Πότε κάποιος άνθρωπος θεωρείται άχρηστος;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 45
  1. #1

    Πότε κάποιος άνθρωπος θεωρείται άχρηστος;

    Kαλησπέρα.Μιας και τώρα τελευταία βλέπω να "παίζει" στο φόρουμ η φράση "είμαι άχρηστος,ανίκανος κτλ" θα ήθελα να διαβάσω τις απόψεις σας σχετικά με το πότε κάποιος άνθρωπος μπορεί να θεωρηθεί άχρηστος και ανίκανος. Η δική μου προσωπική άποψη πάντως είναι ότι κανείς δεν είναι άχρηστος.Αλλά αυτό έρχεται ως σκέψη στο μυαλό κάποιων ανθρώπων επειδή βλέπουν τους γύρω τους να τα καταφέρνουν σε διάφορους τομείς της ζωής τους,καλύτερα (ή θεωρούν οι ίδιοι πως οι άλλοι τα καταφέρνουν καλύτερα) και έτσι πέφτουν στην παγίδα να θεωρούν τους ευατούς τους άχρηστους και ανίκανους.Σίγουρα σε κάποιους ανθρώπους τα πράγματα έχουν έρθει πιο βολικά από κάποιους άλλους αλλά αυτό τι σημαίνει; Αυτόματα κάποιος που δεν τα καταφέρνει τόσο καλά πχ σε επαγγελματικό ή προσωπικό επίπεδο ή δεν ήταν τόσο τυχερός στη ζωή του,θεωρείται άχρηστος; Και πιστεύω ότι όσο κάποιος θεωρεί πως είναι άχρηστος,τόσο πιο δύσκολο είναι να βγει απο το αδιέξοδο.Γιατί προεξοφλεί την αποτυχία του.Ποια η δική σας γνώμη;
    Και ένα ακόμη ερώτημα.Υπάρχουν τόσοι άνθρωποι και άντρες και γυναίκες που παραπονιούνται για το γεγονός ότι είναι μόνοι στη ζωή τους αλλά κανείς θεωρώ πως δεν κάνει ουσιαστικές και σοβαρές κινήσεις για να ξεφύγει απο αυτό παρά μόνο αρέσκονται στο να παραπονιούνται για την κατάστασή τους.Πως εξηγείται αυτό;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Location
    Αθηνα
    Posts
    377
    Πως να στο εξηγησω....αχρηστος είναι καποιος οταν ειναι σαν εμενα.οσο για το τελευταιο που λες έχεις απολυτο δικιο.παραπονιούνται οτι ειναι μονοι και ενωοχι μονο δεν κανουν κατι αλλα περνανε τοσοι ανθρωποι που θθελουν να τους δώσουν πολλά,να δωσουν τελος στην μοναξια,αλλα οι ιδιοι δεν θελουν.και ξαναπαραπονιουνται και κλαίγονται οτι ειναι μονοι.θελουν να μην ειναι μονοι δηλαδή αλλα με καποιον οπως θα τον ηθελαν,σταρ,διάσημο,με λεφτά...απορρίπτουν οι ιδιοι τους παντες και μετά κλαίγονται οτι ειναι μονοι.και εμείς ψάχνουμε εναν ανθρωπο να του δωσουμε τοσα πολλα χωρις να εχουμε και απαιτήσεις πως θα ειναι και δεν,μπορουμε να εχουμε τιποτα.κλαίμε εμεις,κλαινε και αυτοι που απορρίπτουν μονοι τους τους παντες!
    χαλαλι οσα ειπαμε κι εχουνε πια χαθει,
    χαλαλι οσα με χρεωσες,εγω τα κανω χαδι...!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Καλησπερα σου κορζ,ενδιαφερον το θεμα σου,εγω θεωρω οτι αχρηστος ειναι αυτος που εκμεταλλευεται τους αλλους,ομως δεν πρεπει να κρινουμε απο τις ικανοτητες τους τους ανθρωπους ο καθενας ειναι καλος καπου,Μην νιωθεις μειονεκτικα κοζρ που ενω πετυχες στο επαγγελματικο δεν πετυχες προστοπαρων στο προσωπικο θεμα δεν εισαι αχρηστος ουτε ανικανος να δεσμευτεις με μια γυναικα μην απομονωνεσαι μπορεις να το φροντισεις να βρεις ανθρωπους κ μεσα σε αυτους την καταλληλη,Μαλλον πως απελπιστικες γιαυτο δεν το επιδιωκεις πολυ ομως δωσε κουραγιο στον εαυτο σου κ παλεψε για το καλυτερο

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    αντικειμενικα μονο αν εχει γεννηθει χωρις χερια κ ποδια.αλλα κ παλι του μενει το μυαλο οποτε χμ.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    27
    Γεια σου kozchr.
    Στη πρωτη ερωτηση για το αχρηστος/ανικανος κτλ συμφωνω μαζι σου. Ειναι μια κακη ταμπελα φοβερα περιοριστικη που το μονο που προσφερει ειναι ελλειψη αυτοπεποιθησης και προκληση συναισθηματων κατωτεροτητας σε αυτον που το χρησιμοποιει για τον ιδιο.
    Επισης σε αυτον που το λεει για αλλους δειχνει διαφορα βαθυτερα κομπλεξ και θεματα πχ το λενε σε καποιον για να τον μειωσουν και να ανεβουν στα ματια τους και στα ματια των αλλων-αλλα γιατι να θελουν να πουν τον αλλον αχρηστο ωστε να ανεβουν;Θεματα κατωτεροτητας;Ειναι μεγαλη κουβεντα.
    Ασε που κανεις δεν ειναι ανικανος σε ολα,σιγουρα θα υπαρχει κατι που μπορει να κανει αλλα ακομα να μην το εχει ανακαλυψει η να νομιζει οτι δεν μπορει να κανει τιποτα.

    Σχετικα με τη δευτερη ερωτηση, αυτο παλι ειναι αλλη μεγαλη κουβεντα. Το να παραπονιεμαι για κατι χωρις να το αλλαζω σημαινει οτι δεν βγαινω απο την βολικη μου ζωνη,δεν ξεβολευομαι να αλλαξω, δηλαδη να ξεβολευτω να ψαχτω για οτι κακο μου συμβαινει πχ τι ειναι αυτο που με μπλοκαρει και ειμαι μονος και γιατι δεν το αλλαζω αυτο, επειδη φοβαμαι οτι ισως να μη τα καταφερω. Ετσι πιστευω σκεφτονται γι αυτο συνεχιζουν να παραπονιουνται χωρις να ξερουν και οι ιδιοι γιατι το κανουν. Φυσικα και θελουν να ειναι ευτυχισμενοι, αλλα ατα βαθως νιωθουν ελειψη αυτοπεποιθησης και διαφορα αλλα θεματα.....

    Και στις 2 περιπτωσεις θεωρω αναγκαια την βοηθεια ειδικου για καλυτερη ζωη και αναπτυξη αυτοπεποιθησης.
    Last edited by IceFire; 21-01-2015 at 08:08.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    324
    Εχω προσπαθήσει να κανω διάφορες δουλειες αλλα λογω αδύναμου χαρακτήρα ειμαι αχρηστη κι ανικανη να τα καταφερω. Τι ειναι τοσο δυσνόητο σε αυτο; Κι επειδή δεν δουλευω δεν θελω να κανω και σχεση. Δεν ειναι ωραίο να εισαι μονο αποδέκτης. Πρεπει να εχεις να δώσεις και πράγματα. Συναισθηματικά σιγουρα, αλλα τα συναισθηματικά δεν σου πληρώνουν τον καφε.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    324
    Αχρηστος λοιπόν, μπορει να θεωρηθεί κι ενας ανθρωπος που ενώ ειναι υγιείς στη. Ουσία δεν εχει κατι να προσφέρει. Δεν οδηγάω, δεν κανω δουλειες στο σπιτι, δεν εργάζομαι. Ακομη κι αν αυτο οφείλεται σε βαθύτερες λανθασμένες πεποιθήσεις, κατι το οποίο περιγράφει την αιτία της κατάστασης, δεν αλλάζει την ουσία του πράγματος.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,635
    Quote Originally Posted by girl1988 View Post
    Αχρηστος λοιπόν, μπορει να θεωρηθεί κι ενας ανθρωπος που ενώ ειναι υγιείς στη. Ουσία δεν εχει κατι να προσφέρει. Δεν οδηγάω, δεν κανω δουλειες στο σπιτι, δεν εργάζομαι. Ακομη κι αν αυτο οφείλεται σε βαθύτερες λανθασμένες πεποιθήσεις, κατι το οποίο περιγράφει την αιτία της κατάστασης, δεν αλλάζει την ουσία του πράγματος.
    σωστο το "δεν εχει κατι να προσφερει", αλλα το θεμα ειναι το "σε ποιον?"

    στους αλλους? στον εαυτο του? στην κοινωνια? στην επιστημη? στην τεχνη?
    σε ολα τα πραπανω, η σε ενα απ ολα, αρκει?????
    και ποιος το κρινει? ο ιδιος η οι αλλοι?

    φιλοσοφικο το ερωτημα και η απαντηση ειναι θεμα θεασης του κρινοντος....

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Οποτε αισθανεται ετσι . Κανεις δεν μπορει να σε καnει να αισθανθεις αχρηστος χωρις την συγκαταθεση σου .
    Και υπο τον ορον οτι εισαι ειλικρινης με τον εαυτο σου .
    Last edited by Macgyver; 21-01-2015 at 13:00.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    324
    Είναι ενα συμπέρασμα που προκύπτει απο μια σειρά γεγονότων..

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,776
    Για μένα άχρηστος είναι κάποιος σαν εμένα που δεν μπορεί να παντρευτεί και περνάνε τα χρόνια και μένει μόνος και δεν μπορεί να βρει και δουλειά και περνάνε τα χρόνια και μένει χωρίς δουλειά.

  12. #12
    Το αχρηστος ειναι πολυ βαρια λεξη.Ας πουμε οτι δεν ειναι ολοι οι ανθρωποι το ιδιο ικανοι να κανουν τους εαυτους τους ευτυχισμενους,ακομα και οταν οι συνθηκες το επιτρεπουν.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by kozchr View Post
    Και ένα ακόμη ερώτημα.Υπάρχουν τόσοι άνθρωποι και άντρες και γυναίκες που παραπονιούνται για το γεγονός ότι είναι μόνοι στη ζωή τους αλλά κανείς θεωρώ πως δεν κάνει ουσιαστικές και σοβαρές κινήσεις για να ξεφύγει απο αυτό παρά μόνο αρέσκονται στο να παραπονιούνται για την κατάστασή τους.Πως εξηγείται αυτό;


    Δεν εχουν το κουραγιο , τη θεληση , τα κοτσια , για να ξεφυγουν απο την κατασταση αδρανειας στην οποια εχουν περιελθει . Τους εχει γινει και συνηθεια .

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    324
    Κάποτε είχα ονειρα... Έφτασα πολυ κοντά στο να τα πραγματοποίησω. Πέρασα σε δευτερη σχολη, είχα δουλεια, μια πολυ όμορφη σχεση... Και τι εγινε; Έπαθα ψυχωση και τα έχασα ολα. Δεν ειμαι ικανή απο τη φύση μου. Προσπάθησα κι απέτυχα.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,635
    Quote Originally Posted by girl1988 View Post
    Κάποτε είχα ονειρα... Έφτασα πολυ κοντά στο να τα πραγματοποίησω. Πέρασα σε δευτερη σχολη, είχα δουλεια, μια πολυ όμορφη σχεση... Και τι εγινε; Έπαθα ψυχωση και τα έχασα ολα. Δεν ειμαι ικανή απο τη φύση μου. Προσπάθησα κι απέτυχα.
    δηλαδη εισαι ανικανη και αχρηστη επειδη σου ΕΤΥΧΕ μια ασθενεια, που δεν εχει να κανει ουτε με τις ικανοτητες σου, ουτε με τις προσπαθειες σου, ουτε με τις επιθυμιες σου????

    αφενος, οτι εκανες που θεωρεις ΕΣΥ σημαντικο, δεν σβηνεται επειδη αρρωστησες και αλλαξαν οι ρυθμοι σου.
    αφετερου, και τωρα που εισαι αρρωστη προσφερεις σε σενα την ζωη σου και σ αυτους που σε αγαπουν την χαρα οτι υπαρχεις.αρα εισαι ΧΡΗΣΙΜΗ.
    αφετριτου, δεν μπορεις να προεξοφλησεις το μελλον με τα τωρινα δεδομενα, ουτε απο αποψη ιασης σου, ουτε απο αποψη εξελιξης της επιστημης.
    οποτε στο μελλον μπορει να ξανακανεις πραγματα που θεωρεις ΕΣΥ σημαντικα.

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Ήταν ποτέ κοντά σας κάποιος να σας βοηθήσει;
    By προσωρινάεδώ in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 12
    Last Post: 16-05-2014, 20:53
  2. Replies: 30
    Last Post: 07-10-2011, 01:12
  3. Πότε κάποιος ενδιαφέρεται πραγματικά?
    By Christina82 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 47
    Last Post: 04-07-2011, 13:33
  4. Replies: 54
    Last Post: 26-01-2010, 19:45
  5. Πότε πρέπει κάποιος να πάει σε ψυχολόγο;
    By Cloud in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 10-10-2009, 19:18

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •