1% είναι μεγάλο ποσοστό και σε πολλούς απο μας δεν φαίνεται. Βέβαια υπάρχουν και αρκετοί άστεγοι με σχ και αυτούς δεν τους πλησιάζει κανείς (λένε πως το 50% των αστέγων έχει κάποια ψυχική διαταραχή). Μερικές φορές τους κοιτάω και σκέφτομαι πως θα μπορούσα να είμαι κι εγώ στη θέση τους.

Κατα τη διάρκεια επισοδείου μου ήθελα να φύγω μακριά απο όλους και όλα. Είχα την τάση να κατηγορώ τους πάντες και τα πάντα (πολιτικούς, διάσημους, πλούσιους κτλ) αλλα και τον εαυτό μου γιατί είχα \"αδύναμο? μυαλό\". Σκεφτόμουνα πως η κοινωνική πυραμίδα στηρίζεται στην αδυναμια των κατώτερων στρωμάτων και όχι στη δύναμη της κορυφής. Έτσι λοιπόν τα κάτω τούβλα να στηρίζουν τα επάνω και όχι το αντίθετο. Μειωμενη η επιλογή ψήφου μέσω ελατωματικού συστήματος ψηφοφορίας αλλα όλοι ψηφίζουμε στο τέλος ακόμα και αν δώσουμε λευκό. Και κάποια τούβλα αποσείρωνται απο όλα αυτά...

Βασικά μπορώ να μιλάω για κιτσ θεωρίες όλη την ώρα και να ικανοποιήσω την αφελή μου ανάγκη να αισθάνομαι αποτελεσματικός στην δημιουργία λογικών συμπερασμάτων μέσω εμπειρικών η παρατηρητικών επιχειρηματων. Ευτυχώς που θεωρίες όπως η παραπάνω δεν με πολυπροβληματίζουνε πλέον. Η ζωή είναι πολύ συντομη για να την σπαταλάμε σε θεωρίες. Ναι παραμένω στη πυραμίδα αλλα δημιουργώ τον δικό μου κύκλο ευτυχίας.

Άντε και τώρα που είπα τις παραλογίες μου :p πάω για ακανα καφεδάκι. :)