Διπολική διαταραχή / Υγειονομικη επιτροπη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    8

    Διπολική διαταραχή / Υγειονομικη επιτροπη

    Καλησπερα! Θα ηθελα αν γνωριζει καποιος/α να μου πει ποια ειναι η αρμοδια επιτροπη για να βγαλει το ποσοστο αναπηριας σε ενα διπολικο ατομο προκειμενου αυτο να ληφθει υπο'οψιν για τη συνταξιοδοτηση του. Ως τωρα εχουμε χαρτι για το -μη ιασιμο της νοσου κ ανικανοτητα εργασιας λογω επαναληψιμοτητας των επεισοδιων- απο την επιτροπη νευροψυχικων νοσων αθηνας. αλλα η εν λογω επιτροπη δεν βγαζει ποσοστα. οποτε ποιοι ειναι αρμοδιοι? τα ΚΕΠΑ? οι 2βαθμιες νομαρχιακες? η ΑΣΥΕ του στρατου? ξερει κανεις να μου πει γιατι εχω πελαγωσει. προκειται για τεως υπαλληλο δημοσιου. ευχαριστω.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    617
    Quote Originally Posted by el_lp View Post
    Καλησπερα! Θα ηθελα αν γνωριζει καποιος/α να μου πει ποια ειναι η αρμοδια επιτροπη για να βγαλει το ποσοστο αναπηριας σε ενα διπολικο ατομο προκειμενου αυτο να ληφθει υπο'οψιν για τη συνταξιοδοτηση του. Ως τωρα εχουμε χαρτι για το -μη ιασιμο της νοσου κ ανικανοτητα εργασιας λογω επαναληψιμοτητας των επεισοδιων- απο την επιτροπη νευροψυχικων νοσων αθηνας. αλλα η εν λογω επιτροπη δεν βγαζει ποσοστα. οποτε ποιοι ειναι αρμοδιοι? τα ΚΕΠΑ? οι 2βαθμιες νομαρχιακες? η ΑΣΥΕ του στρατου? ξερει κανεις να μου πει γιατι εχω πελαγωσει. προκειται για τεως υπαλληλο δημοσιου. ευχαριστω.
    δεν γνωριζω σιγουρα. εμεις ειχαμε παει πριν κανα μηνα για να ενημερωθουμε για τη διαδικασια στο ΚΕΠΑ στην οδο Αγιου Κωνσταντινου στην ομονοια (1 ος οροφος νομιζω...)

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    2
    Σύμφωνα με τον Νόμο 3863/2010 δημιουργήθηκε το Κέντρο Πιστοποίησης Αναπηρίας (ΚΕ.Π.Α.), υπαγόμενο στη Διεύθυνση Αναπηρίας και Ιατρικής της Εργασίας της Διοίκησης ΙΚΑ.ΕΤΑΜ, για την εξασφάλιση της ενιαίας υγειονομικής κρίσης όσον αφορά στον καθορισμό του βαθμού αναπηρίας των ασφαλισμένων όλων των ασφαλιστικών φορέων, συμπεριλαμβανομένου του Δημοσίου, καθώς και των ανασφάλιστων, για τους οποίους απαιτείται η πιστοποίηση της αναπηρίας.

    Έργο των Υγειονομικών Επιτροπών (του ΚΕ.Π.Α.) είναι:
    α) Ο καθορισμός του ποσοστού αναπηρίας για σύνταξη αναπηρίας.
    β) Ο χαρακτηρισμός ατόμων ως ΑΜεΑ.
    γ) Ο καθορισμός ποσοστού αναπηρίας για όλες τις κοινωνικές και οικονομικές παροχές ή διευκολύνσεις, για τις οποίες απαιτείται γνωμάτευση αναπηρίας και τις οποίες δικαιούνται από την πολιτεία τα άτομα με αναπηρία.

  4. #4
    απλά επειδή δε θέλω να διαβάσει αυτό το τοπικ κάποιος που δε γνωρίζει και να ταυτίσει τη διπολική με ανικανότητα για εργασία, να πω εδώ, ότι γνωρίζω δύο άτομα που εργάστηκαν και εργάζονται κανονικά έχοντας τη νόσο. και δημόσιος υπάλληλος.και ελ. επαγγελματίας, μάλιστα στο δεύτερο σύμφωνα με το νόμο θα έπρεπε να του απαγορευτεί η εργασία, αλλά αυτός τα κατάφερε μέχρι το τέλος και τη κανονική σύνταξη.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    2
    Δεν ειναι απολυτο οτι οποιος εχει διπολικη εναι ανικανος για εργασια.Αλα καθε ατομο με διπολικη διαταραχη, η προσωπικη μου αποψη ειναι οτι βιωνη την ασθενεια με διαφορετικο τροπο.Εγω προσωπικα οποτε ημουν οχι και στην καλυτερη κατασταση οσον αφορα την διπολικη,(τυπου 1)δεν ειμουν για τιποτα.Ευτυχως ειχα εγοδοτη τον αδερφο μου και υπηρχε πολλη κατανοηση,την οποια δεν νομιζω να την εβρισκα σε αλλο χωρο εργασιας.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    8
    vlad : Πιστευω απολυτα οτι μερικοι ανθρωποι μπορουν να υπερβουν τη διπολικη και να συνεχισουν τη δουλεια τους. οχι ολοι ομως. οταν πια δεν μπορει η υπηρεσια να το διαχειριστει, και συμβαινει ανα διαστημα επι ετη, ποσο να σε κρατησει? ποσες αναρρωτικες να παρεις? αυτο παθαμε εμεις. απλως τωρα περιμενουμε να μας πει σιγουρα το λογιστηριο του κρατους απο που.:) ... ευχαριστω παντως για τις απαντησεις.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    12
    Γειά σου τώρα περνάς Δευτεροβάθμια υγειονομική επιτροπή όσον αφορά υπαλλήλους δημοσίου η οποία σε βγάζει ικανό η ανίκανο για εργασία. Ποσοστό αναπηρίας σου βγάζει η ΑΣΥΕ το οποίο αφορά μόνο ένα επίδομα. Αυτά με κάθε επιφύλαξη.
    Last edited by Jimy; 01-07-2014 at 20:25.

Similar Threads

  1. ΔΙΠΟΛΙΚΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ
    By lavie in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 58
    Last Post: 23-07-2012, 00:10
  2. διπολικη διαταραχη ....
    By sunset in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 25-04-2010, 22:06
  3. Πιστοποιητικό Υγείας και αρτιμέλειας από Πρωτοβάθμια Υγειονομική Επιτροπή.
    By keep_walking in forum Ψυχολογία & Κράτος (ΕΟΠΥΥ, Επιτροπές, Στρατός, Φορείς Δημοσίου)
    Replies: 0
    Last Post: 18-11-2007, 09:05
  4. διπολική διαταραχή
    By fraoulopoulo in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 20-03-2007, 00:03
  5. ΔΙΠΟΛΙΚΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ
    By dimitriskai in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 05-10-2005, 01:09

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •