Η μεγάλη πλεκτάνη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    16

    Η μεγάλη πλεκτάνη

    Βρήκα αυτό το απίστευτα ενημερωτικό βίντεο που έχει σχέση με τις ψυχικές ασθένειες και τα ψυχοφάρμακα
    Κάποιοι μπορεί να το έχουν δει κάποιοι ίσως όχι
    ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΑΦΙΕΡΩΣΤΕ ΛΙΓΟ ΧΡΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΔΕΙΤΕ ΟΛΟ

    http://gr.cchr.org/videos/marketing-...ependency.html

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Η αληθεια ειναι οτι τα εχω δει τα σχετικα βιντεο του cchr (υποψην οτι κρυβονται οι σαιεντολογοι απο πισω, κ αυτο μ εγειρει πολλες αμφιβολιες σχετικα με τις προθεσεις των βιντεο κ αλλες σκοπιμοτητες π ενδεχεται να υπαρχουν), ειμαι περισσοτερο της συμβατικης ιατρικης οπαδος, αν το δουμε κ αλλιως ολα τα φαρμακα εχουν παρενεργειες κ ειναι δυναμει επικινδυνα, απο ενα απλο ντεπον παυσιπονο μεχρι ενα αυτοκολλητο μορφινης για καρκινοπαθεις, η διαφορα εγκειται πιστευω στην χρηση των φαρμακων κ στο σκοπο π ''αγιαζει'' τα μεσα.. κ τα αντιυπερτασικα ειναι επικινδυνα, και η κορτιζονη (αυτη κ αν δν εχει ενα καρο παρενεργειες, κι ομως χρησιμοποιειται ευρεως), δν θα πηγαιναν πισω τα ψυχοφαρμακα φυσικα.. αλλα οταν υπαρχει σοβαρο αντικειμενικο θεμα δν γινεται αλλιως.. κ δν ξερω, αλλα οταν βλεπω κατι π αντιμετωπιζεται συνωμοσιολογικα κ σκεπτικιστικα, με ξενιζει λιγο.. φυσικα δν εχω κατσει να τα ψαξω εις βαθος, ουτε να εμβαθυνω σε illuminati πχ, μπορει καποια κ να ισχυουν, εγω απλα την αποψη μ λεω με βαση τα φτωχο μυαλο μ κ τα λιγα π ξερω :)
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Μου επιτρεπεις να απαντησω με 2 βιντεο? (Αν κ γενικα προτιμω να απαντω με επιχειρηματα σε μια αποψη, κ οχι παραθετοντας βιντεο ή quotes που ουσιαστικα ειναι επιχειρηματα αλλονων, απλα τα 2 συγκεκριμενα βιντεο νομιζω οτι εχουν το point τους κ δινουν μια πιο ''συμβατικη'' οπτικη, τωρα κατα ποσο ενας stand-up comedian οπως ο Χατζηπαυλου ή ο Mikeius γνωριζουν περι συμβατικης ή εναλλακτικης ιατρικης κ κατα ποσο στεκουν αυτα π λενε, αυτο εναποκειται στην κριση του καθενος.. εγω παντως συμφωνω με οσα λενε.. κ οχι δν ειναι βαλμενοι των Αμερικανων!!) :p

    http://www.youtube.com/watch?v=pO0lR-a892A
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    http://www.youtube.com/watch?v=UIJpr4YAU6g

    Αν θες να συζητησουμε το θεμα ή οποιος αλλος εχει αποψη πανω σ αυτα, ευχαριστως να το συζητησουμε, με ενδιαφερει το ψαξιμο αυτου του θεματος :)
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    16
    Χατζηπαύλου και Mikeius τους παρακολουθώ και τους γουστάρω πολύ. Όσον αφορά τώρα το λινκ που ανάρτησα. Προφανώς και δεν έκανα καμία ανακάλυψη ούτε το παίζω ότι προσπαθώ να ανοίξω τα μάτια των άλλων. Έβαλα ένα βίντεο που σχετίζεται άμεσα με το συγκεκριμένο φόρουμ. Φυσικά και δεν είμαι κατά της ιατρικής και των φαρμάκων. Οι γιατροί σώζουν ζωές όπως επίσης και τα φάρμακα. ΟΜΩΣ όσον αφορά τα φάρμακα για τις ψυχικές ασθένειες έχω κάποιες ενστάσεις. Καταρχήν όπως φαίνεται και στο βίντεο οι ψυχίατροι βγάζουν ένα συμπέρασμα αν ο ασθενής έχει κάποια ψυχική ασθένεια βάση των λεγομένων του. Δηλαδή αν πάω σε ένα ψυχίατρο και του πω ακούω φωνές νιώθω ότι φεύγω από το σώμα μου δεν έχω επαφή με την πραγματικότητα προφανώς και θα μου πει πως έχω σχιζοφρένεια. Αυτό όμως το συμπέρασμα το έβγαλε αυθαίρετα γιατί δεν υπάρχουν κάποιες εξετάσεις που να δείχνουν αν κάποιες έχει σχιζοφρένεια ή όχι. Επίσης τα αντι-ψυχικά φάρμακα έχουν πολλές παρενέργειες, για ποιο λόγο να υπάρχουν αυτές οι παρενέργειες; Πας να γιατρέψεις κάτι και όχι να το κάνεις χειρότερο. Άμα είναι να πάρεις αντικαταθλιπτικό για να κοιμάσαι πιο πολύ να έχεις ζαλάδες ή να σου δημιουργήσει πρόβλημα στο συκώτι και στη καρδιά, τι να το κάνεις.... Τέλος ούτε οι ίδιοι οι ψυχίατροι δεν γνωρίζουν πως δημιουργούνται αυτές οι ασθένειες πως είναι δυνατόν λοιπόν να γράφουν ένα και περισσότερα φάρμακα;;;
    Το ντοκυμαντέρ αναφέρεται στην Αμερική, εκεί οι περισσότεροι είναι αποβλακωμένοι αφού βομβαρδίζονται με πληροφορίες από παντού.

    Όσον αφορά την ιατρική και τις εναλλακτικές μεθόδους παραθέτω το παρακάτω βίντεο όπου φαίνεται πως συνεργάζεται η ιατρική με το βελονισμό.
    http://www.youtube.com/watch?v=t-dWMpuYnwQ

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Χαιρομαι π απαντησες, μ αρεσει να διαβαζω σοβαρες κ εμπεριστατωμενες αποψεις (εστω κ αν ειναι αντιθετες με τις δικες μ πεποιθησεις..)

    Καποιες σκεψεις προτου κοιμηθω επι του θεματος, περισσοτερα κ εκτενεστερα επιφυλλασσομαι να σου απαντησω αυριο, αν φυσικα συνεχιστει η συζητηση :)

    1) Δεν αντιλεγω οτι το βιντεο σιγουρα σχετιζεται με τη θεματολογια του φορουμ κ οτι καλο ειναι να το δουμε ακομα κ αν υποστηριζουμε τα φαρμακα της δυτικης ιατρικης με τα χιλια κ τα καταναλωνουμε, απλα πισω απο το cchr βρισκονται (δεν κρυβονται, βρισκονται) οι σαηεντολογοι (scientologists) αν αυτο σου λεει κατι. σαν να ανεβαζω πχ για ενα αλλο θεμα π απο πισω να βρισκονται οργανωσεις οπως οι illuminati.. οπως σ ειπα για τετοιες οργανωσεις εχω αρνητικη αποψη κ γενικα ειμαι κατα.. αρα λογικο να ειμαι κατα κ σε οτιδηποτε παραγωγο προιον (ακομα κ οπτικοακουστικο, βιντεο δλδ) αυτων των οργανωσεων.. μπορει να κανω κ λαθος κ να το παιρνω πολυ επιπολαια, but that's just my opinion :)

    2) Γιατι (ξερω το ξαναειπα) διαχωριζεις τα ψυχοφαρμακα απο αλλες κατηγοριες φαρμακων της συγχρονης δυτικης ιατρικης? Με ποιο κριτηριο? Με το κριτηριο της μη-αποδειξης της υπαρξης αντικειμενικης παθησης οπως στις παθολογικες καταστασεις οπου με ενα ηλεκτροκαρδιογραφημα φαινονται τα παντα πχ? Και ακομα κι εκει, που φαινεται οτι οντως υπαρχει θεμα, αν το παρουμε αιτιοκρατικα, πως ειμαστε τοσο σιγουροι οτι θα πρεπει να παρει αντιυπερτασικο και οχι πχ αντιστηθαγχικο κ οτι δν θα εχει παρενεργειες? ξερεις ποσες αλλεργικες αντιδρασεις κ αναφυλακτικα σοκ εχουν προκληθει ακομα κ με τη ληψη ενος πονσταν, επειδη ο ασθενης ηταν αλλεργικος στην ουσια η ειχε καποια λοιμωξη, με αποτελεσμα το θανατο? και με βαση αυτο προχωρω στο

    3) σε πολλα απο αυτα τα βιντεο του cchr, αναφερουν περιπτωσεις ασθενων (κ κανω μια παρενθεση, προκειται για απλη αναφορα, ο ταδε πηρε το ταδε κ πεθανε απο το αντικαταθλιπτικο, πως μπορω να ειμαι σιγουρη κ γιατι να μπω στη διαδικασια αξιοπιστιας κ αποδειξεων? τεσπα επανερχομαι) οι οποιοι ασθενεις συμφωνα με τα λεγομενα του βιντεο παρουσιασαν αυτοκτονικες τασεις κ επιθετικη συμπεριφορα απο τα αντικαταθλιπτικα, η παθαν μια ωραιοτατη καρδιακη προσβολη απο το λιθιο κτλ κτλ.. κ ρωταω, πως μπορουμε να ξερουμε σ αυτες τις περιπτωσεις οτι ηταν ΜΟΝΟ απο το φαρμακο κ δεν συνετρεξαν και αλλοι παραγοντες? μπορει αυτος π πεθανε απο το αντικαταθλιπτικο, να ειχε ενα σωρο αλλες ασθενειες κ παθησεις, η αυτος π εμφανισε επιθετικη συμπεριφορα να ειχε απλα ενα μαλακισμενο κ διεστραμμενο κ προβληματικο υποστρωμα χαρακτηρα, ΑΡΑ δεν μας φταιει ΜΟΝΟ το αντικαταθλιπτικο.. σαν καποιους π ακουγα στην τηλεοραση να λενε ''πεθανε ο 80χρονος απο κουνουπι" κ πανικοβαλλομαστε ολοι, δν μας λενε ομως οτι προφανως ο 80χρονος ειχε ενα καρο αναπνευστικα κ καρδιαγγειακα θεματα κ ηρθε κ το κουνουπι κ τον αποτελειωσε! αυτη η μεθοδος σκεψης νομιζω λεγεται ''λογικο αλμα'' ή ''επαγωγικος συλλογισμος'' δλδ απλουστευουμε κατι κ τρομολαγνουμε χωρις να παρουσιαζουμε την αληθεια ακεραια κ ως εχει

    4) Οντως, στις ψυχικες ασθενειες εκτος απο κατι τομες κ απεικονισεις PET με εκπομπη ποζιτρονιων που δινουν παλι μια αμυδρη κ υποθετικη εικονα του τι συμβαινει στον εγκεφαλο, δν μπορουμε να εχουμε πιο αξιοπιστες απεικονιστικες εργαστηριακες μεθοδους κ ευρηματα.. οι γιατροι λενε στην καταθλιψη πχ για νευρομυικες συναψεις που δν γινεται καλα η νευρικη ωση στον εγκεφαλο, δλδ δν μεταφερεται σωστα το ηλεκτρικο δυναμικο στους υποδοχεις, κ ερχονται εκει τα αντικαταθλιπτικα κ συνεισφερουν με αναστολη επαναπροσληψης της σεροτονινης η νορεπινεφρινης η ντοπαμινης κ δν συμμαζευεται, αλλα πραγματι δν υπαρχει εξεταση π να σου μετραει τη σεροτονινη ας πουμε.. οποτε εναποκειται στην κριση του καθε γιατρου τι διαγνωση θα σου βγαλει, αλλα κ αυτο καθοριζεται απο καποια γενικα κριτηρια κ αναφορες συμφωνα με το παγκοσμιο εγχειριδιο διαγνωσης ψυχικων νοσων, το γνωστο dsm.. απο κει κ περα, ναι λειτουργει με βαση αυτα π θα του πεις.. αν ακους φωνες κ του πεις οτι ακους φωνες, θα σου διαγνωσει προφανως καποια ψυχωσικη διαταραχη... τωρα αν δεν ακους φωνες κ πεις οτι δηθεν ακους δν νομιζω υπαρχει καποιος π θα το εκανε :p οποτε γιατι να πεις ψεματα? αλλα κ αυτο να κανεις αν το καλοσκεφτεις παλι προβλημα ειναι!

    5) Καλο ειναι να κοιταμε την πλειοψηφια κ το συνολο.. οι εξαιρεσεις υπαρχουν κ πρεπει να υπαρχουν ωστε να επιβεβαιωνουν τους εκαστοτε κανονες.. κανουν κ κακο με τις παρενεργειες, κανουν ομως κ πολυ καλο.. εχουν σωθει ανθρωποι π θα ειχαν οδηγηθει στην αυτοκτονια, θα περνουσαν το υπολοιπο της ζωης τους δυστυχισμενοι σε ενα υπογειο, θα ηταν δυσλειτουργικοι λογω των συχνων εναλλαγων διαθεσης, η αν ειχαν ψυχωση θα πεθαιναν η θα κατεληγαν τροφιμοι στα ψυχιατρεια.. κ ολοι αυτοι χαρη στα φαρμακα μπορουν κ λειτουργουν φυσιολογικα κ ανταπεξερχονται στην καθημερινοτητα κ στις απαιτησεις κ σημειωνουν προοδο στα εργασιακα τους κτλ.. τα θετικα ειναι πολυ περισσοτερα..

    6) Επειτα υπαρχει τεραστια γκαμα φαρμακων, εαν κατι δν ταιριαζει υπαρχουν ενα σωρο αλλα.. τωρα το γιατι καποιοι ψυχιατροι επιμενουν πχ να συνταγογραφουν καποιο βαρυ π εχει παρενεργειες, δν σημαινει οτι ειναι σαδιστες κ θελουν να καταστρεψουν κοσμο κανοντας τους χημικη λοβοτομη (!), απλα μπορει να συνεργαζονται με συγκεκριμενη φαρμακοβιομηχανια κ να παιζονται συμφεροντα, κ ετσι να γραφει σε ολους 2-3 φαρμακα, ασχετως παθησεως..

    Το βιντεο δν προλαβαινω να το δω, θα το κοιταξω tommorrow.. αυτα τα ολιγα (!) προς το παρον :)
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    όπου σκάνε τ'αστέρια
    Posts
    326
    Αν σκεφτείς ότι η ψυχιατρική σαν κλάδος έχει βγάλει κατά κερούς ως σύμπτωμα <ασθένειας> τη χα χα δραπετομανία, ή την ομοφυλοφιλία σαν αρρώστια, ή πως έχουν βγει ένας τιτανικός συμπτωμάτων, νόσων,καταστάσεων, μπορείς να πεις πως όχι μόνο η ψυχιατρική κατασκευάζει ανθρώπους που τους κόβει και τους ράβει σύμφωνα με τη νόρμα της εποχίς,αλλά και ότι οι διαγνώσεις της συχνά μπορούν να δουν το δέντρο και καθόλου δάσος.

    Είναι πολιτιστικά εξαρτώμενος κλάδος και ως τέτοιος μη αντικειμενικός. δεν είμαι φαν των θεωριών συνωμοσίας, αλλά και εξουσίες την χρησημοποιούν ως μέσο πειθαναγκασμού, και είναι κλάδος ιδιαίτερα αγαπητός στο σύγχρονο πανκαπιταλιστικό σύστημα, όπου η ένταξή σου στο πεδίο των σχέσεον εξαρτάται από τη βία της κοινωνικοποίησής σου, και όπου το είσαι <λειτουργικός> σημαίνη πως θα εξακολουθήσεις να παράγεις και να καταναλώνεις, άρα θα είσαι χρήσιμος. Σε αυτό το παιχνίδι η κυρά επιστήμη έχει δώσει τη συναίνεσή της, η εξουσία χρησιμοποιεί την επιστήμη πρώτη και καλύτερη, υπάρχη μία πίεση για παντοτινή χαρά και ευτυχία, μία πίεση για να είσαι κανονικός με τα κριτίρια που η κοινωνία αποδίδη στην κανονικότητα, άρα που είναι κοινωνικά επιβαλόμενα και ελεγχόμενα, υπάρχη ο τρόμος για τη λύπη για την κρίση για τη στεναχώρια, για την απομάκρυνση και την ολιγάρκεια των επαφών, υπάρχουν πολλά που δείχνουν πως ενώ νοσή το σύστημα, αυτός που πρέπει να "στρώσει" είναι πάντα ο απείθαρχος του κάθε συστήματος. Μερικές και μερικοί δω μέσα κάνουν λες και είναι υπεύθυνοι για τις πωλήσεις των φαρμακευτικών, ή πως η ζωή τους κρέμεται από το αν θα σηνεχίσεις τη θεραπεία σου. Κι αυτό είναι ένα δείγμα πως η μηχανή της σάρκας ***ψάχτο και τα μιλάμε*** έχει εισχωρήσει βαθιά στον τρόπο που σκεφτόμαστε για το κανονικό, το μη κανονικό, το τι κάθε φορά ορίζετε ως τέτοιο κουλουπου. δεν ειναι καθόλου αθώα τα πραματάκια και δεν είναι πάντα οι σαιεντόλοτζιστς από πίσω, ακόμη κι αν αυτό βολεύη να το σκεφτείς.
    Be warned. My shite detector is on high alert.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Πεφτεται σε λογικα λαθη. Προσωπικα για να μιλησω για τον εαυτο μου, γιατι μονο για αυτον μπορω να μιλησω παιρνω φαρμακα για να επιβιωσω , εαν δεν υπηρχαν τωρα θα μουν σχεδον σιγουρα νεκρος. Δεν ειναι το θεμα να γινω ενα σωμα με τους αλλους , ουτε η κατακραυγη της κοινωνιας στο διαφορετικο κλπ κλπ (παιζουν ρολο βεβαια) , αλλα ειναι ο ιδιος ο εαυτος μου που υποφερει τα μεγιστα. Το οτι ειμαι διαφορετικος, οπως ολοι ειναι αλλωστε και αισθανονται διαφορετικοι ειναι κατι αλλο. Ειναι αρκετα προσβλητικο να λες σε καποιον που εχει περασει τα πανδεινα και ακομα περναει πολλα λογω μιας ασθενειας οτι ειναι και... μαλακας με λιγα λογια που καταφευγει στην φαρμακευτικη αγωγη και ειναι υποχειριο του συστηματος.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    όπου σκάνε τ'αστέρια
    Posts
    326
    μπορή να πέφτω σε λογικά λάθη, αλλά και γω έχω εμπειρία με ψύχωση. που πέρασε δίχως φάρμακα, απλά με αλλαγή περιβάλλοντος. αν λοιπόν η αλλαγή περιβάλλοντος έκανε την ψύχωση να υποχωρήσει, τότε το φάρμακο δεν είναι η μόνη λύση, ούτε η επιτακτική όπως παρουσιάζετε. Το "υποφέρω" έχει μεγάλη σχέση με την αντιληψη του υποφερτού και του ανυπόφερτου, κι αφτά άρρικτη σχέση με το πλαίσιο στο οποίο μαθαίνοντε, δηδάσκονται και χειραγωγούνται επίσης, το ποιος τα αισθάνεται ως τέτοια, και από πού προέρχονται οι προδιαγραφές τους. αφού το ανυπόφορο το έχεις εσύ, ενώ εγώ δεν το έχω, παράδειγμα, αυτό σημαίνει πως η αντίληψή μας για το τι είναι ασθένεια αλλάζει ανάγλογα με τις προσλαμβάνουσες. Η επιληψία τώρα <θεραπεύεται> και είναι <επικίνδινη> σε συγκεκριμένο πολιτιστικό περιβάλλον, σε άλλες εποχές, με άλλες συνθήκες, σε άλλο πλαίσιο ήταν άλλοτε εβλογία και σύμπτωμα ανώτερης συνειδησιακής κατάστασης κτλ.
    Αυτή τη σχετικότητα αν την φέρνεις στο νου σου και μόνο, αφήνεις να αντιληφθείς και την ασθένεια διαφορετικά. Η ψυχιατρική είναι μια μαλακία, που σε λίγες περιπτώσεις μπορεί να δει πέρα από το δάχτυλό της, παραδειγμα, υπάρχει κατακόρυφη αύξηση φαρμακοθεραπείας για "ανήσυχα" "υπερδραστήρια" "με έλειψη συγκέντρωσης' παιδια στο δυτικό κόσμο. Υπήρχε πριν 20 ή 30 χρόνια λες αυτή η συμπτωματολογία τόσων <ελατωματικών" παιδιών? αρχίδια υπήρχε. υπάρχει τώρα, γιατί ούτε οι γονείς ούτε οι δάσκαλοι ούτε οι καθηγητάδες έχουν όρεξη να τους χαλάη το μάθημα, την ησυχία, τη ρέγουλα ένα παιδί, που ζει στο μπετό, μακριά από τη φύση, σε γκέτα δίχως ανάσα διαφυγής. και ένα κάρο παραδήγματα έχω, να δεις τι είναι τελικά η ψυχιατρική. πειθαρχία μέσω χημείας είναι. αν διαβάσεις τι είναι πρόβλημα τελικά για την ψυχιατρική, ούτε ένας άνθρωπος στον πλανήτη δεν είναι νορμάλ. τυχαίο? μπααα
    Be warned. My shite detector is on high alert.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Σαφως μιλας για τον εαυτο σου, αλλα υπαρχουν πολλες περιπτωσεις που δεν χωρανε στα "στενα" συνορα που εσυ θετεις. Οσο για το ritalin νομιζω λεγεται το φαρμακο για το ADHD υπερσυνταγογραφειται γιατι ειναι νοοτροπο, δηλαδη αυξανει επιδοσεις σε φοιτητες κλπ , αυξανοντας νομιζω την συγκεντρωση. Τα νοοτροπα απο τον απλο καφε μεχρι τα νεας γενιας και αυτα που προκειται να βγουν στο μελλον απο το αθωο καφε μεχρι κατι xtreme ειναι αλλη συζητηση,ακρως ενδιαφερουσα και δυσκολα βρισκεις σιγουρα τη χρυση τομη.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    όπου σκάνε τ'αστέρια
    Posts
    326
    τι έχεις να πεις για την έκρηξη της κατάθλιψης? για τις τροπωποιήσεις των dsm, τις καταργήσεις ή τις προσθετικές στην αντίληψη της τάδε ελατωματικής προσωπικότητας, συμπεριφοράς κτΛ Το σώμα και ο εγκέφαλος μπαίνει κάτω από το πρίσμα ενός ιδεατού, το ιδεατό όμως έχει να κάνει με την παραγωγή και απεικόνισή του, το ιδεατό της ψυχιατρικής έχει να κάνει με το τι θεωρείται από την κοινωνία στο πλέσιό της αναφοράς της ως κανονικού.η ίδια η κοινωνια που είναι μία μήτρα παραγωγής εξουσιών, έρχεται να ξαναφέρει το σώμα με τη βοήθεια των επιστημόνων στο δρόμο της επαναφοράς στο <φησιολογικό> χουχουχου, στο μελον θα δούμε την ψυχιατρική να υποστηρίζει όχι πλέον το ανήσυχο παιδί, αλλά και το ανήσυχο βρέφος. είναι επόμενο, αφού το να δέχεσε την εξουσία της επί της ατομικότητάς σου/του σημένει πως δέχεσαι το αλάθητο του πάπα, ε, δεν το έχει.
    Be warned. My shite detector is on high alert.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Δεν δεχομαι το αλαθητο κανενος , ακομα και το ποδι μου να σπασω που ειναι κατι "απτο" ξερω οτι μπορει να πεσω σε μαλακα γιατρο ή σε ανθρωπο τελος παντων που ειναι και αυτος επιρεπης σε λαθη. Το οτι δεν γνωριζουν πολλα για τον εγκεφαλο και για το ατομο που εχουν απεναντι τους ειναι ντε φακτο, αλλα σιγουρα γνωριζουν περισσοτερα και ειναι απαραιτητοι. Μακαρι να μην ηταν σε ενα ιδεατο κοσμο χωρις ασθενειες. Πολυς κοσμος βεβαια εινα ευπιστος περαν του δεοντος, αλλα για αυτο δεν μπορει ευκολα να γινει κατι και μακαρι να υπηρχαν γιατροι με περισσοτερες γνωσεις και τιμιοτητα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    16
    Lacrymosa
    1) Ότι οι σαιεντολόγοι είναι πίσω από το cchr δεν το ήξερα οπότε καλά έκανες και το ανέφερες. Άσχετα σε τι πιστεύουν θεωρώ πως είναι μία καλή αφορμή να προσπαθήσουμε να δούμε από μια άλλη ματιά τις ψυχικές ασθένειες και τα ψυχικά φάρμακα.
    2) Φυσικά όλα τα φάρμακα έχουν παρενέργειες κανείς δεν το αρνείται αυτό. Στην ασπιρίνη για παράδειγμα που απλά διώχνει τον πονοκέφαλο ο αδερφός μου έχει αλλεργία. Όμως στις παθολογικές ασθένειες κάνεις κάποιες εξετάσεις και βάση αυτών παίρνεις τα ανάλογα φάρμακα. Αν πχ δεν υπήρχε κάποια εξέταση που να δείξει ότι ο αδερφός μου είναι αλλεργικός σε κάποιο στοιχείο της ασπιρίνης αν την έπαιρνε θα πάθαινε αλλεργικό σοκ και ίσως να πέθαινε. Άρα βασιζόμαστε(βασίζομαι) σε απτά πράγματα.
    3) Είναι ένα βίντεο συνομωσιολογικά αν το πάρεις έχουν βγάλει κομμάτια που δεν τους συμφέρουν να τα δείξουν, όμως και από εδωμέσα το έχω δει σε κάποια θέματα που ανεβαίνουν κατά καιρούς πως τα ψυχοφάρμακα αλλοιώνουν/επιδρούν στην ψυχολογία αυτών που τα παίρνουν. Οπότε το λαμβάνω υπόψιν μου
    4) Άρα αφού δεν υπάρχει κάποια εξέταση είναι στην κρίση του κάθε γιατρού τι θα χορηγήσει και σε τι ποσότητα
    5) Το θέμα που ανάρτησα ήταν για να προβληματίσει, μέσα από εδώ έχω δει άτομα να γίνονται με τον καιρό καλύτερα και άλλους που να έχουν επιδράσει αρνητικά τα φάρμακα πάνω τους(ίσως να μην πήραν τα κατάλληλα). Προφανώς και δεν προτρέπω στο να σταματήσει κάποιος την φαρμακευτική του αγωγή. Μόνο να προβληματιστεί
    6) Αυτό που λες είναι ακόμα χειρότερο, έχουν βρει τα θύματα δλδ και τους πλασάρουν φάρμακα, εξάλλου εξετάσεις δεν υπάρχουν για να δείξουν τι πρόβλημα υπάρχει οπότε δεν μπορεί να τους πει κάποιος γιατί έδωσαν το ένα φάρμακο και όχι το άλλο

    Για τον δεύτερο σύνδεσμο δεν είδα κάποιο σχόλιο, εμένα πραγματικά με εντυπωσίασε!!! Εγχείρηση ανοιχτής καρδιάς και αντί για αναισθησία βελονισμό!!! Στο θέμα του βελονισμού θέλω να ψαχτώ περισσότερο. Από ένα άρθρο που διάβασα ο βελονισμός βοηθάει σε πολλά πράγματα ακόμα και την κατάθλιψη. Είμαι υπέρ της πρόληψης και των εναλλακτικών θεραπειών χωρίς να σημαίνει ότι σνομπάρω τη δυτική ιατρική ή πως δεν θα πάρω κάποιο φάρμακο αν πάθω κάτι. Αλλά όσον αφορά τις ψυχικές ασθένειες έχω ακόμα ερωτηματικά.

Similar Threads

  1. νιωθω ξαφνικα μεγαλη..
    By viva in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 30-03-2013, 15:02
  2. Μεγάλη απορία
    By Eva1995 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 6
    Last Post: 05-05-2012, 00:35
  3. άγχος και μεγάλη στεναχώρια
    By angiem in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 39
    Last Post: 08-01-2012, 21:07
  4. Ζωή σε μεγάλη δόση..
    By crazy_diamond in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 4
    Last Post: 20-03-2011, 13:25
  5. Μεγάλη ιστορία που συνεχίζεται μέχρι σήμερα..
    By vanessa6306 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 29-12-2009, 12:32

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •