Τι να κάνω;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2013
    Posts
    4

    Τι να κάνω;

    Γεια σας,

    Η μητέρα μου τα τελευταία χρόνια έχει μια τάση να μετράει οποιαδήποτε κίνησή της. Δηλαδή, μπορεί να μετράει όταν σκουπίζει, όταν πλένει πιάτα κ.λ.π.
    Επίσης, αν θέλει να κλείσει το παράθυρο, το κλείνει και το ελέγχει μετά 10 φορές (χωρίς υπερβολή)! Φεύγει και έρχεται στο δωμάτιο 10 φορές για να ελέγξει αν έχει κλείσει!
    Αυτή η επανάληψη γίνεται σε πολλά πράγματα, που αφορούν κατά κύριο λόγο τις δουλειές του σπιτιού.
    Τι να κάνω για να τη βοηθήσω; Παρ' όλο που της λέμε να το σταματήσει και ότι είναι ενοχλητικό, τίποτα
    Περιμένω απάντησή σας.

    Σας ευχαριστώ.

  2. #2
    Το ενδεχόμενο να επισκεφτεί γιατρό υπάρχει?
    Αν η γυναίκα υποφέρει απο κάτι, με το να της λέτε να το σταματήσει δεν θα καταφέρετε και πολλά πράγματα πέραν από το να την επιβαρύνετε περισσότερο.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    May 2013
    Posts
    4
    Σε ψυχολόγο; Πώς θα την πείσουμε;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Β612
    Posts
    183
    Αν και κατάλαβα τι έχει δε θα κάνω διάγνωση
    μέσω φόρουμ,εξάλλου δεν είμαι γιατρός...
    Μία επίσκεψη σε ένα ψυχολόγο θα ήταν το
    καλύτερο....πώς θα την πείσεις τώρα....ρωτά
    την αν την ενοχλεί αυτό το να μετρά τα πάντα
    και αν σου πει ναι πες της να το συζητήσει
    με κάποιον γιατρό...ειδικό....
    Να το μυστικό μου είπε η αλεπού.....μόνο με την καρδιά κανείς
    μπορεί να δει καθαρά...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,798
    Ψιλόπράγματα ούτε να ασχοληθείς
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  6. #6
    Τι ενοεις με το μετραει οτι κανει, τι μετραει δηλαδη? πως? 1,2,3,4,5,6 μεχρι να τελειωσει?

  7. #7
    Πόσο χρονών είναι;Εργάζεται;Στις επαγγελματικές υποχρεώσεις ανταπεξέρχετε; Εκείνη δεν διαμαρτύρεται ; Η γνώμη μου είναι να επισκεφθεί ένα ψυχολόγο. Ρώτα την αυτή η επανάληψη δεν σε ταλαιπωρεί;Δεν σε αποσπά;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Αν κ ψιλοκαταλαβαμε μαλλον τι παιζει να ειναι, διαγνωσεις μεσω φορουμ δν γινονται..
    Τωρα οσον αφορα πως να της το πεις..
    Απλα κ με δικα σου λογια καλε μου!
    Την στιγμη λοιπον π θα την δεις να πηγαινει στο παντζουρι κ να κανει σαν εκκρεμες 30 συνεχεις παλινδρομικες ταλαντωσεις μεχρι να διαβεβαιωθει οτι ειναι κλειστο (!), πες της οτι αυτο π κανει ειναι εμμονικο κ ισως θα ηταν καλο να δει εναν ψυχολογο να το συζητησει.. δν πιστευω να το παρει αρνητικα.. κ αν το παρει εδω ειμαστε ενημερωνεις κ σκεφτομαστε μετα αλλη εναλλακτικη να το προτεινεις!
    καλη συνεχεια! :)
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Κοιτα η γυναικα προφανως πασχει απο ιδεοληψια κ ισως αυτο να κανει κ με αλλα πραγματα επαναλαμβανομενα που εσυ δεν εχεις παρατηρησει,Πιστευω ειναι καθαρα θεμα αγχους κ καταφευγει σ αυτην την κινηση για να ηρεμησει προσωρινα κ μετα το αγχος επανερχεται κ παλι τα ιδιο,Ειναι ενας φαυλος κυκλος,Κ εγω πασχω απο ιδεοληψια αλλα εντοπισα προσφατα την πηγη του αγχους μου κ τεινω να τις περιοριζω,Προσπαθησε να μαθεις τι ειναι αυτο που την αγχωνει κ δες κατα ποσο αντιμετωπιζεται κ να την ηρεμησεις

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    294
    Άν αυτή η ιδεοληψία έχει να κάνει με αυτά μόνο , δηλαδή να μετράει και να ελέγχει πολλές φορές τα παράθυρα ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΕΠΗΡΕΑΖΕΙ ΤΗ ΖΩΗ ΚΑΙ ΤΙΣ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΕΣ ΤΗΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ τότε μην ασχολείστε.Άν όμως υπάρχουν κ άλλες εμμονές που την κάνουν να μην είναι λειτουργική τότε χρειάζεται τη βοήθεια ενός ειδικού.Καταρχήν η ίδια ενοχλείται απο αυτό που της συμβαίνει;

Similar Threads

  1. ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ?
    By ΣΤΡΟΥΜΦΙΤΑ in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 18
    Last Post: 10-04-2012, 10:17
  2. Ποιά διαφορά υπάρχει ανάμεσα στη φράση "κάνω έρωτα " και "κάνω σεξ" ή δεν υπάρχει?
    By liberchild in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 55
    Last Post: 25-12-2011, 13:44
  3. Τι να κανω;
    By Heineken in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 10
    Last Post: 15-11-2009, 07:32
  4. τι κανω?
    By lina in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 25
    Last Post: 24-09-2009, 16:11
  5. τι να κανω?
    By raniaa in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 8
    Last Post: 01-09-2009, 17:48

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •