη βρες επι τοπου μια εναλλακτική. το ειχα μαθει στην γνωσιακη ψυχοθεραπεία(αλλα για καποιον λόγο βλακιζομαι οταν παω να το εφαρμοσω σε μενα) κανε το συνεχεια και μετα θα γινεται αυτοματα.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    369
    μέχρι σήμερα δεν έχει δείξει ότι βάζει τα λεφτά πάνω από όλα. ίσα ίσα. κ αυτός κάνει σχέδια κ όνειρα για το σπίτι μας κ για την ώρα που θα μείνουμε μαζί. μιλήσαμε κιόλας κ μου είπε να μην στενοχωριέμαι κ ότι θα το ρυθμίσει εκείνος μέσα στην εβδομάδα (μόλις μπορέσει να μιλήσει μαζί της). δεν μου αρέσει όλο αυτό που γίνεται...!!!

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    118
    κάνε υπομονη κοριτσακι μου.μπορεις?? αν δεν μπορεις τοτε ειλικρινα φυγε και ψαξε κατι αλλο. οταν κατι δεν το αντεχουμε ερχεται συντομα η στιγμη που μας πνιγει.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    118
    και οσο για την ''πρωην'' που λεει η πεθερα, ελα εσυ και πες μου ποια απο τις δυο σας εχει περισοτερα α.....ια!! εσυ που παλευεις μονη σου ή αυτή που τα εχει ολα στρωμενα???? απο αυτο και μονο βαλε τον εαυτο σου ενα σκαλοπατι παραπανω!! μην περιμενεις μπραβο απο κανεναν γιατι τοτε θα εξαρτασαι απο την γνωμη των αλλων.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    369
    MINA μου σε ευχαριστώ πολύ για αυτά που μου είπες. πραγματικά με κάνεις κ νιώθω καλύτερα. (όσο για την πρώην έχεις δίκιο, δεν το είχα σκεφτεί έτσι) μπορώ να κάνω υπομονή κ θέλω να κάνω υπομονή γιατί τον αγαπάω κ δεν θα αφήσω κανέναν να μου χαλάσει αυτό που έχω. απλά είναι στιγμές που νιώθω να λυγίζω. μου λείπει κιόλας πολύ. αλλά θα κάνω υπομονή. δεν θα την αφήσω να της περάσει. είμαι δυνατή...θα τα καταφέρω...!!!!!!!!

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    118
    μα και βεβαια να το σκεφτεις ετσι.δλδ καποια που τα εχει ολα στρωμενα ειναι καλυτερη.σε πληροφορω χεστηδες ειναι τετοια ατομα που χωρις το μπακ απ του μπαμπα δεν κανουν τιποτα. για κατσε και αναλογισου ποσα εχεις περασει και τα καταφερες(τα λεω σε σενα να τα ακουω εγω). ολοι λυγιζουμε αλοιμονο αν ημασταν φτιαγμενοι απο πετρα. και εγω εδω και λιγο καιρο με εχει παρει απο κατω. εναλλακτικες σκεψεις να κανεις.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    384
    Δεν έχει σημασία το πόσες φορές έπεσες, σημασία έχει το πόσες φορές σηκώθηκες πάλι πάνω...!!!
    Ας ξεκλειδώσουμε την σκέψη μας.... http://www.tokleidi.com/

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    369
    μάλλον έτσι θα είναι η ζωή μου από εδώ κ πέρα. όλοι θα παίρνουν αυτό που θέλουν από εμένα κ μετά θα κάνουν σαν να μην υπάρχω. ανέβασα πυρετό, πρίστηκαν οι αμυγδαλές μου κ ο λαιμός μου απέξω κ κανένας δεν με ρώτησε αν είμαι καλά, αν θέλω κάτι. ο μπαμπάς το μόνο που βρήκε να μου πει είναι εντάξει μωρέ θα πάρεις ένα φάρμακο κ θα σου περάσει (κ αυτό το είπε επειδή του είπα πως δεν νιώθω καλά) κ αμέσως μετά μου είπε να βάλω φαγητό στη γιαγιά γιατί δεν είναι καλά κ θέλει να κοιμηθεί. δεν τον νοιάζει βέβαια που με το ζόρι πάω κ μέχρι την κουζίνα αφού με πονάνε όλα μου τα κόκαλα. ο "σύντροφος" μου πάλι είχαμε να μιλήσουμε 2 μέρες κ τον περίμενα πως κ πως να δω τι κάνει, να τον ακούσω κ αυτός μου μιλούσε σαν το μόνο πράγμα που ήθελε ήταν να κλείσουμε το τηλέφωνο. εγώ κατάλαβα ότι πήρε μόνο κ μόνο για να μην γκρινιάξω μετά. αλλά ούτως ή άλλως δεν θα γκρίνιαζα δεν έχω το κουράγιο. όταν του είπα ότι δεν θέλω να με παίρνει από υποχρέωση μου είπε να μην σκέφτομαι χαζομαρούλες κ ότι μ αγαπάει απλά αν θέλω να τον βοηθήσω να μην ρωτάω τι έχει κ ότι αν είναι κάτι θα μου το πει μόνος του.εμένα όμως ποιος θα με βοηθήσει να περάσω αυτό το ταξίδι αν δεν το κάνει εκείνος? έχω πια παραιτηθεί από τα πάντα. δεν έχω κανέναν να νοιάζεται για μένα. να με πάρει μια αγκαλιά να μου πει μια γλυκιά κουβέντα, να δείξει έστω ένα αληθινό ενδιαφέρον, κάτι τέλος πάντων. συγνώμη αν σας κούρασα..!!

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    1,342
    "Οτι εχουμε ειμαστε εμεις κι αυτο δεν αλλαζει
    Το συνηθισα πλεον και δεν με τρομαζει....
    Μη περιμενεις θαυματα να σωθεις
    Εδω τη μοιρα μας τη γραφουμε εμεις"


    Αλλαξε ροτα Μινα...

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    118
    λοιπον,οταν ο μπαμπας ή ο καθε συγγενης σε θυμαται μονο και μονο για να εξυπηρετεις τους αλλους η απάντηση σου θα ειναι: σορι αλλα δεν αισθανομαι καλα,εχω να φροντισω τον εαυτο μου!!!!!!! και στην τελικη ας εβαζε ο πατερας σου φαι στην γιαγια. όσο αφηνεις να σε πατανε τοσο αυτο θα κανουν!!! στα λεω γιατι το εχω περασει. ναι οκ δεν θα αρεσουν σε ολους αυτα που λεμε αλλα τι να κανουμε?ΧΕΣΤΗΚΑΜΕ. σε εχουν παρει δεδομενη κοριτσακι μου,και απο την στιγμη που δεν αντιδρας ετσι θα συνεχισουν να σου φερονται.και οχι μονο στην οικογενεια σου αλλα στην δουλεια που θα εισαι μεθαυριο και στις φιλιες και στους δεσμους. και στο ξαναλεω τα εχω περασει προσωπικα δεν στο λεω στο ασχετο. και μην κανεις υποθεσεις,που το ξερεις εσυ σιγουρα οτι ο συντροφος σου ήθελε να κλεισει το τηλεφωνο?? μπορει να ειχε συμβει κατι στραβο στην δουλεια του εκεινη την ωρα,μπορει να μην αισθανοταν καλα κλπ. οποτε οχι αβιαστα συμπερασματα. και εχεις να σε νοιαζεται καποιος: ο εαυτος σου αγαπη μου. εκείνος περιμενει να τον βοηθησεις. δες φωτογραφιες που ήσουν μικρο παιδακι και αναλογισου πως θα του φεροσουν τωρα.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,697
    μήνα για να είσαι τόσο δραματική με την αγάπη σου δύο πράγματα συμβαίνουν λέω εγώ η είσαι εξαρτητήκή προσωπικότητα η δεν είσαι κ προσπαθείς να πείσεις τον εαυτό σου ότι τον γουστάρεισ για κάποιο λόγο που εσυ ξέρεις
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    369
    Quote Originally Posted by ΜΙΝΑ View Post
    λοιπον,οταν ο μπαμπας ή ο καθε συγγενης σε θυμαται μονο και μονο για να εξυπηρετεις τους αλλους η απάντηση σου θα ειναι: σορι αλλα δεν αισθανομαι καλα,εχω να φροντισω τον εαυτο μου!!!!!!! και στην τελικη ας εβαζε ο πατερας σου φαι στην γιαγια. όσο αφηνεις να σε πατανε τοσο αυτο θα κανουν!!! στα λεω γιατι το εχω περασει. ναι οκ δεν θα αρεσουν σε ολους αυτα που λεμε αλλα τι να κανουμε?ΧΕΣΤΗΚΑΜΕ. σε εχουν παρει δεδομενη κοριτσακι μου,και απο την στιγμη που δεν αντιδρας ετσι θα συνεχισουν να σου φερονται.και οχι μονο στην οικογενεια σου αλλα στην δουλεια που θα εισαι μεθαυριο και στις φιλιες και στους δεσμους. και στο ξαναλεω τα εχω περασει προσωπικα δεν στο λεω στο ασχετο. και μην κανεις υποθεσεις,που το ξερεις εσυ σιγουρα οτι ο συντροφος σου ήθελε να κλεισει το τηλεφωνο?? μπορει να ειχε συμβει κατι στραβο στην δουλεια του εκεινη την ωρα,μπορει να μην αισθανοταν καλα κλπ. οποτε οχι αβιαστα συμπερασματα. και εχεις να σε νοιαζεται καποιος: ο εαυτος σου αγαπη μου. εκείνος περιμενει να τον βοηθησεις. δες φωτογραφιες που ήσουν μικρο παιδακι και αναλογισου πως θα του φεροσουν τωρα.
    ο μπαμπάς σηκώθηκε κ αντί να έρθει μέσα να δει αν είμαι καλά πήγε να ρωτήσει τη γιαγιά του αν είναι καλά κ αν θέλει κάτι. μετά από λίγο σηκώθηκα κ εγώ όπως μπορούσα γιατί με πονάει όλο μου το σώμα να φτιάξω κάτι να φάω κ αντί να με ρωτήσει αν είμαι καλά μου είπε με ειρωνεία "μην ξεχάσεις να αφήσεις την κουζίνα άνω κάτω" κ αφού του είπα να με αφήσει να φτιάξω το φαγητό μου με διαολόστειλε κ σηκώθηκε κ έφυγε. με έχει πάρει πολύ από κάτω. αν δεν σηκώσω εγώ το τηλέφωνο δεν με παίρνει κανείς. όλοι περιμένουν από εμένα. έχω κ εγώ ανάγκη από έναν γλυκό λόγο ρε γαμώτο. κάποιον να με ρωτήσει αν είμαι καλά. δεν έχουν μόνο οι άλλοι τέτοια δικαιώματα.!!!!!

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    369
    Quote Originally Posted by elis View Post
    μήνα για να είσαι τόσο δραματική με την αγάπη σου δύο πράγματα συμβαίνουν λέω εγώ η είσαι εξαρτητήκή προσωπικότητα η δεν είσαι κ προσπαθείς να πείσεις τον εαυτό σου ότι τον γουστάρεισ για κάποιο λόγο που εσυ ξέρεις
    αν με το να θέλω έναν γλυκό λόγο από τον άνθρωπο μου είναι εξάρτηση τότε ναι είμαι εξαρτημένη κ μάλιστα στο 100%

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ Η ΓΝΩΣΙΑΚΗ ????????
    By Lacrymosa in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 28
    Last Post: 09-05-2016, 15:26
  2. Μια έτσι..Μια αλλιώς.. τι να κάνω για να μην μου φέρεται έτσι..???
    By rafailia90 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 47
    Last Post: 18-03-2013, 21:00
  3. Πέρα απ τα όρια είναι δρόμος χωρίς επιστροφή.... :(
    By Lacrymosa in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 24-08-2011, 11:39
  4. Πώς τα βγάζετε πέρα;;
    By sampaul in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 27
    Last Post: 29-06-2011, 16:29
  5. εχω βαρεθει να ειναι ετσι η ζωη μου..
    By gonoli in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 26
    Last Post: 23-08-2010, 21:14

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •