ανησυχω πολυ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
  1. #1

    ανησυχω πολυ

    καταρχην να σας καλημερησω ολους ειναι η πρωτη μου φορα που γραφω. το προβλημα μου εν συντομια(οσο μπορω) ειναι οτι εδω και αρκετο καιρο εχω πολλα κολληματα. ημουν σχεδον βεβαιος οτι εχω ΙΨΔ ωστοσο ο ψυχολογος μου (που κανω μαζι του συνεδριες εδω και ενα περιπου χρονο) ειναι πεποισμενος οτι δεν εχω κατι τετοιο, εχω βεβαια ψυχαναγκασμους που απο οτι μου λεει ειναι ενα κοινο συμπτωμα με το ΙΨΔ ωστοσο σε εμενα ειναι το αγχος και μονο. προσπαθω να παρω ικανοποιηση. εχει κανεις αλλος παρομοια συμπτωματα?

  2. #2
    βλεπω οτι κανενας δεν σχολιασε το μυνημα μου, ελπιζω σημερα να υπαρξει καποιος...

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    9
    Kαλημέρα Στέφανε! Έχω την αίσθηση ότι το άγχος δημιουργεί ψυχαναγκασμούς χωρίς να είναι υποχρεωτικά ΙΨΔ.
    Άλλωστε πολλά συμπτωματα είναι κοινα με διαφορετικές ασθένειες!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    384
    Quote Originally Posted by στεφανος View Post
    καταρχην να σας καλημερησω ολους ειναι η πρωτη μου φορα που γραφω. το προβλημα μου εν συντομια(οσο μπορω) ειναι οτι εδω και αρκετο καιρο εχω πολλα κολληματα. ημουν σχεδον βεβαιος οτι εχω ΙΨΔ ωστοσο ο ψυχολογος μου (που κανω μαζι του συνεδριες εδω και ενα περιπου χρονο) ειναι πεποισμενος οτι δεν εχω κατι τετοιο, εχω βεβαια ψυχαναγκασμους που απο οτι μου λεει ειναι ενα κοινο συμπτωμα με το ΙΨΔ ωστοσο σε εμενα ειναι το αγχος και μονο. προσπαθω να παρω ικανοποιηση. εχει κανεις αλλος παρομοια συμπτωματα?
    Αν είσαι πεπεισμένος πως έχεις ΙΨΔ είναι σχεδόν μαθηματικά εξακριβωμένο πως θα το πάθεις κιόλας .... Ξεκόλλα με τα συμπτώματα, τα συμπτώματα από μόνα τους δεν λένε κάτι. Κοιτά να βρεις τρόπους να χαλαρώνεις και να αισθάνεται το μυαλό σου γαλήνη...
    Ας ξεκλειδώσουμε την σκέψη μας.... http://www.tokleidi.com/

  5. #5
    σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας, το ιψδ η το χεις η οχι, ωστοσο δεν ειναι εκει το θεμα, το θεμα ειναι οτι οι καταναγκασμοι μου εχουν να κανουν με απωλεια ικανοποιησης οπως λεει κ ο ψυχολογος μου, γι αυτο δημιουργω φαντασιωσεις. τελοσπαντων ελπιζω καποια μερα να το καταλαβω!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    113
    εν μπορω να καταλαβω τ εννοεισ οταν λεσ :σε εμενα ειναι το αγχος και μονο. προσπαθω να παρω ικανοποιηση. θα σ πω κατι αντιστοιχο π περασα..ηταν μια περιοδοσ (προσφατα) που κοιτουσα βιντεο με ανορεξικεσ..μ ειχε κολλησει στ μυαλο μ οτι επειδη εν ετρωγα θα γινομουν κ εγω..και να σ πω την αληθεια? αυτο ηθελα να γινω ανορεξικη...γ αυτο κ αναρωτιομουν μηπωσ εχω ανορεξια? τι γινεται αν συνεχισω να μην τρωω κλπ...οποτε σκεψου τ ε3ησ..μηπωσ ολα ειν στ μυαλο σ και επιρεασμενοσ απο οσα εχεισ διαβασει η εχεισ δει θελεισ να παθεισ κατι αντιστοιχο και μαγαλοποιεισ το προβλημα σ..? συζητησε το με τον ψυχολογο σ...

  7. #7
    Quote Originally Posted by swaggy97 View Post
    εν μπορω να καταλαβω τ εννοεισ οταν λεσ :σε εμενα ειναι το αγχος και μονο. προσπαθω να παρω ικανοποιηση. θα σ πω κατι αντιστοιχο π περασα..ηταν μια περιοδοσ (προσφατα) που κοιτουσα βιντεο με ανορεξικεσ..μ ειχε κολλησει στ μυαλο μ οτι επειδη εν ετρωγα θα γινομουν κ εγω..και να σ πω την αληθεια? αυτο ηθελα να γινω ανορεξικη...γ αυτο κ αναρωτιομουν μηπωσ εχω ανορεξια? τι γινεται αν συνεχισω να μην τρωω κλπ...οποτε σκεψου τ ε3ησ..μηπωσ ολα ειν στ μυαλο σ και επιρεασμενοσ απο οσα εχεισ διαβασει η εχεισ δει θελεισ να παθεισ κατι αντιστοιχο και μαγαλοποιεισ το προβλημα σ..? συζητησε το με τον ψυχολογο σ...
    το ξερω οτι ολο αυτο ειναι στο μυαλο μου. ικανοποιηση ενοω, οτι αυτο μου ειπε ο ψυχολογος γιατι εγω επεμενα οτι εχω ΙΨΔ, και μου ελεγε οτι εχω καταναγκασμους αλλα οχι ΙΨΔ, η διαφορα σε μενα ειναι οτι απο αυτο που κανω ειναι οτι προσπαθω να παρω ικανοποιηση και οχι να διωξω κατι κακο που μπορει να συμβει(οπως συμβαινει με την ΙΨΔ). μου λειπει δηλαδη αυτο που φαντασιωνομαι και αισθανομαι ενοχος που το σκεφτομαι γι αυτο και τυρανιεμαι. ενα χρονο τωρα δεν εχει καταλαγιασει, ο ψυχολογος μου λεει οτι δεν χειροτερεψα, απλα ειναι τα σταδια αυτης της παθησης, και οτι αυτο που γινεται ειναι οτι μου λειπει περισσοτερο

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    692
    Quote Originally Posted by στεφανος View Post
    καταρχην να σας καλημερησω ολους ειναι η πρωτη μου φορα που γραφω. το προβλημα μου εν συντομια(οσο μπορω) ειναι οτι εδω και αρκετο καιρο εχω πολλα κολληματα. ημουν σχεδον βεβαιος οτι εχω ΙΨΔ ωστοσο ο ψυχολογος μου (που κανω μαζι του συνεδριες εδω και ενα περιπου χρονο) ειναι πεποισμενος οτι δεν εχω κατι τετοιο, εχω βεβαια ψυχαναγκασμους που απο οτι μου λεει ειναι ενα κοινο συμπτωμα με το ΙΨΔ ωστοσο σε εμενα ειναι το αγχος και μονο. προσπαθω να παρω ικανοποιηση. εχει κανεις αλλος παρομοια συμπτωματα?
    Δεν εχω καταλαβει ακριβως...
    Δεν εχεις ΙΔΨ αλλα εχεις καταναγκασμους που σου προκαλουν αγχος;
    Οταν λες καταναγκασμους που σου προκαλουν ικανοποιηση τι εννοεις;
    Το αγχος που ακριβως βρισκεται;
    Καταλαβαινω οτι μπορει να εισαι ταραγμενος αλλα δωσε μας να καταλαβουμε λιγο καλυτερα.

  9. #9
    Quote Originally Posted by Blue9791 View Post
    Δεν εχω καταλαβει ακριβως...
    Δεν εχεις ΙΔΨ αλλα εχεις καταναγκασμους που σου προκαλουν αγχος;
    Οταν λες καταναγκασμους που σου προκαλουν ικανοποιηση τι εννοεις;
    Το αγχος που ακριβως βρισκεται;
    Καταλαβαινω οτι μπορει να εισαι ταραγμενος αλλα δωσε μας να καταλαβουμε λιγο καλυτερα.
    εχω καταναγκασμους, δηλαδη, σκεφτομαι κατι (σεξουαλικου περιχομενου) και πρεπει να το ξαναφερω στο μυαλο μου και να το ξαναζησω, επειδη ομως το θεωρω λαθος αυτο που κανω με τον καταναγκασμο τιμωρω τον εαυτο μου. ο ψυχολογος μου λεει οτι αισθανομαι ενοχος απεναντι στη γυναικα μου (ειμαι παντρεμενος και εχω ενα παιδι 4 χρονων), οταν δηλ βλεπω μια γυναικα στο δρομο το μυαλο μου κατευθειαν κανει φαντασιωσεις (αυτο σημαινει οτι προσπαθω να παρω ικανοποιηση), και σ αυτο ο ψυχολογος μου λεει ειναι οτι επιδη μου λειπει αυτου του ειδους το σεξ που κανω στη φαντασιωση μου, εχω ομως φτασει σε σημειο να μπαινω πχ στο λεοφωρειο για να πάω στη δουλεια μου και να εχω διαρκως τα ματια κλειστα, στην τηλεοραση βλεπω μονο εκπομπες αθλητικες η πολιτικες(εκει δηλαδη που δεν δειχνει προκλητικες γυναικες). ρε γαμωτο αυτο που καποτε ηταν απολαυση για μενα να παιρνω το "ματακι μου" οπως καθε φυσιολογικος ανθρωπος, τωρα αυτο για μενα ειναι καταστροφη.

  10. #10
    α, οσο για το αγχος που λεω, αυτο βρισκεται μολις δω αυτην την εικονα, γιατι αμεσως σκεφτομαι "ωχ τωρα πρεπει να κανω φαντασιωση" "ωχ θα τελειωσει γρηγορα αυτη η φαντασιωση?" και αυτο με αγχωνει, επισης και κατα τη διαρκεια των ψυχαναγκασμων μου αν ακουστει καποιος θορυβος ή κατι σκεφτω εκεινη την ωρα και μου αποσπασει την προσοχη πρεπει να το ξανακανω παλι απο την αρχη

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Στεφανε για να παρεις μια ιδεα απο ιψδ σου περιγραφω πως το βιωνω εγω δινοντας σου παραδειγμα ιδεοληψιας και ψυχαναγκασμου.
    Ιδεοληψια: Τωρα αν βγω απο σπιτι θα παθω αμνησια και δεν θα μπορω να γυρισω
    Ψυχαναγκασμος: Σε ολο τον δρομο και μεχρι αν γυρισω σπιτι μετραω βηματα , κανω μαθηματικες πραξεις , τραγουδαω απο μεσα μου κλπ.

    Η ιδεοληψια μου προκαλει τρομο , ταχυκαρδιες , ανησυχια και με τον ψυχαναγκασμο προσπαθω να διωξω αυτη την σκεψη απο το μυαλο μου και να ηρεμησω απο το αγχος , αλλα αισθανομαι ασχημα για τον ψυχαναγκασμο και δεν θελω να το κανω και ασε που εντελει δεν με ηρεμει κιολας ουτε παιρνω ευχαριιστηση.

  12. #12
    [QUOTE=betelgeuse;445571]Στεφανε για να παρεις μια ιδεα απο ιψδ σου περιγραφω πως το βιωνω εγω δινοντας σου παραδειγμα ιδεοληψιας και ψυχαναγκασμου.
    Ιδεοληψια: Τωρα αν βγω απο σπιτι θα παθω αμνησια και δεν θα μπορω να γυρισω
    Ψυχαναγκασμος: Σε ολο τον δρομο και μεχρι αν γυρισω σπιτι μετραω βηματα , κανω μαθηματικες πραξεις , τραγουδαω απο μεσα μου κλπ.

    Η ιδεοληψια μου προκαλει τρομο , ταχυκαρδιες , ανησυχια και με τον ψυχαναγκασμο προσπαθω να διωξω αυτη την σκεψη απο το μυαλο μου και να ηρεμησω απο το αγχος , αλλα αισθανομαι ασχημα για τον ψυχαναγκασμο και δεν θελω να το κανω και ασε που εντελει δεν με ηρεμει κιολας ουτε παιρνω ευχαριιστηση.[/QUOTE
    Με αυτο τι ακριβως προσπαθεις να μου πεις, οτι εχω το ιδιο? γιατι ο ψυχολογος μου λεει οτι εχω διαφορες απο το ΙΨΔ. δεν ξερω εχω απελπιστει

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Για να σου πω και εγω οτι δεν ειναι το ιδιο.
    Δεν παιρνω καμμια ικανοποιηση και υποφερω απο αυτο.
    Εσυ δεν περιγραφεις καν καποια ιδεοληψια που ειναι το βασικο στην ιψδ.

  14. #14
    Quote Originally Posted by betelgeuse View Post
    Για να σου πω και εγω οτι δεν ειναι το ιδιο.
    Δεν παιρνω καμμια ικανοποιηση και υποφερω απο αυτο.
    Εσυ δεν περιγραφεις καν καποια ιδεοληψια που ειναι το βασικο στην ιψδ.
    σ ευχαριστω για αυτο που μου λες μου δινεις θαρρος, ειλικρινα, ομως τι στο διαολο εχω, βασανιζομαι πααααρα πολυ. για ολο τον κοσμο που εχει ενα ψυχικο θεμα, του λενε να παει μια βολτα να ξεσκασει, σ εμενα αυτον ΔΕΝ ισχυει, γιατι εκει ακριβως ειναι το δικο μου προβλημα, αν παω εξω θα δω γυναικες και θα κανω ψυχαναγκασμους. ακομα και στο σπιτι οταν ειμαι το παραμικρο μου δινει φαντασιωση και και φυσικα κατ επεκταση ψυχαναγκασμο. δεν ξερω ελπιζω μονο σε αυτο που λεει ο ψυχολογος μου, οτι ξεπερνιεται

  15. #15
    α, συγνωμη ξεχασα, ιδεοληψια εχω αυτο ειναι σιγουρο, αφου μου κολανε ιδεες οτι αν βγω στο δρομο θα δω καποια γυναικα και πρεπει να κανω ψυχαναγκασμο.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Να ανησυχώ;
    By sullengirl_deleted in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 5
    Last Post: 10-05-2013, 07:19
  2. Ανησυχω με αυτα που ακουω
    By multikara in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 04-05-2012, 11:10
  3. ΑΝΗΣΥΧΩ!!!!!!!!
    By SpyrosGR21 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 29-10-2006, 19:52
  4. Ανησυχώ
    By aporia in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 11-06-2005, 02:05

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •