Ως πότε αυτή η απραξία;;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406

    Angry Ως πότε αυτή η απραξία;;

    Είμαι σχεδόν 11 μήνες σε απραξία.Σταμάτησα τη σχολή την οποία μάλλον θα παρατήσω γιατί έχουν περάσει τα χρόνια και έχω μείνει με πολλά μαθήματα αν και μεγάλη βλακεία(είμαι 17ο εξαμηνο με 16 θεωρίες και 4 εργ).H σκέψη μου είναι πιο αργή και απο τον θάνατο και το μυαλό μου το αισθάνομαι κενό σαν κάτι να το βαραίνει και να συμπιέζεται και εκτός απο παράλογες σκέψεις δεν δημιουργείται καμιά σκέψη λειτουργική και παρακίνησης.Δυσκολεύομαι και στο πιο απλό.Πχ είναι να μαζέψω τα πράγματα απο το τραπέζι κ τρώω σκάλωμα.Νιώθω ότι χάζεψα γιατί συμπεριφέρομαι περίεργα και έχω αυτή τη σκέψη που είναι λες και διαγράφηκαν τα πάντα απο μέσα μου.Αναμνήσεις,γνώσεις,πεπo iθήσεις.Παλιότερα στον γραπτό λόγο είχα περισσότερη ευχέρεια και σχολίαζα τα πολιτικά κάνοντας και χιούμορ και τώρα είναι σαν να μη έχω άποψη για τίποτα.Έχω αλογία η οποία μου προκαλεί δυσκολία στις κοινωνικές επαφές συν το ότι αισθάνομαι σαν ζόμπι όταν βγαίνω,σαν τηλεκατευθυνόμενο.Το ερώτημά μου είναι αν επανέρχεται το μυαλό και με ποιους τρόπους η σκέψη γίνεται πιο γρήγορη αν υπάρχει τρόπος.Τα φάρμακα βοηθάνε σε αυτό ή δυσχεραίνουν το πρόβλημα;Πρόσφατα μου έγινε μείωση στο Invega από 12 mg σε 9.Παίρνω επίσης solian 600mg.Ο γιατρός μου λέει να προσπαθήσω να διαβάσω κανα μάθημα αλλά εγώ το βλέπω πολύ δύσκολο απο τη στιγμή που δεν μπορώ να παρακολουθήσω ούτε τηλεόραση.Επίσης να πω ότι έχω υπνηλία και ατονία.Γενικά η φυσική μου κατάσταση είναι στα χειρότερά της και λόγω της καθιστικής ζωής.
    Last edited by serios; 14-07-2013 at 20:38.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    896
    Serios δεν ξερω αν θα σε καθυσηχασει καπως απο αυτο που θα σου πω, αλλα πανω κατω ειχα την ιδια εμπειρια.Οταν επαθα το πρωτο επεισοδιο εκατσα 1.5 χρονο απραγος μεχρι να συνερθω περιπου, που επισης ειχα παρατησει την σχολη, και την συνεχισα αργοτερα μετα απο τον 1.5 χρονο και την εβγαλα εις περας.

    Κανε λιγο υπομονη και με τον καιρο σιγα σιγα αρχησε να ασχολησε με τα μαθηματα, για να μπαινεις σταδιακα σε μια ροτα οσο αφορα τη σχολη σου και στις αλλες δραστηριοτητες σου.Μην το αφηνεις..οσο το αφηνεις θα σε αφηνει κι αυτο..

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    170
    σιριος, κανε λιγο υπομονη εχω και εγω παρομοια προβληματα ο γιατρος μου ειπε οτι τον οκτωμβριο θα βγει ενα φαρμακο που θα βοηθα σε οτι περιγραφεις . οταν βγει μου ειπαι να το δοκιμασω αν εχει καλα αποτελεσματα θα σας το προτεινω, φιλικα

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    sirios σε καταλαβαινω, κ συμπασχω μαζι σου!δεν θα σου πω να κανεις υπομονη κ αργοτερα θα καλυτερεψει η φαση σου!

    Ομως συζητησε το κ επεμενε για δοση συντηρησης!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!! Μιλαω γιατι ειμαι ομοιοπαθης κ το μονο που μπορει να μας κανει να νοιωσουμε καλυτερα ειναι η ΜΕΙΩΣΗ ΤΗΣ ΔΟΣΟΛΟΓΙΑΣ ,ομως καλο ειναι ναχεις συμμαχο τον ντοκτωρ στη μειωση κ αυτο εξαρταται απο εσενα ,ποσο σενοχλει η απραξια κ ποσο θελει να δοκιμασεις κ να ρισκαρεις μια μειωση!
    Η αγνοια δεν μπορει να πεισει τη γνωση,οσο κι αν επαναλαμβανει την αμαθεια της.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Quote Originally Posted by σακης View Post
    Serios δεν ξερω αν θα σε καθυσηχασει καπως απο αυτο που θα σου πω, αλλα πανω κατω ειχα την ιδια εμπειρια.Οταν επαθα το πρωτο επεισοδιο εκατσα 1.5 χρονο απραγος μεχρι να συνερθω περιπου, που επισης ειχα παρατησει την σχολη, και την συνεχισα αργοτερα μετα απο τον 1.5 χρονο και την εβγαλα εις περας.

    Κανε λιγο υπομονη και με τον καιρο σιγα σιγα αρχησε να ασχολησε με τα μαθηματα, για να μπαινεις σταδιακα σε μια ροτα οσο αφορα τη σχολη σου και στις αλλες δραστηριοτητες σου.Μην το αφηνεις..οσο το αφηνεις θα σε αφηνει κι αυτο..
    Σάκη εσύ σε ποιο έτος της σχολής σου έπαθες το επεισόδιο;Εγώ για τους ψυχολογικούς και άλλους λόγους έχω μείνει πολύ πίσω κ δεν έχω πλέον το κουράγιο να προσπαθήσω.Είναι η δεύτερη μου υποτροπή.Πήγα σε ψυχίατρο πρώτη φορά όταν ήμουν 4ο εξαμ.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    896
    Serie το επαθα στο τριτο εξαμηνο, και μετα απο τρια εξαμηνα ξαναρχισα.Κοιταξε ειχα καποια σκαμπανεβασματα αλλα στο τελος ολα καλα.Θα μου πεις που την τελειωσα τι καταλαβα?..απλα εισαι απασχολημενος με το αντικειμενο και περναει ο χρονος πιο υποφερτα..τωρα αν εσυ μπορεις να βρεις η να ασχοληθεις με κατι, οτιδηποτε ειναι αυτο, τοσο το καλυτερο για σενα..

  7. #7
    favvel
    Guest
    serios γεια σου..δεν ξέρω να απαντήσω στις ερωτήσεις σου απλά θέλω να δηλώσω πως κι εγώ είμαι μια απ'τα ίδια όπως και πολλοί άλλοι..
    σχετικά με τη σχολή δεν ξέρω αν θα σε παρηγορήσει αλλά κι εγώ μιας και πέρασαν τα χρόνια την παράτησα..
    Δυστυχώς το διάβασμα θέλει να πιέσεις λίγο τον εαυτό σου αλλιώς δε βγαίνει!
    Πάντως επειδή υπάρχει όριο στη φοίτηση πλέον-δε θέλω να σε αγχώσω-αλλά μάλλον αφού είσαι ένατο έτος μάλλον δεν μπορείς πλέον να φοιτείς στη σχολή..
    Βέβαια αυτό το μέτρο δεν ξέρω αν έχει εφαρμοστεί ακόμα και αν ναι δεν ξέρω αν ισχύει για όλες τις σχολές..
    Δεν ξέρω όμως εσύ μπορεί να είχες κάνει και αναστολή σπουδών για να μη μετράνε τα χρόνια στη σχολή..

    Αυτό με τον κόσμο το έχω κι εγώ..Συνήθως όταν είμαι σε παρέα παραμένω αμίλητη και απαθής πραγματικά σα να μην έχω να πω τπτ..άσε που δεν καταλαβαίνω τι λένε..αυτό μου συμβαίνει πολλές φορές ακόμα και σε παρέα με συνομίληκους..

    Τώρα όσο για τις αναμνήσεις και γνώσεις και πεποιθήσεις που αισθάνεσαι να έχουν διαγραφεί από μέσα σου ή για τα μαθήματα που δεν μπορείς να διαβάσεις και την τηλεόραση που δεν μπορείς να παρακολουθήσεις ίσως είναι γιατί δεν προσπαθείς πλέον να αποκτήσεις κάτι και να γεμίσεις το μέσα σου..σα να έχεις παραιτηθεί απ'την προσπάθεια..
    είτε δεν μπορείς να προσπαθήσεις πραγματικά γιατί έχεις αδυναμία συγκέντρωσης..
    είτε έχεις επαναπαυτεί στους παλιούς σου κόπους και δε βρίσκεις ενδιαφέρον και κίνητρο για να προσπαθήσεις για κάτι καινούργιο..
    μπορεί ας πούμε να αισθάνεσαι καλυμμένος με όσα έχεις ζήσει(αναμνήσεις),με όσα έχεις μάθει(γνώσεις,πεποιθήσεις)� �αι να μη σε ενδιαφέρει να αποκτήσεις κάτι παραπάνω..
    Αν και δε νομίζω να είναι το δεύτερο..μάλλον φταίει το μυαλό σου..σε καταλαβαίνω γιατί κι εγώ είμαι στην ίδια κατάσταση..

    Εγώ λέω πάντως να κάνεις την προσπάθεια να δώσεις έστω ένα μάθημα και να το περάσεις μετά μπορεί να αλλάξεις τρόπο που βλέπεις τον εαυτό σου και όλα αυτά που πιστεύεις για σένα..ίσως είναι και θέμα αυτοπεποίθησης που αισθάνεσαι τόσο κατατονικό το μυαλό σου..

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    170
    Quote Originally Posted by favvel View Post
    serios γεια σου..δεν ξέρω να απαντήσω στις ερωτήσεις σου απλά θέλω να δηλώσω πως κι εγώ είμαι μια απ'τα ίδια όπως και πολλοί άλλοι..
    σχετικά με τη σχολή δεν ξέρω αν θα σε παρηγορήσει αλλά κι εγώ μιας και πέρασαν τα χρόνια την παράτησα..
    Δυστυχώς το διάβασμα θέλει να πιέσεις λίγο τον εαυτό σου αλλιώς δε βγαίνει!
    Πάντως επειδή υπάρχει όριο στη φοίτηση πλέον-δε θέλω να σε αγχώσω-αλλά μάλλον αφού είσαι ένατο έτος μάλλον δεν μπορείς πλέον να φοιτείς στη σχολή..
    Βέβαια αυτό το μέτρο δεν ξέρω αν έχει εφαρμοστεί ακόμα και αν ναι δεν ξέρω αν ισχύει για όλες τις σχολές..
    Δεν ξέρω όμως εσύ μπορεί να είχες κάνει και αναστολή σπουδών για να μη μετράνε τα χρόνια στη σχολή..

    Αυτό με τον κόσμο το έχω κι εγώ..Συνήθως όταν είμαι σε παρέα παραμένω αμίλητη και απαθής πραγματικά σα να μην έχω να πω τπτ..άσε που δεν καταλαβαίνω τι λένε..αυτό μου συμβαίνει πολλές φορές ακόμα και σε παρέα με συνομίληκους..

    Τώρα όσο για τις αναμνήσεις και γνώσεις και πεποιθήσεις που αισθάνεσαι να έχουν διαγραφεί από μέσα σου ή για τα μαθήματα που δεν μπορείς να διαβάσεις και την τηλεόραση που δεν μπορείς να παρακολουθήσεις ίσως είναι γιατί δεν προσπαθείς πλέον να αποκτήσεις κάτι και να γεμίσεις το μέσα σου..σα να έχεις παραιτηθεί απ'την προσπάθεια..
    είτε δεν μπορείς να προσπαθήσεις πραγματικά γιατί έχεις αδυναμία συγκέντρωσης..
    είτε έχεις επαναπαυτεί στους παλιούς σου κόπους και δε βρίσκεις ενδιαφέρον και κίνητρο για να προσπαθήσεις για κάτι καινούργιο..
    μπορεί ας πούμε να αισθάνεσαι καλυμμένος με όσα έχεις ζήσει(αναμνήσεις),με όσα έχεις μάθει(γνώσεις,πεποιθήσεις)� �αι να μη σε ενδιαφέρει να αποκτήσεις κάτι παραπάνω..
    Αν και δε νομίζω να είναι το δεύτερο..μάλλον φταίει το μυαλό σου..σε καταλαβαίνω γιατί κι εγώ είμαι στην ίδια κατάσταση..

    Εγώ λέω πάντως να κάνεις την προσπάθεια να δώσεις έστω ένα μάθημα και να το περάσεις μετά μπορεί να αλλάξεις τρόπο που βλέπεις τον εαυτό σου και όλα αυτά που πιστεύεις για σένα..ίσως είναι και θέμα αυτοπεποίθησης που αισθάνεσαι τόσο κατατονικό το μυαλό σου..
    ηθελα να σε ρωτησω αν νοιοθεις ενα κενο στο μυαλο σου οταν εισαι με αλλους και δεν εχεις κατι να πεις .και πως το χειριζεσαι οταν εισαι με αλους οι αλλοι το παρατηρουν οτι δεν μιλας ; αυτο το συμτωμα ποσο καιρο το εχεις ;πιστευεις οτι θεραπαιυεται;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    170
    Quote Originally Posted by favvel View Post
    serios γεια σου..δεν ξέρω να απαντήσω στις ερωτήσεις σου απλά θέλω να δηλώσω πως κι εγώ είμαι μια απ'τα ίδια όπως και πολλοί άλλοι..
    σχετικά με τη σχολή δεν ξέρω αν θα σε παρηγορήσει αλλά κι εγώ μιας και πέρασαν τα χρόνια την παράτησα..
    Δυστυχώς το διάβασμα θέλει να πιέσεις λίγο τον εαυτό σου αλλιώς δε βγαίνει!
    Πάντως επειδή υπάρχει όριο στη φοίτηση πλέον-δε θέλω να σε αγχώσω-αλλά μάλλον αφού είσαι ένατο έτος μάλλον δεν μπορείς πλέον να φοιτείς στη σχολή..
    Βέβαια αυτό το μέτρο δεν ξέρω αν έχει εφαρμοστεί ακόμα και αν ναι δεν ξέρω αν ισχύει για όλες τις σχολές..
    Δεν ξέρω όμως εσύ μπορεί να είχες κάνει και αναστολή σπουδών για να μη μετράνε τα χρόνια στη σχολή..

    Αυτό με τον κόσμο το έχω κι εγώ..Συνήθως όταν είμαι σε παρέα παραμένω αμίλητη και απαθής πραγματικά σα να μην έχω να πω τπτ..άσε που δεν καταλαβαίνω τι λένε..αυτό μου συμβαίνει πολλές φορές ακόμα και σε παρέα με συνομίληκους..

    Τώρα όσο για τις αναμνήσεις και γνώσεις και πεποιθήσεις που αισθάνεσαι να έχουν διαγραφεί από μέσα σου ή για τα μαθήματα που δεν μπορείς να διαβάσεις και την τηλεόραση που δεν μπορείς να παρακολουθήσεις ίσως είναι γιατί δεν προσπαθείς πλέον να αποκτήσεις κάτι και να γεμίσεις το μέσα σου..σα να έχεις παραιτηθεί απ'την προσπάθεια..
    είτε δεν μπορείς να προσπαθήσεις πραγματικά γιατί έχεις αδυναμία συγκέντρωσης..
    είτε έχεις επαναπαυτεί στους παλιούς σου κόπους και δε βρίσκεις ενδιαφέρον και κίνητρο για να προσπαθήσεις για κάτι καινούργιο..
    μπορεί ας πούμε να αισθάνεσαι καλυμμένος με όσα έχεις ζήσει(αναμνήσεις),με όσα έχεις μάθει(γνώσεις,πεποιθήσεις)� �αι να μη σε ενδιαφέρει να αποκτήσεις κάτι παραπάνω..
    Αν και δε νομίζω να είναι το δεύτερο..μάλλον φταίει το μυαλό σου..σε καταλαβαίνω γιατί κι εγώ είμαι στην ίδια κατάσταση..

    Εγώ λέω πάντως να κάνεις την προσπάθεια να δώσεις έστω ένα μάθημα και να το περάσεις μετά μπορεί να αλλάξεις τρόπο που βλέπεις τον εαυτό σου και όλα αυτά που πιστεύεις για σένα..ίσως είναι και θέμα αυτοπεποίθησης που αισθάνεσαι τόσο κατατονικό το μυαλό σου..
    ηθελα να σε ρωτησω αν νοιοθεις ενα κενο στο μυαλο σου οταν εισαι με αλλους και δεν εχεις κατι να πεις .και πως το χειριζεσαι οταν εισαι με αλους οι αλλοι το παρατηρουν οτι δεν μιλας ; αυτο το συμτωμα ποσο καιρο το εχεις ;πιστευεις οτι θεραπαιυεται;

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    200
    Quote Originally Posted by σακης View Post
    Serios δεν ξερω αν θα σε καθυσηχασει καπως απο αυτο που θα σου πω, αλλα πανω κατω ειχα την ιδια εμπειρια.Οταν επαθα το πρωτο επεισοδιο εκατσα 1.5 χρονο απραγος μεχρι να συνερθω περιπου, που επισης ειχα παρατησει την σχολη, και την συνεχισα αργοτερα μετα απο τον 1.5 χρονο και την εβγαλα εις περας.

    Κανε λιγο υπομονη και με τον καιρο σιγα σιγα αρχησε να ασχολησε με τα μαθηματα, για να μπαινεις σταδιακα σε μια ροτα οσο αφορα τη σχολη σου και στις αλλες δραστηριοτητες σου.Μην το αφηνεις..οσο το αφηνεις θα σε αφηνει κι αυτο..
    σακη τι φαρμακα παιρνεις και πως καταφερες να βγαλεις τη σχολη σου?εγω παλευω εδω κ ενα χρονο με ψυχωση ρισπερνταλ 6γμ αρχικη το πασχα πηγα στα 2μγ και ειδα δυο ματια με τα ματια κλειστα κ αυξησα τη δοση σε 4μγ σε αυτον τον ενα χρονο περασα ενα μαθημα,,,ο γιατρος λεει να λλαξω φαρμακο αλλα φοβαμαι

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    169
    κι εγω δε μπορω να εκφραστω οπως παλια και στο γραπτο και στο προφορικο λογο.ημουν χθες για καφε με παρεα και ολο λεγανε καφριλες και αστεια απο αυτα που λεω κι εγω κι ενω πριν το επεισοδιο θα συνεχιζα το χαβαλε χθες ειπα κανα 2 ατακες μονο.ουτε στη σχολη μπορω να αποδωσω δε διαβαζα και εγραφα πανω απο 7 τωρα διαβασμα ολη την υλη και με το ζορι 5.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    200
    Quote Originally Posted by loca View Post
    κι εγω δε μπορω να εκφραστω οπως παλια και στο γραπτο και στο προφορικο λογο.ημουν χθες για καφε με παρεα και ολο λεγανε καφριλες και αστεια απο αυτα που λεω κι εγω κι ενω πριν το επεισοδιο θα συνεχιζα το χαβαλε χθες ειπα κανα 2 ατακες μονο.ουτε στη σχολη μπορω να αποδωσω δε διαβαζα και εγραφα πανω απο 7 τωρα διαβασμα ολη την υλη και με το ζορι 5.
    τι σχολη εισαι?ποσα μαθηματα εχεις περασει οσο πινεις φαρμακα?κ γ ποσο καιρο πινεις τα φαρμακα?

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by darkprincess View Post
    σακη τι φαρμακα παιρνεις και πως καταφερες να βγαλεις τη σχολη σου?εγω παλευω εδω κ ενα χρονο με ψυχωση ρισπερνταλ 6γμ αρχικη το πασχα πηγα στα 2μγ και ειδα δυο ματια με τα ματια κλειστα κ αυξησα τη δοση σε 4μγ σε αυτον τον ενα χρονο περασα ενα μαθημα,,,ο γιατρος λεει να λλαξω φαρμακο αλλα φοβαμαι
    σαν ονειρο ενω κοιμοσουν μιαζει αυτο...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    200
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    σαν ονειρο ενω κοιμοσουν μιαζει αυτο...
    δεν κοιμομουν ειμαι σιγουρη,,,ηταν με κλειστα ματια κ ηταν ξεκαθαρη η εικονα μονο δυο ματια ολοασπρα πλατια για 3 δευτερολεπτα αρα λογικα δεν ηταν της φαντασιας μου νμζ

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    πως ξεχωριζετε τη φυσιολογικη βαρεμαρα απο την παθολογικη αδρανεια??
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Ποτε, ποτε, ποτε μην το βαζετε κατω
    By Madlylove in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 52
    Last Post: 05-12-2012, 18:29
  2. Η ΖΩΗ ΜΟΥ ΧΩΡΙΣ ΑΥΤΗ
    By marianthi567 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 29
    Last Post: 10-08-2011, 00:46
  3. Ποτε το εγω γινεται μοναξια;και ποτε το σημπαν ολοκληρο
    By pikos in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 02-08-2008, 01:03
  4. ΑΠΡΑΞΙΑ
    By La_ViTa in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 20
    Last Post: 20-11-2007, 11:55

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •