καλή τύχη , αντίο. - Page 5
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 5 of 5 FirstFirst ... 345
Results 61 to 68 of 68
  1. #61
    οχι οχι joann δεν το πιστευω αυτο.εχεις δικιο

  2. #62
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Το εναυσμα για να γραψω προσωπικα στο φορουμ ηταν η ψυχικη παθηση και η αναγκη για επικοινωνια. Τωρα πλεον γραφω γιατι μου αρεσει , γιατι μου αρεσει ο χωρος , γιατι μπορει να βοηθησω ισως καποιον αλλον και διαφορους αλλους λογους , αλλα οχι επειδη εχω ψυχικη παθηση.

    Ουτε πιστευω οτι ειναι αξεπεραστες οι ψυχικες παθησεις , ακομα και η ψυχωση. Νομιζω οτι ειμαι αρκετα ευχαριστημενος, ευτυχισμενος και λειτουργικος, ωστε να λεω οτι ξεπερνιεται και αυτο.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  3. #63
    Quote Originally Posted by Joann View Post
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817, καλά τα γράφεις
    και αν μη τι άλλο απευθύνεσαι με ευγένεια,
    αλλά σοβαρά πιστεύεις ότι στο forum γράφουν μόνο
    άτομα με ψυχικές παθήσεις
    ή ακόμα και στην περίπτωση που κάποιος
    κάποια στιγμή στη ζωή του παίρνει αγωγή
    σημαίνει ότι έχει απαραίτητα κάποια ψυχική πάθηση;
    ..συμφωνώ :)
    Αυτό προσπαθούσα να εξηγήσω και στη συνήθεια.
    Οι ψυχικές παθήσεις είναι σαν όλες τις ασθένειες. Κάποιοι ταλαιπωρούνται λιγότερο, κάποιοι περισσότερο.
    Σημασία έχει να ξεπερνιούνται ή τουλάχιστον να βρίσκεται η ψυχική ισσοροπία ακόμη και αν αυτό σημαίνει ότι θα ζουν για πάντα κάτω απο φαρμακευτική αγωγή.

  4. #64
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Quote Originally Posted by ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817 View Post
    ...δεν περιμενω να καταλαβει το ψυχικο μου προβλημα.ομως υπαρχει.εσυ(λογικα εξυπνη εισαι) καταλαβες οτι δεν ανηκεις στο φορουμ μας και ορθος επελεξες να μην γραφεις σε αυτο μια που δεν εχεις τετοιου ειδους παθηση.αυτο το καταλαβες εστω και αργα.καλιο αργα παρα ποτε.βεβαια ακουσες και εσεις τα εξαμαξεις και μαλιστα μια σου ειπε οτι τα γραφει και με μεγαλη συμπαθεια...
    Δημήτρη, στο φόρουμ δεν γράφουν όπως ήδη σου είπαν, μόνο άτομα που παίρνουν φάρμακα.
    Ίσως εννοείς, ότι όλοι αντιμετωπίζουμε προβλήματα!... Συμφωνώ! Μόνο που κάποιοι θέλουμε κι οριστικές λύσεις
    κι απ' ότι ξέρουμε φάρμακο, που να θεραπεύει αιτίες προβλημάτων και να δίνει οριστική λύση σ' αυτά μάλλον δεν υπάρχει!
    Και ψυχίατρος, που είναι λειτουργός ή ψυχίατρος που είναι και ψυχοθεραπευτής, αυτό θα στο ξεκαθαρίσει.
    Άρα δες αυτό, που ζεις καθημερινά κι αν δεν σ' αρέσει, κάνε ό,τι μπορείς για να το βελτιώσεις.
    Μετά κι εδώ μέσα έχουμε δει, μέλη να καταθέτουν, πως μετά από χρόνια κατάφεραν να κόψουν και τα χαπάκια...
    Για να το κατάφεραν λοιπόν αυτοί, άρα μπορούν κι άλλοι να βρουν την άκρη και να προχωρήσουν.
    Άσε τη ζωή που κάνεις... και ψάξε για τη ζωή που χάνεις

  5. #65
    γεια σου συνηθεια ελπιζω να παρακολουθεις εστω και ακομη το φορουμ μας(και δικο σου).νομιζω οτι το τραγουδι που σε αφιερωνω θα απαντησει μεσα σου το θεμα που 'εθεσες':http://www.youtube.com/watch?v=KJuQiFTaYMY

  6. #66
    οταν θα νοιωσεις οπως ενιοσα εγω...

  7. #67
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Quote Originally Posted by ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817 View Post
    οταν θα νοιωσεις οπως ενιοσα εγω...
    το προβλημα μου οταν γινει κ δικο σου (τυχαιο? δν νομιζω!)
    Οταν θα εχεις μ ενα συννεφο δεσμο, κ ΜΟΝΟ ΣΥΜΜΑΧΟ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ

    καλυτερη επιλογη τραγουδιου δν θα μπορουσες να κανεις βρε μητσο.. απολυτως ομως..
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  8. #68
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    458
    Quote Originally Posted by Συνήθεια View Post
    Εντάξει παιδάκια, κι εγώ την κάνω από εδώ μέσα, έδωσα τον καλύτερό μου εαυτό και κατέθεσα τις μεγαλύτερες μου αλήθειες, αλλά δεν γίνεται έτσι για πλάκα ο άλλος 23 ετών να μου λέει πάει σε ψυχίατρο , εντάξει να είναι μόδα να χαπακόνεστε και να ανταλλάσετε απόψεις. Μου αρέσουν οι άνθρωποι που ξυπνούν στις εφτά την ώρα το πρωί και πάνε στη δουλειά τους. Δεν μπορώ άλλο. Δεν έχω πάρει ποτέ φάρμακα στη ζωή μου και μάλλον δεν σας καταλαβαίνω. Αντίο φιλαράκια. Καλή κατάθεση να έχετε στους ψυχιάτρους σας και καλή τύχη.
    1. προς "συνήθεια": νάξερες πόσο θάθελα κι εγώ το παιδί μου να ξυπνάει απλά για το σχολείο του κάθε μέρα... πόσο με πονάει κάθε φορά που του σερβίρω τα χάπια του... με πόση αγωνία περιμένω να δω αν θα ανταποκριθεί, χωρίς καν να ξέρω τι από τα δύο θα είναι το χειρότερο... αν ανταποκριθεί σημαίνει πως οι "ήχοι" που τον βασανίζουν είναι παραισθήσεις και άρα δεν έχει μόνο ένα (ασπεργκερ) αλλά περισσότερα προβλήματα (και ψύχωση π.χ.)... αν δεν ανταποκριθεί σημαίνει ότι θα πρέπει να ζήσει με τους "ήχους" του, τους αυτιστικούς, με τις ωτασπίδες και το άγχος... κι αν είναι και κάποια ψύχωση? θα επανέλθει με τα φάρμακα στην προηγούμενη κατάσταση? ποιά προηγούμενη κατάσταση? τον αυτισμό, ε?... άκου "συνήθεια" κανένας άνθρωπος δεν θυσιάζει μιά καλή ζωή επειδή είναι μόδα... για να πάρει χάπια σημαίνει ότι η ζωή του δεν είναι καλή... όσο για την "κατάθεση στους ψυχιάτρους" ρώτα κι εμένα που τρέχω με τα δικαιολογητικά μήπως πάρω τίποτα πίσω από το ταμείο μου και πως νιώθω κάθε φορά που με κοιτάει "κάπως" ο κάθε υπάλληλος βλέποντας τη διάγνωση στο χαρτί...
    2. προς τους συμμετέχοντες στην συζήτηση: συνεχίστε τον αγώνα σας, όπως κρίνει ο καθένας, είσαστε αγωνιστές και άξιοι θαυμασμού και εκτίμησης... παλεύετε με πολύ δύσκολα πράγματα που μόνο όποιος τα ζεί από κοντά μπορεί να τα νιώσει...

Page 5 of 5 FirstFirst ... 345

Similar Threads

  1. H "Τύχη" βοηθάει τους τολμηρούς
    By Elena Episkeptis in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 20
    Last Post: 23-07-2012, 20:56
  2. το φορουμ ειναι μια μικρογραφια της ζωης...ΑΝΤΙΟ
    By amelie74 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 69
    Last Post: 03-05-2010, 22:50
  3. Replies: 19
    Last Post: 13-01-2010, 00:27
  4. αντιο
    By PSYCHOANS in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 17-06-2008, 16:58
  5. ΑΝΤΙΟ!
    By mariza in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 11
    Last Post: 14-10-2006, 07:30

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •