φορολογική δήλωση-κλειδάριθμος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    320

    φορολογική δήλωση-κλειδάριθμος

    Γεια σας παιδιά....:)
    'Εχω μπερδευτεί πάρα πολύ με τις φορολογικές δηλώσεις κλπ αν κάποιος ξέρει ας με βοηθήσει. Εγώ είμαι φοιτήτρια και με τον νέο νόμο δεν έχω καταλάβει αν πρέπει να κάνω δήλωση ή όχι. :(
    Κάποια παιδιά που ρώτησα μου λένε πως μάλλον όχι, επειδή θεωρούμε προστατευόμενο τέκνο, όμως εμένα μου ήρθε με την ΕΛΤΑ (ελπίζω να το λέω καλά :p) ειδοποιητήριο για την παραλαβή κλειδάριθμου, ενώ άλλους που ρώτησα δεν τους έχουν στείλει τίποτα. Πήγα σήμερα στην εφορία και ο ένας μου λέει πως ναι κάνεις δήλωση και ένας δίπλα πως δεν κάνεις. Εγώ πήρα κλειδάριθμο και δεν ξέρω τι να κάνω τώρα...να τον ενεργοποιήσω ή όχι;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    1,342
    Μη κανεις...Ουτε εγω κανω και ειμαστε ιδια ηλικια....

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Σκατακι μου τον κλειδαριθμο καλα εκανες και τον πηρες, γιατι τωρα μπορει να εισαι ενα μικρο σκατακι, που ξεκιναει τη ζωη του στον κοσμο των ενηλικων, αλλα αργοτερα θα μεγαλωσεις, θα γινεις μια κουραδιτσα και συ με εισοδηματα και περιουσιακα στοιχεια, χωρις κλειδαριθμο πως θα κανεις δηλωση? Δε γινεται, γιατι στο ζηταει για να μπεις στο συστημα. Θα την κανεις απ το ιντερνετ τη δηλωση και τωρα, αλλα δεν ειναι ακομα ο καιρος. Αν θες να εισαι ενα νομιμο σκατακι και να μπορεις να ζητας φορολογικη ενημερωτητα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    320
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Σκατακι μου τον κλειδαριθμο καλα εκανες και τον πηρες, γιατι τωρα μπορει να εισαι ενα μικρο σκατακι, που ξεκιναει τη ζωη του στον κοσμο των ενηλικων, αλλα αργοτερα θα μεγαλωσεις, θα γινεις μια κουραδιτσα και συ με εισοδηματα και περιουσιακα στοιχεια, χωρις κλειδαριθμο πως θα κανεις δηλωση? Δε γινεται, γιατι στο ζηταει για να μπεις στο συστημα. Θα την κανεις απ το ιντερνετ τη δηλωση και τωρα, αλλα δεν ειναι ακομα ο καιρος. Αν θες να εισαι ενα νομιμο σκατακι και να μπορεις να ζητας φορολογικη ενημερωτητα.
    χαχαχα :)
    δηλαδή να ενεργοποιήσω τον κλειδάριθμο για να τον έχω, αλλά να μην κάνω δήλωση όσο είμαι προστατευόμενο μέλος. Σωστά;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    320
    Quote Originally Posted by Nocash View Post
    Μη κανεις...Ουτε εγω κανω και ειμαστε ιδια ηλικια....
    είμαστε στην ίδια ηλικία;;; δεν νομίζω από ότι θυμάμαι είσαι κάποια χρόνια μεγαλύτερος άρα δεν νομίζω να θεωρείσαι προστατευόμενο τέκνο;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Οχι, δηλωση θα κανεις απο τωρα. Μην πας σε λογιστη, αφου εισοδηματα δεν εχεις φανταζομαι, σε μισο λεπτακι θα την εχεις κανει αποστολη...Ειναι υποχρεωτικο να κανεις δηλωση πλεον.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    320
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Οχι, δηλωση θα κανεις απο τωρα. Μην πας σε λογιστη, αφου εισοδηματα δεν εχεις φανταζομαι, σε μισο λεπτακι θα την εχεις κανει αποστολη...Ειναι υποχρεωτικο να κανεις δηλωση πλεον.
    α οκ ευχαριστώ πολύ...απλά κάτι γνωστές που ρώτησα δεν θα κάνουν και ούτε καν κλειδάριθμο δεν έχουν πάρει ενώ αύριο λήγει η προθεσμία και μπερδεύτηκα...μάλιστα σε όσους ρώτησα όπως είπα κ στην αρχή κανένα ειδοποιητήριο για κλειδάριθμο δεν έφτασε και λέω και εγώ τι τρέχει....σε ευχαριστώ πολύ και πάλι :)

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    1,342
    Quote Originally Posted by skata View Post
    είμαστε στην ίδια ηλικία;;; δεν νομίζω από ότι θυμάμαι είσαι κάποια χρόνια μεγαλύτερος άρα δεν νομίζω να θεωρείσαι προστατευόμενο τέκνο;
    Μπα αν εισαι 21 οπως ειχες πει σε προηγουμενο ποστ μ σκας κι ενα χρονο χαχαχ

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    320
    Quote Originally Posted by Nocash View Post
    Μπα αν εισαι 21 οπως ειχες πει σε προηγουμενο ποστ μ σκας κι ενα χρονο χαχαχ
    μόνο 22 είσαι; ...σορυ θα σε μπέρδεψα για άλλων
    μόλις κοίταξα τα θέματα που έχεις ανοίξει και σε μπέρδεψα με άλλον χαχαχα...λέω και εγώ κρύβει χρόνια ή είναι τρόλ

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    ουτε εγω εχω εισοδημα αλλα μου ηρθε 120 ευρω η εφορια φετος. πως γινεται αυτο δε ξερω, θυμαμαι ειχα βγαλει χαρτι οταν εδινα για διπλωμα αναγκαστικα.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    320
    Quote Originally Posted by KENO View Post
    ουτε εγω εχω εισοδημα αλλα μου ηρθε 120 ευρω η εφορια φετος. πως γινεται αυτο δε ξερω, θυμαμαι ειχα βγαλει χαρτι οταν εδινα για διπλωμα αναγκαστικα.
    έλα ντε αν κάνεις δήλωση σε φορολογούν από το πρώτο ευρώ και αν δεν πας αποδείξεις κάποιας συγκεκριμένης αξίας ακόμα κ με μηδενικό εισόδημα πρέπει να πληρώσεις 75 ευρώ, για αυτό και εγώ αν δεν είναι απαραίτητο δεν θα έκανα. Αυτός ήταν κ ο λόγος που μπήκα να ρωτήσω για να το σιγουρέψω και να μην κάνω αν δεν χρειάζεται.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    1,342
    Quote Originally Posted by skata View Post
    μόνο 22 είσαι; ...σορυ θα σε μπέρδεψα για άλλων
    μόλις κοίταξα τα θέματα που έχεις ανοίξει και σε μπέρδεψα με άλλον χαχαχα...λέω και εγώ κρύβει χρόνια ή είναι τρόλ
    Πως γινεται να ειμαι 22 και εσυ 21 και να σου λεω οτι ΜΟΥ ΣΚΑΣ ενα χρονο;;;;

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    Quote Originally Posted by skata View Post
    έλα ντε αν κάνεις δήλωση σε φορολογούν από το πρώτο ευρώ και αν δεν πας αποδείξεις κάποιας συγκεκριμένης αξίας ακόμα κ με μηδενικό εισόδημα πρέπει να πληρώσεις 75 ευρώ, για αυτό και εγώ αν δεν είναι απαραίτητο δεν θα έκανα. Αυτός ήταν κ ο λόγος που μπήκα να ρωτήσω για να το σιγουρέψω και να μην κάνω αν δεν χρειάζεται.
    οσο μπορεις κρατησου μακρια απ'τα γραφειοκρατικα. και για να μη τρεχεις αδικα, αλλα και για να μη σε κλεψουν. αν φετος ζητανε 100, του χρονου 200, μετα 500. πως θα τα πληρωσει καποιος αυτα οταν εχει εισοδημα 0 ? το κρατος μας κοροϊδευει οποτε πρεπει να το κοροϊδεψουμε κι εμεις.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    320
    Quote Originally Posted by Nocash View Post
    Πως γινεται να ειμαι 22 και εσυ 21 και να σου λεω οτι ΜΟΥ ΣΚΑΣ ενα χρονο;;;;
    τι εννοείς σου σκαω; ότι σε περνάω εννοούσες; εγώ κατάλαβα το αντίθετο....καλά θες να σου στείλω και πιστοποιητικό γέννησης μήπως; χαλάρωσε με τις ηλικίες εγώ δεν έχω ηλικία άλλωστε είτε τώρα είτε πριν 1-2 χρόνια είτε σε 1-2-3-5 χρόνια πάλι δυστυχισμένη θα μαι...πες πως είμαι και 50 χέστηκα :p

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    320
    Quote Originally Posted by KENO View Post
    οσο μπορεις κρατησου μακρια απ'τα γραφειοκρατικα. και για να μη τρεχεις αδικα, αλλα και για να μη σε κλεψουν. αν φετος ζητανε 100, του χρονου 200, μετα 500. πως θα τα πληρωσει καποιος αυτα οταν εχει εισοδημα 0 ? το κρατος μας κοροϊδευει οποτε πρεπει να το κοροϊδεψουμε κι εμεις.
    ακριβώς και εγώ για αυτό λέω να μην την κάνω την δήλωση...κανένας από όσους ρώτησα δεν θα κάνει άλλωστε

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. δηλωση καρτοκινητων
    By sunset in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 9
    Last Post: 20-06-2009, 12:00

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •