Ψυχοσωματικά δυσθυμίας και συμπληρώματα διατροφής
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1

    Ψυχοσωματικά δυσθυμίας και συμπληρώματα διατροφής

    Υπάρχει κάποιο μέλος που έχει βρει λύση για ψυχοσωματικά (π.χ. κόμπος στο στομάχι) που προέρχονται από δυσθυμία, κάνοντας χρήση, είτε βοτάνων σε οποιαδήποτε μορφή (βάμμα, ξηρή) είτε συμπληρωμάτων διατροφής ;

    Αν υπάρχει κάποιος-α ας θα ήθελα να αναφέρει την εμπειρία του και να μας πει ποιο-α από αυτά τον έχουν βοηθήσει να μετριάσει ή να εξαλείψει τα σωματικά του ενοχλήματα.

    Γνωρίζω ότι το σημαντικό είναι το αίτιο του προβλήματος και ότι αν βρεθεί ίσως να μπορεί να λυθούν και οι επιπτώσεις του, αλλά στο παρόν θέμα ενδιαφέρομαι να μάθω για τις εμπειρίες από την χρήση συγκεκριμένων βοτάνων και συμπληρωμάτων.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Η καταθλιψη, η δυσθυμια κ οι αγχωδεις διαταραχες τις περισσοτερες φορες σωματοποιουνται, με αποτελεσμα να εχουμε τα λεγομενα ψυχοσωματικα συμπτωματα, τα οποια παραπεμπουν λογω της φυσης τους σε παθολογικες καταστασεις, αλλα με ενα απλο ιατρικο τσεκ-απ διαπιστωνει κανεις οτι εχουν ψυχολογικο ερεισμα. συνηθως ατομα με αγχωδεις διαταραχες ειναι φουλ στα ψυχοσωματικα. συμπληρωματα διατροφης υπαρχουν πολλα, εγω δν εχω δοκιμασει κατι επειδη παιρνω αντικαταθλιπτικα κ δν κανει μαζι ταυτοχρονα, αλλα κατα καιρους εχω διαβασει για ακαι μπερρυ, σπιρουλινα, ωμεγα3 λιπαρα οξεα, τρυπτοφανη, υπερικο-βαλσαμοχορτο (υπαρχει κ αναλογο θεμα εδω ψαξτο), σαμ-ε κ διαφορα αλλα.. δν εχω δοκιμασει κατι δν ξερω... αυτο π πρεπει να θυμασαι οτι αν παιρνεις αντικαταθλιπτικο δν κανει να παιρνεις κ συμπληρωματα που επιδρουν στη σεροτονινη οπως τα παραπανω, αυτα. κ για πιο καλυτερα ρωτα εναν φαρμακοποιο η εναν σχετικο γιατρο
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  3. #3
    Lacrymosa σ' ευχαριστώ για την απάντησή σου

    Στο παρελθόν έχω κάνει χρήση φαρμάκων αλλά τα σταμάτησα σχετικά γρήγορα διότι δεν με βοήθησαν. Περισσότερο βοήθησα εγώ ο ίδιος τον εαυτό μου με την αλλαγή τρόπου ζωής, κάνοντας καλή διατροφή, βάζοντας τον αθλητισμό(κυρίως μπάσκετ και τρέξιμο), τον οποίο είχα σταματήσει για ένα διάστημα και μπαίνοντας σε παρτ τάιμ δουλειές που μου δίναν ευχαρίστηση.

    Lacrymosa, γνωρίζω όλα τα συμπληρώματα που ανέφερες και όσα επίσης εννοείς με το "διάφορα άλλα".
    Στο παρελθόν έκανα χρήση κατά καιρούς κάποια συμπληρώματα και βότανα, όπως το υπέρικο, που ανέφερες, σε μορφή βάμματος μαζί με Lactuca Virosa(αγριομάρουλο) και Gingko Biloba που, η αλήθεια είναι ότι βοήθησαν στην επαναφορά της καλής διάθεσης αλλά δεν εξάλειψαν όλα τα συμπτώματα.

    Σκέφτηκα να ανοίξω το θέμα για να προ(σ)καλέσω όσους-ες (αν υπάρχουν βέβαια) έχουν υπομονετικά επιμείνει (τουλάχιστον για 3 μήνες και το αναφέρω γιατί δεν το έχω κάνει προσωπικά μέχρι στιγμής για διαφόρους λόγους) σε κάποιο-α συμπληρώματα διατροφής, μόνοι τους ή με την επίβλεψη κάποιου που ασκεί εναλλακτική ιατρική και γνωρίζει καλά τη χρήση τους, να καταθέσουν τις εμπειρίες τους.

    Χθες έψαχνα το φόρουμ κάνοντας χρήση λέξεων-κλειδιών, όπως "συμπληρώματα" και "βότανα" και βρήκα κάποιες ενδιαφέρουσες απαντήσεις κυρίως σε θέματα (παλιά και νέα) που ανοίχτηκαν με τίτλο ένα συγκεκριμένο συμπλήρωμα ή βότανο.

    Στο θέμα αυτό ίσως δίνεται η δυνατότητα να συγκεντρωθούν όλες οι σημαντικές εμπειρίες χρήσης των "προϊόντων" που βοήθησαν πραγματικά τον χρήστη να βελτιώσει την ψυχική του υγεία.

    Δεν θέλω σε καμία περίπτωση με όσα έχω γράψει, να επηρεάσω αρνητικά όσους ακολουθούν φαρμακευτική αγωγή και να την διακόψουν. Πιστεύω ότι ο καθένας είναι μια ξεχωριστή περίπτωση και αντιδρά διαφορετικά (θετικά ή αρνητικά) στο κάθε φάρμακο μετά από κάποιο χρονικό διάστημα, όπως επίσης το ίδιο συμβαίνει με τα βότανα και τα συμπληρώματα.
    Last edited by vigor; 11-05-2013 at 17:04.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Συμφωνω σε αυτα που γραφεις

    Ο καθε οργανισμος ειναι διαφορετικος, εχει διαφορετικες αναγκες κ απαιτησεις κ ιδιαιτεροτητες, κ ανταποκρινεται με διαφορετικο τροπο σε μια αγωγη η ενα σκευασμα, φαρμακευτικο (χημικο) η φυτικο. Καποιος μπορει να μην εχει καλη εμπειρια με αντικαταθλιπτικα, και να τον βοηθανε περισσοτερο τα εναλλακτικα προιοντα. Καποιος με πιο "σοβαρη" καταθλιψη, να μην τον πιανουν τα συμπληρωματα κ να πρεπει να ακολουθησει συμβατικη ιατρικη. Καποιος μπορει να εχει να διαλεξει αναμεσα στα δυο, γνωριζοντας οτι ανταποκρινεται καλα και στα δυο. Ειναι καθαρα θεμα οργανισμου κ ατομου. Αλλα φυσικα ποτε μαζι αντικαταθλιπτικα με υπερικα κτλ
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  5. #5
    Όσον αφορά το τελευταίο που αναφέρεις για κάθε συμπλήρωμα διατροφής υποχρεούται η εταιρεία να αναγράψει τις ενδείξεις καθώς και τις αντενδείξεις του. Συνήθως αυτές γράφονται στα ενημερωτικά βιβλιαράκια ή φυλλάδια των εταιρειών, τα οποία μπορεί να βρει κάποιος σε καταστήματα βιολογικών ή φαρμακεία που εμπορεύονται συμπληρώματα. Επίσης καλό θα είναι να έχει πάντα υπ' όψη του ο χρήστης που λαμβάνει αγωγή ή βρίσκεται σε μια κατάσταση της ζωής του, π.χ. εγκυμοσύνη, θηλασμός κ.α. ότι μπορεί το συμπλήρωμα να αλληλεπιδράσει με το φάρμακο ή να μην ενδείκνυται για την κατάστασή του στην τρέχουσα περίοδο της ζωής του.
    Μου δίνεται ευκαιρία πάντως να πω ότι οι περισσότεροι Έλληνες γιατροί αρνούνται να ενημερωθούν ή να επιμορφωθούν για τα συμπληρώματα και να τα ενσωματώσουν στην αγωγή τους, νομίζοντας ότι είναι άχρηστα και αναποτελεσματικά. Την ίδια στιγμή γιατροί στο εξωτερικό (απ' όσο γνωρίζω γίνεται τουλάχιστον στην Γερμανία), αφήνουν στην άκρη τα φάρμακα και συνταγογραφούν βότανα σε μορφή βάμματος ή συμπληρώματα, διότι πολλοί ασθενείς παραπονιούνται για τις παρενέργειες των φαρμάκων.
    Υπάρχουν πολλές περιπτώσεις ανθρώπων που έχουν λάβει συμπληρώματα ή βότανα και λύσανε το πρόβλημά τους, το οποίο τους ταλαιπωρούσε επί χρόνια και τα φάρμακα που έλαβαν δεν τους βοήθησαν. Δεν θέλω όμως να επεκταθώ για να μην ξεφύγω από το θέμα.

Similar Threads

  1. συμπληρώματα για διαρκές κρυολόγημα
    By Joann in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 8
    Last Post: 18-12-2011, 23:56
  2. Συμπληρώματα διατροφής και ΙΔΨ.
    By genehunter in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 06-11-2011, 23:36
  3. συμπληρωματα/ψυχοδιεγερτηκα
    By Sublime in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 12-10-2011, 17:22
  4. Παθολογικά συμπτώματα μέσω δυσθυμίας;
    By selene in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 24-12-2010, 20:34
  5. προβληματα διατροφης????->
    By Adzik in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 2
    Last Post: 22-01-2007, 15:22

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •