Οριακη διαταραχη προσωπικοτητας
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 26
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    7

    Οριακη διαταραχη προσωπικοτητας

    Καλησπερα. Πρωτα σας συγχαιρω για το πολυ ωραιο site που ειναι οργανωμενο και μπορει να σου δωσει πολλες και σημαντικες απαντησεις σε θεματα που σε απασχολουν.
    Θα ηθελα αν μπορειτε να μου δωσετε πληροφοριες για την οριακη διαταραχη προσωπικοτητας , πως εκδηλώνεται, ποια ειναι τα συμπτωματα της και ποια η διαφορα της αναμεσα στην διπολικη διαταραχη;
    Ευχαριστώ

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Location
    Athens
    Posts
    516
    κοιτα να δεις η οριακη διαταραχη χαρακτηριζεται απο καποια κοινα σημεια χαρακτηριολογικης δομης οπως η αντικοινωνικοτητα,η σχιζοειδης συμπεριφορα,η υπομανια,οι εντονες παρορμησεις,οι παρερμηνειες!Προκειται οπως αντιλαμβανεσαι για μαλλον συνθετη και πολλες φορες αλληλλοεπικαλυπτομενη συμπεριφορα!η μανιοκαταθλιψη η οπως τη λεμε σημερα διπολικη δη εχει εξαρσεις καταθλιπτικων &ευφορικων[μανιακων] επεισοδιων!Υπαρχει μια ταση απο μερικους ψυχιατρους να θεωρουν και τις δυο διαταραχες[οριακη,διπολικη] σαν ενιαια οντοτητα!Ισως να ξεκαθαριστουν μελλοντικως τα πραγματα,παντως &οι δυο ειναι δυσκολες στη θεραπεια!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Alkmeon έχει η οριακή διαταραχή χαρακτηριστικά μανίας;Πώς την συνδέουν με τη διπολική;Με την αντικοινωνική κάπου διάβαζα ότι αρκετοί εγκληματίες έχουν οριακή διαταραχή προσωπικότητας άρα κατανοητός ο συσχετισμός αλλά η διπολική με την οριακή που συνδέονται;Ίσως στην κυκλοθυμικότητα που επικρατεί και στις δύο διαταραχές;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Location
    Athens
    Posts
    516
    ...Θα ελεγα οτι η υποθεση που κανουν πολλοι ειναι οτι η ασταθεια στη διαθεση και η παρορμητικοτητα που υπαρχει στην οριακη διαταραχη ,συνυπαρχει και σε επεισοδια διπολικης διαταραχης,οπως και η κυκλοθυμικοτητα οπως λες!Παντως η κυκλοθυμικη διαταραχη ειναι μια αλλη διαγνωση ,μια διαταραχη της διαθεσης στην οποια υπαρχουν για 2 χρονια πολλες περιοδοι υπομανιακων και καταθλιπτικων επεισοδιων-δεν ειναι βεβαια διπολικη αφου δεν εχουμε μειζον καταθλιπτικο επεισοδιο!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Τι ήθελα και ρώτησα....Οκ..Το αφήνω σε εσάς το ξέμπλεγμα των διαταραχών..Σόρυ μου έπεσε βαρύ....
    Κατά τ\'άλλα ευχαριστώ για την απάντηση..

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Location
    Athens
    Posts
    516
    ....εννοουσα αλλο η 2πολικη αλλο η κυκλοθυμικη[πιο σοφτ αυτη]-μερικοι παλι βρισκουν κοινα γνωρισματα σε 2πολικη και οριακη-τελος παντων,πολυφωνια υπαρχει το ζητημα ειναι να μην υπαρχει και κακοφωνια!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Μπες μαέστρος Αλκ..Εγώ στο είπα..Γράψε και κανά βιβλίο και είμαστε οκ....Τι γράφεις σε φόρουμ τι σε βιβλίο.....


    Για να βγει και το πιο σοβαρό μου προφίλ...Οκ,κατάλαβα την διαφορά τώρα που την απλούστευσες....

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Location
    Athens
    Posts
    516
    ....τωρα που το σκεφτομαι ...λες ο Εμπειρικος που ηταν...’’ανευ οριων ανευ ορων’’ ναταν λιγο οριακος κι αυτος;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Location
    Athens
    Posts
    516
    ....γι αυτον δεν εχουν γραψει τπτ σχετικο,αλλα για τον...darth vader του ’’πολεμου των αστρων ’’ εχουν γραψει διαφορα οι γαλλοι ψυχιατροι που βλεπουν εναν οριακο χαρακτηρα απο...ψυχιατρικο εγχειριδιο!πολυ ασταθης αυτος ο skywalker οπως διαπιστωνουν!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,635
    θα ηθελα να ρωτησω καποιον πασχοντα η καποιον θεραπευτη
    εαν στην διπολικη διαταραχη υπαρχει καποιος μεσος ορος χρονικης εναλλαγης των δυο καταστασεων, ειτε με φαρμακα ειτε χωρις φαρμακα...
    μιλαμε για φασεις που μπορει να κρατανε 1-2 μηνες η κΑΙ περισσοτερο, η για συντομες εναλλαγες και ποσο συντομες?
    ακομα θα ηθελα αν μπορειτε να μου πειτε εαν και στην περιπτωση της σχιζοφρενειας παρατηρουνται οι φασεις καταθλιψης και μανιας που υπαρχουν στην διπολικη διαταραχη και αν υπαρχει μεσος ορος χρονικης διαρκειας τους.
    ευχαριστω για τον κοπο σας..

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Originally posted by Alkmeon
    ....τωρα που το σκεφτομαι ...λες ο Εμπειρικος που ηταν...’’ανευ οριων ανευ ορων’’ ναταν λιγο οριακος κι αυτος;

    Εμπειρικά και με εμπειρικό μάτι δεν ξέρω να πω αλλά για να το λες εσύ ίσως ο Εμπειρίκος να είχε μπλέξει λίγο τα όριά του...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Originally posted by Alkmeon
    ....γι αυτον δεν εχουν γραψει τπτ σχετικο,αλλα για τον...darth vader του ’’πολεμου των αστρων ’’ εχουν γραψει διαφορα οι γαλλοι ψυχιατροι που βλεπουν εναν οριακο χαρακτηρα απο...ψυχιατρικο εγχειριδιο!πολυ ασταθης αυτος ο skywalker οπως διαπιστωνουν!
    Για τον Darth Vader πάλι δεν ξέρω-ούτε που ξέρω ποιος είναι-αλλά μια Αηλίν της οποίας η βιογραφία βγήκε σε ταινία βλ.Monster τα είχε τα οριακά της λένε οι γιατροί......Κρίμα την κοπέλα λέω εγώ..Τι ήθελε και αυτό το κορίτσι;;Να μπει στον ίσιο δρόμο......αλλά δεν την άφησαν να αγιάσει...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    με θεα την τραμπαλα
    Posts
    2,503
    μετα λυπης μου θελω να πω πως τελικα ο οριακος μπορει να περασει κ στην ψυχωση

    κατι το οποιο συνεβη μολις 4 χρονια απο την πρωτη μου διαγνωση


    κρατηθειτε στο οριο
    κ γω ας ελπισω οτι θα επανελθω
    well keep on tryin
    Tread that fine line
    till the end of time..

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Location
    Athens
    Posts
    516
    ....αμα εχεις δει το 3ο επεισοδιο απο το star wars -’’η εκδικηση του Σιθ’’εκει αναφερεται στον Ανακιν Σκαιγουοκερ που ειναι τζενται και παρασυρεται απο τη σκοτεινη πλευρα της δυναμης...Γινεται darth Vader και σ αυτον αναφερονται οι ψ.-χαχα τοχουμε κανει επιστημονικη φαντασια το θεμα!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Οι Γάλλοι ψυχίατροι αναφέρονται στον ηθοποιό που παίζει τον ρόλο του Ντάρθ ή στον πλασματικό ήρωα;;;Αν ναι,άλλη δουλειά δεν είχαν άρχισαν τα ψυχοτεστ και για ρόλους ταινιών...Ρε εδώ καιγόμαστε..Αφήστε τον Ντάρθ και πιάστε κανάν ασθενή...

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •