Χωρίς υποτροπές
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 58
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595

    Χωρίς υποτροπές

    Εδω και πεντε χρονια που παιρνω zyprexa δεν εχω καμια υποτροπη.Ο γιατρος μου δινει zyprexa 20 mg και δεν μου το εχει μειωσει απο τοτε.Γενικα νιωθω καλα εκτος απο κανα δυο προβληματακια που μου εμειναν. Τι γινεται στην περιπτωση μου ξερει κανεις?Δηλαδη ,χωρις να ειστε ψυχιατροι το ξερω, καλως μου δινει ο γιατρος την μεγιστη των δοσεων του zyprexa ενω ειμαι καλα? Υπαρχει καποιος που να μην εχει υποτροπες και να του μειωσε ο γιατρος τα φαρμακα? Και αν ναι καλυτερευσαι?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,699
    δεν ξερεισ αμα δε δοκιμασεισ να κανεισ τη μειωση μονοσ σου σιγα σιγα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    20mg ειναι μεγαλη δοση!Δεν ειναι δοση συντηρησης!Θαπρεπε να μειωθει μετα απο 5 χρονια !!!!!!!!!!!
    Η αγνοια δεν μπορει να πεισει τη γνωση,οσο κι αν επαναλαμβανει την αμαθεια της.

  4. #4
    resy μιχαλη αν και με αυτη τη μεγαλη δοση ειχες υποτροπη επρεπε οι γιατροι να το καψουν το πτυχιο τους.αλλα τι να κανεις εγω πιστευω αραξε σε αυτην την δοση που λεει
    ο γιατρος γτ η υποτροπη ερχεται με το παιξιμο της δοσολογιας απο μονοι μας αιφνιδια και αμετακλητως.τι να κανουμε ειμαστε ψυχωτικοι θα παιρνουμε 1 κιλο αντιψυχωσικο και
    θα λεμε και ευχαριστω .εγω παντως εχασα την ελπιδα μου με το περασμα των χρωνων οτι μπορει να γινουμε καλα

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595
    Τι να κανω Δημητρη,ετσι λεω κι εγω δηλαδη να κανω οτι μου λεει ο γιατρος γιατι κι εγω δεν με βλεπω καλα. Κατι θα ξερει αυτος κι επιμενει σε αυτη τη δοσολογια,τι να πω δεν ξερω. Εγω φιλε υπολογιζω στα νεα φαρμακα που θα βγουνε τουλαχιστον να μην παχαινουμε κι ας τα παιρνουμε. Θα τον ρωτησω την επομενη φορα για να μου πει αν εχει στο νου του να μου μειωσει τη δοση.

  6. #6
    μιχαλη γνωμη μου ρητη ειναι οτι εφοσον εισαι (εστω σχετικα) καλα με αυτο που εφαρμοζει ο γιατρος να συνεχισεις ετσι.μακαρι να βγουνε νεα φαρμακα αλλα νομιζω
    οτι οποιοι ανηκουμε στην κατηγορια μου δλδ ψυχωση γυρω απο μια 'στραβη' ιδεα τα φαρμακα δεν μπορουν να κανουν κατι ουσιαστικο.αλλα ασ ελπισουμε...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595
    Δημητρη εσενα σου εχει μειωσει ο γιατρος τη δοσολογια ολα αυτα τα χρονια?

  8. #8
    εγω να σου πω την ιστορια μου πανω κατω σχετικα 5χρονια παιρνω δοση 2 φορες απο 2,5χρονια παντα την μεγιστη ποσοτητα αλλα ειμαι 7 χρονια ψυχωτικος.μου εδινε παντα την μεγιστη ποσοτητα αλλα τελευταια το τελευταιο εξαμηνο τον ακουω τον γιατρο κατα 70-80% οσο αφορα την δοσολογια.γτ με τις μεγαλες δοσεις δεν το αντεχω να φαινεται το προβλημα μου και εκτος αυτου αποφευγω ετσι και τους αισχρους!!!!!!!!!! πονοκεφαλους που ειχα.

  9. #9
    δεν λεει απο μονος του να μειωσει.βασικα οι γιατροι θεωρουν οτι μπορουμε να ειμαστε δυνητικα τελεια με τα φαρμακα αγνοοντας τις παρενεργιες και ετσι οταν καποιος ειναι σχετικα καλα δεν του μειωνει φαρμακο σχεδον με τπτ.δεν παιρνει ρε φιλε στο κατω κατω την ευθυνη να υποτροπιασεις...(ισως και καλα κανει)

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595
    Εγω παντως πριν χρονια για μια μερα δεν πηρα καθολου φαρμακα και μου παιρνουσανε περιεργες ιδεες στο μυαλο γι αυτο φοβαμαι να τα κοψω,παιρνω και αντικαταθλιπτικο μαζι.
    Και πως να αγνοουμε τις παρενεργειες αφου αυτες επηρρεαζουν την καθημερινοτητα μας?εγω εχω αποπροσοποποιηση και αποπραγματοποιηση και δεν φευγουν.Μπορει να ειναι και απο τα φαρμακα σκεφτομαι αλλα αν δεν ειναι και κανω λαθος?Δεν παιρνω την ευθυνη να τα κοψω μονος μου.

  11. #11
    den prepei na einai apo ta farmaka mixalh.otan esy ekopses gia mera ta farmaka to ekanes poly apotoma.ayta kseireis kobontai trela stadiaka kai tote gia ligo os poly kairo eisai kalytera alla den diarkei poly erxetai h ypotroph kapote sigoyra eggyhmena soy lew.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595
    Συμφωνω μαζι σου Δημητρη οσον αφορα το οτι ερχεται η υποτροπη με το που κοψεις τα φαρμακα.Μπορει να μην παιρνεις καθολου φαρμακα και να υποτροπιασεις μετα απο 1 χρονο παντως θα υποτροπιασεις.Λες η αποπροσωποποιηση και η αποπραγματοποιηση δεν ειναι απο τα φαρμακα ε? Τι να πω δεν ξερω. Ο γιατρος μου λεει οτι ειναι και απο τα φαρμακα και απο την ψυχωση.

  13. #13
    τα φαρμακα βρε μιχαλη (αλλες φορες επιτυχημενα αλλες οχι συνηθως τα καινουρια φαρμακα πετυχημενα) καταπολεμουν τα συμπτωματα αυτα δεν τα ενισχυουν αφου.η ευκολη λυση ειναι να αποδωσουμε την αιτια των συμπτωματων και στα δυο.εγω δεν πιστευω οτι ειναι αγια τα φαρμακα αλλα πιστευω οτι κυριως βοηθουν(εκτος αλλοπεριντιν) και οτι τα συμπτωματα οφειλονται κυριως στην ιδια την ψυχωση.αλλωστε ξερεις ποσο σκατα ειναι χωρις φαρμακα για πολυ καιρο η ψυχωση?εγω ξερω αστα...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595
    Καποιοι μιλανε για οψιμη ψυχωση δηλαδη για ψυχωση οφειλομενη στα φαρμακα.Εγω ρωτησα τον γιατρο μου για οψιμη ψυχωση και δεν το ηξερε.Ισχυει κατι τετοιο?\Δηλαδη ψυχωση οφειλομενη στα αντιψυχωτικα?Τοτε γιατι τα λενε αντιψυχωτικα αν ειναι να προκαλουν κι αυτα ψυχωση?

  15. #15
    ναι ισχυει αυτο δεν θυμαμαι αν το ξερω απο το ιντερνετ η τον γιατρο μου αλλα ισχυει.αλλα ειναι πολυ μικρη σχετικα με την ιδιοπαθη ψυχωση αυτη η οψιμη οποτε λεμε οτι τα φαρμακα κατα μεσο ορο καταστελουν την ψυχωση(μακαρι να την γιατρευαν κιολας...).ΥΓ αν καποιος 'υγειης' παρει αντιψυχωσικα θα εχει μικρη ψυχωση αλλα εμεις οχι

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Χωρίς τίτλο
    By αν? in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 0
    Last Post: 30-05-2012, 02:30
  2. χωρις σχεση,χωρις φιλους...
    By redrose in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 28
    Last Post: 10-03-2012, 20:51
  3. Χωρίς φάρμακα
    By dead_member in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 6
    Last Post: 25-11-2011, 00:01
  4. Συχνές υποτροπές.
    By genehunter in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 10-11-2011, 01:55

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •