Πρόβλημα με την "κολλητή" μου.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 24
  1. #1

    Πρόβλημα με την "κολλητή" μου.

    Καλησπέρα, θα ήθελα να σας περιγράψω την κατάσταση που επικρατεί ανάμεσα σε εμένα και την εδώ και 15 χρόνια κολλητή μου. Γνωριζόμαστε από το γυμνάσιο όπου και δεν κάναμε και πολύ παρέα. Μετά το σχολείο αρχίσαμε να μιλάμε πιο πολύ και είχαμε πολύ καλή σχέση...μιλάγαμε για όλους όλους και για όλα, για σοβαρά και αστεία πράγματα που αφορούσαν και τις οικογένειές μας. Βλεπόμασταν κάθε μέρα...συνήθως πήγαινα εγώ στο σπίτι της και καθόμασταν ώρες ατελείωτες. Εγώ μόλις τελείωσα το σχολείο έκανα μία σχέση με ένα παιδί η οποία κρατάει ακόμα και σήμερα που είμαι 26 χρονών. Αντίθετα η φίλη αν και πολύ εμφανίσιμη δεν έτυχε να έχει μια μακροχρόνια σχέση...μόνο περιστασιακά πράγματα. Δεν έχουμε βγεί όλα αυτά τα χρόνια ποτέ με εμένα και το αγόρι μου....αν και της το έχω προτείνει, τελικά δεν πραγματοποιήθηκε.Εκείνη πότε δεν έχει εκφράσει την επιθυμία να βγεί μαζί μας. Εκείνη γενικά έχει πολλές παρέες και κυρίως αγόρια.Δεν έχει καμμία φίλη γυναίκα...καθώς όλες μα όλες τις ''θάβει σε εμένα''.....Γενικότερα, έχει την τάση να λέει για διάφορα ζευγάρια πόσο ερωτευμένοι φαίνονται μετά από τόσα χρόνια και ότι π.χ δεν έχει ξαναδεί τόσο αγαπημένο ζευγάρι...αντιθέτως για εμένα και τον φίλο μου...ποτέ μα ποτέ δεν έχει εκφράσει κάτι τέτοιο...παρά τα χρόνια που είμαστε μαζί και παρά το ότι βλέπει ότι είμαστε αγαπημένοι και δεμένοι..Εγώ γενικά είμαι πάντα καλοπροαίρετη μαζί της....την παίρνω τηλέφωνα να δω τι κάνει...για κανονίσουμε να βρεθούμε κλπ. Εκείνη δεν με παίρνει ποτέ τηλέφωνο....μπορεί να περάσουν και 3 βδομάδες και να μην με πάρει ποτέ...το θεωρεί δεδομένο ότι θα την πάρω εγώ κάποια στιγμή. Επίσης, ξεχνάει ή κατά τη γνώμη μου κάνει ότι ξεχνάει πράγματα που για μένα είναι σημαντικά πχ...την ορκομωσία μου, μία σοβαρή εξέταση που έκανε η μαμά μου, το ότι θα φύγω για 3ήμερο με το αγόρι μου....γενικά δεν με παίρνει τηλέφωνο και μετά που μιλάμε....μου λέει...ωχ το ξέχασα! Εγώ αισθάνομαι πολύ άσχημα γιατί είμαι κλειστός άνθρωπος και αυτή είναι η μόνη φίλη σημαντική που είχα και νιώθω ότι την χάνω...ή ότι την έχω χάσει. Από ότι έχω καταλάβει την ενδιαφέρει να περνάει καλά...χωρίς να ενδιαφέρεται και πολύ για τους γύρω της...Όταν συναντιώμαστε μετά από καιρό που έχουμε να μιλήσουμε διότι έγώ επίτηδες δεν την παίρνω τηλέφωνο για να δω τι θα κάνει, είναι σαν να μη συναίβει τίποτα. Επίσης εδώ και 2 χρόνια μένει μόνη της σε ένα σπίτι που έχει νοικιάσει και είναι μετρημένες οι φορές που μου έχει πει να πάω....εγώ της έχω κάνει πολλά ακριβά δώρα για το σπίτι...ηλεκτρικές συσκευές μέχρι και έπιπλα για τον κήπο. Τελευταία φορά που την είχα δει...είχα κοιμηθεί σπίτι της και επειδή δούλευε το πρωί και εγώ θα έφευγα πήρα το κιν της να της βάλω το ξυπνητήρι....και εκεί είδα ένα μήνυμα που είχε στείλει σε έναν( τον οποίο σε εμένα τον θάβει συνέχεια) και του έλεγε ότι βαριέται μαζί μου, που είχα πάει σπίτι της...και ότι έγινε λάθος συννενόηση και πήγα. Όταν το είδα πάγωσα....και δεν την έχω πάρει από τότε άλλο τηλέφωνο.
    Δεν ξέρω πως να συμπεριφερθώ πλέον....και δεν μπορώ και να της πώ κάτι γιατί όταν με βλέπει κάνει σαν να μην συνέβει τίποτε....και θα με βγαλει τρελή....πολύ πιθανόν όμως να μην μπορώ να ακούσω και την αλήθεια...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,708
    αλλο στυλ εσυ αλλο αυτη το προβλημα που ειναι;
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #3
    Το ότι έχουμε διαφορετικό ''στυλ'' αν έτσι μπορούμε να ονομάσουμε την συμπεριφορά....δεν σημαίνει ότι όλα είναι καλά...νομίζω είναι εμφανές το πρόβλημα.....είναι απούσα από κάθε ευχάριστη-δύσκολη στιγμή της ζωής μου. Εσύ elis δεν βλεπεις κάποιο προβλημα δηλαδη?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,708
    εγω βλεπω εσενα για γατακι με αυτα που λεσ αυτην για κιλερ με τουσ αντρεσ γενικα κοιταει τον εαυτο τησ οκ 2 τα σεναρια η κανετε παρεα κ ειστε φιλεσ γιατι αυτο θελει απο σενα η απλα κανετε παρεα γτ με σενα εχει ησυχο το κεφαλι τησ γτ ενταξει κ αντριλα κ ολο αυτο το παιχνιδακι καπου το βαριεσαι τωρα αναλογα κ τι ανθρωποσ ισαι γενικα εσυ γυναικα εισαι οσο κ γατακι να σαι τα ξερεισ αυτα οτι απο τον καθενα παιρνεισ οτι μπορει να σ δωσει δε μπορεισ να παρεισ πραγματα που δε μπορει να σ δωσει οχι για κατι αλλο δε θα χει διαρκεια
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,781
    Το τρενο εχει φυγει και συ περιμενεις ακομα στο σταθμο για να ερθει....

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,708
    το ξερω αγορι μου εγω θα κατσω εδω μεχρι να παρω το τραινο να με παει εκει που θελω
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    113
    εν υπαρχει ορισμοσ γ την φιλια..αλλα σιγουρα αυτο εν ειν φιλια..και σ καμια περιπτωση κολλητη σ...ναι ωραια φαγατε ωραια ηπιατε ωραια περασατε μαζι καποτε αλλα οταν κατι εν τραβαει οσο κ να σπρωχνουμε εν θα παει μακρυα...δηλαδη καποια στιγμη θα τελειωσει...τωρα να το ζοριζεισ με τηλεφωνα κλπ εν εχει νοημα μαλλον η "φιλη" σ θελει να απομακρυνθει απο εσενα ισωσ κ γιατι ζηλευει π εχεισ μια ωραια σχεση ενω αυτη τιποτα γ αυτο κ εν κανει κοπλιμεντα γ εσασ εν θελει να βγαινεται μαζι κλπ...οποτε αφησε την...μην κουραζεισ καταστασεισ..

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Το οτι εστειλε μηνυμα σε καποιον οτι βαριεται μαζι σου...δεν σημαινει τιποτα. Μπορει και να ψευδεται στο ταδε για καποιον λογο. Τεσπα , το σημαντικο ειναι οτι μαλλον "φαινεται" οτι δεν σε λογαριαζει και πολυ. Αλλα μπορει να ειναι και στοιχειο του χαρακτηρα της.

    Εγω για παραδειγμα , ξυπναω καθε μερα ελευθερος καπως , δεν παιρνω τηλεφωνα φιλους , δεν κανονιζω τιποτα και αν τυχει και γινει καμμια συναντηση ειμαι οκ με αυτο. Σιγουρα καποιος μπορει να το παρεξηγησει, αλλα απαξ και εχει καθιερωθει μια κατασταση δλδ εσυ να παιρνεις τηλεφωνα και αυτη οχι , απλως συνεχιζεται το ιδιο μοτιβο.

    Επισης μπορει να της αρεσει η παρεα που κανετε , αλλα να θελει κατι "αλλο" , απο την αποψη οτι ναι μεν περναει καλα αλλα εχει ενα ανικανοποιητο.

    Τεσπα , δεν ξερω τι θα κανεις δικη σου επιλογη.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  9. #9
    Όλα όσα μου λέτε, τα έχω σκεφτεί ήδη..απλά μάλλον το θέμα είναι δικό μου, και δεν θέλω να παραδεχτώ ότι δεν με λογαριάζει πλέον σαν φίλη της....ο χαρακτήρας της μπορεί να είναι τέτοιος αλλά υπάρχουν κάποιες φορές που θέλεις να ξέρεις ότι η φίλη σου δε σε ξεχνάει και στην τελική είναι ''εκεί'' για σένα, πράγμα το οποίο δεν το εισπράττω από εκείνη. Απλά κάποιες στιγμές μπερδεύομαι, γιατί όποτε θα την δώ θα μου ανοίξει τα εσώψυχά της θα μου πεί οτιδήποτε την απασχολεί, σοβαρό ή μη.....τα προβλήματά της με την οικογένειά της κλπ...και έτσι αναρωτιέμαι μήπως εγώ είμαι υπερβολική και γι αυτήν δεν έχει αλλάξει κάτι...Ίσως αν ήμουν άλλος χαρακτήρας να μην με πείραζε αυτή η συμπεριφορά....όπως εγώ συμπεριφέρομαι σε κάποιον..έτσι κατ' ελάχιστον θέλω να μου συμπεριφέρονται...και όχι να εισπράττω πλήρη αδιαφορία. Έχω πάρει την απόφαση να απομακρυνθώ και εγώ σιγά σιγά και αν όντως έτσι είναι ο χαρακτήρας της και όντως δεν έχει κάτι μαζί μου....κάποια στιγμή θα το καταλάβει και θα με αναζητήσει...απλά είναι δύσκολο μετά από τόσα χρόνια φιλίας και καθημερινής επικοινωνίας να απομακρυνθείς από κάποιον, μάλλον είναι η δύναμη της συνήθειας.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Location
    Κάπου στην Αθήνα
    Posts
    527
    Λώρα, αναφέρεις πως σε πειράζει που ίσως χάσεις τη φιλία της. Το ερώτημα είναι, την είχες ποτέ? Εντάξει, το γεγονός οτι κάνει σα να μη συνέβη τίποτα όταν συναντιόσαστε, εξηγείται από το ρόλο του εξομολογητή που έχεις αναλάβει. Εκείνη βολεύεται να έχει κάποιον άνθρωπο να του μιλάει για τα προβλήματά της. Σε ρωτάει όμως για τα δικά σου προβλήματα? Ενδιαφέρεται για σένα, και αν ναι, πώς σου το δείχνει.?

  11. #11
    Οχι, δεν με ρωταει. Κάθε φορά που θα συναντηθούμε θα αρχισει να μιλάει για τα δικά της...εγώ θα της δίνω συμβουλές...θα συνεχίζει...και στο τέλος ή θα πω εγώ...." και γω καλά είμαι, τα ίδια όπως τα ξέρεις" ή θα μου πεί "εσύ καλά?" και θα της πω εγώ "καλά". Αφού έχω ξενερώσει που δεν με έχει ρωτήσει τίποτα για εμένα. Τώρα που κάθομαι και το σκέφτομαι, δεν έχω νιώσει ποτέ ότι ενδιαφέρεται. Και πως να το νιώσω άλλωστε, όταν είναι απούσα απο τη ζωή μου. Δε με ρωτάει τιποτα....ούτε πως είμαι με το αγόρι μου...ούτε τι κάνουν οι γονείς μου....πως πάει η δουλεία μου. Γενικότερα, επειδή εγώ ασχολούμαι με τον στίβο,και πηγαίνω συχνά για τρέξιμο...θέλω παρέα...και επειδή είχε αρχίσει και εκείνη καποια στιγμή της είχα πει κανα δυό φορές να πάμε μαζί και είχαμε πάει...εκτοτε ξέρω ότι εκείνη πηγαίνει και δεν μου λέει ποτέ...ενώ ξέρει ότι επειδή τρέχω χρόνια...θα μπορούσε να μου πεί και θα πήγαινα. Καταλήγω στο συμπέρασμα ότι από ένα σημείο και μετά άρχισε να έχει κάποιο πρόβλημα μαζί μου... το οποίο δεν ξέρω ακριβώς που οφείλεται και δεν το έχω εντοπίσει. Γενικότερα, οτιδήποτε κι αν κάνω.....μου έχει δημιουργήσει την εντύπωση ότι το βλέπει ανταγωνιστικά. Απλά δεν βλέπω τον λόγο για να με βλέπει έτσι. Αρχίζω να λυπάμαι πολύ που έχω επενδύσει τόσα σε αυτή τη ''φιλία''...........φοβάμαι ότι τελικά δεν άξιζε, και θα μείνω και με το ''γιατί''. Δεν θέλω να κάτσω να της κάνω παράπονα...δεν είμαι τέτοιου στυλ......ωρες ωρες σκέφτομαι...να μπορούσα να ξέρω τι λέει στους άλλους για εμένα....έτσι θα μπορούσα να απομακρυνθώ ευκολότερα.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    όπου σκάνε τ'αστέρια
    Posts
    326
    Ενώ τώρα δε μπορείς να απομακρυνθείς, περιμένεις δηλαδή να γίνει κάτι τραγικό? Αν δε μπορείς να εξαφανιστείς εντελώς από τη ζωή της, κάντο σταδιακά. Δεν είναι δύσκολο να πεις στο τηλέφωνο πως δεν έχεις χρόνο δηλαδή, και να αρχίσεις να ξεκόβεις.
    Be warned. My shite detector is on high alert.

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,545
    Quote Originally Posted by 1-555-Confide View Post
    Ενώ τώρα δε μπορείς να απομακρυνθείς, περιμένεις δηλαδή να γίνει κάτι τραγικό? Αν δε μπορείς να εξαφανιστείς εντελώς από τη ζωή της, κάντο σταδιακά. Δεν είναι δύσκολο να πεις στο τηλέφωνο πως δεν έχεις χρόνο δηλαδή, και να αρχίσεις να ξεκόβεις.
    Διαφώνώ...Γι'αυτό επιμένω ότι έχουμε μπερδέψει τη λέξη φιλία.Προσωπικά πιστεύω ότι δεν υπάρχει ανάμεσα στις γυναίκες αλλά δε το λέω απόλυτα.Το λέω από αυτά που βλέπω...Λοιπόν,ΛΟΡΑ...Αν είναι κολλητή και συμπεριφέρεται έτσι,έχεις κι εσύ μεριδιο ευθύνης.Είναι λάθος η συμπεριφορά της,αλλά της μίλησες ποτέ ανοιχτά?Σε ρωτάει αν είσαι καλά κι εσύ κρύβεις όλα αυτά που γράφεις,πίσω από ένα ''ΚΑΛΑ''...Ενώ στην ουσία έχεις πολλές απορίες που θέλεις να σου λύσει.Οπότε πρέπει να της μιλήσεις ανοιχτά γιατί σε τέτοιες φιλίες όλα ξεκαθαρίζοντε με διάλογο γιατί υπάρχει θάρρος απέναντι στον άλλο.Από αυτά που θα ειπωθούν θα ξέρεις αν ήταν κολλήτή σου,αν είναι κι αν θα παραμείνει....Μην μπερδεύουμε την λέξη φιλία και κολλητός/κολλητή.Είναι αμαρτία.Κολλητός είναι αυτός που όταν πέσεις στον γκρεμό,θα πέσει μαζί σου και κάτω θα σε ρωτήσει γιατί πέσαμε (αν ζούμε ακόμη ;) ) Kι εγώ θα το έκανα για τους κολλλητούς μου χωρίς δεύτερη σκέψη...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    όπου σκάνε τ'αστέρια
    Posts
    326
    Δεν πιστεύω πως ήταν και ποτέ, ίσως κάποια εποχή να συνέπεσαν τα συμφέροντά τους, τώρα πια η Λόρα έχει χαλαστεί. Ε, αν σε χαλάει κάτι, τι νόημα έχει να το ψάχνει? Έγραψε ήδη για ένα κάρο πράματα που την ενοχλούν, οκ, και η άλλη πόσα να διορθώσει?
    Be warned. My shite detector is on high alert.

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,545
    Quote Originally Posted by 1-555-Confide View Post
    Δεν πιστεύω πως ήταν και ποτέ, ίσως κάποια εποχή να συνέπεσαν τα συμφέροντά τους, τώρα πια η Λόρα έχει χαλαστεί. Ε, αν σε χαλάει κάτι, τι νόημα έχει να το ψάχνει? Έγραψε ήδη για ένα κάρο πράματα που την ενοχλούν, οκ, και η άλλη πόσα να διορθώσει?
    Μπερδεύεις τις καταστάσεις.Γι αυτό ακριβώς μιλησα για ανοιχτές κουβέντες κι είπα,θα καταλάβει αν ήταν κολλητή,αν είναι κι αν θα παραμείνει.Έρχεσαι στα λόγια μου για την φιλία μεταξύ γυναικών (αν και δεν ξέρω αν εισαι γυναίκα η άντρας) όταν μιλάς για συμφέροντα.Σε δυνατές φιλίες δεν υπάρχουν συμφέροντα κι ειδικά σε φιλίες μακροχρόνιες.Πως μπορείς να υποκρίνεσαι για 15 χρόνια και να μιλάς για συμφέροντα? (Δε το λεω για σένα αλλά γενικά) .....Πως μπορείς να κοροιδεύεις τον ευατό σου?Ακριβώς γι αυτό χαλάστηκε η Λορα,για να σου λύσω κι αυτή την απορία...Γιατί πραγματικά το θεωρεί φιλία και πραγματικά νιώθει άσχημα από τη συμπεριφορά της φίλης της.Αυτό και μόνο δείχνει ότι πραγματικά νοιαζεται....Ίσως είναι κι η εξαίρεση γι αυτό είπα δεν είμαι απόλυτος.Οπότε εκεί είναι το νόημα...Υπάρχει νόημα όταν ενδιαφέρεσαι για τον άλλο γιατί δεν ξέρεις τι ακριβώς τον απασχολεί και σε καμία περίπτωση δε φεύγεις από εγωισμό και χωρίς εξηγήσεις.Προσωπική μου άποψη όσο αφορά τις φιλίες...

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. \"ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ\" & \"ΑΓΧΟΣ\".ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟ ΘΑ ΣΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΟΛΟΥΣ!!!
    By beba in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 07-03-2018, 21:01
  2. Η "ΚΟΛΛΗΤΗ ΜΟΥ ΦΙΛΗ"
    By Gypsy Cello in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 45
    Last Post: 25-06-2011, 02:31
  3. Η "ΚΟΛΛΗΤΗ" ΜΟΥ ΚΑΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ
    By elena_maria in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 47
    Last Post: 04-03-2011, 17:39
  4. "Πρόβλημα" με φίλο μου...
    By chris16 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 21
    Last Post: 19-08-2010, 06:49
  5. \"Έρωτας\" με προβλήματα υγείας!, ...τότε χωρισμός \"κάνει καλό\", όχι σε μένα πάντως...
    By BlueNote in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 14-08-2006, 11:54

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •