νομιζω οτι αρχιζω να ερωτευομαι, βοηθεια?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2012
    Location
    athens
    Posts
    8

    νομιζω οτι αρχιζω να ερωτευομαι, βοηθεια?

    καλησπερα σας! εδω και 2 βδομαδες σκεφτομαι συνεχεια ενα συμφοιτητη απο τη σχολη μου στον οποιο δεν εδινα την παραμικρη σημασια εδω και 4 χρονια γιαιτι δε μου αρεσε μεχρι προτινος. τον τελευταιο καιρο ομως εχω αρχισει να τον σκεφτομαι πολυ σχεδον καθε στιγμη! να τονισω εδω πως δεν εχω ερωτευτει ποτε γ αυτο και με αγχωνει πολυ το ολο θεμα, και γενικα με φοβιζει παρα πολυ καθε τι αγνωστο σε μενα. μεχρι τωρα μου αρεσανε μεγαλυτεροι ανδρες-φανταζομαι τους θαυμαζα?- αλλα συνομηλικοι ποτε γιατι με τους περισσοτερους δεν ταιριαζα στα ενδιαφεροντα και δε μου κανανε το 'κλικ'. γενικα καθε φορα που τον βλεπω ξεχναω τα παντα ( να τονισω πως δε με ξερει προσωπικα μονο εξ οψεως) και γενικα κοιταω πολλες φορες ασυναισθητα προς το μερος του αγχωνομαι μηπως κατσει διπλα μου και αλλα τετοια παρομοια περα απο τη γνωστη ταχυπαλμια και το γεγονος οτι εχω ζαλισει ολη μου την παρεα με αυτο το θεμα! απλως αισθανομαι οτι τοσο καιρο ζουσα σε ενα καβουκι δεν εκανα κατι γιαιτι φοβομουν σε πολλες περιπτωσεις την απορριψη κλπ κλπ. γενικα ηθελα αυτο το προστατευμενο, το ασφαλες να μην παιρνω ρισκα σε καμια περιπτωση. ετσι ακομη κ συνομηλικος να μου αρεσε εστω στο ελαχιστο δεν τολμουσα να κανω κατι. το θεμα ειναι οτι τωρα νιωθω κατι πολυ ανωτερο απο ενα απλο ενδιαφερον και με εχει πιασει απελπισια! να τον πλησιασω απο κοντα ειναι τελειως αδυνατον καθως τρεμω ακομη και σε αποσταση 5 μετρων να ειναι και γενικα δεν τον εχω καθολου με τα αγορια χανω τα λογια μου γινομαι ρεζιλι μονιμως ακομη και αν δε μου αρεσει ο αλλος! τις προαλλες συζητουσα με μια φιλη μου που εχει το ιδιο θεμα με εναν αλλο για τα απωθημενα και οτι φοβομαστε οτι αν δεν τολμησουμε μια κινηση τωρα θα το μετανιωσουμε αργοτερα οχι επειδη το συγκεκριμενο ατομο ειναι ο μεγαλος ερωτας απλως γιατι οσο να ναι τα απωθημενα σε τρωνε! τελος παντων, δεν ξερω τι να κανω με αυτο το θεμα δε μπορω να συγκεντρωθω σε τιποτα και επιπλεον το χειροτερο ειναι οτι με εχει πιασει κ ψιλοκαταθλιψη γιατι σεκφτομαι οτι αν επιχειρησω κατι και αυτος δεν ενδιαφερθει εστω να με γνωρισει καλυτερα θα πεσω σε βαρια καταθλιψη λογω απορριψης ( οπως ξαναειπα με φοβιζει η απορριψη γιατι ειναι συναισθημα που δεν το εχω βιωσει στον ερωτικο τομεα και αρα δεν ξερω ποσο χρονο θα μου παρει να το ξεπερασω τι τραυματα θα μου αφησει κλπ!. αφηστε που ειμαι σιγουρη οτι θα με απορριψει γιατι δεν ειμαι και καμια θεα και πιστευω οταν κατι το θες πολυ δε σου βγαινει τελικα! ετσι σκεφτηκαμε να του στειλουμε ενα γραμμα αν μαθουμε τη διευθυνση του στο οποιο δε θα αποκαλυπτω ποια ειμαι απλως θα του δινω καποια στοιχεια γ μενα για να καταλαβει οτι ειμαστε απο την ιδια σχολη και καποια στοιχεια γ το χαρακτηρα μου.θα του δωσω και καποιο μειλ γ να απαντησει αν θελει να μαθει κατι παραπανω γ μενα πχ αν θελει να μαθει ποια ειμαι κλπ. γενικα δεν ξερω τι περιμενω ως απαντηση απλως περιμενω μια απαντηση! πώς βρισκετε την ιδεα μου? συγνωμη για το ακυρο ποστ απλως δεν ξερω πού να αποταθω περαιτερω η παρεα μου μου συστησε αυτο σε πρωτη φαση αφου το να τον πλησιασω ειναι παντελως αδυνατον γ μενα....στο γραμμα να τονισω πως δε θα πω τις λεξεις ερωτευμενη και αλλα τετοια γιατι δε θελω να φρικαρει ο αλλος απλως θα του γραψω οτι μου αρεσεις πολυ και διαφορα αλλα στοιχεια γ μενα ή τι θαυμαζω σε αυτον αλλα οχι κατι πολυ ακραιο του στυλ δε μπορω να κοιμηθω τα βραδια! πιστευετε ειναι καλη ιδεα αφου το να τον παρω τηλ ή να τον πλησιασω απλως αποκλειονται? απευθυνομαι στους ανδρες τωρα, θα απαντουσατε σε τετοιο γραμμα? που να ειναι σοβαρα γραμμενο χωρις λυρισμους και εξαρσεις και που να δινει απλως την εντυπωση οτι σας θελει καποια πολυ αλλα χωρις να ειναι κ ερωτευμενη απλως οτι σας βρισκει πολυ χαριτωμενο και ενδιαφεροντα τυπο! εχω φρικαρει με αυτο το θεμα δεν ξερω τι να κανω! παρακαλω δωστε τα φωτα σας... ειδικα οι ανδρες αλλα καθε γνωμη καλοδεχουμενη φυσικα...

  2. #2
    Member
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Πουθενά
    Posts
    65
    Τί τραύματα να σου αφήσει μωρέ η απόρριψη...Χαλάρωσε ρε συ....Ηρέμησε δεν είναι κάτι κακό..Είναι από τα ομορφότερα πράγματα που μπορούν να σου συμβούν...Οπότε ζήσε το...

    Κοίτα θα είμαι ειλικρινής και θα σου πω ότι η ιδέα σου με το γράμμα είναι κάπως.. :/ Πιθανολογώ είμαστε περίπου στην ίδια ηλικία.. (Εγώ είμαι 22..).. Αλλά μια τέτοια προσέγγιση ειδικά αν δεν την ξέρω ποια είναι η άλλη νομίζω θα με ξενέρωνε.. Εκτός κι αν ήταν καμιά με την οποία να είμαι ερωτευμένος κι εγώ... Οπότε άστο.. Μήπως να έψαχνες για κάνα facebook, skype ή έστω να μάθαινες από κοινούς γνωστούς σας τον αριθμό του;(Από το γράμμα καλύτερο ακούγεται το μήνυμα στο κινητό...έστω στο φβ..)
    I have no life.

  3. #3
    Χείμαρρος είσαι!!!!!!!!!!! Μην γράψεις τίποτα. Απλά δοκίμασε την ματιά της γκέισας (ψάξε Ιαπωνία να δεις το στίλ το κυριλέ ) και μετά κάνε τα κουμάντα σου. Μην κάνεις απέλπιδες προσπάθειες . Πίστεψε στον εαυτό σου και μην του γράψεις τίποτα, απλά κοίτα τον χωρίς ποτέ να εκτεθείς. Εάν καταλάβει το βλέμμα δηλαδή είναι έξυπνο παιδί θα έρθει μόνος του. Να θυμάσαι πως μια γυναίκα γίνεται ακόμη πιο ωραία από τις πράξεις της. Αυτή είναι η ουσία. Το θέμα είναι να ταιριάξουμε εξωτερική ομορφιά με εσωτερική. Εκεί θα βρεις την μαγική συνταγή.

  4. #4
    Νομίζω πως το γράμμα θα τον ξενερώσει. Προσωπικά μου ακούγεται πολύ παιδιάστικο ένα γράμμα σε κάποιον που είσαι ερωτευμένη μαζί του. Προσπάθησε σιγά σιγά να τον προσεγγίσεις όσο μπορείς και θα δεις ότι τελικά δεν ήταν τίποτα. Δοκίμασε αυτά που φοβάσαι να κάνεις, δοκίμασε αυτό που σου φαίνεται τόσο "ακραίο" ενώ στην πραγματικότητα είναι τόσο απλό. Ίσως το αν μάθαινες πως τον λένε και μιλούσατε μέσω facebook είναι καλύτερη ιδεά. Έτσι μπορείς να βρεις και αφορμές να του μιλάς.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Εγω σονια δεν ειμαι αντιθετος στο γραμμα και μαλιστα εκτος απο πρωτοτυπο γιατι εχουμε συνηθισει στα μειλ και στα φβ, ειναι και πιο ανθρωπινο. Η τεχνολογια ειναι και λιγο απροσωπη και της σειρας. Και η ιδεα του φβ ειναι καλη και το γραμμα. Κατι αλλο που μπορεις να κανεις ειναι να τον ρωτησεις στη σχολη κατι για τα μαθηματα, το προγραμμα, σημειωσεις κλπ.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,699
    βαλτου στο παμπριζ απο το αυτοκινητο του το τηλεφωνο σου κ αρχιστε να μιλατε χωρισ να τ πεισ ποια εισαι
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    384
    Quote Originally Posted by elis View Post
    βαλτου στο παμπριζ απο το αυτοκινητο του το τηλεφωνο σου κ αρχιστε να μιλατε χωρισ να τ πεισ ποια εισαι
    Καλό !!!! Μου το εχουν κάνει κ έπιασε!

    Μην φοβάσαι η αγάπη είναι μια φωτιά που ποτέ δεν ξέρεις αν θα ζεστάνει τη καρδιά σου ή θα σου κάψει το σπίτι.... αλλά σίγουρα κάτι θα μάθεις από όλο αυτό.
    Γιατί καμία σχέση δεν είναι ποτέ χάσιμο χρόνου. Αν δεν σου έδωσε αυτό που ήθελες, σου έμαθε τι είναι αυτό που ΔΕΝ θέλεις...
    Ας ξεκλειδώσουμε την σκέψη μας.... http://www.tokleidi.com/

  8. #8
    Το μόνο σίγουρο με τις παραπάνω συμβουλές που πήρες είναι ότι θα γίνεις ξεφτίλα και θα το ευχαριστηθείς. Αλλά το μεγαλείο του ανθρώπου είναι να του πεις πιο είναι το σωστό κι αυτός να κάνει το δικό του.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,635
    απ οτι ειδες, την κινηση με το γραμμα, αλλοι την θεωρουν ξενερωτη κι αλλοι την θεωρουν καλη.
    αν ο τυπος την θεωρησει ξενερωτη, θα τον αναγκασεις να σε κρινει απο μια και μονο κινηση χωρις να σε ξερει καθολου. μπορει ετσι να χασεις μια πιθανη συνεχεια.
    αν ομως δεν την θεωρησει ξενερωτη και ανταποκριθει, θα χρειαστει να τον γνωρισεις ειτε απο κοντα ειτε στην αρχη τηλεφωνικα και θα βρεθεις ξανα μπροστα στο βημα που προσπαθεις να αποφυγεις με το γραμμα :)
    οποτε ποιο το οφελος? δεν θα χρειαστει να τον αντιμετωπισεις επειδη θα στειλεις το γραμμα???
    νομιζω οτι το μονο που που μπορει να γινει με το γραμμα ειναι να λαβεις μια αρνηση που δεν θα ξερεις καν αν οφειλεται στο οτι χαλαστηκε η στο οτι ειναι με καποια αλλη .
    στην περιπτωση της ανταποκρισης ,βρισκεσαι παλι στην αρχη...

  10. #10
    Εγώ προσωπικά το θεωρώ ξενέρωτο , δεν θα απαντουσα ποτε σε τετοιο γραμμα γιατι 1) Ισως ειναι φαρσα 2) Ισως η κοπελα ειναι "ασχημη" ή "χοντρή" και γι αυτο φοβαται να με πλησιασει .
    Καλυτερα να του μιλησεις απο κοντα π.χ. να τον ρωτησεις κατι ( κατι ασχετο , να του πιασεις συζητηση ) και μετα να του πεις πως πατε με τις φιλες/η σου για καφε και πως μπορει να ερθει για παρεα αν θελει .

Similar Threads

  1. Νομιζω πως χρειαζομαι βοηθεια..
    By Nocash in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 22
    Last Post: 03-12-2012, 01:16
  2. Αρχίζω πόλεμο και ό,τι γίνει έγινε
    By teo22 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 08-09-2012, 15:23
  3. Υποτροπιαζω μονο οταν ερωτευομαι.
    By keep_walking in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 39
    Last Post: 10-03-2011, 15:56
  4. Γίνεται να ερωτεύομαι τόσο εύκολα?
    By impossible in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 24
    Last Post: 09-10-2010, 20:29
  5. νομίζω ότι τρελαίνομαι-βοήθεια
    By stefanos123 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 33
    Last Post: 01-11-2008, 22:03

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •