Φοβίες για το άγχος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    339

    Φοβίες για το άγχος

    Φοβάμαι πολύ όταν αγχόνομαι και πονάω την καρδία μου ότι θα πάθω καρδιακό

    Πολλές φορές μπορεί και να προκαλέσω το αγχος απο μόνη μου χωρίς λόγο μέχρι να πονέσω την καρδία μου

    Ακόμη όταν αγχόνομαι περιμένω τον πόνω να τον νιώσω

    Φοβάμαι ότι δεν θα πάω πολλά χρόνια και θα πάω απο καρδιακό παρόλο που είμαι μικρή

    Ακόμη κάτι.....όταν αγχωθείς στο φούλ,, έχεις ταχυπαλμία νεύρα και τρέμεις τι είναι ?

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    13
    καλημερα.σε παρακολουθει καποιος γιατρος?τα συμπτωματα που περιγραφεις εμενα μου ακουγονται για κριση πανικου δεν ειμαι ομως γιατρος.απο οτι γνωριζω μεχρι αυτην τη στιγμη απο την δικη μου κατασταση τις κρισεις τις προκαλουμε ασυνειδητα εμεις,ενα καλο κατα την γνωμη μου κολπακι που σε μενα πιανει και χαλαρωνω ειναι οταν ξεκινα καποια κριση να λες στο εαυτο σου οτι εσυ το προκαλεις αρα μπορεις και να το ελεγξεις.ελπιζω να λειτουργησει γιατι καθε περιπτωση διαφερει.παντως δεν παθαινεις κατι αν αυτο φοβασαι , ειναι μονο η φρικη των πανικων.....

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    339
    ναι αλλα ο πόνος στη καρδια τι ειναι?

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    13
    σε γιατρο να πας.εμενα με πιανει πονος στο κεντρο δυνατος αλλα αυτο ειναι αγχος δεν ξερω ομως σε σενα τι μπορει να ειναι.παντως μια φορα που απο την κριση πανικου και εντονο πονο στο στηθος ειχα παει στο νοσοκομειο ο γιατρος μου ειπε οτι δυσκολα οι γυναικες εχουν τετοιο προβλημα σε μικρη ηλικια και γενικοτερα.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    339
    ευχαριστώ πάντως

    αλλά οι κρισεις πανικού κάποτε σε πιάνουν και χωρις λόγο ?

    Δεν πρέπει να υπάρχει κάποιος λόγος για να σε πιάσουν?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    καλλια, εγω θα έλεγα να αναζητήσεις βοήθεια μέσω ενος γιατρου. Το να σου πουμε εδω εχεις το \"α\" ή το \"β\" ειναι ανώφελο, κυρίως για σενα. Ξέρεις καταρχήν οτι δεν εισαι καλα, δεν αισθάνεσαι καλα! Αυτο δεν φτάνει για να σε αναγκάσει να φροντισεις τον εαυτο σου περισσοτερο?

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    13
    καλλια ο καθενας μιλαει βαση δικων του εμπειριων ενας γιατρος θα σε βοηθουσε σε ολα αυτα που αισθανεσαι.οσο για τις κρισεις μπορει η ακρη τους να υπαρχει πολυ βαθια μεσα σου και να χρειαζεσαι θεραπεια για αυτο.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    339
    σε ψυχιατρο ή ψυχολόγο?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    καλλια γνωμη μου: πήγαινε σε ψυχολογο κ αν χρειαστει θα σε παραπεμψει ή/κ σε ψυχιατρο

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    kallia μην το σκέφτεσαι άλλο.Πρέπει να ζητήσεις βοήθεια.Κάθε τόσο μας ανεφέρεις και κάποιο άλλο πρόβλημά σου.Εχεις μαζέψει ήδη πολλά μέσα σου.Πήγαινε σε κάποιον ειδικό μήπως και βρεις την άκρη μέσα σου.

  11. #11
    Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    99
    Originally posted by kallia13
    ευχαριστώ πάντως

    αλλά οι κρισεις πανικού κάποτε σε πιάνουν και χωρις λόγο ?

    Δεν πρέπει να υπάρχει κάποιος λόγος για να σε πιάσουν?
    Είναι και το υποσεινήδητο και κάποιοι αυτοματισμοί που με τα χρόνια δημιουργούνται. Μια ασυνείδητη σκέψη να κάνεις, να έχεις μεγάλο άγχος εκείνη τη στιγμή και η έκρηξη του άγχους ή η κρίση άγχους μπορεί να συμβεί. Ένα τραυματικό βίωμα παιδικό στη θάλασσα μπορεί να σε κάνει όποτε βλέπεις θάλασσα να σου κόβωνται τα πόδια. Πρέπει να επιστρατεύεις τη λογική και να κάνεις συνειδητές προσπάθειες. Με πιάνουν καμία φορά τέτοια πράγματα σαν πανικός και είναι κάποιες φορές χωρίς λόγο για εμένα. Όμως όταν μετά το σκέφτομαι καλά υπήρχε λόγος. Ήμουν πολύ αγχωμένος πριν την εκδήλωση του πανικού, με αποτέλεσμα κάποια στιγμή όλο αυτό το άγχος να βγει. Οι ειδικοί τα ξέρουν καλύτερα. Μπορείς να το συζητήσεις με τον ειδικό σου και να σε βοηθήσει.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •