Ο σύντροφος μου πάσχει από διαταραχή πανικού
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 29
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    2

    Ο σύντροφος μου πάσχει από διαταραχή πανικού

    Καλημερα και καλο μηνα, χρειαζομαι την βοηθεια σας, με τον συντροφο μου ειμαστε 4 χρονια μαζι και εχουμε ξεπερασει αρκετα προβληματα αλλα αυτο δεν ξερω με εχει κατακερματισει πριν απο 3 εβδομαδες επαθε την πρωτη και πολυ ισχυρη κριση πανικου, τον ετρεχα στο νοσοκομειο ενα βραδυ σαν τρελη γιατι νομιζαμε οτι πεθαινει, αλλα \"ευτυχως\" ηταν κριση πανικου και το διαπυστωσαμε σχεδον αμεσωσ γιατι και η μητερα του πασχει απο το ιδιο ακριβως την επομενη πηγαμε σε ψυχολογο και μετα απο μια εβδομαδα του ειπε να ξεκινησει τα seroxat, απο εκεινη την ημερα δεν τον αναγνωριζω εχει αλλαξει, ειναι συνεχεια πεσμενος, σκεπτικος και κοιμαται παρα πολυ και το καταλαβαινω αυτο αλλα θελω να σας ρωτησω επειδη σε αυτη την φαση νιωθω τελειωσ αχρηστη και πραγματικα κοντευω να τρελαθω, μπορειτε να μου δωσετε καποια συμβουλη τι πρεπει και τι δεν πρεπει να κανω πως μπορω να τον βοηθησω, ευχομαι να το ειχα παθει εγω αντι για αυτον γιατι δεν νομιζω οτι θα το αντεξω να τον βλεπω αλλο ετσι. Σας ευχαριστω και ευχομαι σε ολους καλο καλοκαιρι.

  2. #2
    Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    74
    Δεν μπορεις να κανεις και πολλα,

    Υπομονη και να τον συμπαρασταθεις......

    Αλλα τωρα με την αγωγη του γιατρου θα αρχισει να συνερχεται

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    Να είσαι δίπλα του,να του δείχνεις ότι τον αγαπάς και ότι θα είσαι εκεί για ότι χρειάζεται.Αυτό έχει ανάγκη τώρα.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    1
    απλά είδα ότι αναφέρθηκες σε χάπια, ξέρω και από φίλη που έκανε ψυχοθεραπεία, τα χάπια δεν είναι απαραίτητα. ΄Θέλει να μάθει τεχνικές γνωσιακές και συμπεριφοριστικές και θα δεί διαφορά. Τώρα απλά αποφεύγει. Έχω παρακολουθήσει ομάδες για αυτό το αναφέρω και είχε πολύ καλά αποτελέσματα.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    αγαπητή cose, εσυ μπορει να ειχες πολύ καλά αποτελέσματα, ομως αυτο δεν σημαινει οτι ενας άλλος ανθρωπος που περναει μια παρομοια κατάσταση (ενδεχομενως) μπορει να αρκεστει κ αυτος μονο σε τεχνικες γνωσιακες συμπεριφοριστικες....και δεν εχει αναγκη απο χάπια. Η φίλη σου δεν ειχε. αλλο η φίλη σου όμως....Για να τα προτείνει (στη συγκεκριμένη περίπτωση) στον σύντροφο της myr καποιος ειδικος κάτι παραπάνω θα ξέρει απο μας...

    Ο φίλος σου myr μπορει να ναι πεσμένος, απο το σοκ, απο τα χάπια, απο το οτι μπαινει σε μια κατάσταση που του ειναι εντελώς άγνωστη και ειναι λογικο να φοβάται. Φαντάζομαι πώς το καλύτερο που μπορεις να κανεις ειναι να σταθεις δίπλα του κ να αποδεχτεις την κατάστασή του μέχρι να ξεπεραστεί

  6. #6
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033
    myr1302 καλώς ήλθες.
    Μερικές επισημάνσεις, ερωτήσεις.

    1. Το seroxat δόθηκε για την διαταραχή πανικού? Μήπως ο ψυχίατρος στον οποίο απευθύνθηκε ο σύντροφος σου, είδε/είπε και κάτι άλλο?

    2. Προφανώς απευθυνθήκατε σε ψυχίατρο και όχι σε ψυχολόγο όπως γράφεις. Υπάρχουν διαφορές ανάμεσα στα δύο. Οι κρίσεις πανικού, πάνω από όλα έχουν να κάνουν με ψυχογενή αίτια. Ουσιαστικά, αποτελούν την έκρηξη συσσωρευμένου στρες, σε συνδυασμό με ένα σύστημα σκέψης που έχει αρχίσει να δυσλειτουργεί, πχ, να δίνει μη ρεαλιστικές ερμηνείες στα μικρά γεγονότα της καθημερινότητας.

    3. Εάν το \"πέσιμο\", η κακοδιαθεσία, η υπνηλία που περιγράφεις έχουν ξεκινήσει αμέσως μετά την χορήγηση του seroxat, τότε να είσαι βέβαιη ότι.... ΔΕΝ έχουν να κάνουν με το seroxat. Περισσότερο έχουν να κάνουν με την αίσθηση που δημιουργείται στον σύντροφο σου, με την ταμπέλα που ο ίδιος βάζει στον εαυτό του, ότι τώρα πια παίρνει φάρμακα, είναι άρρωστος κτλ.
    Και αυτό, είναι ισχυρή ένδειξη ότι χρειάζεται ψυχοθεραπευτική αντιμετώπιση, είτε αποκλειστικά, είτε συνοδευτικά στην φαρμακευτική αντιμετώπιση.

    ΥΓ. Φρόντισε να φροντίσεις τον εαυτό σου. Ο σύντροφος σου περνά δύσκολη φάση, το ίδιο όμως και συ που ναι μεν δενι βιώνεις την διαταραχή πανικού, ζεις όμως όλη αυτή την κατάσταση οπότε αναποφευκτα σου γενιιούνται συναισθήματα, εσωτερικές εντάσεις.
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Δωδώνη σε ένα θα διαφωνήσω...Αρχίζει και παίρνει χάπια που αναγράφουν ως παρενέργεια υπνηλία και δεν έχει να κάνει με το σεροξάτ;Γιατί αν αυθυποβάλλεται στο ότι τώρα που παίρνει χάπια είναι άρρωστος δεν αυθυποβάλλεται και όταν παίρνει μη ψυχοδραστικά φάρμακα για να πέσει να κοιμηθεί που επίσης υποδεικνύουν ασθένεια;;;

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    2
    Ευχαριστω παρα πολυ Tzeni,Dalia,cose,Sofia,dodoni,kassi_21 για τις απαντησεις πραγματικα διαβαζοντας τις εμπειριεσ σας μεσα απο το forum εχω βοηθηθει ηδη παρα πολυ, και νιωθω πολυ καλυτερα που βρηκα ενα χωρο να μπορω να καταθεσω τις σκεψεις, γιατι ανακαλυψα οτι τελικα κανενας φιλος και κανενας συγγενης δεν μπορει να καταλαβει τι περναμε εγω και ο συντροφος μου, αν δεν ζησει παρομοιες καταστασεις.

    dodoni 1. Το seroxat δόθηκε για την διαταραχή πανικού? Μήπως ο ψυχίατρος στον οποίο απευθύνθηκε ο σύντροφος σου, είδε/είπε και κάτι άλλο?

    Συγκεκριμα η διαγνωση ειναι κριση πανικου, αν και δεν νομιζω οτι απεχει πολυ απο την διαταραχη πανικου, να σου πω την αληθεια δεν ημουν μπροστα στην συναντηση με τον ψυχολογο αλλα ειμαι σιγουρη οτι μου ειπε ολα οσα ειπαν οι δυο τους, γιατι ομως με ρωτας κατι τετοιο τα seroxat δεν ενδεικνυνται για κριση πανικου???

    Κατι ακομα να σας ρωτησω, 1) θα απαλλαγει απο αυτη την παθηση τελειως καποια στιγμη?
    και αν ναι μετα απο ποσο χρονικο διαστημα εφ\' οσοσν παιρνει και χαπια?
    2) Σκεπτομαστε να κανουμε οικογενεια, τα χαπια που παιρνει κατα ποσο επιβαρυνουν το οργανισμο του, μηπως θα πρεπει να τα σταματησει και μετα να κανουμε προσπαθεια για ενα παιδι?

    Σας ευχαριστω πολυ Μυρσινη.

  9. #9
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033
    kassi, η Μυρσίνη περιέγραψε ένα σύνολο αλλαγών στη διάθεση που πολύ συχνά παραπέμπουν όχι σε παρενέργεια του οποιουδήποτε σεροξάτ, αλλά σε εσωτερικές νοητικές και συναισθηματικές διεργασίες που ακολουθούν την έναρξη λήψης μιας φαρμακευτικής αγωγής. Δεν έχω επίσημη στατιστικη στα χέρια μου να σου παραθέσω αυτη τη στιγμή, μπορώ όμως να σου πω ότι στο γραφείο μου συχνά βλέπω το συγκεκριμένο φαινόμενο. Και μόνο η αναγγελία λήψης αγωγής, και μόνο το διάβασμα πιθανών παρενεργειών, είναι αρκετά για να προκαλέσουν διάφορα.

    ΥΓ. Δεν είμαι σίγουρος ότι κατάλαβα την τελευταία σου πρόταση/ερώτηση/


    Μυρσίνη,
    η παροξετίνη (Seroxat) χορηγείται στην διαταραχή πανικού. Συνήθως, στις οξείες φάσεις, χρογείται και κάποιο αγχολυτικό.

    Για τις άλλες ερωτήσεις σου:
    Σε κάθε περίπτωση, σκόπιμο είναι να συνδυαστει η φαρμακευτική αντιμετώπιση και με ψυχοθεραπευτική αντιμετώπιση.
    Η θεραπεία των κρίσεων πανικού μονο με αντικαταθλιπτικά, συνήθως απαιτεί 4 έως 12 εβδομάδες για να δώσει αποτελέσματα.

    Δυστυχώς όμως, μια τέτοια θεραπεία της οξείας φάσης, δεν οδηγεί συνήθως σε μακροχρόνια ύφεση. Οι σχετικές έρευνες λένε ότι σε επανέλεγχο μετά από 1 έως 4 χρόνια μετά την αντιμετώπιση της οξείας φάσης με αντικαταθλιπτικό, το 80% των ασθενών εξακολουθεί να έχει συμπτώματα/να κάνει υποτροπές.

    Εν κατακλείδι: μπορεί ο σύντροφος σου να απαλλαγεί οριστικά, αρκεί να αντιμετωπίσει το πρόβλημα σοβαρά και ολιστικά.
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Originally posted by dodoni


    ΥΓ. Δεν είμαι σίγουρος ότι κατάλαβα την τελευταία σου πρόταση/ερώτηση/

    Απάντησες πως μέρος της υπνηλίας οφείλεται στην αναγγελία λήψης φαρμάκων και στο διάβασμα πιθανών παρενεργειών..Μια κατάσταση αυυθυποβολής δηλαδή..
    Γιατί δεν συναντάται το ίδιο φαινόμενο (ή συναντάται; σε ασθενείς που λαμβάνουν φάρμακα που δεν έχουν σχέση με ψυχική ασθένεια;;Όπως ο διαβητικός ή και αυτός που πάσχει από μια απλή λοίμωξη;;;;

  11. #11
    Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    99
    Όταν λέτε \"ολιστική αντιμετώπιση\" τι ακριβώς εννοείτε; Γιατί συνήθως ο όρος αυτό χρησιμοποιείται από την ομοιοπαθητική.

    Νομίζω ότι είναι κάτι σαν το placebo (όταν διαβάζεις τις παρενέργειες και εστιάζεσαι σε αυτές) από άποψης αντίδρασης του ασθενούς (στο placebo δημιουργείται μέσα στον ασθενή μια θετική ψυχολογική κατάσταση). Όταν προκαταβάλλεσαι για τις παρενέργειες, μέσα σου δημιουργείς ένα αρνητικό κλίμα με αποτέλεσμα μετά αν παρουσιαστεί κάτι οργανικό, να το συνδυάσεις αμέσως και χωρίς δεύτερη σκέψη με το φάρμακο που ξεκίνησες να παίρνεις. Κάπως έτσι το βλέπω.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Ολιστικο:που αναφέρεται στον ολισμό. 2. που προσπαθεί να δώσει ένα όσο το δυνατό ευρύτερο πλαίσιο για την ερμηνεία καταστάσεων, πραγμάτων.

    Απο λεξικο δεν ξερω αν ειναι αυτη η απαντηση που περιμενεις...
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  13. #13
    Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    99
    Στην τηλεόραση κατά καιρούς keep_walking ακούω αυτήν την ορολογία όταν μιλάνε ομοιοπαθητικοί γιατροί. Λένε για ολιστική αντιμετώπιση. Δε γνωρίζω πολλά από ομοιοπαθητική, γιατί βολεύτηκα με τον ψυχίατρο.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    http://www.e-psychology.gr/index.php?option=com_content&task=view&id= 131&Itemid=99999999

    στο σκελος ψυχοσωματικη και ολιστικη προσεγγιση
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  15. #15
    Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    99
    Το διάβασα keep_walking. Εναλλακτικές θεραπείες δεν έχω δοκιμάσει για να ξέρω.....Η ψυχή και το σώμα πάνε πακέτο. Όταν επηρεάζεται το ένα, επηρεάζεται και το άλλο.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •