Το θέμα του μαλάκα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1

    Το θέμα του μαλάκα

    :) έχω προβληματιστεί πάρα πολύ με την βικιπαίδεια και την ερμηνεία της στη προσφιλή μας λέξη (για δες εδώ...http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9C%...BA%CE%B1%CF%82)

    Νομίζω ότι η ερμηνεία των μακρινών Φιλιπίννων μου ταιριάζει καλύτερα.
    Εσύ μαλακιάς κατά των αρχαίων ελλήνων την εκδοχή;

  2. #2
    εγώ πάντως μαλακιάω....:)

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    περισσοτερο επιστημονικο ενδιαφερον θα ειχε αν ρωτουσες γενικα ποσο μαλακες ειμαστε, καθε ποτε μαλακιζομαστε, με τι το κανουμε κλπ.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2012
    Location
    Αθηνα
    Posts
    798
    Ειχα σκεφτει καποια στιγμη να φτιαξω ενα thread στο οποιο θα εγραφα καθημερινα ποιον θεωρω ηλιθιο και το γιατι.Φυσικα θα εκρινα πολλα γεγονοτα εδω στο φορουμ επισης. Φοβαμαι ομως πως επειδη η μαζα εχει την ορμη του νερου, θα μαζευτει εξω απο την πορτα και τελικα θα την σπασει....
    Ποιος ομως θα ειναι τελικα ο πρωτος αντρας κατα τους φιλιπιννους? αυτοι η εγω?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Location
    Κάπου στην Αθήνα
    Posts
    527
    Ο άντρας, σύμφωνα με τους Φιλιππίνους, όταν δημιουργήθηκε ήταν μαλακάς (δηλ. δυνατός). Από τη στιγμή που δημιουργήθηκε η γυναίκα, έγινε μαλάκας και παρέμεινε έκτοτε...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,804
    ο αντρασ οταν γεννηθηκε ηταν δυνατοσ κ ηλιθιοσ κ οι γυναικεσ οταν γεννηθηκαν εγιναν εξυπνεσ κ πονηρεσ ο ενασ παλευει με τη δυναμη κ με το μικρο του μυαλο κ η αλλη παλευει με το μυαλο τησ κ τα λογια η μαχη ειναι αεναη κ αιωνια κανεισ δε νικαει απλα προσωρινα νομιζει καποιοσ οτι εχει το πανω χερι πχ δηλαδη εγω βρισκω μια γκομενα εχω το πανω χερι μετα βρισκω μια αλλη ειμαι απο κατω αυτα ειναι συνισταμενεσ του ποσο θελεισ τι θελεισ τι σ δινουν τι παιρνεισ κλπ κοινωσ κανεισ οτι θελεισ χωρισ να ενοχλεισ κ ολα καλα αλλα μυαλα ο ενασ αλλα ο αλλοσ τι να κανουμε τωρα δε μπορει ουτε ο ενασ ουτε ο αλλοσ να καταλαβεισ οτι κ να κανετε οποιοσ θελει ερωτησεισ να μ πει να τ πω
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    384
    Στα Ηθικά Νικομάχειατου Αριστοτέλη (αγαπημένο μου) η λέξη χρησιμοποιείται για να υποδηλώσει την υπομονή και την ατολμία. Από τις γνώσεις της σχολής τώρα... στα αρχαία χρόνια σήμαινε άρρωστος, μαλθακός, μαλακός ή πλαδαρός. Στα λατινικά σημαίνει ηρεμία - αταραξία ενώ η λέξη μαλακία σημαίνει ήρεμη θάλασσα. Τα ίδια με την βικπαιδεια λέει και η ΠΑΠΥΡΟΣ LAROUSSE
    Ας ξεκλειδώσουμε την σκέψη μας.... http://www.tokleidi.com/

Similar Threads

  1. Το θέμα της ημέρας
    By μαρκελα in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 2929
    Last Post: 07-03-2018, 23:24
  2. θεμα αλκοολ
    By BILL.GR in forum Εξάρτηση από Αλκοόλ, Τζόγο
    Replies: 14
    Last Post: 29-03-2012, 18:42
  3. Eυφορία και εθισμός σε μαλακά ναρκωτικά
    By VelvetUnderground in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 37
    Last Post: 30-12-2009, 23:34
  4. Τί θέμα??
    By GreenPeyote in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 109
    Last Post: 08-10-2008, 03:27

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •