νοσοφοβια help!!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 32
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    14

    νοσοφοβια help!!!!

    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!!!Ειμαι ο χρηστος 23 χρονων και ειμαι φοιτητης (ακομα).ειμαι καινουριος στο site και εδω και 2 χρονια αντιμετωπιζω πανικο,αγοραφοβια, ο οποιος σχετιζεται με το αγχος της σχολης που ειχα αμελησει,με τα ιδιαιτερα χαρακτηριστικα του ευαισθητου χαρακτηρα που εχω ,τα γνωστα που ολοι γνωριζετε.θα ειμαι συντομος γιατι πιστευω οτι καταλαβαινετε περιπου τη κατασταση.ειχα κανει ψυχοθεραπεια και φαρμακευτικη αγωγη που συνεχιζω ακομα.ειχα παρουσιασει αρκετη βελτιωση μεχρι που πριν 2 μηνες επαθα μια ελκωδη κολλιτιδα και νοσηλευτηκα στο νοσοκομειο και οπωσ καταλαβαινετε σωματικα εξασθενησα λογω τησ ασθενειας αλλα και ψυχολογικα αρχισαν παλι οι φοβιες και τα ψυχοσωματικα συμπτωματα.Για να μην τα πολυλογω η ολη κατασταση μου τωρα εχει να κανει και με παθολογικα αιτια σε ενα μικρο βαθμο.στο μεγιστο εχει να κανει με το αγχος πλεον και ενα ποσοστο με τη κορτιζονη που παιρνω λογω κολλιτιδας(οποιοσ εχει παρει κορτιζονη θα με καταλαβει,αδυναμια νευρικοτητα,πονοκεφαλους)Ε μενα το μεγιστο προβλημα μου τωρα ειναι η νοσοφοβια νομιζω ολο οτι κατι εχω ,δε μπορω να καταλαβω τι ειναι απο το αγχος και τι απο την ασθενεια ,φοβαμαι μη παθω κατι αλλο επειδη οι γιατροι ολοι μου λενε οτι η κολλιτιδα πιο πολυ ειναι απο το αγχος που σιγουρα ειναι,με αλλα λογια ανησυχω τωρα απο την ολη κατασταση και δε ξερω τι πρεπει να κανω.Να ξεκινησω παλι ψυχοθεραπεια και να εστιασω το ενδιαφερον στη νοσοφοβια, η να τα ξεκινησω παλι απο την αρχη ,πιστευω οτι δε θα χει και πολυ νοημα,εσεις

    τι λετε?

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    14
    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!!!Ειμαι ο χρηστος 23 χρονων και ειμαι φοιτητης (ακομα).ειμαι καινουριος στο site και εδω και 2 χρονια αντιμετωπιζω πανικο,αγοραφοβια, ο οποιος σχετιζεται με το αγχος της σχολης που ειχα αμελησει,με τα ιδιαιτερα χαρακτηριστικα του ευαισθητου χαρακτηρα που εχω ,τα γνωστα που ολοι γνωριζετε.θα ειμαι συντομος γιατι πιστευω οτι καταλαβαινετε περιπου τη κατασταση.ειχα κανει ψυχοθεραπεια και φαρμακευτικη αγωγη που συνεχιζω ακομα.ειχα παρουσιασει αρκετη βελτιωση μεχρι που πριν 2 μηνες επαθα μια ελκωδη κολλιτιδα και νοσηλευτηκα στο νοσοκομειο και οπωσ καταλαβαινετε σωματικα εξασθενησα λογω τησ ασθενειας αλλα και ψυχολογικα αρχισαν παλι οι φοβιες και τα ψυχοσωματικα συμπτωματα.Για να μην τα πολυλογω η ολη κατασταση μου τωρα εχει να κανει και με παθολογικα αιτια σε ενα μικρο βαθμο.στο μεγιστο εχει να κανει με το αγχος πλεον και ενα ποσοστο με τη κορτιζονη που παιρνω λογω κολλιτιδας(οποιοσ εχει παρει κορτιζονη θα με καταλαβει,αδυναμια νευρικοτητα,πονοκεφαλους)Ε μενα το μεγιστο προβλημα μου τωρα ειναι η νοσοφοβια νομιζω ολο οτι κατι εχω ,δε μπορω να καταλαβω τι ειναι απο το αγχος και τι απο την ασθενεια ,φοβαμαι μη παθω κατι αλλο επειδη οι γιατροι ολοι μου λενε οτι η κολλιτιδα πιο πολυ ειναι απο το αγχος που σιγουρα ειναι,με αλλα λογια ανησυχω τωρα απο την ολη κατασταση και δε ξερω τι πρεπει να κανω.Να ξεκινησω παλι ψυχοθεραπεια και να εστιασω το ενδιαφερον στη νοσοφοβια, η να τα ξεκινησω παλι απο την αρχη ,πιστευω οτι δε θα χει και πολυ νοημα,εσεις

    τι λετε?

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    14
    πως το εκανα αυτο τελος παντων!!!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    482
    E, μα δεν είναι φυσικό με αυτό που πέρασες να έχεις πάθει νοσοφοβία; Εδώ παθαίνουμε και χωρίς φανερό ερέθισμα. Οκ, δεν είναι ότι πιο ευχάριστο. Κι εμένα με έχει πιάσει αυτή την εποχή φόβος και ανησυχία λόγω προβλήματος υγείας που δεν έχει επιλυθεί ακόμα αλλά φαντάζομαι κάποια στιγμή θα μου περάσει όταν επιλυθεί και απομακρυνθώ χρονικά αρκετά από την κατάσταση.

    Θέλω να πω, μήπως πρέπει να αφήσεις λίγο χρόνο και χώρο στον εαυτό σου για να το διαχειριστείς; Λες και επειδή έχουμε πάθει κατάθλιψη στο παρελθόν και την ξεπεράσαμε πρέπει εφεξής να μη παθαίνουμε τίποτα ψυχολογικό. Δεν είναι όμως έτσι.

    Αν τώρα εσύ πιστεύεις ότι θα ησυχάσεις πιο γρήγορα με την ψυχοθεραπεία τότε κάνε αυτό που πιστεύεις. Γιατί όμως πρέπει να αποφασίσεις τι δρόμο θα ακολουθήσεις στην ψυχοθεραπεία; Αφού ήδη έχεις έναν γιατρό γιατί δε κλείνεις ένα ραντεβού μαζί του να το συζητήσετε;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    121
    μπορείς να μου πεις σε παρακαλώ τι συμπτώματα έχει αυτή η ελκώδη κολλίτιδα και πως γίνεται η διάγνωση?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    121
    και εγώ το ίδιο μπερδεμένη είμαι, δεν ξέρω αν το αυγό έκανε την κότα ή η κότα το αυγό, δηλαδή αν τα οργανικά μου προβλήματα με φέρνουν στην κατάθλιψη η αν η κατάθλιψη εκδηλώνεται ψυχωσωματικά. Το μελετάω, παρακολουθώ το σώμα μου λλά συμπάρασμα δεν βγάζω, κλέινω περισσότερο στο ότι έχω κάτι οργανικό που με κουράζει απίστευτα και με διαλύει με αποτέλεσμα να πάφτω και ψυχολογικά.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,139
    Aγαπητέ χρήστο έχεις πέσει σ ένα φαύλο κύκλο. Προσπάθησε να ξεχωρίσεις τα πράγματα όσον αφορά το τι ακριβώς σ ενοχλεί και να τα βάλεις σε μιά σειρά. Ακολούθησε μεν την αγωγή που κάνεις για την κολλίτιδα αλλά παράλληλα να κάνεις την ψυχοθεραπεία σου θα σε βοηθήσει.Μη πανικοβάλλεσαι είναι πράγματα που αντιμετωπίζονται.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    14
    το σιγουρο ειναι οτι στη κατασταση που ειμαι το ενα φερνει το αλλο,τωρα οσο για τη κολλιτιδα εχει τουσ πονοκοιλους πρηξιματα ρεψιμο,τυμπανισμο,τα οποια τα επιβαρυνει το αγχος και ο πανικος αλλα και η κορτιζονη που νιωθω γενικα σωματικα και ψυχολογικα χαλια γιατι μου το ειπαν κιολας θα παρεισ κορτιζονη και θα νιωθεις ετσι εχει τισ παρενεργειες και θα τισ υποστεις.Τωρα η κορτιζονη και η κολλιτιδα θελουν υπομονη πανε αυτα τα αφηνουμε στην ακρη ο πανικος ομωσ πρεπει να αντιμετωπιστει και κυριωσ αυτη η νοσοφοβια,δηλαδη βρε παιδια οταν μου λενε οτι οταν φοβασαι κατι οτι το παθαινεις χανω τη γη κατω απο τα ποδια μου,δηλαδη φοβαμαι μη παθω κατι εγκεφαλίκα καρδια και τετοια τρελαινομαι δε ξερω αν με καταλαβαινετε.Το προβλημα ειναι οτι δε ξερω που να απευθυνθω ειναι καθαρα θεμα ψυχολογου πωσ μορω να ξερω τισ συνεπειεες που εχει η σκεψη πανω στο σωμα χρειαζεται να επισκεφτω ισως ενα παθολογο να καταλαβω πωσ γινετε για να μην ανυσηχω εσεισ τι λετε? η βοηθεια σας ειναι πολυτιμη και σας ευχαριστω που ανταποκρινεστε!!!οσο για τη διαγνωση που ρωτησες fly αστο καλυτερα να μη ξερεις φανταζεσαι πος γινετε..........εντερο ειναι αυτο!!!!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    Για αυτό που λες ότι \"ότι φοβάσαι το παθαίνεις\",δεν νομίζω ότι εννοούν για παθολογικές ασθένειες και τόσο σοβαρά θέματα όπως εγκεφαλικά,καρδιά κλπ.Αν φοβάσαι δηλαδή μην πάθεις εγκεφαλικό δεν υπάρχει περίπτωση να το πάθεις επειδή το σκέφτηκες.Απλώς αν σου μπει στο μυαλό ότι έχεις κάτι,από το άγχος και το φόβο αρχίζεις να έχεις ψυχοσωματικά,από τα οποία όμως δεν κινδυνεύεις.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    14
    η ολη διαδικασια του πανικου με τοση ταραχη δε μπορει να σου προκαλεσει κατι ?????

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    Εκτός από το ότι ταλαιπωρούμαστε δεν προκαλεί κάτι άλλο ο πανικός,μην φοβάσαι.

  12. #12
    Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    99
    Originally posted by Dalia
    Απλώς αν σου μπει στο μυαλό ότι έχεις κάτι,από το άγχος και το φόβο αρχίζεις να έχεις ψυχοσωματικά,από τα οποία όμως δεν κινδυνεύεις.
    Και σε συνέχεια αυτού του σκεπτικού που αναλύεις Dalia αντί να σκεφτείς ότι δεν κινδυνεύεις από τα σωματικά συμπτώματα του άγχους, τα παρερμηνεύεις ως κάτι επικίνδυνο με αποτέλεσμα να αυξάνονται τα επίπεδα του άγχους και να μπορεί να οδηγηθείς σε κρίση πανικού. Αγχώνεσαι για κάτι, το άγχος εκδηλώνεται σωματικά (π.χ. ένας πονοκέφαλος), επικεντρώνεσαι στο σωματικό (πονοκέφαλος), αγχώνεσαι περισσότερο (γιατί λες μήπως ο πονοκέφαλος σημαίνει ότι έχω καρκίνο στο κεφάλι; και εδώ είναι η παρερμηνεία του σωματικού συμπτώματος) και μπορεί έτσι να προκληθεί κρίση πανικού. Έτσι δημιουργείται ένας φαύλος κύκλος που πρέπει να σπάσεις. Κατά τη γνώμη μου πάντα, δε σκέφτεσαι τα σωματικά συμπτώματα ή δεν τα ερμηνεύεις σαν επικίνδυνα από τη στιγμή που οι εξετάσεις δείχνουν ότι δεν οφείλονται (π.χ. ο πονοκέφαλος που έγραψα πιο πάνω) σε κάτι οργανικό. Δεν είμαι ειδικός. Τη γνώμη μου λέω.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Originally posted by Dalia
    Εκτός από το ότι ταλαιπωρούμαστε δεν προκαλεί κάτι άλλο ο πανικός,μην φοβάσαι.
    χωρίς καμια ειρωνική διάθεση Dalia, ειναι αστείο να λες οταν υποφέρει κάποιος απο κρίσεις πανικου \"μη φοβάσαι\"....., αν κ καταλαβαινω πως το εννοεις στην συγκεκριμενη περίπτωση.

    Οσο το την ταλαιπωρια που προσφέρει ο πανικος δεν ειναι λίγη, έτσι δεν ειναι?

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    Ναι οκ,εννοούσα μην φοβάσαι ότι θα προκαλέσει κάτι χειρότερο ο πανικός.Σίγουρα εκείνη την ώρα τον φοβόμαστε τον πανικό και δεν μπορούμε να μην τον φοβόμαστε.Αλλά τουλάχιστον όταν είμαστε ήρεμοι να σκεφτόμαστε πιο λογικά και να μην σκεφτόμαστε ότι όταν μας ξαναπιάσει πανικός μπορεί αυτό να μας οδηγήσει σε εγκεφαλικό,καρδιά κλπ,αφού δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο.

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    14
    ρε παιδια ξερει καποιος να μου πει σχετικα με τα αγχολητικα αν προκαλουνε παθολογικες ασθενειες γιατι πολυ φοβαμαι οτι η κολλιτιδα μπορει να μου προηλθε και απο αυτα παιρνω για 2 χρονια remeron kai bespar

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •