Είμαι κακός άνθρωπος?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 25
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    33

    Είμαι κακός άνθρωπος?

    Καλησπέρα...

    Υπάρχει κάτι που με απασχολεί και θα ήθελα τις απόψεις σας. Και μόνο η ιδέα που μου έχρεται στο μυαλό που θα περιγράψω νιώθω δυσφορία γιατί δεν θέλω να είμαι έτσι και ανυσηχώ.. Θα ήθελα την άποψη σας μιας και ντρέπομαι να το πώ οπουδήποτε...

    Εχω διαπιστώσει ότι στα δυσάρεστα γεγονότα για άλλους νιώθω χαιρεκακία.. Οταν ακούω για προβλήματα άλλων ακόμα και υγείας δεν ξέρω αν στεναχωρίεμαι αλλά φοβάμαι ότι νιώθω ότ με εξιτάρει.. Παρόλο που πάντα σκίζομαι για όλουσ και προσπαθώ πάντα να τους στηρίζω πίανω τον εαυτό μου να νιώθει έτσι και φρικάρω... και όντας ενοχική το άνχος μου για το ότι είμαι ο χειρότερος άνθρωπος του κόσμου και ότι θα τρελαθώ χτυπάει κόκκινο...

    Σήμερα πχ άκουσα για το παιδάκι ενός φίλου μου ότι το εξετάζουν γιατί κάτι έχει και μπορεί να είναι σοβαρό... Ολοι χλώμιασαν και εγώ αντί να καταρακωθώ όπως οι άλλοι σκεφτόμουν πωπω λές να πάθει αυτό λες να πάθει το άλλο, δεν ένιωσα συμπόνια, απλά σκεφτηκα το χειρότερο σενάριο και άρχισα να αναρωτιέμαι και να τεστάρω τον εαυτό μου εάν το επιθυμώ κίολας και φρίκαρα. Απο το απόγευμα δεν μπορώ να ήρεμίσω με τον εαυτό μου...

    Φοβάμαι και με σιχαίνομαι δεν θέλω να είμαι έτσι. Σκέφτομαι μήπως επιθυμώ τον πόνο του άλλου ή τπ χειρότερο σενάριο για να του συμπαρασταθώ και να γανώ καλή αλλά και πάλι δεν νομίζω... γιατί πχ ακόμα και σε φυσικές καταστροφές σε ανθρώπουσ που δεν ξέρω δεν τα παρακολουθώ γιατι συμπονώ αλλα γιατι το βρίσκω exiting,,,

    Πείτε μου ρε παιδία, αυτές οι χαιρεκακεσ σκέψεις συμβάινουν και σε άλλους ή να το ψάξω παραπάνω... Τρελλένομαι είμαι κίνδυνος? Είμαι ο χειρότερος άνθρωπος???

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Β612
    Posts
    183
    Καταρχάς ηρέμησε.... Δοκίμασε να μιλήσεις καλύτερα με κάποιον ειδικό....
    είναι η καλύτερη συμβουλή που μπορώ να σου δώσω
    Να το μυστικό μου είπε η αλεπού.....μόνο με την καρδιά κανείς
    μπορεί να δει καθαρά...

  3. #3
    Έχω αισθανθεί κάπως παρόμοια.Αρχικά, μαθαίνω κάτι δυσάρεστο και φοβάμαι ότι θέλω να γελάσω.Εάν ξεπεράσω το στάδιο μην παρεξηγηθώ, αρχίζω να αναρωτιέμαι εαν πραγματικά με έκανε να χαρώ αυτό το δυσάρεστο συμβάν.Τότε αρχίζω να αισθάνομαι ενοχές το συζητάω με τον πατέρα μου ή με τον ψυχολόγο και με καθησυχάζουν λέγοντας μου ότι μόνο και μόνο που με προβληματίζει δεν είμαι κακός.Επίσης, προσπαθώ να λυπηθώ για το δυσάρεστο γεγονός βάζοντας με το μυαλό μου στη θέση των παθόντων τον εαυτό μου ή κάποιον δικό μου που αγαπώ ιδιαίτερα.Καμιά φορά για να αντιμετωπίσω τις ενοχές κάνω τελετουργικά.Έχω αισθανθεί παρόμοια όταν ακούω για φυσικές καταστροφές ή ατυχήματα στην τηλεόραση.
    Πάσχω από ΙΔΨ χρόνια και την καταπολεμώ με φαρμακευτική αγωγή και με συμβουλευτική ψυχοθεραπεία.

  4. #4
    anwnimi3 Ξέχασα να σε ρωτήσω έχεις και άλλα συμπτώματα ΙΔΨ;Πώς τα αντιμετωπίζεις;

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    33
    Οχι δεν έχω τίποτα άλλο. Δεν έχει διαγωνιστεί κάτι ούτε παίρνω φάρμακα.. Απλά ήθελα να δω αν και άλλοι σκέφτονται ετσι... Κανεις;;

  6. #6
    anwnimi3 Όπως σου απάντησα έχω παρόμοιες σκέψεις κι εγώ...

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    33
    Μάλλον δεν θα είμαι φυσιολογική τι να πω..οι φυσιολογικόι δεν θα τα σκέφτονται αυτα..

  8. #8
    anwnimi3 Άρα ούτε εγώ είμαι φυσιολογικός :P Πόσο χρονών είσαι; Απλά μου κάνει εντύπωση πώς και το έγραψες στο forum της ιδεοψυχαναγκαστικής διαταραχής.

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    33
    Είμαι 30... Το έγραψα γιατι αυτο φοβάμαι οτι έχω και θα τρελαθω..

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,697
    Δεν έχεις τίποτε οι περισσότεροι χαίρονται όταν γίνεται μαλακία στον άλλο ασε τι δείχνουν το επιθυμητό είναι να είσαι αδιάφορη αφού δε γίνεται σε σένα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  11. #11
    Μην φοβάσαι...Να σκεφτείς ότι από τη στιγμή που δεν σου αρέσουν αυτές οι σκέψεις δεν είσαι κακός άνθρωπος και μην τους δίνεις σημασία.....Εάν επιμένουν θα σε συμβούλευα να συναντήσεις κάποιο ψυχολόγο. Μην αγχώνεσαι...

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    και μενα με πιανει νευρικο γελιο οταν βλεπω ανθρωπο να παθαινει ατυχημα, αλλα δε λεω οτι ειμαι κακος ανθρωπος μονο γι'αυτο.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Εσυ κενο (δεν σε κανω παραθεση μιας κ το τελευταιο μηνυμα πριν το δικο μ δικο σ ειναι), κακος δν εισαι, ουτε χαιρεκακος, σαν αυτο π μαλλον περιγραφει η κοπελα στο αρχικο ποστ (κ λεω μαλλον μη πεσει κανενα αρπαχτικο να με φαει). εσυ εχεις απλως το black-humor κ την καφριλα. το οποιο δν ειναι καθολου κακο κ το οποιο εχω κι εγω ενιοτε. καφριλα σε θυληκη εκδοση. αλλο ομως ειναι η καφριλα κ αλλο η χαιρεκακια. ελπιζω να τα διαχωριζεις. δεν θελω να φορτωσω με ενοχες την κοπελα αλλα κ απ την αλλη δν ειναι ωραιο να δινουμε αλλοθι σε σκεψεις/πραξεις κακες, με τη δικαιολογια "τουλαχιστον εχεις το γνωθι σ αυτον". το οτι εχει καποιος αυτογνωσια δν αλλαζει το αποτελεσμα. επειδη κι εγω παλιοτερα σκεφτομουν κ επαιρνα καποια πραγματα με τροπο παρομοιο με τον τροπο π τα βλεπει η κοπελια κ πλεον ντρεπομαι για τον εαυτο μ π ειχα φτασει σε τοσο ευτελες κ μικροπρεπες επιπεδο, να θεσω καποια συλλογιστικη (διαδικασια). Σκεψου λοιπον κ διερωτησου : (ισως κανω κ μια μικρη προβολη των δικων μ παλαι ποτε σκεψεων, αλλα πιστευω η συλλογιστικη π θετω βοηθαει κ ταιριαζει, διοτι οι προκειμενες δν αλλαζουν, ασχετως συμπερασματος)

    1) Πχ ας πουμε μαθαινεις ενα παιδακι αρρωστησε, η μια γνωστη σου εχει σοβαρο θεμα υγειας, η παρατησε τις σπουδες του καποιος, η καποια φιλη σου παχυνε κ ασχημυνε κτλ.. σκεψου λοιπον.. Γιατι να χαρω? Τι οφελος θα εχω εγω αμα αυτη παχυνε κ ασχημυνε? κανενα. Τι θα αλλαξει στη ζωη μου τωρα π αυτη εγινε ετσι? Τιποτα. Γιατι να χαρω? Μηπως ειναι ανταγωνιστρια σε κανα μοντελινγκ κ τωρα δν κινδυνευω να μ παρει τη θεση? Οχι. Αρα?

    2) Αμα καποιον τον βρηκε δυστυχια, γιατι να χαρω? Μηπως επειδη κατα βαθος ειμαι κομπλεξικη κ σκυλα κ χαιρομαι επειδη μετα θα του παριστανω τη μητερα τερεζα κ ειμαι απλα μια υποκριτρια π τωρα στη δυστυχια του θα παριστανω οτι ειμαι διπλα του, επειδη οταν ηταν καλα προφανως ζηλευα κ δν εκδηλωνα τη χαρα μ, κ τωρα με επιασε το "ενδιαφερον"?

    3) Το βασικοτερο. Εχεις αραγε σκεφτει οτι οπως σκεφτεσαι εσυ κ νιωθεις για τους αλλους μπορει να νιωθουν κι οι αλλοι το ιδιο για σενα? δεν κατεχεις καμια αποκλειστικοτητα ξερεις. ουτε εχεις μονο εσυ το προνομιο να χρησιμοποιεις το "εχω αυτογνωσια κ ειμαι ενοχικη" για αλλοθι. σκεψου λοιπον οτι οταν κι εσενα σε βρει καποιο δυστυχια κ βρισκεσαι εσυ για εξετασεις στο νοσοκομειο κ οχι το παιδακι (απευχομαι βεβαια, αλλα ανθρωποι ειμαστε, στο απυροβλητο δεν ειναι ΚΑΝΕΙΣ), οτι εκεινη τη στιγμη μια αλλη κοπελιτσα η αγορι θα σκεφτεται για σενα οπως σκεφτεσαι εσυ για τους αλλους τωρα. καλυτερα τωρα? χοχοχοχο

    Σορρυ αν ειμαι σκληρη σε καποια σημεια κ αν σε καποια δινω ατυχη παραδειγματα, αλλα καλο ειναι να λεμε τα πραγματα με το ονομα τους. εχω διαβασει κ απο αλλα κοριτσακια να λενε οτι χαιρονται κατα βαθος οταν καποιος αλλος παθαινει κατι κακο, κ να το δικαιολογουν με τον μανδυα του "δν το κανω επιτηδες, ετσι μ βγαινει, παω κ σε ψυχολογο κ το συζηταω". σορρυ αλλα η χεραικακια κ η ζηλεια ειναι θεμα χαρακτηρα κ ολα τα αλλα ειναι δικαιολογιες για να συμμαζεψουμε τα ασυμμαζευτα. μην τα παιρνεις ολα προσωπικα, γενικα μιλαω, παιρνω αφορμη το θεμα σου για να γραψω κ 2 σκεψεις παραπανω.
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    δε ξερω τι ειμαι, δε μπορω να δω οπως με βλεπουν ολοι. νομιζω ομως ειχα ανοιξει και παλιοτερα θεμα που το περιεγραφα αυτο που παθαινω με το γελιο.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Ναι ρε βλακα το θυμαμαι, "σοβαρο προβλημα με σπαστικο γελιο" δν λεγοτανε? π ελεγες κ για εναν υδραυλικο μαστορα κατι τετοιο π ηρθε στο σπιτι κ βιδωνε κατι μαλακιες κ σε πιασε γελιο κ ειχα πει κ εγω κατι για κηδειες κ μπλακ χιουμορ? αυτο λεγεται καφριλα μαναρι μου κι εγω το εχω, αλλο ομως αυτο αλλο η χεραικακια. θυμηθηκα τωρα ενα περιστατικο για να σου δωσω να καταλαβεις οτι καμια φορα παιζει ρολο κ ο τροπος π γινετει κατι, αλλιως πχ να πεσει καποια με σταρακια, κ αλλιως απο τα 12ποντα, αλλιως να σαβουρνιαστει ενας χοντρος αλλιως ενας αδυνατος, εχει ορισμενες τουμπες π πεφτουν με στυλ κ ειναι ολα τα λεφτα, εχει κ βιντεακια στο youtube.. τι θα σου λεγα, α ναι, τεσπα πριν 2-3 χρονια κατεβαινοντας απο το λιμανι της τηνου για να παμε μυκονο εκει στο λιμανι σε κατι σκαλακια κατεβαινε ενας με 10 βαλιτσες κ παιρνει μια σαβουρντα κ επεφτε με στυλ κ απο πανω κ οι βαλιτσες χαχαχαχαχα κ σε σημειο π μετα τον καταπλακωσαν κ γελουσε κ ο κοσμος (οχι κακοπροαιρετα) αυτο θυμηθηκα τωρα, ορισμενοι πεφτουν με στυλ ρε παιδι μ
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Ο ΚΑΛΟΣ Ο ΚΑΚΟΣ ΚΑΙ Ο ΑΣΧΗΜΟΣ
    By BrokeN_DoLL in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 28
    Last Post: 27-03-2011, 15:33
  2. Κακός ύπνος, άγχος, νεύρα
    By savant in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 24-09-2010, 23:18
  3. Είναι κακός ο στιγματισμός;
    By whitecandle in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 16
    Last Post: 02-06-2010, 16:21
  4. Ο κόσμος είναι κακός
    By Oneiroplasmenos in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 21
    Last Post: 30-03-2010, 11:30
  5. Replies: 54
    Last Post: 26-01-2010, 19:45

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •