Δεν μπορώ να κάνω σχέση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    5

    Δεν μπορώ να κάνω σχέση

    Καλησπέρα σε όλους! Παρακολουθώ μήνες τώρα το forum και σήμερα πήρα το θάρρος να γίνω μέλος και να γράψω το πρόβλημα μου γιατι είμαι πολύ αγχωμένη και δεν αντέχω άλλο! Λοιπόν είμαι 26 χρονών και το πρόβλημά μου είναι ότι μέχρι τώρα στη ζωή μου δεν είχα καμία σχέση ούτε σεξουαλική ούτε πλατωνική. Όλη μου η εμπειριά περιορίζεται σε μερικά πρώτα ραντεβού όμως πάντα αποφεύγω το δεύτερο δεν ξέρω όμως το γιατί. Έχω ερωτευθεί αρκετές φορες αλλά δεν εκφράζω τα συναισθηματά μου. Αυτό με κάνει να ντρέπομαι τις φίλες μου και να λέω ψέμματα σε πολλές. Πιστεύεται ότι πρέπει να λέω την αλήθεια; Φοβάμαι μήπως με κοροιδεύουν;Σκέφτομαι να επισκεφτώ έναν ειδικό ψυχολόγο γιατί διαφορετικά με βλέπω να μένω για πάντα μόνη μου. Αυτό που θα ήθελα είναι αν κάποιος ξέρει κάποιο καλό ψυχολόγο στη θεσσαλονική να μου προτείνει γιατι δεν θέλω να πάω τυχαία σε κάποιον.
    Ευχαριστώ!
    Last edited by nefeli26; 08-07-2013 at 12:30.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Εφοσον ειναι επιλογη σου να μη δινεις συνεχεια σε επομενο ραντεβου, δεν εχεις προβλημα. Γιατι να πας σε ψυχολογο? Δεν ειναι υποχρεωτικο να εχεις σχεση επειδη εχουν οι φιλες σου.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    5
    Δεν δίνω συνέχεια όχι επειδή δεν θέλω αλλά επειδή βαθιά μέσα μου κάτι φοβάμαι. Δεν ξέρω όμως τι ακριβώς για αυτό και χρειάζομαι βοήθεια από ειδικό.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Ωραια, πες οτι βγηκες πρωτο ραντεβου με καποιον που σ αρεσει και σου προτεινει να ξαναβγειτε μετα απο λιγες μερες. Τι ακριβως νιωθεις? Τι σκεπτεσαι μπροστα σ αυτη την προοπτικη?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2012
    Location
    Αθηνα
    Posts
    798
    Καταρχήν θα σε συμβούλευα να βγάλεις το email σου απο το post...
    Θα τολμούσα να πω οτι απλά δεν έχεις ερωτευτεί μέχρι τώρα και πανικοβάλεσαι που βλέπεις όλους τους άλλους/άλλες να έχουν ερωτικές σχέσεις.
    Αν ερωτευτείς δεν θα υπάρχει το "βαθια μεσα μου φοβάμαι". Οπότε μάλλον απλά σε πανικοβάλει όλο το πρότυπο των ζευγαριών που βλέπεις γύρω σου και πιστεύεις ότι "πρεπει" να υπάρχει αυτό.
    Ψάξε βρες το "γιατι" θες να βρεθεις σε μια τέτοια κατάσταση γιατί απο το κείμενο σου βλέπω οτι για κάποιο λόγο θες να βρεθεις και εσύ σε μια σχέση. Δες γιατί συμβαίνει αυτό λοιπόν...
    Αν είναι δικοί σου οι λόγοι και όχι λόγω των προτύπων που ανέφερα πιο πάνω πιστεύω οτι θα σου λυθει το "βαθια μεσα μου φοβαμαι".

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    5
    Νιώθω άγχος γιατί ξέρω πως στο δεύτερο ή τρίτο ραντεβού ο άλλος θα προσπαθήσει να δημιουργήσει κάποια οικειότητα μεταξύ μας, κάτι πολύ φυσιολογικό, μέσα από την εγγύτητα η οποία με κάνει να αισθάνομαι άβολα. Γενικά ως άνθρωπος δεν εκφράζω ιδιαίτερα τα συναισθήματα μου.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    384
    Το βασικό για μένα είναι να ξέρεις τι θέλεις και που το ψάχνεις αυτό που θέλεις.... Να βγαίνεις και να είσαι θετική στην σκέψη πως κάπου εκεί έξω υπάρχει το άλλο σου μισό... όπως γράφω και στο άρθρο μου: Πολλές φορές οι λόγοι για τους οποίους ένα άτομο δεν βρίσκει έναν σύντροφο στην ζωή του δεν μπορούν να περιγραφούν σε λίγες μόνο γραμμές. Αν θέλουμε να αναζητήσουμε τους λόγους θα δούμε πως αυτοί είναι πολλοί και αρκετά περίπλοκοι. Δεν υπάρχουν μαγικές φόρμουλες για να βρείτε τον κατάλληλο σύντροφο, αλλά υπάρχει μια σειρά από λεπτομέρειες που μπορεί να σας οδηγήσει σε μια πιο αποτελεσματική αναζήτηση για την αποφυγή ανεπιθύμητων καταστάσεων που μπορεί να επηρεάσουν την αυτοεκτίμηση σας....... Συνέχεια εδώ: http://www.tokleidi.com/2013/05/to-eteron-imisi/
    Ας ξεκλειδώσουμε την σκέψη μας.... http://www.tokleidi.com/

Similar Threads

  1. ΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ?
    By eleon in forum Κακοποίηση
    Replies: 25
    Last Post: 07-12-2012, 12:11
  2. ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΣΕΞ....
    By Lacrymosa in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 33
    Last Post: 31-08-2012, 19:34
  3. ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΠΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΣΕΞ
    By BrokeN_DoLL in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 76
    Last Post: 18-09-2011, 13:59
  4. Δεν μπορω να κανω σχεση
    By Constanse in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 63
    Last Post: 12-07-2011, 17:23
  5. ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΣΟΒΑΡΗ ΣΧΕΣΗ
    By Χάιντι in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 67
    Last Post: 21-05-2010, 16:38

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •