Aγχος και απόγνωση.... - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 60
  1. #16
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Κατάλαβα... Είναι απογοητευτικά όλα αυτά, όμως είναι όντως πολύ φρέσκο το ξεκίνημα σου σαν επαγγελματίας. Ξέγραψε τα 'στηρίγματα' και δες εσύ με τη βοήθεια της τεχνολογίας, άλλων επαγγελματιών, δικτύωσης κλπ πώς μπορείς να βοηθήσεις τον εαυτό σου. Δεν μου κάνουν καμία εντύπωση αυτά που διαβάζω για τους συγγενείς. Και μην νομίζεις ότι έχει να κάνει με την απειρία σου η απροθυμία να σε βοηθήσουν. Προσωπικά είμαι πάνω από 15 χρόνια επαγγελματίας κι αν περίμενα από τους συγγενείς, ακόοομα θα περίμενα. Βέβαια στη δική μου περίπτωση δεν εννοώ να τους αναλάβω, γιατί δεοντολογικά δεν επιτρέπεται. Αλλά ούτε καν να πούνε 'βρε Μαρίνα, μήπως μπορείς να μας συστήσεις κάποιο καλό συνάδελφό σου'...

    Από την άλλη pinko μου, τώρα πια το θεωρώ πολύ καλό που δεν έχω καμία ανάμιξη με συγγενείς. Μπορεί στην αρχή να εκνευριζόμουν που τους έβλεπα να πηγαίνουν σε επαγγελματίες εντελώς αδιάφορους, χωρίς κατάρτιση, φραγκοφονιάδες κλπ, αλλά τώρα πλέον έχω συνειδητοποιήσει ότι το καλύτερο είναι να μην έχει κανείς επαγγελματικές συναλλαγές και συνεργασίες με τα σόγια (όπως και με τους φίλους, ως ένα βαθμό και ανάλογα την περίπτωση). Αν κάποιος είναι καλός επαγγελματίας και άνθρωπος, επιβεβαίωση παίρνει από πολλούς άλλους ανθρώπους και με πολλούς άλλους τρόπους. Προσωπικά εκτιμώ πάρα πολύ και δείχνω με κάθε ευκαιρία την εκτίμηση μου σε αυτούς τους κάποτε εντελώς άγνωστους μου, που με εμπιστεύτηκαν για σημαντικά πόστα, που μου έδωσαν άριστες συστάσεις, που μου έδωσαν κατεύθυνση, ενθάρρυνση, υποστήριξη.

    Οπότε... άστους τους συγγενείς στις επιλογές τους, κακό δικό τους και πολύυυ καλό για εσένα τελικά, έστω κι αν τώρα δυσκολεύεσαι. Να είσαι βέβαιη ότι θα έχεις πολύ πιο θετικά αποτελέσματα, απλά βάλε και λίγο θετική σκέψη και δυναμισμό και από εμένα πάντως έχεις τις καλύτερες ευχές!

  2. #17
    Quote Originally Posted by marina38 View Post
    Κατάλαβα... Είναι απογοητευτικά όλα αυτά, όμως είναι όντως πολύ φρέσκο το ξεκίνημα σου σαν επαγγελματίας. Ξέγραψε τα 'στηρίγματα' και δες εσύ με τη βοήθεια της τεχνολογίας, άλλων επαγγελματιών, δικτύωσης κλπ πώς μπορείς να βοηθήσεις τον εαυτό σου. Δεν μου κάνουν καμία εντύπωση αυτά που διαβάζω για τους συγγενείς. Και μην νομίζεις ότι έχει να κάνει με την απειρία σου η απροθυμία να σε βοηθήσουν. Προσωπικά είμαι πάνω από 15 χρόνια επαγγελματίας κι αν περίμενα από τους συγγενείς, ακόοομα θα περίμενα. Βέβαια στη δική μου περίπτωση δεν εννοώ να τους αναλάβω, γιατί δεοντολογικά δεν επιτρέπεται. Αλλά ούτε καν να πούνε 'βρε Μαρίνα, μήπως μπορείς να μας συστήσεις κάποιο καλό συνάδελφό σου'...

    Από την άλλη pinko μου, τώρα πια το θεωρώ πολύ καλό που δεν έχω καμία ανάμιξη με συγγενείς. Μπορεί στην αρχή να εκνευριζόμουν που τους έβλεπα να πηγαίνουν σε επαγγελματίες εντελώς αδιάφορους, χωρίς κατάρτιση, φραγκοφονιάδες κλπ, αλλά τώρα πλέον έχω συνειδητοποιήσει ότι το καλύτερο είναι να μην έχει κανείς επαγγελματικές συναλλαγές και συνεργασίες με τα σόγια (όπως και με τους φίλους, ως ένα βαθμό και ανάλογα την περίπτωση). Αν κάποιος είναι καλός επαγγελματίας και άνθρωπος, επιβεβαίωση παίρνει από πολλούς άλλους ανθρώπους και με πολλούς άλλους τρόπους. Προσωπικά εκτιμώ πάρα πολύ και δείχνω με κάθε ευκαιρία την εκτίμηση μου σε αυτούς τους κάποτε εντελώς άγνωστους μου, που με εμπιστεύτηκαν για σημαντικά πόστα, που μου έδωσαν άριστες συστάσεις, που μου έδωσαν κατεύθυνση, ενθάρρυνση, υποστήριξη.

    Οπότε... άστους τους συγγενείς στις επιλογές τους, κακό δικό τους και πολύυυ καλό για εσένα τελικά, έστω κι αν τώρα δυσκολεύεσαι. Να είσαι βέβαιη ότι θα έχεις πολύ πιο θετικά αποτελέσματα, απλά βάλε και λίγο θετική σκέψη και δυναμισμό και από εμένα πάντως έχεις τις καλύτερες ευχές!
    Μαρίνα σευχαριστώ πολυ,απο καρδίας..μου δώσε κουρ'αγιο το μνμ σου!!!!

    Δυστύχως,σεαυτους τους καιρούς τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα για κάποιον νέο που προσπαθεί να στήσει κάτι δικό του και να ξεκινησει αποτο μηδέν...δε λέω κατι πρωτότυπο,το ξέρω...όλος ο κοσμος παλέυει και σίγουρα υπάρχουν πολλοι σε πιο δύσκολη οικονομική ή επαγγελματική κατασταση..
    Υπάρχουν μέρες που γεμίζω το χρόνο μου με δουλεια κ έτσι δε προλαβένω να αναλωθω σε σκορπιες κ μη επικοδομητικές σκέψεις και αυτό λειτουργεί....δε μπορώ όμως να το σταθεροποιήσω...με παιρνει συχνά απο κατω και σκέφτομαι το αύριο...
    Για τους συγγενεις πλύ σχυνά σκέφτομαι αυτο που έγραψες κ συ,κ ας είμαι στο ξεκινημά μου...δε θέλω σε καμία περίπτωση να θεωρούν οτι μου κάνουν "χάρη"..όχι!γιαυτο το λόγο δεν έχω κάνει καμια προσπάθεια προσέγγισης,δε θέλω παρτίδες κ ούτε τέτοιου είδους χάρες...
    αν υπάρχει έστω κ μια περίπτωση προτίμησης θέλω να είναι συνειδητή και καθαρή...

    Τα μέσα δικτύωσης δεν ξέρω κατα πόσο μπορόυν να βοηθήσουν σε ένα τουριστικό μέρος με αυτό το αντικέιμενο...είναι λίγο δύσκολο,δεν πουλάς εμπόρευμα να το διαφημίσεις...ψάχνω τρόπους αλλά πάλι στο ίδιο σύμπερασμα καταλήγω..

    Απο μένα αξίζεις πολλά μπράβο που για 15χρόνια συνεχίζεις να παλέυεις,κ γυναικά μάλιστα κ μόνη σου κ ποσο μάλλον αυτές τις εποχές....τα μυστικά πες μας βρε Μαρίνα :-)

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Στον αστερισμο του Ωριωνα
    Posts
    190
    Βρε Πινκο, εχεις καταφερει να στηριξεις μια επιχειρηση μονη σου χωρις τη βοηθεια κανενος και σε παιρνει απο κατω? Καταρχας κανε μια χαρη στον εαυτο σου και νιωσε περηφανη για τις επιλογες που εχεις κανει και για το οτι εχεις καταφερει να κανεις κατι διαφορετικο απο αυτο που θελει ο περιγυρος σου.... και επειδη ειχα μια τραγικη εργασιακη εμπειρια με συγγενεις, θα σου πω περιπου τα ιδια με τους προλαλησαντες... αστους να βραζουν στο ζουμι τους... δεν τους χρειαζεσαι.... δεν χρειαζεσαι ψευτικες συμπονοιες και ψευδεις υποστηριξεις... μακρια και αγαπημενοι απο συγγενικα προσωπα οσον αφορα τα εργασιακα σου ζητηματα... στα σογια υπαρχουν παντα οι κακεντρεχεις που επειδη δεν ακολουθεις την πορεια που εχουν ακολουθησει οι περισσοτεροι και κανεις τη διαφορα θελουν να σε ριξουν... ο ψυχολογικος πολεμος, ειναι αφανης και αποτελεσματικος... μη τους δωσεις αυτο το δικαιωμα... ακομα και στον φιλικο περιγυρο αν βλεπεις οτι σε ζημιωνουν με οποιοδηποτε τροπο απομακρυνσου.... δεν τους χρωστας ηρεμια... Αν γινεται να κουφαθεις (μεταφορικα)... μπορεις? Γινε κουφη.... Δεν εχεις να λογοδοτησεις σε κανεναν τους, παρα μοναχα στον εαυτο σου...

    Οσον αφορα καθαρα το κομματι εργασια, αν καταλαβα καλα, εισαι στο κομματι του τουρισμου... πιστεψε με το ιντερνετ για να διαφημισεις τον τοπο σου και την επιχειρηση σου ειναι πολυ δυνατο εργαλειο.. οι καιροι ειναι σιγουρα δυσκολοι, οι δουλειες καχεκτικες θα ελεγα και ακομα και γω που θα παρω συντομα το πτυχιο και θα βγω πιο ενεργα στην αγορα εργασιας, μερικες φορες νιωθω οτι δεν εχω πολλες ελπιδες.... αλλα επειδη ο ανθρωπος ειναι επινοητικο ον, ειμαι σιγουρη οτι και εσυ και πολλοι αλλοι θα τα βγαλουμε περα... αδειασε το μυαλο σου απο επουσιωδεις σκεψεις (δηλαδη την επιρροη των ανθρωπων που θελουν να σε ριξουν) κανε κατι που θα σε κανει να χαλαρωσεις... (μια βολτα, ενα χομπυ που σου αρεσει), παρε το μυαλο σου απο οτιδηποτε αλλο και οταν ξελασκαρεις λιγο θα σου ερθουν και ιδεες για να ενισχυσεις την επιχειρηση σου...
    Συνεχισε δυνατα!!! Μη μασας πουθενα!!!
    Some of us of fall some of us fly...most of us live to try, till the edge of forever.

  4. #19
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Quote Originally Posted by pinko8 View Post
    Μαρίνα σευχαριστώ πολυ,απο καρδίας..μου δώσε κουρ'αγιο το μνμ σου!!!!

    Δυστύχως,σεαυτους τους καιρούς τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα για κάποιον νέο που προσπαθεί να στήσει κάτι δικό του και να ξεκινησει αποτο μηδέν...δε λέω κατι πρωτότυπο,το ξέρω...όλος ο κοσμος παλέυει και σίγουρα υπάρχουν πολλοι σε πιο δύσκολη οικονομική ή επαγγελματική κατασταση..
    Υπάρχουν μέρες που γεμίζω το χρόνο μου με δουλεια κ έτσι δε προλαβένω να αναλωθω σε σκορπιες κ μη επικοδομητικές σκέψεις και αυτό λειτουργεί....δε μπορώ όμως να το σταθεροποιήσω...με παιρνει συχνά απο κατω και σκέφτομαι το αύριο...
    Για τους συγγενεις πλύ σχυνά σκέφτομαι αυτο που έγραψες κ συ,κ ας είμαι στο ξεκινημά μου...δε θέλω σε καμία περίπτωση να θεωρούν οτι μου κάνουν "χάρη"..όχι!γιαυτο το λόγο δεν έχω κάνει καμια προσπάθεια προσέγγισης,δε θέλω παρτίδες κ ούτε τέτοιου είδους χάρες...
    αν υπάρχει έστω κ μια περίπτωση προτίμησης θέλω να είναι συνειδητή και καθαρή...

    Τα μέσα δικτύωσης δεν ξέρω κατα πόσο μπορόυν να βοηθήσουν σε ένα τουριστικό μέρος με αυτό το αντικέιμενο...είναι λίγο δύσκολο,δεν πουλάς εμπόρευμα να το διαφημίσεις...ψάχνω τρόπους αλλά πάλι στο ίδιο σύμπερασμα καταλήγω..

    Απο μένα αξίζεις πολλά μπράβο που για 15χρόνια συνεχίζεις να παλέυεις,κ γυναικά μάλιστα κ μόνη σου κ ποσο μάλλον αυτές τις εποχές....τα μυστικά πες μας βρε Μαρίνα :-)
    Χαίρομαι που βοήθησε το μήνυμα pinko! Αλλά θα συμφνήσω και με την Triella ότι κι εσύ χρειάζεται να επιβραβεύσεις και να επαινέσεις τον εαυτό σου, να νιώσεις περήφανη που προσπαθείς και ξεκίνησες παρότι μόνη. Με έπιασε ένας... βήχας όταν διάβασα για 'αυτές τις εποχές'... άστα να πάνε για τις εποχές... κανονικά θα έπρεπε να έχει μείνει ο... αυτόματος πιλότος να κάνει κουμάντο μετά από τοσα χρόνια... έλα όμως που μας πρόλαβε η 'κρίση'! Όμως, όταν έχεις θέσει καλές βάσεις και έχεις αναπτύξει θετική στάση, είσαι παντός καιρού! Επειδή λες κάτι για το 'γυναίκα και μόνη', θα ήθελα να σε ενθαρρύνω να μην νιώσεις ποτέ αδύναμη μόνο και μόνο επειδή είσαι γυναίκα. Κι επίσης, για τα επαγγελματικά σου να βασίζεσαι στον εαυτό σου και μόνο, και κάποιες φορές σε ανθρώπους που εξαρχής δείχνουν καλή πρόθεση. Την παρέα, το νοιάξιμο, τη ζεστασιά και την καλή επικοινωνία, προσπάθησε να τα βρεις στις προσωπικές σου σχέσεις. Κι αυτό είναι άλλο ένα 'μυστικό'... το να μη χάσεις τον εαυτό σου μέσα στην προσπάθεια και το άγχος να καταξιωθείς επαγγελματικά... να ασχοληθείς με φιλίες, με βόλτες, με χαλάρωση. Κι όπως λέει και η triella, θα σου έρθουν έτσι και καλύτερες ιδέες για τη δουλειά σου.

  5. #20
    Quote Originally Posted by Triella View Post
    Βρε Πινκο, εχεις καταφερει να στηριξεις μια επιχειρηση μονη σου χωρις τη βοηθεια κανενος και σε παιρνει απο κατω? Καταρχας κανε μια χαρη στον εαυτο σου και νιωσε περηφανη για τις επιλογες που εχεις κανει και για το οτι εχεις καταφερει να κανεις κατι διαφορετικο απο αυτο που θελει ο περιγυρος σου.... και επειδη ειχα μια τραγικη εργασιακη εμπειρια με συγγενεις, θα σου πω περιπου τα ιδια με τους προλαλησαντες... αστους να βραζουν στο ζουμι τους... δεν τους χρειαζεσαι.... δεν χρειαζεσαι ψευτικες συμπονοιες και ψευδεις υποστηριξεις... μακρια και αγαπημενοι απο συγγενικα προσωπα οσον αφορα τα εργασιακα σου ζητηματα... στα σογια υπαρχουν παντα οι κακεντρεχεις που επειδη δεν ακολουθεις την πορεια που εχουν ακολουθησει οι περισσοτεροι και κανεις τη διαφορα θελουν να σε ριξουν... ο ψυχολογικος πολεμος, ειναι αφανης και αποτελεσματικος... μη τους δωσεις αυτο το δικαιωμα... ακομα και στον φιλικο περιγυρο αν βλεπεις οτι σε ζημιωνουν με οποιοδηποτε τροπο απομακρυνσου.... δεν τους χρωστας ηρεμια... Αν γινεται να κουφαθεις (μεταφορικα)... μπορεις? Γινε κουφη.... Δεν εχεις να λογοδοτησεις σε κανεναν τους, παρα μοναχα στον εαυτο σου...

    Οσον αφορα καθαρα το κομματι εργασια, αν καταλαβα καλα, εισαι στο κομματι του τουρισμου... πιστεψε με το ιντερνετ για να διαφημισεις τον τοπο σου και την επιχειρηση σου ειναι πολυ δυνατο εργαλειο.. οι καιροι ειναι σιγουρα δυσκολοι, οι δουλειες καχεκτικες θα ελεγα και ακομα και γω που θα παρω συντομα το πτυχιο και θα βγω πιο ενεργα στην αγορα εργασιας, μερικες φορες νιωθω οτι δεν εχω πολλες ελπιδες.... αλλα επειδη ο ανθρωπος ειναι επινοητικο ον, ειμαι σιγουρη οτι και εσυ και πολλοι αλλοι θα τα βγαλουμε περα... αδειασε το μυαλο σου απο επουσιωδεις σκεψεις (δηλαδη την επιρροη των ανθρωπων που θελουν να σε ριξουν) κανε κατι που θα σε κανει να χαλαρωσεις... (μια βολτα, ενα χομπυ που σου αρεσει), παρε το μυαλο σου απο οτιδηποτε αλλο και οταν ξελασκαρεις λιγο θα σου ερθουν και ιδεες για να ενισχυσεις την επιχειρηση σου...
    Συνεχισε δυνατα!!! Μη μασας πουθενα!!!
    triella μου καλημέρα!!!σευχαριστώ για την ευθάρυνση,είναι πολύ σημαντικό να διαβάζει κανεις τέτοιυ είδους μνμ απο αγνωστούς......δεν ανηκω στο κομμάτι του τουρισμού,με τα λογιστικά έχω να κάνω και εργάζομαι σε τουριστική περιχοή γιαυτο το ανέφερα..έχει δυνατότητες κ προοπτικές για εξέλιξη λόγω αντικειμένου αλλά ευνοει πολυ κ η περιοχή!!!το ιντερνετ δεν θα μπορέσει να μου προσφέρει πολλά στην συγκεκριμένη περίπτωση...

    Ψάχνω να βρω τρόπους κ για να προχωρήσω να πάω μπροστά, αλλά ένας μεγάλος ανασταλτικός παράγοντας είναι οι σκέψεις...το πιστέυω...όταν γεμίζεις το μυαλό σου με άσχημες εικόνες,δύσκολα αντλέις δύναμη από κάπου αλλού...κ στεναχωρίεμαι πολύ που τελικά έπεισα κ γω η ίδια τον εαυτό μου οτι δεν τα καταφέρω...δεν θέλω να αναλώνομαι στα πως κ τα γιατί κ συνεχώς το κάνω...
    Δυστυχώς,τα "σόγια " έχουν αυτή την νοοτροπία του δήθεν επιφυλακτικού κλπ κλπ ...
    Όταν ξεκίναγα πραγματικά δεν περίμενα να με στηρίξουν ή να με προτιμήσουν πραγματικά στο λέω,με όση ειλικρίνεια διαθέτω...στην πορεία που άρχισα να καρταλαβένω τι παιζει με τα άλλα γραφεία,να βλέοπω κ να εκτιμώ την δουλέια μου υπήρχαν στιγμες θυμού,αγνάκτησης και πικρίας μπορώ να σου πώ..
    Τώρα αυτό που με εξοργίζει έιναι,που όλοι αυτοί οι ¨κοντινοι συγγενεις που θέλουν το καλό μου κ με αγαπάνε" με την 1η ευκαιρεία θα δεις που θα ρωτήσουν "γεματοι ενδιαφέρον" πως παει η δουλεια,αν έχω κόσμο,αν βγάζω τα έξοδα μου κλπ κλπ ...θράσος να το πω?
    Κ πρέπει να μπαινω κ στην διαδικασία να δίνω απαντήσεις..μου ρθε μια φορά να πώ "να ναι καλά κ κεινοι οι αγνωστοι που με εμπιστεύτηκαν κ με προτιμησαν γιατι αλλίως προκοπη δεν θα βλεπα..."
    Δ θέλω να γίνομαι μίζερη,ή κακια....κ θυμώνω με μένα πρωτα απολα,αλλά τα αγαπάω αυτό το γραφειάκι μακάρι να βρω ένα τρόπο κ μην χρειαστεί να πάρω αποφάσεις που ίσως θα πρέπε να χα πάρει!!!!

    Σευχαριστώ triella,κ σου έυχομαι μια μεγάλη κ καλύ τύχη!!!!!!!!

  6. #21
    Quote Originally Posted by marina38 View Post
    Χαίρομαι που βοήθησε το μήνυμα pinko! Αλλά θα συμφνήσω και με την Triella ότι κι εσύ χρειάζεται να επιβραβεύσεις και να επαινέσεις τον εαυτό σου, να νιώσεις περήφανη που προσπαθείς και ξεκίνησες παρότι μόνη. Με έπιασε ένας... βήχας όταν διάβασα για 'αυτές τις εποχές'... άστα να πάνε για τις εποχές... κανονικά θα έπρεπε να έχει μείνει ο... αυτόματος πιλότος να κάνει κουμάντο μετά από τοσα χρόνια... έλα όμως που μας πρόλαβε η 'κρίση'! Όμως, όταν έχεις θέσει καλές βάσεις και έχεις αναπτύξει θετική στάση, είσαι παντός καιρού! Επειδή λες κάτι για το 'γυναίκα και μόνη', θα ήθελα να σε ενθαρρύνω να μην νιώσεις ποτέ αδύναμη μόνο και μόνο επειδή είσαι γυναίκα. Κι επίσης, για τα επαγγελματικά σου να βασίζεσαι στον εαυτό σου και μόνο, και κάποιες φορές σε ανθρώπους που εξαρχής δείχνουν καλή πρόθεση. Την παρέα, το νοιάξιμο, τη ζεστασιά και την καλή επικοινωνία, προσπάθησε να τα βρεις στις προσωπικές σου σχέσεις. Κι αυτό είναι άλλο ένα 'μυστικό'... το να μη χάσεις τον εαυτό σου μέσα στην προσπάθεια και το άγχος να καταξιωθείς επαγγελματικά... να ασχοληθείς με φιλίες, με βόλτες, με χαλάρωση. Κι όπως λέει και η triella, θα σου έρθουν έτσι και καλύτερες ιδέες για τη δουλειά σου.
    Aχ Μαρίνα ... δεν θα μπορούσε να μην με αγγίξει κ το σημερινό σου μνμ...έχεις πολλά δίκια!!!Συνειδητοποιώ οτι έχω κλειστεί πολύ στον εαυτό μου και όχι γιατι προσπαθώ όπως είπες να "καταξιωθώ επαγγελαματικά"...μπορείς να το πεις αγχος και υπερβολική πίεση που άλλοτε προέρχεται από μένα ,άλλοτε απο τις συνθήκες που υπάρχουν γύρω μας και δεν γίνεται να μεινουμε ανεπηρέαστοι...φοβάμαι για τις μέρες που έρχονται ,σιγουρα θα ναι πιο επώδυνες....πβλέπω όμως επίσης πως και οι ανθρωποι γύρω μας δεν αντέχουν πολλα-πολλά...ή μαλλον δεν ήταν για αντεξουν δίπλα μας στα δύσκολα!!!

    Ειναι που υστερει κ το προσωπικο κομμάτι κ ήρθε κ έδεσε το γλυκο
    Τι να κάνουμε?χρειάζεται αγώνας ,καθημερινός κ δύσκολος.....

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,781
    Το προβλημα σου ειναι οτι η αυτοεικονα σου ειναι συναρτηση των αποψεων των αλλων. Αυτο πρεπει να δουλεψεις ωστε η αξιολογηση του εαυτου σου να ναι απο μεσα προς τα εξω και οχι αναποδα. Αλλωστε οπως εχεις διαπιστωσει οι αλλοι δεν επηρεαζοντε και δεν προσαρμοζοντε απο τις δικες σου κρισεις. Εσυ γιατι να επηρεαζεσαι? Ανεξαρτητα απο την εκβαση. Διαβασε και ενα βιβλιο του φευνμαν, με τιτλο τι σε νοιαζει τι λενε οι αλλοι?

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Στον αστερισμο του Ωριωνα
    Posts
    190
    Και ελεγα τι ξεχασα να σου γραψω... με προλαβε το κερασι.... η εικονα που εχεις για τον εαυτο σου, πρεπει να στηριζεται σε αυτο που πιστευεις εσυ, οχι σε αυτο που θεωρουν οι αλλοι.... οι αλλοι βλεπουν μοναχα την κορυφη του παγοβουνου... και μεσα στη θαλασσα, ποτε δεν ξερεις πως αναπτυσσεται το παγοβουνο... επομενως, για αρχη θα ελεγα να γινεις "γαιδουρα" και να παψεις να σκεφτεσαι τι λενε οι αλλοι για σενα... Επειτα να παψεις να ακους αυτα που λενε για σενα.... Και τριτον... οταν θα σε ρωτανε με περισσιο θρασος τι κανεις, πως πανε οι δουλειες και τα λοιπα, να τους απαντας ενα ξερο "καλα".... δεν εχεις υποχρεωση να τους απαντησεις και δεν εχουν τι δικαιωμα να σε πιεσουν.. και αν σε πιεσουν, επεμεινε και εσυ στο ξερο "καλα".... δεν τους πεφτει ο λογος τελεια και παυλα... αν μπορουσαν ας ανοιγαν δικια τους επιχειρηση να την συντηρησουν μονοι τους..

    Μειωσε τις πολλες σκεψεις, και τις υπεραναλυσεις... και καθε φορα που θα σου ερχεται κατι αρνητικο στο μυαλο διωξτο.. μπορει με την πρωτη να μην καταφερεις... ισως ουτε με τη δευτερη, ακομα και με την 20... αλλα στην 21η, κατι θα αρχισεις... και μετα θα τα καταφερνεις ολο και περισσοτερο... μην τα παρατησεις.. ο επιμενων νικα...

    Εισαι ενας δυνατος ανθρωπος ο οποιος θα τα καταφερει... καθε ενας μπορει να τα καταφερει αρκει να θελει... και επειδη απο τα ποστ που εχεις κανει φαινεται οτι θελεις, τοτε θα τα καταφερεις... Οι αλλοι ειναι οι αλλοι, και εσυ εισαι εσυ...
    Some of us of fall some of us fly...most of us live to try, till the edge of forever.

  9. #24
    Quote Originally Posted by Triella View Post
    Και ελεγα τι ξεχασα να σου γραψω... με προλαβε το κερασι.... η εικονα που εχεις για τον εαυτο σου, πρεπει να στηριζεται σε αυτο που πιστευεις εσυ, οχι σε αυτο που θεωρουν οι αλλοι.... οι αλλοι βλεπουν μοναχα την κορυφη του παγοβουνου... και μεσα στη θαλασσα, ποτε δεν ξερεις πως αναπτυσσεται το παγοβουνο... επομενως, για αρχη θα ελεγα να γινεις "γαιδουρα" και να παψεις να σκεφτεσαι τι λενε οι αλλοι για σενα... Επειτα να παψεις να ακους αυτα που λενε για σενα.... Και τριτον... οταν θα σε ρωτανε με περισσιο θρασος τι κανεις, πως πανε οι δουλειες και τα λοιπα, να τους απαντας ενα ξερο "καλα".... δεν εχεις υποχρεωση να τους απαντησεις και δεν εχουν τι δικαιωμα να σε πιεσουν.. και αν σε πιεσουν, επεμεινε και εσυ στο ξερο "καλα".... δεν τους πεφτει ο λογος τελεια και παυλα... αν μπορουσαν ας ανοιγαν δικια τους επιχειρηση να την συντηρησουν μονοι τους..

    Μειωσε τις πολλες σκεψεις, και τις υπεραναλυσεις... και καθε φορα που θα σου ερχεται κατι αρνητικο στο μυαλο διωξτο.. μπορει με την πρωτη να μην καταφερεις... ισως ουτε με τη δευτερη, ακομα και με την 20... αλλα στην 21η, κατι θα αρχισεις... και μετα θα τα καταφερνεις ολο και περισσοτερο... μην τα παρατησεις.. ο επιμενων νικα...

    Εισαι ενας δυνατος ανθρωπος ο οποιος θα τα καταφερει... καθε ενας μπορει να τα καταφερει αρκει να θελει... και επειδη απο τα ποστ που εχεις κανει φαινεται οτι θελεις, τοτε θα τα καταφερεις... Οι αλλοι ειναι οι αλλοι, και εσυ εισαι εσυ...
    Δε λέω ότι δεν ισχυει αυτό..με νοιάζει σαφώς κ τι πιστεύουν οι άλλοι και υπολογίζω τις γνώμες τουσ ...κ ίσως να συμβαίνει κ σε μεγαλύτερο βαθμό αποτι θα πρεπε ή αποτι ισχυεί για τους υπολοιπους...στη συγκεκριμένη περίπτωση δε βλέπω πως μπορει να με βοηθησει αποτελεσματικα..εννοώ οτι οκ ,ίσως μου διαμορφωσει μια πιο ελαφρυντικη ψυχολογια δε θα κουβαλάω τόσο βάρος μέσα μου κ στο μυαλό μου κ το χω καταφέρει κ στο παρελθόν για κάποιες μέρες,αλλά μόνο αυτό.. κρατησε καποιες μέρες..
    Το αποτέλεσμα σε οτι έχει να κανει με τη δουλεια δε διαφοροποιηθηκε καπου....δεν ήρθαν ας πουμε πελάτες ,ξέρω οτι θέλει χρόνο κ δε γινεται αποτη μια στιγμη στην αλλη να αλλάξουν τα πάντα...θέλει κ υπομονη κ αισιοδοξια κ γω για λίγο τα χω αλλά μετα απο μερικες μερες επανερχομαι στα ΙΔΙΑΑΑΑΑΑ!!!!!κουράστηκα....Κ ίσως όπως λέει κ ένας φιλος μου να εθελοτυφλώ μπροστα στο τέλος που φωνάζει!

  10. #25
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Ναι έχεις δίκιο ότι δεν θα αλλάξει άμεσα το 'άποτέλεσμα' στη δουλειά σου αν σταματήσει να σε νοιάζει τι σκέφτονται οι άλλοι... αλλά κι εγώ νομίζω ότι είναι κάτι που αξίζει να διώξεις από πάνω σου. Όχι για λίγες μέρες, αλλά να σου γίνει συνήθεια. Να εστιάζεις σε άλλα πιο ουσιώδη. Γιατί χωρίς να το καταλαβαίνεις, το άγχος και το βάρος αυτό, ίσως σου στερούν 'χώρο' και σου πνίγουν δυνατότητες που έχεις να κατεβάσεις ιδέες, να κινηθείς απρόσκοπτα, να νιώσεις επιβεβαίωση κι έτσι να προχωράς και να προχωράς.

    Αυτό που χρειάζεται να σε νοιάζει, είναι τι λένε οι ίδιοι οι πελάτες σου. Και κοινωνικοποιήσου, γνώρισε νέο κόσμο, απέκτησε νέα χόμπι... κάνε γνωστό το όνομά σου. Ο 'φίλος' σου γιατί λέει ότι... έρχεται το τέλος (τι δραματικό! ). Έχει κάποια επιχειρήματα, κάποιες άλλες ιδέες και προτάσεις? Πάντως πιστεύω ότι αν ένας άνθρωπος είναι ενημερωμένος και ικανός στα επαγγελματικά του θέματα, έχει καλή διάθεση κι αγάπη για το αντικείμενο και κινηθεί λίγο, κάτι καλό θα βγει

  11. #26
    Quote Originally Posted by marina38 View Post
    Ναι έχεις δίκιο ότι δεν θα αλλάξει άμεσα το 'άποτέλεσμα' στη δουλειά σου αν σταματήσει να σε νοιάζει τι σκέφτονται οι άλλοι... αλλά κι εγώ νομίζω ότι είναι κάτι που αξίζει να διώξεις από πάνω σου. Όχι για λίγες μέρες, αλλά να σου γίνει συνήθεια. Να εστιάζεις σε άλλα πιο ουσιώδη. Γιατί χωρίς να το καταλαβαίνεις, το άγχος και το βάρος αυτό, ίσως σου στερούν 'χώρο' και σου πνίγουν δυνατότητες που έχεις να κατεβάσεις ιδέες, να κινηθείς απρόσκοπτα, να νιώσεις επιβεβαίωση κι έτσι να προχωράς και να προχωράς.

    Αυτό που χρειάζεται να σε νοιάζει, είναι τι λένε οι ίδιοι οι πελάτες σου. Και κοινωνικοποιήσου, γνώρισε νέο κόσμο, απέκτησε νέα χόμπι... κάνε γνωστό το όνομά σου. Ο 'φίλος' σου γιατί λέει ότι... έρχεται το τέλος (τι δραματικό! ). Έχει κάποια επιχειρήματα, κάποιες άλλες ιδέες και προτάσεις? Πάντως πιστεύω ότι αν ένας άνθρωπος είναι ενημερωμένος και ικανός στα επαγγελματικά του θέματα, έχει καλή διάθεση κι αγάπη για το αντικείμενο και κινηθεί λίγο, κάτι καλό θα βγει
    Ωραία όλα αυτά και δε διαφωνώ πουθενά!!Κ ένας extra λόγος που τα ασπάζομαι είναι γιατί είσαι ελ.επαγ.κ είναι προφανώς κ δικά σου βιώματα...και λόγω εμπειρίας κ πείρας θέλω να τα ακολουθήσω....
    Κ οκ,η ψυχολογία είναι καθοριστικός παράγοντας κ τα έχουμε πει κ ξαναπεί..
    κ αυτές τις μέρες λόγω καπόιων προβληματων εστίασα εκτός γραφείου κ δεν τα σκεφτόμουνα όλα αυτά..\

    Θα αναφέρω όμως 2 παραδείγματα που είναι αρκετά για να καταλάβετε τι λέω..
    1.Φιλη μου δημόσιος υπάλληλος με οικον.προβλημάτα πριν 2 χρόνια της έκανα τη δήλωση τσάμπα,πέρσι προτίμησε να πάει στο λογιστή του αγοριού της ..έτσι χωρίς να υπάρχει κάποιος λόγος...κ το παραδέχτηκε κ η ίδια οτι της την έκανε λάθος!!!!!!!!!!κ φέτος , μόνο όταν της είπα να τη βοηθήσω να την κάνει εκείνη για να μην πληρώσει λογιστή (αφου δεν έχει αυτή τη δυνατότητα) δέχτηκε!!!αλλίως είχε σκοπό να πάει πάλι στο περσινό λογιστή!

    2.Φίλη μου δασκάλα με οικονομικά προβλήματα και εκεινή,μένουμε στην ίδια πόλη προτίμησε πέρσι να της κάνει τη δήλωση ένας φίλος του αδερφού της ο οπόιος μένει σε άλλη πόλη!!!!!!!!!κ φέτος με ρώταγε για τις αλλάγες και όλα τα σχετικά,την ενημέρωσα για τα πάντα τι πρέπει να κάνει κ πως για να πάει να της την κάνει κ φέτος ο φίλος του αδερφού της...μα δεν τον ξέρει καν...

    Οσο καλή ψυχολογια και να έχω με τετοια θεματα παρακάτω δεν πάω...γιατυτο μου λεει ο φίλος μου οτι εθελοτυφλώ...αυτά ακουει κ βλεπει

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    518
    Kαλημέρα!!!

    Pinko8, για τα τη δουλειάς και του γραφείου σε καταλαβαίνω απόλυτα, σε νιώθω λες και γράφω εγώ όσα μοιράστηκες...
    Πριν 2 χρόνια που έκανα αλλαγή πλεύσης, σκεφτόμουν και βασανιζόμουν με όλα όσα λες, ακριβώς, μέχρι κεραίας...
    Δεν είναι θέμα αυτοεικόνας ούτε θέμα του τί λένε οι άλλοι μόνο...
    Όταν κάνεις ευσυνείδητα μια δουλειά που σε ρίχνει στην καθημερινή μάχη και στη αρένα, στον ανταγωνισμό του να πιάσεις πελάτη, να τον κρατήσεις, να σε πληρώσει και να μείνει και ευχαριστημένος, είναι απόλυτα λογικό να σε νοιάζει τί λένε οι άλλοι γιατί είναι σα να σε κρίνουν σαν επαγγελματία, το νιώθεις σα να σε απορρίπτουν.
    Είναι κάτι σαν σφυγμομέτρηση της αξίας, της παραγωγικότητας, της αποτελεσματικότητάς σου σαν εργαζόμενη που έχει δώσει τα πάντα στη δουλειά.
    Η δουλειά μετριέται με το αποτέλεσμα, και στο ελεύθερο επάγγελμα αυτό σημαίνει πελάτες.

    Επί της ουσίας θα πρότεινα να διχτυωθείς σε επιχειρήσεις και εταιρείες, γιατί πάντα πληρώνουν, τουλάχιστον οι περισσότερες. Ενώ στο συγγενή, γνωστό κλπ, περισσότερο φιλανθρωπία θα κάνεις παρά λεφτά θα βγάλεις. Aν το σκεφτείς έτσι, θα ξεφύγεις από τη σκέψη-παγίδα ότι οι γνωστοί δεν σε προτιμούν, σε απορρίπτουν...
    Στέλνοντας προσπεκτους του γραφείου σου, ενημερωτικά φυλλάδια, ίσως προτείνοντας μια συνάντηση σε κάποια αφεντικά... Άρα ψάξε πελατεία, βρες target group και κινήσου προς τα εκεί, με ανακοίνωση στους συλλόγους τους, εμπόρων, γιατρών, δικηγόρων, μηχανικών, νοσηλευτών. ιδιοκτητών ακινήτων κλπ κλπ
    Από εκεί και πέρα μια καλή προσόψη, ταμπέλα, πάντα βοηθάει...κάποιος απελπισμένος που αναζητάει λογιστή θα τη δει και θα μπει.
    Κάποια καταχώριση σε τοπική εφημερίδα κάνει επίσης θαύματα, όχι ως αγγελία, αλλά στα κοινωνικά, τύπου η λογίστρια τάδε δέχεται τις τάδε ώρες και μέρες. Ξέρω γιατρούς που έχουν μεγαλοπιαστεί με αυτή την τακτική...
    Ενα καλό σάιτ επίσης βοηθάει, αλλιώς ένα blog... εκεί να δεις πώς θα διχτυωθείς σε χρόνο dt...
    Μοιράζεις καρτούλες πάντα, πας και σε κανένα σεμινάριο....
    Για αρχή θα πρότεινα αυτά...

    Καλό αγώνα!!!!

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    όπου σκάνε τ'αστέρια
    Posts
    326
    μάχη στην αρένα
    λεφτά
    άγχος
    ανταγωνισμός
    πρέπει να βγούνε τόσα
    πρέπει να μπούνε τόσα
    πρέπει να ανταπεξέλθω
    πρέπει να τα καταφέρω

    δε νομίζω ότι το ζήτημα είναι γιατί δε σε στηρίζουνε οι συγγενείς σου κι οι άλλοι γενικώς, αλλά πως έχεις πέσει και συ στη λούμπα, δουλεύω για να ζήσω και όταν δεν δουλεύω σκέφτομαι
    πως πρέπει να δουλέψω για να ζήσω, και όταν δεν δουλεύω ξεκουράζομαι για να γυρίσω στη δουλειά. για ποιο λόγο να πρέπει να {πετύχεις}δεν ξέρω πώς το βλέπεις, είναι επιτυχία αυτό, και αν ναι με τα μέτρα ποιου, ποιος βάζει τα κριτήρια της επιτυχίας;
    Be warned. My shite detector is on high alert.

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,781
    πινκο λες οτι χωρις λογο καποιοι πελατες πηγαν αλλου και φερνεις τα 2 παραδειγματα των φιλων σου. Ομως δεν ειναι αναιτια οπως τα παρουσιαζεις. Η φιλη σου η δημοσιος υπαλληλος πηγε στο λογιστη που της ειπε ο γκομενος της και η δασκαλα στο λογιστη που της ειπε ο αδερφος της. Υπηρχε καποιο κονε δηλαδη. Εσενα αμα σου πει ο γκομενος σου πανε στον ταδε γι αυτη την δουλεια, δεν ειναι ισχυρο κινητρο? Δεν ειναι λοιπον οτι δεν ηταν ευχαριστημενες ή οτι ξυπνησαν ενα πρωι και τρελαθηκαν.

  15. #30
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    πινκο λες οτι χωρις λογο καποιοι πελατες πηγαν αλλου και φερνεις τα 2 παραδειγματα των φιλων σου. Ομως δεν ειναι αναιτια οπως τα παρουσιαζεις. Η φιλη σου η δημοσιος υπαλληλος πηγε στο λογιστη που της ειπε ο γκομενος της και η δασκαλα στο λογιστη που της ειπε ο αδερφος της. Υπηρχε καποιο κονε δηλαδη. Εσενα αμα σου πει ο γκομενος σου πανε στον ταδε γι αυτη την δουλεια, δεν ειναι ισχυρο κινητρο? Δεν ειναι λοιπον οτι δεν ηταν ευχαριστημενες ή οτι ξυπνησαν ενα πρωι και τρελαθηκαν.
    Συγνώμη αλλά διαφωνώ καθετα!!!!

    Κ τα 2 παραδείγματα που ανέφερα ήταν φίλες μου...πάνω από μια δεκαετία γνωριμίας,από τα φοιτητικά χρόνια ..με έζησαν δηλαδή να αγωνιώ ,να παλέυω για αυτό το πτυχίο,αργότερα όταν βρήκα την 1η μου δουλέια ξεκινόντας με την πρακτική και πάει λέγοντας...τα ωράρια ,τις συνθήκες δουλείας μου ...ξέρουν όχι μόνο σαν ανθρωπός αν είμαι συνεπείς ή συνεσταλμένος αλλά γνωρίζουν ότι είμαι επαγγελματίας ,δεν το κάνω από χόμπι είναι το επαγγελμά μου,το σπούδασα και το χω παλέψει πολύ κ με πολύ ιδρώτα...

    Δε μπορώ λοιπόν να δεχτώ οτι επειδή της είπε, όπως το τοποθετείς εσύ ο γκομενός της, για έναν λογιστή που ξέρει εκείνος να με αποριψει εκείνη που ξέρει εμένα...γιατί τι είναι?αβουλο ον?δεν έχει απόψη,κρίση,αντικειμενική ματιά?για ποιο κονέ μιλάς? δεν ήταν οτι δεν είχαν καποιον να επιλέξουν και ήταν μετέωρες και έτσι απευθύνθηκαν στον αδερφό,γκόμενο κλπ να της βοηθήσει...

    Και δεν ξέρω αν κατάλβες πλήρως την τοποθέτηση μου και την απορία μου πρίν το γράψεις αλλά κ σένα σαν νέο ανθρωπο δε σε τιμά να το αντιλαμβάνεσαι έτσι...

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. Απόγνωση
    By HaMLeT-MachiNe in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 30-08-2012, 17:19
  2. Απόγνωση...
    By aggelik in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 117
    Last Post: 20-10-2011, 14:42
  3. ΣΕ ΑΠΟΓΝΩΣΗ...
    By liodaraki_23 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 13-08-2011, 23:21
  4. απογνωση
    By mathaios in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 02-04-2011, 18:41
  5. απογνωση
    By giorgosm in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 19-03-2011, 11:48

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •