θελω να αυτοκτονησω - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 26 of 26
  1. #16
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    5
    @anonimos sorry κυριε δεν ειμαι θρησκος, αν παω σε μοναστηρι θα μου βγουν τα δαιμονια...Προσωπικα βλεπω τη θρησκεια σαν οπιο του λαου, για να εχει "ελπιδα"...ΔΕΝ μπορω να δω τη θρησκεια ως ελπιδα
    @ μπλικι μαλλον εξω απο το χορο πολλα τραγουδια μπορουν να ειπωθουν..μαλλον δεν ειναι τοσο αυτονομα (κατ εμε αποροια ελλειψης κινητρου για ζωη), συσχετιζονται ναι, αλλα δεν διορθωνονται τοσο ευκολα...αν στερηθω τις αμυνες μου ,θα βιωσω περισσοτερη ματαιωση και στη φαση που ειμαι ,δεν ξερω αν μπορω να το υποστω, δεδομενου οτι νοιωθω εκπτωτος απο τα σαλονια στα αλωνια
    ΕΝΝΟΙΕΙΤΑΙ ΠΩΣ ΝΟΙΩΘΩ ΤΗΝ ΑΝΑΓΚΗ ΝΑ ΠΑΡΑΙΤΗΘΩ
    Ποια ειναι τα μισα που διορθωνονται????ΤΟ ΚΑΠΝΙΣΜΑ?ΝΑΙ ΟΚ...Ο ΕΘΙΣΜΟΣ ΣΤΟ PC EINAI H ΕΠΙΛΟΓΗ ΜΟΥ ΝΑ ΑΠΟΦΕΥΓΩ ΤΗ ΣΥΝΑΝΑΣΤΟΡΦΗ ΜΕ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ (ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΕ ΒΛΕΠΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΠΩΣ ΚΑΤΗΝΤΗΣΑ ΕΤΣΙ, ΤΟ ΑΚΟΥΩ ΤΑΚΤΙΚΑ, ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΜΕ ΠΙΟ ΕΜΜΕΣΟ ΤΡΟΠΟ)
    ΤΕΛΟΣ ΜΑΛΛΟΝ ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΘΑ ΤΑ ΚΟΥΒΑΛΩ FOR LIFE ΚΑΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΔΙΑΧΕΙΡΙΖΟΜΑΙ (ΙΔΨ ,ΕΝΟΧΕΣ, ΑΓΧΩΔΕΙΣ ΔΙΑΤΑΡΑΧΕΣ, ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ,ΑΝΟΣΟΑΝΕΠΑΡΚΕΙΑ,ΣΕΞΟΥΑΛΙΚ Η ΠΑΡΑΦΥΣΗ-ΕΜΜΟΝΕΣ)...ΔΕΝ ειναι και λιγα, ποσοστο θεραπειας σε καποια κατω απο 5% , στην ΙΔΨ σταδιακα κλιμακωνεται η -κουραση- και δυσλειτουργικοτητα- που προκαλει στο ατομο
    ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΠΩΣ 1 ΚΥΡΙΑΡΧΟΣ ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΦΤΑΝΩ ΣΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΝΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΤΗΝ ΑΥΤΟΚΤΟΝΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΑΔΥΝΑΜΙΑ-ΕΠΙΛΟΓΗ ΝΑ ΜΗΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΑ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΩ(ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΘΕΛΕ ΝΑ ΖΗΣΕΙ 1 ΖΩΗ ΠΟΥ ΘΑ ΣΠΑΤΑΛΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟΣ?)....ΖΩ ΔΗΛΑΔΗ ΓΙΑ ΝΑ ΝΟΙΩΘΩ ΠΕΡΗΦΑΝΟΣ ΓΙΑ ΤΙ? ΠΟΥ ΤΗΝ ΠΑΛΕΥΩ ΜΕ ΟΣΑ ΣΚΑΤΑ ΕΧΩ? ΓΙΑ ΠΟΙΑ ΑΥΤΟΕΚΤΙΜΗΣΗ ΑΥΤΟΘΑΥΜΑΣΜΟ ΜΙΛΑΜΕ? ΤΙ ΕΧΩ ΝΑ ΚΕΡΔΙΣΩ ΑΠ ΑΥΤΗ ΤΗ ΖΩΗ? ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΝΟΙΩΘΩ ΟΤΑΝ ΒΛΕΠΩ ΑΤΟΜΑ ΝΑ ΠΕΤΥΧΑΙΝΟΥΝ ,ΝΑ ΕΞΕΛΙΣΟΝΤΑΙ ,ενω εγω ξερω πως ΠΛΕΟΝ Η ΖΩΗ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΤΑΒΑΝΙ-ΣΤΟΧΟ (ΣΤΗ ΚΑΛΥΤΕΡΗ) 1 ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΗ ΖΩΗ?
    Δεν γεννηθηκα προβληματικος, ΕΓΙΝΑ....και ποναει...ΠΟΛΥ....Βασικα ΕΚΕΙ εντοπιζω το προβλημα μου, δεν εχω ορεξη να προσπαθησω,βαρεθηκα ...ΞΑΝΑΛΕΩ ΔΕΝ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΚΙΝΗΤΡΟ ΝΑ ΜΠΩ ΣΤΟ ΤΡΥΠΑΚΙ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ,καθως δεν υπαρχει κανενας στοχος να πετυχω....Η ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟΤΗΤΑ ΗΤΑΝ ΔΕΔΟΜΕΝΟ, ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΕΧΤΩ ΑΝΑΠΡΟΣΑΡΜΟΓΗ,ΚΑΙ ΝΑ ΘΕΣΩ ΣΤΟΧΟ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΔΕ-ΔΟ-ΜΕ-ΝΟ????
    Λογους για να μεινω εδω....Χμμμμμμμ δεν μου δινει κανενας ομως τους δικους του λογους υπαρξης, η εστω πως τα βγαζει περα με τα δικα του ζορια...Μπηκα εδω μεσα γιατι υποθετω πως τα μελη εχουν φαει κι αυτοι πικρες , το μονο που εχω δει ως τωρα ειναι η προσεγγιση που προσπαθει να μου εμφυσησει και ο ψυχολογος....Α, και ξαναλεω ,ναι δεν εχω αυτοκτονησει για να μην πληγωσω τη μανα μου, ΠΟΣΟ θα με κραταει αυτο στην μιζερη ζωη μου....ΟΠΟΤΕ ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ! ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΚΑΛΟ ΔΡΟΜΟ

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Εγω προσωπικα αντιμετωπισα ψυχωση, ας πουμε οτι συνολικα μου εφαγε περιπου... χοντρικα 13 χρονια απο τη ζωη μου , χωρις να εκτιμησω το προδρομο της ασθενειας κλπ.

    Τωρα ειμαι καλα και νομιζω εχω αποκομισει περισσοτερα με τον αγωνα μου αυτο απο οτι εχει αποκομισει ενας μεσος ανθρωπος... τουλαχιστον ετσι πιστευω.

    Θα ελεγα οτι και πισω να γυριζα , δεν θα ηθελα να αλλαξω και πολυ αυτο που ειμαι τωρα , ναι εαν επαιρνα διαφορετικους δρομους ή αν δεν αρωσταινα δεν ξερω πως θα ημουν τωρα , αλλα ειμαι αυτος που ειμαι και μου αρεσω.

    Φυσικα τα λουκια ουκ εστι τελος.... ανεργια , οικονομικη κριση , μοναξιες , αβεβαιοτητα για το μελλον και παει λεγοντας:)

    Οσο μεγαλυτερος ο αγωνας , τοσες περισσοτερες οι απολαβες... αυτο θελω να πω και δεν εννοω να γινεις καποιος με πλουτη και παλατια.
    Last edited by keep_walking; 04-07-2013 at 07:19.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Και επειδη μια εικονα οσο χιλιες λεξεις βρηκα μια φωτο που ταιριαζει με αυτο που συζηταμε:

    http://s14.postimg.org/agyyn1hlt/success.jpg
    windows 7 screen shot
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Ναυταθλητικός Όμιλος Ποδηλατών Βάρκιζας "Ο Βουκεφάλας
    Posts
    2,253
    klants, δεν έχω καταλάβει πόσο κινητικός είσαι.
    0k, δεν μπορείς να κάνεις τον αθλητισμό που έκανες πριν
    λόγω προβλήματος στα γόνατα.
    Δεν ξέρω την έκταση του προβλήματος,
    αλλά επειδή κι εγώ πριν τρία χρόνια έκανα 40 χιλιόμετρα
    με το ποδήλατο στον καύσωνα
    - αν και είμαι 50 χρονών -
    μετά από ρήξη μηνίσκου και χονδροπάθεια επιγονατίδας
    είπα "αντίο" σε όλ' αυτά,
    αλλά υπάρχει και η λύση του κολυμβητήριου.
    Και μετά από δύο χρόνια
    μπορώ και κάνω και ποδήλατο, ποτέ πια βέβαια όπως πριν,
    αλλά αν αγαπάς τον αθλητισμό για τη σερoτονίνη
    και την απελευθέρωση των ενδορφινών
    μπορείς να τα βρεις σε άλλη μορφή αθλητισμού.
    Στις πισίνες θα δεις κολυμβητές με κομμένα χέρια να ...σκίζουν
    ή ανθρώπους με ΣΚΠ να παλεύουν.
    Κυρίως τέτοιους ανθρώπους βλέπεις. Για ψάξ' το.
    Χρειάζεται υπομονή και επιμονή.
    Όταν είσαι υπερκινητικός και ξαφνικά η κινητικότητά σου περιορίζεται,
    μοιραία το ρίχνεις στο internet,
    το ξέρω κι από μένα και το 'χουν γράψει κι άλλα μέλη με ορθοπεδικά θέματα.
    Το internet όμως μπορείς να το χρησιμοποιήσεις
    και για να δουλέψεις ή και να κερδίσεις χρήματα
    αρκεί να έχεις γνώσεις και να διαβάζεις
    και πιστεύω στο μέλλον θα συμβαίνει όλο και περισσότερο.
    Και τέλος πάντων όλους τους εθισμούς τύπου internet, τσιγάρο, τζόγος
    επιβάλλεται να βρεις τη δύναμη μέσα στον εαυτό σου και να τα κόψεις.

    Ίσως το πρόβλημα του προσώπου να μην υπάρχει
    στην έκταση που το έχεις στο μυαλό σου
    και δε θα είναι έντονο όταν περάσει το πρήξιμο από την κορτιζόνη.
    (Κόψ' την όσο γρηγορότερα γίνεται
    κάνει πολύ κακό στις αρθρώσεις.
    Υπάρχει η δυνατότητα, το ξέρω από ανθρώπους με οστεοαρθρίτιδες,
    όχι λόγω ηλικίας, αλλά σαν αυτοάνοσο από νεαρή ηλικία,
    που το παλεύουν με συμπληρώματα γλυκοζαμίνης - χονδροϊτίνης
    και έκοψαν και την κορτιζόνη και τα αντιφλεγμονώδη).

    Μη "σκαλίζεις" τόσο τους ιδεοψυχαναγκασμούς ή τις εμμονές
    και ρίξ' το στη δράση, αλλιώς δε βρίσκεται η άκρη.

    Κοινωνικη ζωη και ψεμμα? Ναι οκ ,αλλα καλυτερα
    να μπορεις να ελισεσαι στο ψεμμα παρα στην απομονωση
    ως κοινωνικο αποβλητο, υπαρχει μεταβολη
    και αποκει που βιωνα το θαυμασμο πλεον βιωνω την απορριψη,
    Αλήθεια, γιατί θέλεις να ελίσσεσαι στο ψέμα;
    Καλοπροαίρετα, επειδή είσαι πολύ φορτισμένος- και δικαίως -
    ο θαυμασμός επειδή κάποιος κάνει αθλητισμό
    ή είναι στην τάδε σχολή ή έχει το τάδε επάγγελμα με υψηλό status,
    είναι "τρίχες".
    Και πόσοι αλήθεια έχουν κοινωνικό και οικονομικό status
    στην Ελλάδα των 1.700.000 ανέργων
    και τo ένα τρίτο κάτω από το όριο της φτώχειας;
    Και είναι αλήθεια ότι οι περισσότεροι από τον περίγυρο την "κάνουν",
    όταν αντιμετωπίζεις σοβαρά οικονομικά ή προβλήματα υγείας.
    Αλλά δε θα 'πρεπε να σε νοιάζει καθόλου γι' αυτούς
    γιατί σημαίνει ότι είναι σχέσεις επιφανειακές.
    Ψάξε ανθρώπους που είναι στην ίδια θέση με σένα
    και τα καταφέρνουν και θα σ' εκτιμούν γι' αυτό που είσαι.
    Αλλά πριν, πρέπει να εκτιμήσεις εσύ τον εαυτό σου.
    Και μην πρήζεις τη μάνα σου. Συνήθως
    είναι το ένα από τα δύο ή τρία πρόσωπα που σ' όλη σου τη ζωή
    θα ενδιαφερθούν για σένα.
    Και πιστεύω ότι αν ψάξεις στο internet σε σχετικά forums,
    θα βρεις άτομα με παρόμοια προβλήματα και πιο σοβαρά ακόμη,
    που θα μπορέσουν να σου πουν πολλές πληροφορίες
    επάνω στα πρακτικά προβλήματα υγείας
    ή τα ποσοστά αναπηρίας που δικαιούσαι και τα συνταξιοδοτικά
    που είναι πολύ σοβαρά και χρειάζονται συνεχές ψάξιμο και επαγρύπνηση
    ιδιαίτερα μετά τους αισχρούς νόμους που έχουν περάσει τώρα τελευταία κ.λπ.
    Βάλε το μυαλό σου να δουλέψει και ενεργοποίησε τις δυνάμεις σου
    και θα βρεθούν λύσεις. :-)

    ΥΓ: Συγγνώμη για το μακροσκελές "σεντόνι"!
    Last edited by Joann; 04-07-2013 at 17:38.
    Τα μελισσάκια θα γυρνούν γύρω απ' τις πολυθρόνες
    και το νερό το κρύσταλλο θα ρέει απ’ τις οθόνες.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    384
    Quote Originally Posted by klants View Post
    @κλειδι σκεψης ...οτι θες -θεωρεις συμβουλευεις-επεξηγεις, δεν θετω κατι σαφες, αν θα επρεπε να δωσω πιο συγκεκριμενη κατευθυνση, διερωτουμαι : ειναι παρανοια να θελω να αυτοκτονησω λογω των παραπανω? εχετε βρεθει σε φαση απολυτης ματαιωσης?
    προσωπικα ψαχνω να βρω 1 νοημα να συνεχισω και δεν το πετυχαινω...αν θελετε να εξηγεισετε τους λογους που κρατουν εσας στη ζωη επισης μετα χαρας να τους ακουσω..
    τα γραπτα μου ειναι τελειως αδομητα ,δεν εχουν συνοχη απλες σκεψεις αποτυπωμενες αναρχα, εν τελει μονο και που τα γραφω καλο μου κανει,ξαναλεω οτι θες μοιρασου, δεν ανοιξα νημα με στοχο να πετυχω την εξιλεωση μου απο τη ζωη
    Ο όρος τρέλα είναι αδόκιμος για μένα.... Για μένα δεν είσαι τρελός ή παρανοϊκός. Λες πως δεν έχεις βρει ως σήμερα έναν επαρκή λόγο για να ζεις. Θεωρώ πως η ίδια η (τυχαία, γενετήσια η ότι άλλο) ευκαιρία για να ζήσεις, να δημιουργήσεις, να αγαπήσεις κ να αγαπηθείς, ακόμη και να πληγωθεις και να πονέσεις είναι επαρκείς λόγοι. Βέβαια πριν 13-14 χρόνια δεν ήταν ούτε για εμένα επαρκείς λόγοι. έχοντας κάνει απόπειρα και έχοντας μείνει 5 μέρες σε κώμα και έχοντας παιδευτεί μετά από αυτό 2-3 χρόνια με την κατάθλιψη στο σήμερα και μιλώντας για αυτά νιώθω καλά και ευγνώμων που ζω. Σαν όλα αυτά να έπρεπε να συμβούν για να καταλάβω κάτι που μου φαινόταν δεδομένο την ίδια την ζωή. Φίλε μου υπάρχουν 1000000000 τρόποι να πεθάνει κάποιος αλλά μόνο ένας να γεννηθεί. Μπορεί σήμερα να είσαι δυστυχής αλλά ο βαθμός της δυστυχίας μας είναι ανάλογος και με τον βαθμό ευτυχίας που μπορεί να βιώσουμε. Αρά κάπου στο αύριο θα είσαι ευτυχισμένος. Βέβαια η θέληση για ζωή και για ευτυχία πηγάζουν από μέσα μας και ελάχιστα εξαρτώνται με τα υλικά αγαθά ή και με εξωτερικούς παράγοντες. Θεωρώ πως θα ήταν καλό να σταματήσεις να κολλάς ετικέτες στον εαυτό σου (πολλά αρνητικά του καταλογίζεις) και να δεις λίγο πέρα από εσένα ...τον εαυτό σου. Αντικειμενικά να δεις το τι καλο και ωφέλιμο έχεις (όλοι έχουμε και από κάτι) και να το φέρεις στην επιφάνεια. Να σκεφτείς το γιατί κρίνεις σκληρά τον εαυτό σου ....
    Και για να μην μακρηγορώ η ζωή είναι αυτό που σου συμβαίνει, ενώ ψάχνεις για κάτι άλλο και απλά σκοπός της ζωής είναι μια ζωή με σκοπό.... βρες το σκοπό σου λοιπόν για να ζήσεις θα τα καταφέρεις μιας και ήδη έχεις βρει κάποιους λόγους για να πεθάνεις.... Ο δικός μου λόγος ή σκοπός που ζω είναι πως επέλεξα να νιώθω ευγνωμοσύνη για ότι ζω (και όχι να νιώθω τύχερη και άτυχη) αλλά και να νιώθω ευτυχία για την ζωή μου και να αποδεχτώ και να συμφιλιωθώ με ότι καλό και κακό έχω, με ότι καλό και κακό έπλασε τον εαυτό μου που αγαπώ και σέβομαι πια. Αν το βρίσκεις δύσκολο να είσαι ευγνώμων για οτιδήποτε, κάθισε, κλείσε τα μάτια σου, πάρε μια βαθιά αργή ανάσα και να είσαι ευγνώμων για το οξυγόνο. Κάθε ανάσα που παίρνεις είναι συγχρονισμένη με την τελευταία ανάσα κάποιου άλλου.
    Ας ξεκλειδώσουμε την σκέψη μας.... http://www.tokleidi.com/

  6. #21
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,545
    [QUOTE=klants;444454]



    ΑΝΑΖΗΤΩ ΕΙΛΙΚΡΙΝΕΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ.....Θεωρω την αποφαση μου να αυτοκτονησω ως λογικη αρνηση σε 1 ματαιη ζωη κατωτερου επιπεδου απο την προγραμματισμενη....ΤΙ ΝΟΗΜΑ ΕΧΕΙ ΝΑ ΖΩ ΜΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΚΟΥΣΟΥΡΙΑ? ΚΟΥΡΑΣΤΗΚΑ ΝΑ ΠΑΛΕΥΩ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΖΩΝΤΑΝΟΣ....ΕΙΜΑΙ ΤΟΣΟ ΠΑΡΑΛΟΓΟΣ? ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΘΕΛΕ ΝΑ ΖΗΣΕΙ ΑΥΤΗ ΤΗ Κ#@ΛΟΖΩΗ, ΕΙΔΙΚΑ ΟΤΑΝ ΕΙΧΕ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΠΟΥ ΦΑΝΕΡΩΝΕ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΕΣ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΕΣ ΕΠΙΤΥΧΙΑΣ? ΝΑΙ, ημουν ευφυης,ΝΑΙ ,ειχα φυσιολογικες σχεσεις με το ετερο φυλλο,ΝΑΙ ειχα κοινωνικη ζωη,ΝΑΙ υπηρχαν ατομα που με θαυμαζαν,ΝΑΙ βρισκομουν σε 1 υψηλο επιππεδο φυσικης καταστασης


    Quote Originally Posted by klants;444708[I
    Χμμμμμμμ δεν μου δινει κανενας ομως τους δικους του λογους υπαρξης, η εστω πως τα βγαζει περα με τα δικα του ζορια...Μπηκα εδω μεσα γιατι υποθετω πως τα μελη εχουν φαει κι αυτοι πικρες , το μονο που εχω δει ως τωρα ειναι η προσεγγιση που προσπαθει να μου εμφυσησει και ο ψυχολογος....Α, και ξαναλεω ,ναι δεν εχω αυτοκτονησει για να μην πληγωσω τη μανα μου, ΠΟΣΟ θα με κραταει αυτο στην μιζερη ζωη μου....ΟΠΟΤΕ ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ! ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΚΑΛΟ ΔΡΟΜΟ[/I]
    Καλησπέρα κι από εμένα...Η αλήθεια είναι ότι διαβάζω 3 φορά το θέμα σου κι ακόμη δεν έχω καταλάβει.Κάτι κατάλαβα για μερικά πράγματα αλλά δεν ήξερα πως να σου μεταφέρω το σκεπτικό μου για το δικό σου λάθος σκεπτικό.Βλέπω ότι είσαι κάθετος κι απόλυτος στις απόψεις σου κι ότι λες ότι αναφέρουμε ότι και οι ψυχολόγοι.Δηλαδή τι περίμενες?Να βγει κάποιος να σου πει ..''ΝΑΙ ΦΙΛΕ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ,Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΛΥΣΗ ΕΙΝΑΙ Η ΑΥΤΟΚΤΟΝΙΑ?''.Καταρχήν ψάχνεις υποκατηγορία αυτοκτονίας.Σοβαρέψου.Όσο αφορά την αυτοκτονία,έχω πει πάρα πολλές φορές την άποψή μου και δεν εχω σκοπό να την ξαναπώ για τον λόγο ότι ειμαι 100% κατά,αλλά η αλήθεια που την εκφράζω μπορεί να με βγάλει και ..''υπερ'' αυτής,ενω δεν ισχύει.Οπότε θεωρώ 100% λάθος,τις σκέψεις αυτοκτονίας.Αυτό ήταν για το δεύτερο κομμάτι κι αυτά που είπες για την προσέγγιση του ψυχολόγου....

    Για το πρώτο θα σου πω διάφορα,ίσως είναι πολλά,ίσως είναι άσχετα αλλά δεν μπορώ να σου αναφέρω άλλους λόγους από αυτούς που αναφέρθηκαν,γιατί πολύ απλά σου είπα ότι είσαι απόλυτος.
    Από το σχολείο,στις μικρές τάξεις ακόμη,διαχωρίζοντε πολλά πράγματα.Διαχωρίζεται η ''κλίση'' του κάθε παιδιού και ο χαρακτήρας του.Όλοι θυμόμαστε μαθητές καλούς,μαθητές άριστους,μαθητές που δεν το είχαν με τα μαθήματα αλλά είχαν κλίση προς τον αθλητισμό και τα σχετικά που δε τα γράφω,αλλά κατάλαβες τι θέλω να πω.
    Αυτά τα πράγματα όμως δε σημαίνει ότι δεν αλλάζουν.Για τον οποιοδήποτε λόγο.Μιας που μίλησες για αθλητισμό...Ξέρεις πόσα ταλέντα έχουν χαθεί?Ταλέντα που πιστεύαμε όλοι ότι θα πάνε ψηλά.Αλλά τελικά,ήταν οι πρώτοι του χωριού και μόλις ήρθαν στην πόλη είδαν ότι δεν είχαν κάτι εξαιρετικό,ήταν πραγματικά πρώτοι αλλά τελικά μια ατυχία δε τους άφησε να συνεχίσουν,ήταν πραγματικά πρώτοι αλλά από τα υπερβολικά καλά λόγια που άκουγαν επαναπαύτηκαν και το έριξαν ..στα γούστα και έφυγε το τρένο....(και πολλά άλλα ήταν...)...Με το ίδιο σκεπτικό μπορώ να σου πω για άτομα,που ένιωσαν την απορριψη και ότι δε μπορούν να τα καταφέρουν,αλλά τελικά πείσμωσαν και πέτυχαν κι άφησαν πίσω τους ταλαντούχους...ή πολύ απλά πήγαν κόντρα στην ατυχία τους..
    Σίγουρα σε μπέρδεψα πολύ αλλά όλο αυτό το άσχετο κείμενο που έγραψα,είναι ότι τίποτα δε μας χαρίζεται και πρέπει να παλέψουμε για να το πετύχουμε.Εντάξει το ταλέντο θα χρειαστεί λίγοτερο,από έναν που δεν είναι,αλλά αυτό δε σημαίνει ότι θα ειναι πάντα μπροστά,αν επαναπαυτεί απλά στο ταλέντο του.
    Παλι με το ίδιο σκεπτικό μπορώ να σου μιλησω για την ευφυια.Έχω δει (οπως όλοι μας) ευφυείς μαθητές να είναι πολύ πίσω από μέτριους μαθητές γιατί πολύ απλά δεν προσπάθησαν τόσο πολύ όσο οι άλλοι.Θα χρειαζοταν λιγότερο κοπο από τους ''μετριους'' καθώς είχαν ατού την ευφυια τους αλλά δε το εκμεταλεύτηκαν σωστά....Εκεί πάει πάλι,το τιποτα δε μας χαρίζεται και όλα αλλάζουν.......
    Κι επειδή μίλησα πολύ για τα σχολικά χρόνια...Ας μιλήσουμε για το τώρα.Τι είναι ευφυια δηλαδή για σένα,που λες ότι ήσουν ευφυής?Ποιος άνθρωπος είναι ευφυής δηλαδή?Ο καλος μαθητής?Γιατί πραγματικά έχω μπερδευτεί κι ειλικρινά δεν ξέρω τι να γράψω,γιατί έχεις μπερδέψει βασικές έννοιες με το πρόβλημά σου.Αν το πάρουμε έτσι,πολλοί λένε ότι ..ολο αυτό που γίνεται στον κόσμο,είναι ένα καλοστημένο παιχνίδι από καποιους (μη με ρωτησεις ποιους,δεν ασχολούμαι με το θεμα...) οι οποίοι έβαλαν σκοπό να καταστρέψουν τον κόσμο με ένα σχέδιο χρόνων.Κακό για τον κοσμο,αν ισχύει...επίσης κακοί ανθρωποι αν ισχύει...αλλά αν πραγματικά ισχύει κάτι τέτοιο...το λιγότερο που μπορώ να πω για αυτούς είναι,ότι δεν ειναι απλά ευφυείς,αλλά ιδιοφυιες......

    Γιατί σε θαύμαζαν και τωρα δε σε θαυμάζουν?Είσαι από τους ανθρώπους που επαναπαύτηκαν ή από τους ανθρώπους της ατυχίας?Αν είσαι από τους πρώτους,γιατί το συζητάς και δεν ρίχνεις φταίξιμο σε σένα αλλά σε όλους τους άλλους?Αν είσαι από τους δεύτερους γιατί δεν βάζεις το πείσμα σου μπροστά,ώστε να αποδείξεις όλα αυτά τα καλα που λες για τον ευατό σου?Εκει θα σε θαυμάζουν νομίζω κι όχι με τη στάση που έχεις τώρα....
    Δεν ξέρω κι εγώ μπερδεύτηκα....Αναφέρεις κάπου το τι ήταν αυτό που σε έβαλε σε αυτό το τρυπακι?Μιλάς για ένα πρόβλημα που δεν σε άφησε να συνεχίσεις τον αθλητισμό...Ποιο είναι αυτό?Εκτός αν το ανέφερες και δε το πρόσεξα παρόλο που όπως σου είπα είναι η 3η φορά που διαβάζω το θεμα σου.

    Μήπως όλο αυτό που έγραψα,μπορούσα να το πω απλά με την ερώτηση....''Τι έκανες εσύ για όλο αυτο??? ( ΕΙΔΙΚΑ ΟΤΑΝ ΕΙΧΕ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΠΟΥ ΦΑΝΕΡΩΝΕ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΕΣ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΕΣ ΕΠΙΤΥΧΙΑΣ?) ''

    Ίσως είναι το πιο ακαταλαβιστικο ποστ μου,αλλά πραγματικά και χωρίς να θέλω να κάνω διαγνωση,βλέπω έναν άνθρωπο ή του ύψους ή του βάθους,που όταν κάτι δε του πάει καλά,τα παρατάει όλα...Εϊναι γνωστή αντίδραση ανθρώπων που έχουν μεγάλη εντύπωση για τον ευατό τους ή απλά βαδίζουν εκ τους ασφαλούς .....
    Δεν θέλω να παρεις ότι αυτά τα λέω με κακία....Ζήτησες ειλικρινείς απαντήσεις....Η απάντησή μου ήταν φιλική...Μην είσαι κακοπροαίρετος στην δουλειά των ψυχολόγων κι ότι δε μπορούν να θεραπεύσουν.Για να το κάνουν,θα πρέπει πρώτα να θέλεις ο ίδιος να θεραπευτείς.Κάτι που μέχρι στιγμής κι όπως φαίνεται δεν είσαι διατεθειμένος να κάνεις.Αλλαξε αυτο και σιγά σιγά θα έρθουν τα άλλα.Βήμα βήμα,μη τα έχεις όλα τόσο μπερδεμένα στο κεφάλι σου.... :)
    Last edited by Deleted-member-220416; 07-07-2013 at 15:30.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Quote Originally Posted by Joann View Post
    klants, δεν έχω καταλάβει πόσο κινητικός είσαι.
    0k, δεν μπορείς να κάνεις τον αθλητισμό που έκανες πριν
    λόγω προβλήματος στα γόνατα.
    Δεν ξέρω την έκταση του προβλήματος,
    αλλά επειδή κι εγώ πριν τρία χρόνια έκανα 40 χιλιόμετρα
    με το ποδήλατο στον καύσωνα
    - αν και είμαι 50 χρονών -
    μετά από ρήξη μηνίσκου και χονδροπάθεια επιγονατίδας
    είπα "αντίο" σε όλ' αυτά,
    αλλά υπάρχει και η λύση του κολυμβητήριου.
    Και μετά από δύο χρόνια
    μπορώ και κάνω και ποδήλατο, ποτέ πια βέβαια όπως πριν,
    αλλά αν αγαπάς τον αθλητισμό για τη σερoτονίνη
    και την απελευθέρωση των ενδορφινών
    μπορείς να τα βρεις σε άλλη μορφή αθλητισμού.
    Στις πισίνες θα δεις κολυμβητές με κομμένα χέρια να ...σκίζουν
    ή ανθρώπους με ΣΚΠ να παλεύουν.
    Κυρίως τέτοιους ανθρώπους βλέπεις. Για ψάξ' το.
    Χρειάζεται υπομονή και επιμονή.
    Όταν είσαι υπερκινητικός και ξαφνικά η κινητικότητά σου περιορίζεται,
    μοιραία το ρίχνεις στο internet,
    το ξέρω κι από μένα και το 'χουν γράψει κι άλλα μέλη με ορθοπεδικά θέματα.
    Το internet όμως μπορείς να το χρησιμοποιήσεις
    και για να δουλέψεις ή και να κερδίσεις χρήματα
    αρκεί να έχεις γνώσεις και να διαβάζεις
    και πιστεύω στο μέλλον θα συμβαίνει όλο και περισσότερο.
    Και τέλος πάντων όλους τους εθισμούς τύπου internet, τσιγάρο, τζόγος
    επιβάλλεται να βρεις τη δύναμη μέσα στον εαυτό σου και να τα κόψεις.

    Ίσως το πρόβλημα του προσώπου να μην υπάρχει
    στην έκταση που το έχεις στο μυαλό σου
    και δε θα είναι έντονο όταν περάσει το πρήξιμο από την κορτιζόνη.
    (Κόψ' την όσο γρηγορότερα γίνεται
    κάνει πολύ κακό στις αρθρώσεις.
    Υπάρχει η δυνατότητα, το ξέρω από ανθρώπους με οστεοαρθρίτιδες,
    όχι λόγω ηλικίας, αλλά σαν αυτοάνοσο από νεαρή ηλικία,
    που το παλεύουν με συμπληρώματα γλυκοζαμίνης - χονδροϊτίνης
    και έκοψαν και την κορτιζόνη και τα αντιφλεγμονώδη).

    Μη "σκαλίζεις" τόσο τους ιδεοψυχαναγκασμούς ή τις εμμονές
    και ρίξ' το στη δράση, αλλιώς δε βρίσκεται η άκρη.



    Αλήθεια, γιατί θέλεις να ελίσσεσαι στο ψέμα;
    Καλοπροαίρετα, επειδή είσαι πολύ φορτισμένος- και δικαίως -
    ο θαυμασμός επειδή κάποιος κάνει αθλητισμό
    ή είναι στην τάδε σχολή ή έχει το τάδε επάγγελμα με υψηλό status,
    είναι "τρίχες".
    Και πόσοι αλήθεια έχουν κοινωνικό και οικονομικό status
    στην Ελλάδα των 1.700.000 ανέργων
    και τo ένα τρίτο κάτω από το όριο της φτώχειας;
    Και είναι αλήθεια ότι οι περισσότεροι από τον περίγυρο την "κάνουν",
    όταν αντιμετωπίζεις σοβαρά οικονομικά ή προβλήματα υγείας.
    Αλλά δε θα 'πρεπε να σε νοιάζει καθόλου γι' αυτούς
    γιατί σημαίνει ότι είναι σχέσεις επιφανειακές.
    Ψάξε ανθρώπους που είναι στην ίδια θέση με σένα
    και τα καταφέρνουν και θα σ' εκτιμούν γι' αυτό που είσαι.
    Αλλά πριν, πρέπει να εκτιμήσεις εσύ τον εαυτό σου.
    Και μην πρήζεις τη μάνα σου. Συνήθως
    είναι το ένα από τα δύο ή τρία πρόσωπα που σ' όλη σου τη ζωή
    θα ενδιαφερθούν για σένα.
    Και πιστεύω ότι αν ψάξεις στο internet σε σχετικά forums,
    θα βρεις άτομα με παρόμοια προβλήματα και πιο σοβαρά ακόμη,
    που θα μπορέσουν να σου πουν πολλές πληροφορίες
    επάνω στα πρακτικά προβλήματα υγείας
    ή τα ποσοστά αναπηρίας που δικαιούσαι και τα συνταξιοδοτικά
    που είναι πολύ σοβαρά και χρειάζονται συνεχές ψάξιμο και επαγρύπνηση
    ιδιαίτερα μετά τους αισχρούς νόμους που έχουν περάσει τώρα τελευταία κ.λπ.
    Βάλε το μυαλό σου να δουλέψει και ενεργοποίησε τις δυνάμεις σου
    και θα βρεθούν λύσεις. :-)

    ΥΓ: Συγγνώμη για το μακροσκελές "σεντόνι"!
    Συμφωνώ, ότι μερικά θέματα δεν θάπρεπε να παραμένουν... αλλά αυτό εδώ το ενθαρρυντικό ποστ, αξίζει συγχαρητήρια, αφού και οπτικές διεξόδου δίνει και
    αξία στο άτομο, αλλά και ελπίδα για να συνεχίσει τον καθημερινό αγώνα. Μπράβο! :-)
    Άσε τη ζωή που κάνεις... και ψάξε για τη ζωή που χάνεις

  8. #23

  9. #24
    "Θέλω να αυτοκτονήσω"
    ίσον
    Θέλω να ζήσω
    Προσέξτε με
    Δεν αντέχω στη γωνία
    Θέλω ν' αγαπήσω και ν' αγαπηθώ
    ΚΡΑΥΓΗ...

  10. #25
    ζήσε, σου αξίζει, έστω κι αν ακούγεται τυπικό κλισε... δες έναν ειδιικό και μάθε τη ζωή ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ, απο ό,τι εισαι τώρα.

  11. #26
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Αθηνα
    Posts
    265
    ------------------------------------------------------------------------
    Last edited by vagpap; 21-07-2013 at 18:34.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Θέλω να αυτοκτονήσω.
    By Petitefille in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 179
    Last Post: 26-11-2016, 09:58
  2. Replies: 8
    Last Post: 10-10-2011, 00:50
  3. Δεν θελω να αυτοκτονησω
    By liveloula in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 152
    Last Post: 01-10-2009, 12:07
  4. Τα complex μου με κάνουν να θελω να αυτοκτονήσω
    By ΝiNa in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 21-06-2009, 22:20

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •