Δεν θέλω να χωρίσω...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 66
  1. #1
    Member
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    33

    Δεν θέλω να χωρίσω...

    ΤΑ ΛΑΘΗ...ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΙ...

    Καλημέρα.Αισθάνομαι απαίσια.Με τον ευατό μου.Προσπαθώ να κατανοήσω κάποιες πράξεις μου ...αλλά δεν βρίσκω λόγο που εφτασα σε αυτό το σημείο.Είναι λίγο μακρυνάρι...ζητάω συγνώμη εκ των προτέρων αλλά χρειάζομαι βοήθεια.
    Γίνομαι πιο σαφής.Εδώ και 2 1/2 χρ. είμαι με ενα παιδί και πάμε σοβαρά...(μέχρι στιγμής τουλάχιστον...γιατί τώρα δεν ξέρω τι θα γίνει).
    Εμένα κατά καιρούς με έπιανε μια λύσσα με το ψάξιμο του κινητού του.Το μόνο που έχω βρει είναι κάποιες κλήσεις απο πρώην.Υποστηρίζει οτι είναι απλά μια τηλεφωνική επαφή αφού στον καιρό που είμαστε μαζί δεν βγαίνει εξω καθόλου μόνος του.Είναι οι καταστάσεις τέτοιες που οι φίλοι του φύγαν εκτος Αθηνών...όποτε έρχονται βρισκόμαστε όλοι μαζί.
    Τα Π-Σ-Κύριακα είμαστε πάντα μαζί.Γενικά δηλ. δεν μου έχει δώσει αφορμή για να υποψιάζομαι κάτι άλλο.Απλά με χαλάει το γεγονός αυτής της "τυπικής" επικοινωνίας με μια πρώην.
    Τον περασμένο μήνα -παρόλο που μου έχει πει να μην ψάχνω κρυφά γιατί τον ενοχλεί-κοίταξα το τηλ. του ξανά και βρήκα μια άλλη πρώην πιτσιρίκα να τον έχει πάρει....και επειδή ήξερε ότι το ψάχνω την αποθηκευσε με αντρικό όνομα.Το πήρα χαμπάρι απο ένα παμπάλαιο ΜΜs που υπήρχε στο κινητό του (απο πριν τα φτιάξουμε).Δεν το συνέχισα...ούτε του είπα τίποτα. Πριν 2 βδομάδες με τις φωτιές στην Πάρνηθα είδα ότι ξανα είχε κλήση .... τον ρώτησα και μου είπε οτι τον πήρε για να δει αν ειναι καλά ...μήπως καηκε..ανησύχησε. Το θέμα πιο είναι...ότι εκείνη την ημέρα εγώ για να τον αναγκάσω να μου πει γι΄αυτήν χωρίς να του αποκαλύψω ότι ξανα έψαξα το κινητό....της έκανα κλήση με σκοπό να είναι αναπάντητη ώστε να την αναγκάσω να πάρει τηλ. Έλα ντε που ο θεος αγαπάει τον κλέφτη αλλά αγαπάει και τον νοικοκύρη...λένε.
    Είχε συνδεδεμένο το ΒΤ και ενώ περίμενα να ακούσω τον ήχο του τηλεφώνου για να το κλείσω...το συνηδειτοποιήσα λίγο αργά θα έλεγα...διότι τώρα που θα έρθει ο λογ/σμος θα φανεί ότι είχε γίνει κλήση απο το δικό του πρώτα...πράγμα που του επιβεβαίωση αυτή.
    Το δεύτερο που έκανα ήταν ότι είχε κανονίσει να βγει προχθές με τον αδερφό του και έναν συνάδελφο για να συζητήσουν για την δουλειά κάποια πράγματα. Επειδή πριν καθήσει με πήρε τηλ. και με ενημέρωσε ότι κάθεται στην τάδε πλατεία ... εγώ αρχισα να υποψιάζομαι.Μετά απο κανενα μισάωρο πήρα τον δικό μου με απόκρυψη ,το σήκωσε-ακουγόταν φασαρία. Παίρνω και τον αδερφό του....ησυχία. Αυτό έγινε 3 φορές... και αφού βεβαιώθηκα ότι δεν είναι μαζί με ζώσαν τα φίδια.. και άρχισα τις μ....ς.Έπαιρνα τον δικό μου μέχρι που του έσπασα τα νεύρα...και το έκλεισε.Τον ξανα πήρα κανονικά κλειστό.Παίρνω τον αδερφό του και μου λέει έφυγα γιατί ειχα μια δουλειά....τελος πάντων για να μην μακρυγορώ άλλο, το πήρε χαμπάρι ο δικός μου ότι ήμουν εγώ στις αναπάντητες..αλλά εγώ δεν το παραδέχτηκα.Έχει κάνει αίτηση λέει για να του πουν τον αριθμό ...αν είμαι εγώ θα είναι και το τέλος.
    Απο την μια δηλ. αποδεικνύεται ότι εγώ έκανα κλήση στην πρώην και απο την άλλη ότι εγώ έκανα τις αναπάντητες....
    Θέλω να του πω την αλήθεια,να του ζητήσω συγνώμη και να του πω να μου δώσει μια τελευταία ευκαιρία να επανορθώσω. Να ζητήσω και ψυχολογική υποστήριξη για να διώξω αυτές τις ανασφάλειες που έχω.... το θέμα είναι θα το δεχτεί.Ήταν τόσο κάθετος...που προβλέπω να με χωρίζει .Έχω να κοιμηθώ δυο μέρες...και ενώ πεινάω δεν μπορώ να φάω τίποτα. Κοντεύω να τρελαθώ....δεν θέλω να τον χάσω.
    Βοηθήστε με σας παρακαλώ.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Καλη σου μερα,
    οντως εχεις προβλημα και το οτι το καταθετεις δειχνει οτι τουλαχιστον εχεις κανει το μισο δρομο.
    Θα σου προτεινα εφοσον αγαπιεστε πραγματικα (και απο τις δυο πλευρες) να τον πιασες και:
    α. να του πεις ολη την αληθεια, τι εχεις κανει με το νι και με το σιγμα.
    β. να του πεις οτι εχεις προβλημα και οτι προσπαθεις να το λυσεις και τον θελεις συμμετοχο σε αυτο για να το λυσετε μαζι με την βοηθεια του.
    γ. Στην συζητηση να δειξεις οτι ξερεις οτι δεν ανησυχεις για το τι κανει, και οτι ολα πηγαζουν απο μια ανασφαλη κατασταση στην οποια ζεις.

    Επειδη εχω ζησει μια τετοια καταπιεστικη σχεση, σαν αντρας θα σου πω, οτι αν η κοπελα μου δεχοταν να το συζητησουμε ετσι θα ειχα προσπαθησει μαζι της.
    Αντιθετα η ιδια προσπαθησε να με βγαλει τρελλο και το αποτελεσμα ηταν φυσικα να χωρισουμε.
    Καμια σχεση δεν μπορει να επιβιωσει κατω απο αυτες τι συνθηκες.
    Οποτε ειναι δεδομενο η το λυνεις η θα χωρισεις.

    Πιο μεσοπροθεσμα, θα σου προτεινα αν δεν μπορεις να το λυσεις με συζητηση ειτε εδω μεσα, ειτε με τις / τους φιλες σου, ειτε με τον συντροφο σου να αναζητησεις την βοηθεια ενος ειδικου για να μαθεις να διαχειριζεσαι τις ανασφαλειες σου.

  3. #3
    Member
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    33
    Δεν ξέρω που να απευθυνθώ και σίγουρα δεν υπάρχουν και αρκετά χρήματα για ψυχολόγο.Μου είπαν ότι παίρνουν περίπου 60-70€ την επίσκεψη.Υπάρχει κάποιο κέντρο συμβουλευτικής στα Δυτικά προάστια που να ξέρει κάποιος να μου συστήσει?

  4. #4
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    δυστυχως ετσι ειναι, τοσα παιρνουν καλως η οχι.
    Επειδη δεν θελω να κανω διαφημηση θα σου στειλω οτι εχω υποψη μου σε μυνημα.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    628
    Ολες λιγο πολυ στη ζωη μας εχουμε κανει τετοιες κατινιες. Μην τρελλαινεσαι. Πες του την αληθεια και πως δεν εχει να κανει με την σχεση σας αλλα πως γενικα στη ζωη σου αυτο τον καιρο νιωθεις ανασφαλεις και την εβγαλες την ανασφαλεια σου εκει. Προσπαθησε ομως να εισαι δυναμικη. Οχι σαν κατι γυναικουλες που κλαινε και παρακαλανε να τις δεχτουνε πισω. Εκανα ενα λαθος και τελος. Σου ζητω συγνωμη αλλα δεν ημουν ο εαυτος μου, θελεις να τα ξεχασουμε ολα? Εγωσ\' αγαπω πολυ ακομα και θελω να παμε μπροστα. Μαζι.

  6. #6
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    εχμμμ gramble,
    δεν ειναι τοσο απλο ουτε πειθεις καποιον ετσι απλα γιατι λες σορρυ και τελος.
    Τουλαχιστον οταν εχεις προβλημα και δεν προκειται για μια στιγμαια αδυναμια την οποια την κοβεις με το μαχαιρι.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    628
    Ελα μωρεΚρινο. Ενταξει δεν εκανε και κατι χοντρο η κοπελα. Ενταξει μεσα στην τρελλα της, ισως απο κατι αλλο ξεσπασε εκει. Απο οτι εχωκαταλαβει ομως ηταν ενα μεμονωμενο περιστατικο και γενικα δεν του κανει την ζωη μαυρη. Δηλαδη θα πρεπει να πεσει στα ποδια του γονιπετης και να ζηταει ελεος και συγνωμη? εγω της λεω να του το περασει πιο πολυ στο οτι ειναι μια φαση της ζωης της που δεν ειναι και πολυ καλα. Οχι οτι εκανε κατι αυτος. Να τα ριξει μεν ολα σ\'αυτην αλλα να του πει οτι δεν εχει να κανει με την σχεση τους αυτη η συμπεριφορα της

  8. #8
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    μισο λεπτο δεν ειπα να μειωσει την αξιοπρεπεια της, ουτε να αποκτησει ενοχικα συνδρομα.
    Αντιθετως!
    Με αξιοπρεπεια αντιμετωπιζουμε τα προβληματα μας, γιατι πανω απο ολα ειμαστε ανθρωποι ολοι ισοι μεταξυ μας και κανουμε τα λαθη μας....

    ΑΛΛΑ!
    το ζητημα ειναι οτι εαν προκειται για ενα μη μεμονωμενο περιστατικο η φιλη μας θα μπει σε ενα λαβυρινθο που δεν θα ξερει πως να βγει.
    Εκει που ηθελα να επικεντρωθω ειναι φυσικα να ειναι αξιοπρεπης, (ακου γονυπετης....!) αλλα να σκυψει με σοβαροτητα στο ζητημα της και οχι οτι ειναι ενα απλο πραγμα, το οποιο... ε οκ καναμε μια μαλακιτσα και τωρα να δεις τι καλα που θα περναμε....

  9. #9
    Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    74
    Τελικα δεν εχω καταλαβει

    Με την πρωην τι εγινε τελικα? Ηταν αυτην μαζι του για καφε ή οχι? Και γιατι ειχε τοσο συχνα τηλεφωνηματα?
    δεν νομιζω να εισαι παραλογη και εγω στην θεση σου θα προβληματιζομουνα.
    Η γνωμη μου ειναι να συζητησετε δεν τελειωνει τοσο ευκολα μια σχεση ετσι επειδη εκανες εσυ ενα λαθος....
    ΤΟ λαθος αυτο καπου πηγαζει δεν ειναι η αιτια για να χωρισετε ή οχι, αλλα η αφορμη...
    Να του μιλησεις για τις ανασφαλειες σου και τα θελω σου, και να ακουσεις και τα δικα του.....

    Οι σωστες σχεσεις στηριζονται στην επικοινωνια ....
    Μην φοβασε να μιλησεις ετσι μονο κερδιζεις μια μαχη παλευοντας ...................

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    628
    Αν ειναι γενικα η σταση της ζωης της τετοια αυτο ειναι αλλο θεμα. Αν ομως ηταν μια τρελλα της στιγμης πρεπει να το ψαξει τι ειναι αυτο που την ωθησε σε αυτη την συμπεριφορα. Εγω ας πουμε νιωθω χαλια και ζηλευω περισσοτερο οταν νιωθω χαλια εμφανησιακα. Εχω παρει καποια κιλα παραπανω, εβγαλα σπυρια στη φατσα μαου κλπ. Εκει δεν μου φταιει ο αλλος. Εχω εγω προβλημα και βγαζω ζηλεια. Οταν ομως νιωθω ωραια με τον εαυτο μου, εχω αυτοπεποιθηση και αλλο αερα. Δεν θα κατσω να ασχοληθω με το αν ο αντρας μου κοιταει αλλου.

  11. #11
    Member
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    33
    Δεν ξέρω αν ήταν με την πρώην...εκείνος ισχυρίζεται ότι ήταν με τον συνάδελφο.Δεν μπορώ να αποδείξω το αντίθετο.
    Το θέμα είναι ότι μου προσθέτει και άλλες ανασφάλειες με τα τηλέφωνα,παρόλο που ξέρει ότι με ενοχλούν δεν τα κόβει. Όσο για το θέμα του γάμου ενώ έλεγε ότι πάνε καλά τα πράγματα με μας...να φτιαχτεί λιγο η δουλειά του ( έκανε ένα καινούργιο άνοιγμα) και απο Αύγουστο βλέπουμε...τώρα ο Αύγουστος έγινε Δεκέμβριος....και πολύ φοβάμαι ότι θα πάθω τα ίδια όπως παλιά...με μια σχέση 10 χρόνων...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Athens
    Posts
    230
    Συντάσομαι με τη Τζένη.. κι εγώ δεν έπιασα αν τελικά ο δικός της της έκανε κουτσουκέλα ή όχι.

    Το ότι πρέπει να συζητήσεις είναι σίγουρο. Δεν νομίζω ότι χρειάζεσαι ψυχολόγο για κάτι τόσο απλό. Σοβαρότητα χρειάζεσαι και ψυχραιμία. Όπως είπε και ο Κρίνο καλό είναι να σκύψεις πάνω από το πρόβλημα σου... που μάλον είναι σας δηλαδή.

    Αυτά

    Με εκτίμηση,

    Παππάς10 ή κατά κόσμον Μιχάλης.

  13. #13
    Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    74
    Οταν μια σχεση δεν παει καλα σου χτυπαει καμπανακια, τα καμπανακια της σχεσης σου νομιζω εχουν χτυπησει.. ... Μια συμβουλη απο προσωπικη εμπειρια μην χανεις χρονο σε σχεσεις που αντι να λυσουν τα προβληματα σου τα διπλασιαζουν................

    Και δεν φταινε οι ανασφαλειες σου...
    Εγω θα σου θεσω ενα ερωτημα....
    Πιστευεις οτι αυτος ο αντρας ειναι ο πριγκηπας σου????

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    628
    και να εκανε κατι, υπαρχει περιπτωση να το ανακαλυψει ποτε ή να της το παραδεχτει ο ιδιος?
    Αυτο που εχω παθει εγω σε θεμα κερατωματος με εχει κανει πολυ δυνατη. Μου εχει μαθει πολλα πραγματα. Αν θελει ο αλλος να σου την κανει οτι και να κανεις εσυ θα γινει.

  15. #15
    Member
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    33
    Υπάρχουν πρίγκηπες? Με τον Στέλιο περνάω πάρα πολύ καλά στην καθημερινότητα μας....σας λέω το μόνο για το οποίο μαλώνουμε είναι πάντα το κινητό....και τα τηλ. των πρώην. Ποτέ δεν βγαίνει μόνος έξω, όποτε και να τον πάρω είναι σπίτι ( όταν δεν είμαστε μαζί)...ε , τώρα δεν βάζω το χέρι μου και στην φωτιά για κανέναν.Πιστεύω δηλ. ότι εαν δεν υπήρχε αυτό το πρόβλημα μπορεί να ήταν και ο πρίγκηπάς μου όπως λες.

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •