Ανχος λογο Στρατου - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 68
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    ανταρκτικη τζαμαικα, κουβα , βραζιλια, κατω μαγουλινιτ
    Posts
    417
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Νομιζω οτι εχει παψει να ισχυει το δεν βρισκω δουλεια στο δημοσιο με Ι5 , γιατι στο ιδιωτικο δεν παιζει σιγουρα κανενα ρολο. Βεβαια εαν θες να γινεις αστυνομικος ή κατι συναφες μπορει να παιζει ρολο. Επισης νομιζω οτι το Ι5 δεν αναφερει και την αιτια για την οποια το πηρες. Γαι ψαξε λιγο το νετ. Απο κει και περα εαν οντως εχεις προβλημα ισως να πρεπει να το παρεις ή να παρεις καποιο Ι τελος παντων που θα κανει τη θητεια σου πιο ευκολη για σενα.
    keep_walking καπως ετσι νομιζω κι εγω πως ειναι τα πραγματα...

    giannis250 ειναι σχεδον 20 χρονια που πηγα στρατο αλλα πριν ειχα παρει διαφορες αναβολες. Η τελευταια ηταν μεσα απο τον στρατο περιπου εναμιση χρονο μου δωσανε. Ενταξει επρεπε να παω σε ψυχολογο σε στρατιωτικο νοσοκομειο του ειπα οτι δεν ειμαι ετοιμος και εχω να τελειωσω και τις σπουδες μου και μου εδωσε. Πιστευω να ισχυουν τα ιδια και σημερα
    Δυο εκατομμυρια ευρω και θα μου περασουν ολα...

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    δεν θα ηταν αναγκαιο κακο γιατι θα μπωρουσε να ειναι μισθοφορικος.. οπως συμβενει σε πολες χωρες οπως αμερικη πχ η θα μπωρουσε να ειναι κατα 70 τις εκατο μισθοφορικος και να ειναι 3 μηνες αυτο δεν ειναι δημοκρατια ειναι @@@κρατια

    Ναι αυτο θα ηταν καλο και αποτελεσματικο. Το θεμα ειναι οτι δεν ξερω κατα ποσο ειναι εφικτο , αλλωστε η Αμερικη ειναι στρατιωτικη υπερδυναμη , οικονομικη υπερδυναμη κλπ. κλπ.
    Α και ρουφανε και το αιμα του πλανητη...αλλα αυτο ειναι ασχετο για το παρον νημα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    323
    ρε παιδια το θεμα ειναι να δουμε αν ο στρατος πρεπει να υπαρχει η οχι??η να πουμε καμια συμβουλη να βοηθησουμε το φιλο!!

    φιλε Γιαννη ενημέρωσε την οικογένεια σου πρωτα απ όλα δεν είναι ντροπή.Να είσαι ειλικρίνης μαζί τους και περιγραφικός.και μετα να επισκεφτεις ενα ψυχολόγο να σε βοηθήσει να σου δώσει λύσεις.

    πάντως εγώ με την ανεμελιά που μας έδερνε στο στρατό ειλικρινά ξαναπήγαινα να ηρεμήσω απο τις εννοιες μου!

  4. #19
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    9
    Quote Originally Posted by kosto30 View Post
    ρε παιδια το θεμα ειναι να δουμε αν ο στρατος πρεπει να υπαρχει η οχι??η να πουμε καμια συμβουλη να βοηθησουμε το φιλο!!

    φιλε Γιαννη ενημέρωσε την οικογένεια σου πρωτα απ όλα δεν είναι ντροπή.Να είσαι ειλικρίνης μαζί τους και περιγραφικός.και μετα να επισκεφτεις ενα ψυχολόγο να σε βοηθήσει να σου δώσει λύσεις.

    πάντως εγώ με την ανεμελιά που μας έδερνε στο στρατό ειλικρινά ξαναπήγαινα να ηρεμήσω απο τις εννοιες μου!
    ναι φιλε θα μιλισω με του δικους προς το παρων θα κοιταξω να παρω αναβολη γιατι αυτο το καιρο δεν ειμαι σε καλη κατασταση για απαλαγη δεν το εχω σκεφτει καθολου.παιδια ευχαριστω για της απαντησης σας και ελπιζω ολα να πανε καλα οταν εχω νεα για το θεμα μου θα ενημερωσω και παλι ευχαριστω που με ακουσατε .αμα δεν τα ελεγα καπου θα εσκανα δεν ειμαι και σουπερ αλλα ξελαφρωσα που ειπα σε καπιον το θεμα μου.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    323
    Μόνος σου το είπες !!!τα είπες εδώ και ξαλάφρωσες λιγο σκέψου να τα πεις face to face με κάποιον δικό σου ποσο όμορφα θα νοιώσεις!

  6. #21
    φιλε γιαννη σε νιωθω αν περνας τετοια κατασταση ειναι δυσκολα τα πραγματα με κρισεις πανικου και ανχος..ποσο εισαι??εγω πηγα στα 19 μου ευτυχως τωρα ομως που ειμαι 27 και εχ ανχοι και τετοια αμα ξαναπηνα στρατο δεν θα τιν παλευα το ξερω ειναι δυσκολο αρκετα..προσπαθησε να κανεις φιλους και να μιν κλεινεσε μονο σου στον ευατο σου αυτο πιστευω σε κανει και ανχονεσε πιο πολι..δυστυχως ο στρατος ειναι αναγκαιο κακο για ολους μας..

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2012
    Location
    with my master
    Posts
    105
    Λ.Ο.Κ - Μ.Υ.Κ έχουν πολυ καλά προγράμματα ψυχολογικής υποστηρίξης απο εξειδεικευμένους εκπαιδευτές με κατανόηση στα προβλήματα των ευαίσθητων νεοσυλλέκτων........., τσεκαρέ τα !

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    784
    Καλημέρα σας
    και μια γυναίκα στο παρον θέμα....αλλά είναι κάτι που με απασχολεί πολύ. Ο γιος μου φέτος τελειώνει τις σπουδές του και είναι ανένδοτος στο να πάει στρατό. Συναισθηματικά τον νιώθω, δεν συμφωνώ για ιδεολογικούς λόγους με την στράτευση, όμως ειλικρινά δεν ξέρω πως
    μπορεί να τα καταφέρει και μέσα από τι συμπληγάδες μπορεί να περάσει. Θελει να βγει Ι5 , δεν έχει κανένα ψυχολογικό πρόβλημα, είναι υγιής και με τίποτα δεν θα μπορούσε να περάσει ως συναισθηματικά ασταθής ή κάτι παρόμοιο.
    Προσπαθώ να είμαι ήρεμη με τις δηλωσεις του-ευτυχώς έχει αναβολή ένα χρόνο ακόμα- αλλά όσο περνάει ο καιρός καταλαβαίνω ότι τις εννοεί και δεν ξέρω πως να τον βοηθήσω να διαχειριστεί την κατάσταση.
    Last edited by Frini; 22-06-2013 at 12:59.
    Να μετατρέψεις το "ετσι συνέβη" σε "ετσι το θέλησα" αυτό και μόνο ονομάζω λύτρωση ΝΙΤΣΕ

  9. #24
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    9
    ευχαριστω παιδια με τα καλα λογια σας. η ηλικια μου ειμαι 25 πλεον.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Quote Originally Posted by Frini View Post
    Καλημέρα σας
    και μια γυναίκα στο παρον θέμα....αλλά είναι κάτι που με απασχολεί πολύ. Ο γιος μου φέτος τελειώνει τις σπουδές του και είναι ανένδοτος στο να πάει στρατό. Συναισθηματικά τον νιώθω, δεν συμφωνώ για ιδεολογικούς λόγους με την στράτευση, όμως ειλικρινά δεν ξέρω πως
    μπορεί να τα καταφέρει και μέσα από τι συμπληγάδες μπορεί να περάσει. Θελει να βγει Ι5 , δεν έχει κανένα ψυχολογικό πρόβλημα, είναι υγιής και με τίποτα δεν θα μπορούσε να περάσει ως συναισθηματικά ασταθής ή κάτι παρόμοιο.
    Προσπαθώ να είμαι ήρεμη με τις δηλωσεις του-ευτυχώς έχει αναβολή ένα χρόνο ακόμα- αλλά όσο περνάει ο καιρός καταλαβαίνω ότι τις εννοεί και δεν ξέρω πως να τον βοηθήσω να διαχειριστεί την κατάσταση.

    Δεν υπαρχουν και πολλα ατομα στην Ελλαδα που να θελουν να πανε στρατο. Αντε 1 στους 100 ισως , εαν θελει να παει τιποτα ειδικες δυναμεις, θελει αναπαυλα ισως απο καποια λουκια που τρωει κλπ. Πανε επειδη τους το επιβαλλει η νομοθεσια να πανε. Ο γιος σου νομιζω ειναι σε αρκετα μεγαλη ηλικια να χειριστει καταστασεις, δεν βλεπω τι θα μπορουσες να κανεις. Ναι θα μπορουσε να κυνηγησει το Ι5 αλλα αυτο δεν σημαινει οτι θα τα καταφερει σιγουρα.

    Ειναι σαν να λεμε εγω δεν θελω να πληρωσω εφορια και ειμαι ανενδοτος....ναι μπορει να την γλυτωσω εαν παρανομησω, αλλα μπορει και οχι.


    Υ.Γ Σαν τι δηλωσεις κανει δηλαδη? Δεν βλεπω το λογο να πρεπει να κανει δηλωσεις στην οικογενεια του και να τους βαζει στην μπριζα. Μπορει να παει να κανει οσες δηλωσεις θελει στο καταλληλο σημειο και να ειναι ετοιμος να υποστει τις συνεπειες.

    Δεν ξερω , δεν θελω να φανω σκληρος με τα γραφομενα μου αλλα νομιζω οτι ετσι ειναι.
    Last edited by keep_walking; 22-06-2013 at 18:38.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    όπου σκάνε τ'αστέρια
    Posts
    326
    Σ.Α.Σ.
    Σύνδεσμος Αντιρρησιών Συνείδησης
    www.antirrisies.gr

    Υπάρχει και αυτό
    www.omhroi.gr

    Έχεις κάθε δικαίωμα να αρνηθείς να λάβεις μέρος σε αυτόν τον αυταρχικό, εξουσιαστικό μηχανισμό που λέγεται κρατικός στρατός.
    Αν θέλεις εξτρά κίνητρα για να αρνηθείς και να επιμείνεις σε αυτή σου την αποφαση, διάβασε το 10+1 Λόγοι Που Δεν Πάω Στρατό.
    Εννοείται ότι ο εαυτός σου είναι πάνω απ' όλα και η υγεία του πάνω από το σκατοκράτος αυτό και κάθε σκατοκράτος.
    Be warned. My shite detector is on high alert.

  12. #27
    Φίλε μου είμαι από Κύπρο.Ο στρατός δεν διαφέρει και πολύ από τον δικό σας.Ανίκανοι ΕΠΥ[επαγγελματίες οπλίτες] με παραπανίσια κιλά,άλλοι ψυχοπαθείς,άλλοι νοητικά στερημένοι και άλλοι χρυσοί άνθρωποι.Αξιωματικοί που αρέσκονται στο να βασανίζουν στρατιώτες γιατί έτσι νομίζουν ότι θα επιβάλουν πειθαρχία.
    Φίλε όταν μπήκα στο ΚΕΝ Πάφου πριν 7 χρόνια δέχτηκα φραστική επίθεση από παλιό στρατιώτη..Έλεγε ότι θα πετάξει όσα βρήκε στην τσάντα μου γιατί είναι μαλακίες....και φοβήθηκα πολύ.Έμπαινα σε ένα σχολείο εκείνη την στιγμή....
    Μπήκα σε μια μονάδα επίλεκτη αργότερα όπου ήμουν με πολλούς συμμαθητές μου από το λύκειο..Βρήκα και άλλους γνωστούς ιδίως παλιούς οι οποίοι ξέροντας ότι ήμουν χαμηλών τόνων δεν μου έκαναν καψόνι.Με είχαν για ηλίθιο γιατί έπαιζα λίγο τον ηλίθιο για να επιβιώσω ένα χρόνο εκεί μέσα.
    Φίλε λίγο πριν απολυθώ έγινα άλλος άνθρωπος.Έκανα πράγματα τα οποία δεν είχα κάνει 1 χρόνο και εξέπληξα τους άλλους στρατιώτες.Πράγματα που δεν πίστευα ότι θα κάνω.Ωρίμασα πολύ.Ο καλύτερος μου φίλος από εκεί μέσα προέκυψε,Ακόμα και σήμερα όταν πάω έφεδρος μιλώ με αρκετό κόσμο...ιδίως με άγνωστους.
    Ο στρατός είναι σχολείο..Θα κλάψεις,θα χάσεις αίμα,θα πονέσεις,θα γελάσεις,θα νιώσεις περήφανος .Θα μπεις εκεί παιδαρέλι και θα βγεις άντρας!!!
    Μην ακούς μαλακίες περί αγγαρειών....οι μανάδες μας δηλαδή τι να πουν που πλένουν τόσα κάθε μέρα?Θα χαλάσει το ίμειτζ μας δηλαδή με λίγο κόπο?
    Φυσικά και χρειάζεται ο στρατός.Μαλακίες τα περί ιμπεριαλισμού.Άνθρωποι δειλοί που μισούν την πατρίδα τους τα λένε αυτοί όπως και τα άλλα περί ανθρώπινων δικαιωμάτων.....Μαλακίες δειλά και κακομαθημένα πλουσιόπαιδια είναι που κοροιδεύουν όσους είχαν τα αρχίδια και υπηρέτησαν.

    Εχεις αρχ.....πήγαινε και θα τα πας μια χαρά.Θα καμαρώνεις όταν απολυθείς.Θα τονώσεις την αυτοπεποίθηση σου.!

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Εγω συνεχιζω να πιστευω οτι ο στρατος ειναι ενα εξαμβλωμα της κοινωνιας. Αναγκαστικα ισως, γιατι εαν κανενα κρατος δεν εχει στρατο , τοτε κρεμεται απο τα @@ του κρατους που εχει , το οποιο μπορει να μην εχει τις καλυτερες προθεσεις. Εαν τα κρατη δεν ειχαν στρατο και εμφανιζοταν μια καινουρια ναζιστικη Γερμανια πως θα την αντιμετωπιζαμε? (ας αφησουμε τα οικονομικα απεξω:P) Βεβαια στον αντιποδα , ολο αυτο το παιχνιδι των εξοπλισμων των κρατων και η αχρηστη σπαταλη πορων μονο και μονο για να υπαρχει και να συντηρειται αυτο το συστημα φτανει στα ορια του γελοιου.

    Δυστυχως ο ανθρωπος δεν εχει φτασει σαν ατομο αλλα και η ανθρωποτητα σαν κοινωνικο συνολο στην ωριμοτητα να μη χρειαζομαστε αυτα που φαινονται παντελως αχρηστα με την πρωτη ματια. Πως θα μπορουσε να φτασει σε αυτο το ανωτερο σταδιο?

    Δεν ξερω , χρειαζεται κατι σαν παγκοσμια αλλαγη , ισως με τον ρυθμο που τρεχουν τα πραγματα πχ τεχνολογικα να εμφανιστει κατι που μπορει να βοηθησει σε αυτη την κατευθυνση , αλλα μιζερα σεναρια σαν το 1984 μοιαζουν περισσοτερο πιθανα. Κανεις δεν μπορει να ξερει.

    Μακαρι το τραγουδι θελω να ζησω διχως ταυτοτητα να ειναι ακατανοητο για τις νεες γενιες , γιατι θα ζουνε οντως χωρις ταυτοτητα (αστυνομικη εννοω), σε μια ουτοπικη αυτοδιαχειριζομενη αναρχια.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,699
    Quote Originally Posted by Frini View Post
    Καλημέρα σας
    και μια γυναίκα στο παρον θέμα....αλλά είναι κάτι που με απασχολεί πολύ. Ο γιος μου φέτος τελειώνει τις σπουδές του και είναι ανένδοτος στο να πάει στρατό. Συναισθηματικά τον νιώθω, δεν συμφωνώ για ιδεολογικούς λόγους με την στράτευση, όμως ειλικρινά δεν ξέρω πως
    μπορεί να τα καταφέρει και μέσα από τι συμπληγάδες μπορεί να περάσει. Θελει να βγει Ι5 , δεν έχει κανένα ψυχολογικό πρόβλημα, είναι υγιής και με τίποτα δεν θα μπορούσε να περάσει ως συναισθηματικά ασταθής ή κάτι παρόμοιο.
    Προσπαθώ να είμαι ήρεμη με τις δηλωσεις του-ευτυχώς έχει αναβολή ένα χρόνο ακόμα- αλλά όσο περνάει ο καιρός καταλαβαίνω ότι τις εννοεί και δεν ξέρω πως να τον βοηθήσω να διαχειριστεί την κατάσταση.
    συγνωμη φρινι που στο λεω αλλα ο γιοσ σου εκ πρωτησ οψεωσ φαινεται τεμπελησ εγω οταν πηγα στρατο ειδα κ αναρχικουσ νομιζω η ετσι καταλαβα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    ανταρκτικη τζαμαικα, κουβα , βραζιλια, κατω μαγουλινιτ
    Posts
    417
    Quote Originally Posted by Χρίστος View Post
    Φυσικά και χρειάζεται ο στρατός.Μαλακίες τα περί ιμπεριαλισμού.Άνθρωποι δειλοί που μισούν την πατρίδα τους τα λένε αυτοί όπως και τα άλλα περί ανθρώπινων δικαιωμάτων.....Μαλακίες δειλά και κακομαθημένα πλουσιόπαιδια είναι που κοροιδεύουν όσους είχαν τα αρχίδια και υπηρέτησαν.

    Εχεις αρχ.....πήγαινε και θα τα πας μια χαρά.Θα καμαρώνεις όταν απολυθείς.Θα τονώσεις την αυτοπεποίθηση σου.!
    Γεια σου Χριστο τα ...πλουσιοπαιδα σε χαιρετουν... Μπορεις να μου πεις γιατι "χρειαζεται ο στρατος?". Γιατι εγω ως "πλουσιοπαιδο" ειμαι της αποψης για "να σκοτωνονται οι λαοι για του αφεντη το φαι" που λεει και ο ΑΘΑΝΑΤΟΣ Νίκος Ξυλούρης στην "Η μπαλάντα του κυρ Μέντιου " του επισης ΑΘΑΝΑΤΟΥ Κώστα Βάρναλη.
    Παντως σε ευχαριστω που μου υπενθυμισες οτι ειμαι "πλουσιοπαιδο" γιατι ειχα το ξεχασει...Απ τα 7 μου θυμαμαι που εβοσκα προβατα , στο ενα χερι την γλιτσα στο αλλο χερι το βιβλιο κυριολεκτικα (οτι κανουν τα πλουσιοπαιδα δηλαδη...)
    Μετα οταν εφυγα για σπουδες τα μονα χρηματα που μπορουσαν να μου δωσουν οι "πλουσιοι " γονεις μου ηταν τα νοικια και χαρτζηλικι που εφτανε για ενα πακετο τσιγαρα (για δυο μερες) και εναν καφε. Και επειδη μου περισσευαν τα φραγκα επιασα δουλεια ως "γκολντεν μποϊ" εγινα χαμαλης στην κρεαταγορα στη Σαλονικη...
    Αν κι εγω πηγα στον στρατο (18 μηνες χαμενοι απο την ζωη μου) ξερω πολλους που "πηραν το Ι5 το μικρακι" που λεει και ο ΜΕΓΑΣ Παυλος Σιδηροπουλος και δεν θυμαμαι ουτε μα ουτε εναν να ειναι πλουσιοπαιδο γαμω την καραβανια μου γαμω. Ολοι μα ολοι τους απλοι ανθρωποι ειναι γεννημενοι απο "φτωχα (πλην τιμια) αρχιδια..."
    Μετα απο τοσα χρονια αυτο που παραδεχομαι σε αυτους ειναι οτι ειχαν τα αρχιδια και δεν πηγαν στον στρατο... Και δεν τους σπασαν τα αρχιδια "Ανίκανοι ΕΠΥ[επαγγελματίες οπλίτες] με παραπανίσια κιλά,άλλοι ψυχοπαθείς,άλλοι νοητικά στερημένοι και άλλοι χρυσοί άνθρωποι. " οπως λες κι εσυ...
    ΥΓ. Απο οτι θυμαμαι και απο οτι ξερω τα " δειλά και κακομαθημένα πλουσιόπαιδια" εχουν ακρες και δεν πανε στρατο ή στην χειροτερη "πηγαινουν" και εχουν μονιμη αδεια αγραφη εμφανιζονται μονο στην ορκομωσια και στο τελος για να παρουν το χαρτι...
    giannis250 επειδη εδω δεν θα βγαλεις ακρη η γνωμη μου ειναι α) κανε αυτο που θελεις και πιστευεις, β) σου εγραψα πριν οτι στην χειροτερη μπορεις να παρεις αναβολη μεσα απο τον στρατο
    Δυο εκατομμυρια ευρω και θα μου περασουν ολα...

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. Σας κοροϊδεύουν στο δρόμο χωρίς εμφανή λόγο;
    By skata in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 44
    Last Post: 01-04-2014, 14:25
  2. Για ποιο λόγο θα εξαφανιστεί η θρησκεία
    By Boltseed in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 178
    Last Post: 04-12-2011, 12:50
  3. ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΛΟΓΟ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΜΦΟΡΟΥΜΙΣΤΑ
    By Ακροβατης in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 50
    Last Post: 10-05-2011, 14:48
  4. κλάμα χωρίς ιδιαίτερο λόγο
    By stellou1989 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 30-12-2010, 19:07

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •