Κατατακτήριες- Παιδαγωγικό.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,776

    Κατατακτήριες- Παιδαγωγικό.

    Λέω να δώσω κατατακτήριες για το Παιδαγωγικό. Είμαι 37 χρονών σχετικά μεγάλη και δεν ξέρω τι αποκατάσταση έχει το παιδαγωγικό. Μήπως ξέρετε να μου πείτε;;; Η νοσηλευτική που τελείωσα έχει καλή αποκατάσταση άλλα εγώ δεν μπόρεσα να σταδιοδρομήσω επαγγελματικά και είμαι άνεργη όλα αυτά τα χρόνια, έτσι αποφάσισα να δώσω ξανά εξετάσεις. Εσείς τι λέτε ; Ποιά είναι η γνώμη σας;;;


    ...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    306
    Quote Originally Posted by olgaki1975 View Post
    Λέω να δώσω κατατακτήριες για το Παιδαγωγικό. Είμαι 37 χρονών σχετικά μεγάλη και δεν ξέρω τι αποκατάσταση έχει το παιδαγωγικό. Μήπως ξέρετε να μου πείτε;;; Η νοσηλευτική που τελείωσα έχει καλή αποκατάσταση άλλα εγώ δεν μπόρεσα να σταδιοδρομήσω επαγγελματικά και είμαι άνεργη όλα αυτά τα χρόνια, έτσι αποφάσισα να δώσω ξανά εξετάσεις. Εσείς τι λέτε ; Ποιά είναι η γνώμη σας;;;


    ...
    Πλέον δεν έχει καλή αποκατάσταση και όσο πάει θα γίνεται χειρότερα γιατί προσθέτουν στους ήδη διορισμένους διδακτικές ώρες..Τώρα για τη γνώση κάντο.
    Αν θέλεις σχολή για αποκατάσταση, δεν υπάρχει και καμία παρά μόνο οι στρατιωτικές σχολές.
    Σπουδές χαμένος χρόνος και γω που σπούδασα 10 χρόνια τι κατάλαβα..άλλοι έχουν καλύτερες χρηματικές απολαβές και έχουν φτιάξει από μικροί τη ζωή τους. Στην Ελλάδα δεν πληρώνεται ο μορφωμένος. Τουλαχιστον οποιος σπουδάζει τώρα ας σκέφτεται να αποκτήσει κανένα καλό πτυχίο για το εξωτερικό.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    384
    από το παιδαγωγικό μόνο των νηπιαγωγών θα ανοίξουν θέσεις στο δημόσιο σε λίγα χρόνια. Γιατί θα γίνει το μεγάλο κύμα εξόδου για την σύνταξη των νηπιαγωγών που μπήκαν στο δημόσιο το 80... τα υπόλοιπα είναι σχεδόν νεκρά.
    Ας ξεκλειδώσουμε την σκέψη μας.... http://www.tokleidi.com/

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Γεια σου Ολγακι :)
    Να υποθέσω οτι ενδιαφέρεσαι για Παιδαγωγικό Δασκάλων (Δημοτικής Εκπαίδευσης) έτσι? Γιατι υπάρχει και το Παιδαγωγικό Προσχολικής Αγωγής (Νηπιαγωγών)..
    Ειμαι τελειοφοιτη Παιδαγωγικου Δημοτικης κ κανω πρακτικη κ εκπονηση πτυχιακης οποτε μπορω να σου πω 2-3 πραγματα κ ο,τι αλλη απορια εχεις μπορεις να με ρωτησεις..
    Σαν σχολη ειναι ενδιαφερουσα αρκετα μπορω να πω.. εργασιες, συμμετοχη σε προγραμματα, συνεργασια κ εκπονηση προγραμματων με αλλες σχολες κ τμηματα, μαθηματα πολλα κ ενδιαφεροντα (καποια δυσκολα), μεγαλη εμφαση στις φυσικες επιστημες (μεχρι κ μαθημα "Αστρονομια στην Εκπαιδευση'' υπαρχει, καθως κ Νευροψυχολογια κ Βαση Προβληματων Ακοης!), πολλα σχετικα με μαθησιακες δυσκολιες κ αναπτυξιακες διαταραχες, στο πρωτο ετος εχει κ αγγλικα κ κατι θεατρικα κ μουσικοκινητικη αγωγη, επισης ψυχολογια (κ θα σου πω κ κατι π μπορει να σου φανει περιεργο, στο τμημα Νηπιαγωγων κανουν πολλη περισσοτερη ψυχολογια απο ο,τι σε μας). Τα μαθηματα εχουν να κανουν βεβαια κ με το Πανεπιστημιο στο οποιο θα σπουδασεις, πχ λενε οτι στο Δημοκριτειο ειναι πολυ πιο δυσκολα απο το Αριστοτελειο (οσον αφορα την παιδαγωγικη). Αυτα σαν γενικα. Μπορεις να μπεις κ στο www.eled.auth.gr να δεις το προγραμμα σπουδων κ τα μαθηματα κατα ποσο σε ενδιαφερουν.

    Τωρα στο δια ταυτα π νομιζω οτι σε απασχολει, σχετικα με την αποκατασταση. Η αληθεια ειναι οτι μεχρι πριν 2-3 χρονια η απορροφηση ηταν αμεση κ ψιλοστανταρ. Ξερω ατομα π ειναι διορισμενα χωρις καν να εχουν δωσει ΑΣΕΠ μονο με προυπηρεσια 2-3 χρονων ως αναπληρωτες η ωρομισθιοι. Μετα διοριζοντουσαν κατευθειαν! Συνηθως τελειωνοντας τη σχολη τον ιδιο Σεπτεμβρη τους στελναν ωρομισθιους σε ακριτικη περιοχη η νησι (αν εχεις ακουστα το inside joke με τη Γαυδο!) Τωρα πανε αυτα. Το επαγγελμα αυτο εχει κορεστει, εχει κλεισει. Κ καταλαβαινεις οτι οι δασκαλοι π διοριστηκαν στα +- 25 τους, μεχρι να συνταξιοδοτηθουν π θα πανε με τα νεα μετρα σχεδον 70, καταλαβαινεις οτι νεο δυναμικο λιγο δυσκολα θα προσλαμβανεται. Καθε χρονο αλλωστε αμα δεις πινακες μειωνουν αισθητα τις θεσεις ασχετως προσληψης.

    Πλεον εχει πεσει ο μυθος της "Ακαδημιας'' οπως το λεγανε παλια, κ φανηκε οταν ειχε απορροφηση για ποιο λογο τρεχαν ολοι να το δηλωσουν (για την αποκατασταση δλδ) με αποτελεσμα καποτε η βαση να φτασει σχεδον 19.000 μορια στη Θεσσαλονικη. Δν σου κρυβω οτι κι εγω για τον ιδιο λογο το δηλωσα κ μαλιστα ημουν κ απο τους τελευταιους. Τωρα εχει απαξιωθει γενικα ο κλαδος, εχουν πεσει οι βασεις κατα πολυ κ οι υποψηφιοι δν το προτιμουνε.

    Με λιγα λογια, ΕΚΛΕΙΣΕ και αυτο το επαγγελμα κ οσον αφορα την αποκατασταση ειναι χειροτερο απο το να δηλωσεις Φιλολογια. Αν θες να πας για γνωση, οκ, αν θες για αποκατασταση ξεχνα το. Εγω πιθανον τελειωνοντας με το καλο τον Ιουλη να μν ασχοληθω επαγγελματικα ποτε με αυτο κ να επιστρεψω ειτε στο χωριο μου ειτε αμα βγει καποια προκυρηξη για τα εποπ να δηλωσω ωστε να καταταγω.

    Οσον αφορα τις στρατιωτικες σχολες π ειπε ο φιλος παραπανω, ναι ειναι αληθεια οτι οι μονες σχολες π εχουν αποκατασταση ειναι οι στρατιωτικες (Σσας, Σμυ, Σσε, Σωματα, Οπλα, Ικαρων, Μηχανικων Αεροσκαφων κ δν συμμαζευεται) καθως κ η Αστυφυλακων (αστυνομια δλδ). Αλλα λογω της φυσης τους αυτα τα επαγγελματα ειναι δυσκολο να μπεις κ δν ταιριαζουν σε ολους. Ειναι δυσκολη η εκπαιδευση κ θελει γερα νευρα. Μιλαω για σσας, σσε (ευελπιδων), υπαξιωματικοι κτλ.. Πολλα παιδια μεσα στο πρωτο ετος δν αντεχουν κ εγκαταλειπουν. επισης για να μπεις πρεπει να χεις βαθμο μεγαλο, να περασεις τα αθληματα (π σημαινει σκληρη προπονηση), να περασεις τις ψυχοτεχνικες δοκιμασιες, να μν εχεις θεματα υγειας κ προβλημα στα ματια, να εισαι πανω απο 1.65 κ δμς 18-24 (εχουν κοψει φιλη μ απο σσας λογω κιλων) κ πολλα αλλα.. οποτε ξεχνα το..

    Τωρα τι θα μπορουσες να κανεις δν ξερω... ισως αμα εψαχνες κατι παρτ-ταιμ ξερω γω... καλη συνεχεια σ ο,τι κανεις!! :)
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Quote Originally Posted by Κλειδί Σκέψης View Post
    από το παιδαγωγικό μόνο των νηπιαγωγών θα ανοίξουν θέσεις στο δημόσιο σε λίγα χρόνια. Γιατί θα γίνει το μεγάλο κύμα εξόδου για την σύνταξη των νηπιαγωγών που μπήκαν στο δημόσιο το 80... τα υπόλοιπα είναι σχεδόν νεκρά.
    για αυτο την ρωτησα για ποιο απο τα δυο ενδιαφερεται...
    θα γινει κ με της προσχολικης το αντιστοιχο με της δημοτικης.. θα συνταξιοδοτηθει μεγαλος αριθμος κ θα τρεχουν ολοι να το δηλωσουν, θα παει η βαση στο 19, οσοι προλαβουν θα μπουν, κ μετα παπαλα.. αλλα ξερεις εμενα τι με προβληματιζει, πες οτι ανοιξουν θεσεις, λογικα προηγουνται αυτοι π περιμενουν χροοονια κ αρα θα απορροφησουν πρωτα αυτους κ παιζει τα παιδια π μολις θα τελειωσουν ας πουμε να μεινουν παλι απ εξω...
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    384
    Quote Originally Posted by Lacrymosa View Post
    για αυτο την ρωτησα για ποιο απο τα δυο ενδιαφερεται...
    θα γινει κ με της προσχολικης το αντιστοιχο με της δημοτικης.. θα συνταξιοδοτηθει μεγαλος αριθμος κ θα τρεχουν ολοι να το δηλωσουν, θα παει η βαση στο 19, οσοι προλαβουν θα μπουν, κ μετα παπαλα.. αλλα ξερεις εμενα τι με προβληματιζει, πες οτι ανοιξουν θεσεις, λογικα προηγουνται αυτοι π περιμενουν χροοονια κ αρα θα απορροφησουν πρωτα αυτους κ παιζει τα παιδια π μολις θα τελειωσουν ας πουμε να μεινουν παλι απ εξω...
    θα γίνει οτι έγινε και με τους δασκάλους. Θα γίνει μια μεγάλη έξοδος και μια μεγάλη είσοδος που θα κρατήσει 2-3 χρόνια. Αν θυμάσαι στους δασκάλους κάποιοι διοριζόταν χωρίς καν να έχουν ορκιστει με απλή βεβαίωση και αναλυτική βαθμολογία. Οι νηπιαγωγοί είναι σαφώς λιγότεροι αλλά και πάλι θα επικρατήσει μια αναστάτωση διορισμών ...
    Ας ξεκλειδώσουμε την σκέψη μας.... http://www.tokleidi.com/

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Οι καλυτερες κ με σιγουρη αποκατασταση ειναι οι στρατιωτικες σχολες (τα ενστολα επαγγελματα), αλλα πρεπει να πληροις ενα σωρο προυποθεσεις για να μπεις κ πρεπει να εχεις αντοχες μεγαλες.. τα υπολοιπα θελει προσπαθεια κ τυχη.. εκτος κ αν εχεις στρωμενη ετοιμη οικογενειακη επιχειρηση κ παρεις πχ το μαγαζι του πατερα σου, οποτε δν χρειαζεται να σπουδασεις.. οι σπουδες κατ εμε δν ειναι για αποκτηση γνωσης μονο χωρις αντικρυσμα.. οι σπουδες πρεπει να αποβλεπουν στη δουλεια.. εργασια, οικονομικες απολαβες κ ο,τι επαγεται κ συνεπαγεται.. αν θελεις απλα γνωση μπορεις να διαβασεις ενα βιβλιο ενος αντικειμενου να μαθεις 5 πραγματα, οχι να τραβολογιεσαι στη σχολη επι 5 χρονια..
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,781
    ολγακι εγω σου προτεινω να δωσεις πολυτεχνειο, ας λενε οτι εχει κριση κλπ τα 1200 τα καβατζωνεις. Αν πας και εξω δε σε φτανει κανενας...Τωρα δεν ξερω πως τα πας στα μαθηματικα και τη φυσικη, αλλα αφου εχεις χρονο ειναι ευκαιρια για σενα και θα μπεις σε μεγαλο εξαμηνο. Επισης στις σχολες αυτες ειναι ολο αντρες οποτε μ ενα σμπαρο 2 τρυγωνια....

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Εγω ειμαι παιδι των θετικων επιστημων και ειναι γνωση που ουσιαστικα μπορεις να αξιοποιησεις σε γενικες γραμμες. Αλλα ναι χρειαζεται να εχεις και τα καταλληλα εφοδια για να τις ακολουθησεις και το κυριοτερο εφοδιο ολων.... να σου αρεσει αυτο που κανεις.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Ναυταθλητικός Όμιλος Ποδηλατών Βάρκιζας "Ο Βουκεφάλας
    Posts
    2,253
    olgaki1975, όντας 37 χρονών
    και όπως λες χρόνια άνεργη
    αντέχεις οικονομικά να σπουδάζεις άλλα τέσσερα χρόνια;
    Και άντε και ξανασπούδασες.
    Μετά τα τέσσερα χρόνια που θα σου πάρει
    θα βγεις στην αγορά εργασίας να βρεις δουλειά 41 χρονών
    χωρίς προϋπηρεσία και θα 'ναι όλες οι πόρτες ανοιχτές;
    Μπορείς να ψαχτείς στο site του Ανοιχτού Πανεπιστήμιου
    για σχολές με επαγγελματική αποκατάσταση (ΕΑΠ),
    υπάρχουν κάποιες ελάχιστες
    με καλές πιθανότητες επαγγελματικής αποκατάστασης.
    Το θέμα είναι αν περάσεις - με ηλεκτρονική κλήρωση -
    αντέχεις να πληρώνεις τη σχολή που σε περίπτωση που κοπείς σε θεματική
    ξαναπληρώνεις για να ξαναγραφτείς;
    Ποτέ δεν είναι αργά για σπουδές,
    εγώ αρχικά πέρασα στο Πολιτικό τμήμα της Νομικής σχολής,
    και τώρα μετά τριάντα χρόνια
    αυτό που κάνω δεν έχει καμιά σχέση με ό,τι σπούδαζα.
    Ποτέ δεν είναι αργά να σπουδάσεις
    αρκεί να έχεις την οικονομική δυνατότητα.
    Το πτυχίο σου μια χαρά είναι.
    Γιατί δεν κυνηγάς τη δουλειά σου;
    Last edited by Joann; 04-06-2013 at 16:28.
    Τα μελισσάκια θα γυρνούν γύρω απ' τις πολυθρόνες
    και το νερό το κρύσταλλο θα ρέει απ’ τις οθόνες.

Similar Threads

  1. κατατακτηριες 2011
    By DOG in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 07-05-2011, 22:40
  2. ΚΑΤΑΤΑΚΤΗΡΙΕΣ!!!
    By noutsi in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 29-07-2010, 16:45
  3. Κατατακτήριες 2007
    By Luthien in forum Σχολές Ψυχολογίας
    Replies: 4
    Last Post: 26-05-2007, 19:05
  4. ΚΑΤΑΤΑΚΤΗΡΙΕΣ ΣΤΟ ΦΠΨ
    By asximi26 in forum Σχολές Ψυχολογίας
    Replies: 3
    Last Post: 08-09-2005, 12:04
  5. ΚΑΤΑΤΑΚΤΗΡΙΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ
    By natassak in forum Σχολές Ψυχολογίας
    Replies: 1
    Last Post: 01-06-2005, 14:59

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •