ΧΩΡΙΣΜΟΣ:ΣΥΝΕΠΕΙΑ ΚΑΤΑΘΛΙΠΤΙΚΗΣ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑΣ?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Αθηνα
    Posts
    375

    ΧΩΡΙΣΜΟΣ:ΣΥΝΕΠΕΙΑ ΚΑΤΑΘΛΙΠΤΙΚΗΣ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑΣ?

    Καλημέρα σε όλα τα μέλη!Ισως το θεμα μου είναι λίγο κοινότυπο και σας κουράσει,αλλά θα ήθελα την βοήθεια σας και την γνώμη σας.
    Έχω μια χρόνια κατάθλιψη,ελαφριάς μορφής-ήτουλάχιστον έτσι μου λένε-και ακολουθω μια σχετική θεραπευτική αγωγή. Εδω και 3 χρόνια ήμουν καλά,δεν είχα παρουσιάσει κάποιο επεισόδιο,ωσπου φέτος,χωρίς να καταλάβω το γιατί και το πώς,ξαναπαρουσίασα.
    Επισκέφθηκα τον γιατρό μου,μου χορήγησε και άλλα φάρμακα εκτός από το σταθεροποιητικό που έπαιρνα και μου είπε να κάνω υπομονή,οτι ήταν η "ώρα" του να εμφανιστεί και να μην ανησυχώ,εφόσων το έχω ξαναπεράσει.
    Το πρόβλημα μου,είναι το εξής:έχω μία σχέση εδώ και 3 χρόνια,με έναν άντρα 2 χρόνια μικρότερο μου.Σε αυτό το διάστημα,είχαμε τις διαφορές μας και τα μικροπροβληματα μας όπως όλα τα ζευγάρια,αλλά γενικά τα βρίσκαμε. Είναι ένας άνθρωπος αρκετά ωριμος,παρόλο που είναι μόνο 26 χρονών,αλλά κλειστός και όχι ιδιαίτερα δυναμικός.Αυτό που εκτίμησα πάρα πολύ είναι ότι στάθηκε δίπλα μου γνωρίζοντας ότι είμαι καταθλιπτική. Τώρα τελευταία άρχισα να έχω αμφιβολίες για την σχέση μας,ένιωθα οτι ο άνθρωπος αυτός δεν με "γεμίζει" και αποφάσισαμε-απο κοινού αλλά έπειτα από δική μου πρωτοβουλία-να μείνουμε για λίγο χωριστά,μέχρι να καταλάβουμε και οι δύο και περισσότερο εγώ τι πραγματικά θέλουμε.
    Πιστέυτε οτι έπραξα λάθος?μήπως όλη αυτή η συμπεριφορά μου οφείλεται στην κατάθλιψη και έχω αμφιβολίες ακόμα και για την σχέση μου? Γνωρίζει κάποιος απο εσάς ένα καλό κέντρο ψυχικής υγείας στα δυτικά προάστια?
    ευχαριστώ...

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    2
    Γεια! Η ιστορια σου εχει καποια κοινα με τη δικη μου, αν θες διαβασε τι εχω γραψει στις Συναισθηματικες Διαραραχες, στο θεμα Καταθλιψη, το κλειδωμενο.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Location
    Athens
    Posts
    516
    ....εχει το κεντρο ψυχικης υγειας στο Αιγαλεω με ειδικους!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Αθηνα
    Posts
    375
    mhpws xereis pou akrivws vrisketai?an kai den exw idiaiterh empistosynh se afta tou dhmou,alla axizei na kanw mia prospatheia...

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    15
    la_vita,

    Πιστευω οτι καλα κανατε προς το παρον..... βεβαια σε λιγο καιρο εαν δεις οτι δεν μπορεις να ζησεις μακρια απο αυτον τον ανθρωπο και εξακολουθεις να εχεις συναισθηματα για εκεινον μην τον ξαναφησεις να φυγη μακρια σου....... διοτι εαν το κανεις τοτε θα σου φυγη εκεινος για παντα....... και δεν θα εχει επιστροφη..........

    Μην ξεχνας οτι ανθρωπος ειναι και εκεινος και χρειαζετε την στηρηξη σου καποιες φορες.....
    Φιλικα

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Αθηνα
    Posts
    375
    tara,
    to katalabainw afto pou les kai xereis ti me apogohtevei perissotero?oti to exw xanakanei afto sto parelthon,ki aftos o anthrwpos den efyge.Xerw oti axizei polla,alla akoma kai otan den eimai se kata8liptikh fash,diapistwnw oti se orismena pragmata diaferoume para poly.Afto pou prospathw afton ton kairo pou eimaste xwria einai na dwsw ligo kairo ston eafto mou,na dw an mou leipei pragmatika ki apo kei kai pera na praxw analoga.
    To mono sigouro einai oti an telika apofasisoume na eimaste mazi-giati h sxesh proypo8etei na to 8eloun kai oi 2-tha prospa8hsw na diaxwrizw ta synais8hmata mou kai na mhn bgazw oles tis anasfaleies mou panw tou..

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    15
    La_VITA,

    Δεν σου κρυβω οτι ειμαι σε μια παρομια σχεση και πραγματικα καταλαβαινω την κατασταση σας............ με εχει χωρισει πολλες φορες στα τρια χρονια- μου ειχε κανει προτασης γαμου κτλ δλδ σχεση on-off.........
    ξερεις αυτο με κουρασε ενο την αγαπω δεν ειμαι πλεον ερωτευμενος μαζι της....................... και πολλες φορες πιανω τον εαυτο μου να μην την θελω πια και οσο περνα ο χρονος ακομα πιο πολυ............

    Καλη τυχη..............

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •