Έρωτας με διαφορά ηλικίας
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
  1. #1
    Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    58

    Έρωτας με διαφορά ηλικίας

    Καλησπέρα και πάλι...
    Αυτό λοιπόν είναι το δεύτερο post μου απόψε...
    Ίσως θα έπρεπε να είναι και το πρώτο...
    Πριν 2 περίπου μήνες γνώρισα και ερωτεύτηκα κάποιον που είναι 8 χρόνια μεγαλύτερός μου (εγώ είμαι 27) και έδειχνε ότι του αρέσω...Το πρόβλημα είναι ότι εγώ δεν έκανα κάτι για να δείξω ευθέως ότι υπάρχει ανταπόκριση παρότι τον έκανα φίλο στο facebook και ανταλλάξαμε μερικές τυπικές κουβέντες. Για κάποιο λόγο κομπλάρω εξαιρετικά όχι να κάνω την επόμενη κίνηση, ας πούμε να του ζητήσω να πάμε για καφέ,
    αλλά το παραπέρα...δεν έχω μεγάλη εμπειρία από σχέσεις, δεν είχα ποτέ μακροχρόνια σχέση, δεν ξέρω τις δυσκολίες που μπορεί να έχει, και νιώθω ότι θα είμαι πίσω σε σχέση με αυτόν, σε περίπτωση φυσικά που γίνει σχέση. Γενικά μου έδειξε κάποια καλά στοιχεία χαρακτήρα, και υπήρχε εκτός από χημεία και καλή επικοινωνία. Βέβαια αυτά από τις λίγες (2-3 φορές ) που μιλήσαμε. Δεν ξέρω νομίζω ότι μπλοκάρω μπροστά στο άγνωστο. Φοβάμαι και την αποτυχία, κυρίως την δική μου. Επίσης έχω περάσει πολλές δυσκολίες στη ζωή μου, τις οποίες αυτός μάλιστα γνωρίζει, ακόμα και τώρα περνάω και αυτό που θα ήθελα είναι κάποιος που θα μου προσφέρει θετικά πράγματα και όχι περαιτέρω πίεση και αυτό κάπως με αγχώνει. Αυτό θέλω εγώ. Πραγματικά έχω κουραστεί να αντιμετωπίζω τόσα πράγματα μια ζωή και να αφήνω το κομμάτι της προσωπικής μου ζωή καταπιεσμένο. Φοβάμαι ότι αντί να με προστατεύω μπορεί να κάνω και το αντίθετο. Δηλαδή να μου τυχαίνει κάτι όμορφο και εγώ να το χάνω. Θα μπορούσα πραγματικά να περιμένω άλλους τρεις μήνες να τελειώσω την διπλωματική μου, να είμαι πιο ήσυχη αλλά εκτός του ότι μπορεί μέχρι τότε να έχει πετάξει το πουλάκι...αισθάνομαι και μεγάλη μοναξιά(σε ένα βαθμό λόγω τω δυσκολιών που περνάω) και φυσικά το μυαλό μου πηγαίνει σε αυτόν...
    Θα ήθελα πραγματικά να ακούσω τη γνώμη σας...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,781
    Πως γνωριστηκατε christine?

  3. #3
    Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    58
    Άστα kerasi σε νοσοκομείο :P

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,781
    Παντως την προταση για καφε την κανει ο αντρας, δε την κανεις εσυ. Τωρα τις λιγες αυτες φορες που μιλησατε, ειτε απο κοντα ειτε στο μουτροτεφτερο, τι σου ειπε?

  5. #5
    Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    58
    Έλα ρε kerasi εγώ είμαι φεμινίστρια! Εδώ η άλλη πρόταση γάμου πάει και κάνει σε έναν καφέ θα κολλήσουμε?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,781
    Φεμινιστρια ε? δε θα τα παμε καλα...:p

  7. #7
    Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    58
    Kerasi άμα είσαι ο εαυτός σου όλα καλά πάνε...Τώρα άμα μπάζει και αυτός...

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Χριστίνα μου νομίζω ότι προτρέχεις! :) Εδώ δεν έχετε πιεί καφέ, κι έχεις φτάσει όχι μόνο στη σχέση, αλλά στη μακροχρόνια σχέση και στο κατά πόσον θα ανταποκριθείς στις υψηλές προσδοκίες κι εμπειρίες του! Καλέ εδώ δεν τον ξέρεις τον άνθρωπο ακόμα! Ριλάξ και πάρτα ένα βήμα τη φορά... Κάνε την πρόταση σου και άσε τους προβληματισμούς για πολύ μετά - άσε που μπορεί τα ίδια τα γεγονότα να σου δώσουν απαντήσεις.

    Εσύ τι γνωρίζεις για αυτόν μέχρι στιγμής? Πχ ξέρεις αν έχει άλλη σχέση? Κι επίσης, γιατί ο τίτλος έχει μέσα τη 'διαφορά ηλικίας'? Τα 27 με τα 35 δεν είναι μια 'αντικειμενικά' μεγάλη διαφορά νομίζω... :)

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Quote Originally Posted by xristina85 View Post
    Καλησπέρα και πάλι...
    Αυτό λοιπόν είναι το δεύτερο post μου απόψε...
    Ίσως θα έπρεπε να είναι και το πρώτο...
    Πριν 2 περίπου μήνες γνώρισα και ερωτεύτηκα κάποιον που είναι 8 χρόνια μεγαλύτερός μου (εγώ είμαι 27) και έδειχνε ότι του αρέσω...Το πρόβλημα είναι ότι εγώ δεν έκανα κάτι για να δείξω ευθέως ότι υπάρχει ανταπόκριση παρότι τον έκανα φίλο στο facebook και ανταλλάξαμε μερικές τυπικές κουβέντες. Για κάποιο λόγο κομπλάρω εξαιρετικά όχι να κάνω την επόμενη κίνηση, ας πούμε να του ζητήσω να πάμε για καφέ,
    αλλά το παραπέρα...δεν έχω μεγάλη εμπειρία από σχέσεις, δεν είχα ποτέ μακροχρόνια σχέση, δεν ξέρω τις δυσκολίες που μπορεί να έχει, και νιώθω ότι θα είμαι πίσω σε σχέση με αυτόν, σε περίπτωση φυσικά που γίνει σχέση. Γενικά μου έδειξε κάποια καλά στοιχεία χαρακτήρα, και υπήρχε εκτός από χημεία και καλή επικοινωνία. Βέβαια αυτά από τις λίγες (2-3 φορές ) που μιλήσαμε. Δεν ξέρω νομίζω ότι μπλοκάρω μπροστά στο άγνωστο. Φοβάμαι και την αποτυχία, κυρίως την δική μου. Επίσης έχω περάσει πολλές δυσκολίες στη ζωή μου, τις οποίες αυτός μάλιστα γνωρίζει, ακόμα και τώρα περνάω και αυτό που θα ήθελα είναι κάποιος που θα μου προσφέρει θετικά πράγματα και όχι περαιτέρω πίεση και αυτό κάπως με αγχώνει. Αυτό θέλω εγώ. Πραγματικά έχω κουραστεί να αντιμετωπίζω τόσα πράγματα μια ζωή και να αφήνω το κομμάτι της προσωπικής μου ζωή καταπιεσμένο. Φοβάμαι ότι αντί να με προστατεύω μπορεί να κάνω και το αντίθετο. Δηλαδή να μου τυχαίνει κάτι όμορφο και εγώ να το χάνω. Θα μπορούσα πραγματικά να περιμένω άλλους τρεις μήνες να τελειώσω την διπλωματική μου, να είμαι πιο ήσυχη αλλά εκτός του ότι μπορεί μέχρι τότε να έχει πετάξει το πουλάκι...αισθάνομαι και μεγάλη μοναξιά(σε ένα βαθμό λόγω τω δυσκολιών που περνάω) και φυσικά το μυαλό μου πηγαίνει σε αυτόν...
    Θα ήθελα πραγματικά να ακούσω τη γνώμη σας...

    Που ειναι η διαφορα ηλικιας και που ειναι το προβλημα?
    Δεν βλεπω τιποτα απο τα δυο.

  10. #10
    Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    58
    Όντως δεν είναι αντικειμενικά μεγάλη διαφορά ηλικίας αλλά κολλάω και σε λεπτομέρειες εκτός από το να σκέφτομαι εκ των προτέρων :)

  11. #11
    Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    58
    Εντάξει άστοχος τίτλος, είναι και η ώρα δυσκολη το πρόβλημα είναι ότι εγώ φοβάμαι...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,781
    Τι σου λεει τις φορες που μιλησατε?

  13. #13
    Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    58
    Είπαμε kerasi για αρρώστιες μιλούσαμε...αλλά στην ουσία όχι μόνο...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,781
    οχι μονο τι εννοεις?

  15. #15
    Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    58
    αλήθεια έχει σημασία?

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Σχέση με διαφορά ηλικίας
    By giannisgiannis1 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 10
    Last Post: 18-08-2013, 17:40
  2. Διαφορά Ηλικίας
    By Thania in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 26
    Last Post: 27-03-2013, 07:05
  3. Διαφορα ηλικιας!!!
    By athanasoudaki in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 37
    Last Post: 28-04-2012, 17:52
  4. σχέσεις με διαφορά ηλικίας
    By zouzounitsaaa in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 27
    Last Post: 12-10-2008, 12:29
  5. διαφορά ηλικίας - γιατί?
    By eliot in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 25
    Last Post: 06-11-2007, 11:36

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •