τσιγαρο η καπνος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 8 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 113
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    athens
    Posts
    700

    τσιγαρο η καπνος

    Βλέποντας πως πολλοί το γυρίζουν σε καπνό, πήρα και εγω ενα old horborn ασπρο για οικονομια αλλα μου φανηκε βαρύς γτ καπνιζω και τα phillip moris aqua που ειναι πολύ ελαφριά, επίσης αφήνει στα χείλη ενα καψιμο, μια γευση.. υπάρχει πιο ελαφρύς καπνός?
    επίσης μεσω του νετ προσπάθησα να βρω τι ειναι πιο βλαβερό καπνός η τσιγαρο από καπου ειχε παρει το αυτί μου οτι ο καπνός ειναι πιο βλαβερός γτ ειναι πολυ μικρό το φίλτρο..επισης καποτε ενας ταξιτζης μ χε πει οτι ειχαν κιτρινισει πολυ τα δόντια του και του πε ο ντοκτορ οτι φταει ο καπνος..
    τι ισχυει και τι όχι? εσεις τι αποψη εχετε?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Athenz
    Posts
    338
    Λένε όλοι πως ο καπνός είναι καλύτερος για την υγεία, γιατί έχει λιγότερα χημικά από τα βιομηχανοποιημένα τσιγάρα, αλλά αυτό είναι μεγάλο παραμύθι, μην το πιστεύεις.
    Αυτό ίσχυε την δεκαετία του '90, πλέον ο καπνός είναι ακατάλληλος και πιο επιβλαβής.
    Αν είναι να τον αρχίσεις, μην δώσεις βάση μόνο στον καπνό, αλλά και στα χαρτάκια και φίλτρα.

    Η αλήθεια είναι πως ο καπνός συμφέρει πολύ για οικονομικούς λόγους, πρόσεχε όμως γιατί αν τον συνηθίσεις, δύσκολα θα μπορείς να γυρίσεις στα κανονικά τσιγάρα μετά, θα τα βλέπεις έτοιμα και θα καπνίζεις περισσότερο από οτι συνήθως.
    Υou don't know the power of the darkside...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Posts
    156
    Ωραία τα φιλιπ μορις. θα στο πω απλά, καπνός τσιγάρο τσιγάρο light τσιμπούκι πούρο είναι όλα τα ίδια σκατά. Δεν υπάρχει διαχωρισμός, αν μπορείς να το κόψεις
    το καλύτερο από όλα. εγώ καπνίζω κανονικά τσιγάρα, όσοι γνωστοί μ κάνουν καπνό πιο οικονομικός λένε.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    15η μέρα κομμένο με ηλεκτρονικό τσιγάρο. Νομίζω καλύτερο από το δίλημμα καπνός ή τσιγάρο είναι ο ατμός. Το καλοκαίρι που προσπάθησα και γω με στριφτά μου είχανε σπάσει τα νεύρα και πέταξα φιλτράκια, σακούλα και όλα τα μαραφέτια με τη μία. Και σε μένα και ο πιο ελαφρύς βαρύς μου φαινόταν πάντως, έχει σχέση με το τι κάπνιζες. Εγώ κάπνιζα πολύ αλλά "ελαφριά" τσιγάρα.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,636
    Quote Originally Posted by elirene View Post
    Βλέποντας πως πολλοί το γυρίζουν σε καπνό, πήρα και εγω ενα old horborn ασπρο για οικονομια αλλα μου φανηκε βαρύς γτ καπνιζω και τα phillip moris aqua που ειναι πολύ ελαφριά, επίσης αφήνει στα χείλη ενα καψιμο, μια γευση.. υπάρχει πιο ελαφρύς καπνός?
    επίσης μεσω του νετ προσπάθησα να βρω τι ειναι πιο βλαβερό καπνός η τσιγαρο από καπου ειχε παρει το αυτί μου οτι ο καπνός ειναι πιο βλαβερός γτ ειναι πολυ μικρό το φίλτρο..επισης καποτε ενας ταξιτζης μ χε πει οτι ειχαν κιτρινισει πολυ τα δόντια του και του πε ο ντοκτορ οτι φταει ο καπνος..
    τι ισχυει και τι όχι? εσεις τι αποψη εχετε?
    ως φανατικη αντικαπνιστρια, η γνωμη μου ειναι παντα στην αποχη απο ολους τους καπνους.
    ακομα και τα πιο λαιτ τσιγαρα, ειναι επιβαρυμενα με ουσιες που κατηγορουνται βς καρκινογονες για να γινουν λαιτ σε πισσα...
    σε αυτο που μπορω με σιγουρια να σου απαντησω,μ ειναι οτι και το τσιγαρο και ο καπνος κιτρινιζουν φριχτα τα δοντια, ασε την βρωμα στην αναπνοη που ενας μη καπνιστης καταλαβαινει, για να μη πω για την βρωμα στα ρουχα που δινουν την εντυπωση οτι δεν τα πλενεις...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Athens
    Posts
    407
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    ως φανατικη αντικαπνιστρια, η γνωμη μου ειναι παντα στην αποχη απο ολους τους καπνους.
    ακομα και τα πιο λαιτ τσιγαρα, ειναι επιβαρυμενα με ουσιες που κατηγορουνται βς καρκινογονες για να γινουν λαιτ σε πισσα...
    σε αυτο που μπορω με σιγουρια να σου απαντησω,μ ειναι οτι και το τσιγαρο και ο καπνος κιτρινιζουν φριχτα τα δοντια, ασε την βρωμα στην αναπνοη που ενας μη καπνιστης καταλαβαινει, για να μη πω για την βρωμα στα ρουχα που δινουν την εντυπωση οτι δεν τα πλενεις...
    Eτσι...ολοι οι καπνιστες light και heavy στους μη καπνιστες βρωμανε...αν αυτο σας κανει να αισθανεστε καλα τοτε πασσο...δεν το νομιζω ομως ε??

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    τι μας γεμίζετε ενοχες???

    προσωπικα πλενω ολα μου τα ρουχα μετα απο εξοδο...
    αντε κανενα πιο καλο ρουχο το βγαζω εξω να αεριστεί...

    στα φιλια οκ...
    υπάρχει θεμα...
    πλυσιμο δοντιων, τσιχλες κ καραμελες...
    κ οκ αν εχεις συντροφο κ εισαι καπνιστης σε δεχεται οπως εισαι κ οχι αμα δν καπνιζες...

    ρέιν, μπραβο!
    http://www.mazi.org.gr/

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    386
    Μετά από 4 με 5 χρόνια κομμένο τσιγάρο, την εκανα τη μαλακία και το ξαναάρχισα. Τωρα καπνίζω και γω αυτά που κάνεις και συ.

    Σκέφτηκα μήπως πάρω και ένα πιπάκι, γιατί "κρατάει" πολύ πράγμα. Αλλά όπως και να το κάνεις, τσιγάρο είναι και τη ζημιά του την κάνει.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Athens
    Posts
    407
    Quote Originally Posted by arktos View Post
    τι μας γεμίζετε ενοχες???

    προσωπικα πλενω ολα μου τα ρουχα μετα απο εξοδο...
    αντε κανενα πιο καλο ρουχο το βγαζω εξω να αεριστεί...

    στα φιλια οκ...
    υπάρχει θεμα...
    πλυσιμο δοντιων, τσιχλες κ καραμελες...
    κ οκ αν εχεις συντροφο κ εισαι καπνιστης σε δεχεται οπως εισαι κ οχι αμα δν καπνιζες...

    ρέιν, μπραβο!
    Aξιζει τοσος κοπος για κατι που επιπλεον σου κανει και κακο?? Ο καθενας εννοειται οτι ειναι ελευθερος να κανει οτι θελει...αν και η αληθεια ειναι οτι η ελευθερια αυτη εχει παραβιαστει στον μη καπνιστη αφου ειδικα στην Ελλαδα ο καπνιστης ειναι αυτος που εχει επιβληθει...βλεπε καφετεριες κτλ οπου δεν μπορει κανεις να αποφυγει την καπνα του διπλανου...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    Quote Originally Posted by Jimmy View Post
    Aξιζει τοσος κοπος για κατι που επιπλεον σου κανει και κακο?? Ο καθενας εννοειται οτι ειναι ελευθερος να κανει οτι θελει...αν και η αληθεια ειναι οτι η ελευθερια αυτη εχει παραβιαστει στον μη καπνιστη αφου ειδικα στην Ελλαδα ο καπνιστης ειναι αυτος που εχει επιβληθει...βλεπε καφετεριες κτλ οπου δεν μπορει κανεις να αποφυγει την καπνα του διπλανου...

    οπως κ για αλλα θεματα δν ειναι μονο ευθυνη αυτου που παραβιαζει τον νομο, αλλα κ της πολιτείας που δν τους τηρεί.
    αν πχ εκεί που οι εφοριακοι επισκεπτονται ενα μπαρ, περνουσαν κ επιτροπες για να ελεγχουν κατα ποσο εφαρμοζεται ο νομος
    κ κοβανε τσουχτερα προστιμα, θα βλεπαμε ολοι τους καπνιστες στους δρομους.
    τα περισσοτερα καφε εγιναν υπαιθρια κ καπνιζεις ελευθερα.
    για τα κλαμπ οκ δν μπορω να πω πως δν τρως την καπνα στη μαπα.
    ειναι κ επιλογη σου ομως να πας.
    οταν εκοψα το τσιγαρο περιορισα τις εξοδους μου σε σινεμα κ καφε που απαγορευοταν το καπνισμα.
    γιατί οσο να' ναι ένα ψωφοκρυο το κανει το χειμωνα.
    άσε που δν βγαζεις μπουφαν, παλτο κ θελεις κ παπλωμα.
    http://www.mazi.org.gr/

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Athens
    Posts
    407
    Ολο το θεμα με την απαγορευση ειναι ενα φιασκο...

    Δεν μπορει στις βορειες χωρες με το διπλασιο κρυο να βλεπεις κοσμος να βγαινει για τσιγαρο και να λεμε σαν δικαιολογια εδω στην Ελλαδα με 300 μερες το χρονο ηλιο οτι δεν γινεται.

    Το θεμα δεν ειναι να κοψω εγω την εξοδο μου επειδη δεν μπορει να εφαρμοστει κατι που ειναι πλεον παγκοσμιος ΚΑΝΟΝΑΣ σε καθε ΠΟΛΙΤΙΣΜΕΝΗ χωρα.

    Το καπνισμα ειναι επιλογη αυτου που καπνιζει και οχι των υπολοιπων τελικα.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    Quote Originally Posted by Jimmy View Post
    Ολο το θεμα με την απαγορευση ειναι ενα φιασκο...

    Δεν μπορει στις βορειες χωρες με το διπλασιο κρυο να βλεπεις κοσμος να βγαινει για τσιγαρο και να λεμε σαν δικαιολογια εδω στην Ελλαδα με 300 μερες το χρονο ηλιο οτι δεν γινεται.

    Το θεμα δεν ειναι να κοψω εγω την εξοδο μου επειδη δεν μπορει να εφαρμοστει κατι που ειναι πλεον παγκοσμιος ΚΑΝΟΝΑΣ σε καθε ΠΟΛΙΤΙΣΜΕΝΗ χωρα.

    Το καπνισμα ειναι επιλογη αυτου που καπνιζει και οχι των υπολοιπων τελικα.
    συμφωνώ....αλλα
    ειδες εσυ πολιτισμο πουθενα?
    ένα ιστορικο κεντρο να βρωμαει...
    κοσμος να πεταει κατω οτι του 'ρθει....
    ειναι θεμα νοοτροπιας κ νομων.
    κ τετοιες εποχες το βρισκω κ πολυτελεια να συζηταμε κατι τετοιο.
    αν με καταλαβαινεις.
    http://www.mazi.org.gr/

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Athens
    Posts
    407
    Quote Originally Posted by arktos View Post
    συμφωνώ....αλλα
    ειδες εσυ πολιτισμο πουθενα?
    ένα ιστορικο κεντρο να βρωμαει...
    κοσμος να πεταει κατω οτι του 'ρθει....
    ειναι θεμα νοοτροπιας κ νομων.
    κ τετοιες εποχες το βρισκω κ πολυτελεια να συζηταμε κατι τετοιο.
    αν με καταλαβαινεις.
    Σε πιανω αλλα ο καθενας μπορει να βαλει το λιθαρακι του... ;)

    Για εμενα πρωτα παει η νοοτροπια και μετα ο νομος

  14. #14
    ρειν, ξεκινώ και γω από δευτέρα, (λολ), το ηλεκτρονικό.
    Το είχα ξανακάνει αλλά κύλησα πάλι. Μακάρι αυτή τη φορά να τα καταφέρω....;)

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Στα φιλιά τι γίνεται βρε παιδιά? Θυμάμαι που μου έλεγε ο ξάδερφος μου ότι όταν φιλούσε κοπέλα που κάπνιζε του έπεφτε! :p Το ηλεκτρονικό τσιγάρο τι είναι ακριβώς?
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

Page 1 of 8 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. ΤΣΙΓΑΡΟ
    By theloadingpc in forum Άλλες Εξαρτήσεις
    Replies: 0
    Last Post: 23-10-2011, 13:28
  2. τσιγάρο...
    By arktos in forum Άλλες Εξαρτήσεις
    Replies: 52
    Last Post: 23-03-2011, 23:59
  3. Τσιγαρο και καταθλιψη
    By mariap in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 29
    Last Post: 13-07-2009, 20:23
  4. Τσιγάρο
    By kallia13 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 44
    Last Post: 18-11-2008, 12:57
  5. τσιγαρο stop!
    By pascal in forum Άλλες Εξαρτήσεις
    Replies: 5
    Last Post: 03-11-2008, 10:31

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •