Μια Διαφορετική αντίληψη για τη σχιζοφρένεια - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 23 of 23
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Μήπως έχει σχέση και η φαρμακευτική αγωγή? Όσοι παίρνουν φάρμακα δηλαδή, μετά την εκδήλωση της ασθένειας να μην τα καταφέρνουν τόσο καλά στα τέστ νοημοσύνης, όσο ενδεχομένως θα τα κατάφερναν πριν την εκδήλωση της ασθένειας και την φαρμακευτική αγωγή?
    Το iq μετρήθηκε ενώ τα άτομα βρίσκονταν υπό θεραπεία με φαρμακευτική αγωγή?
    Από ότι έχω διαβάσει η ασθένεια δεν κάνει διακρίσεις. Τα άτομα ανώτατης μόρφωσης όμως έχουν καλύτερη πρόγνωση για βελτίωση.
    Εχω διαβασει καπου οτι με την ασθενεια αυτη ερχεται και μια μικρη πτωση στο IQ αλλα δεν θυμαμαι που το διαβασα ετσι το μεταφερω σαν κουτσομπολιο.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    214
    Εγώ πάντως σπούδασα Φυσικές Επιστήμες με καλούς βαθμούς.
    Έκλεψα στα φάρμακα να πω όμως και δεν το συνιστώ σε άλλους.
    Τα τεστ νοημοσύνης περισσότερο μετράνε την κουλτούρα ενός ατόμου που φυσικά είναι μεγαλύτερη όσο καλύτερη εκπαίδευση έχει.
    Τώρα για το φτωχός, αμόρφωτος (χωρίς πτυχίο πανεπιστημίου εννοώ), σχιζοφρενής (με το πριόνι),χωρίς σχέσεις και με χαμηλό iq, δεν έχω να πω τίποτα. Μια χαρά περίπτωση για να κομπάζουν οι πραγματικοί βλάκες.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Ρε παιδιά μην μπερδεύετε το IQ με την πονηρειά και την κοινωνική εξυπνάδα (που είναι ενδεικτικότεροι δείκτες λειτουργικότητας). Το δεύτερο ειδικά θέλει μεγάλη προσπάθεια για το βελτιώσει κάποιος με ψυχική πάθηση. Και εγώ νιώθω ώρες ώρες κοινωνικά χαζός......

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    214
    Originally posted by vince
    Ρε παιδιά μην μπερδεύετε το IQ με την πονηρειά και την κοινωνική εξυπνάδα (που είναι ενδεικτικότεροι δείκτες λειτουργικότητας). Το δεύτερο ειδικά θέλει μεγάλη προσπάθεια για το βελτιώσει κάποιος με ψυχική πάθηση. Και εγώ νιώθω ώρες ώρες κοινωνικά χαζός......
    Eγώ νιώθω ότι στην Ελλάδα γενικά, προωθούνται να βρίσκονται μπροστά (με πόρους που απευθύνονται σε ικανότερους) άτομα, τα οποία θα συντηρήσουν την βαβούρα, την ακατανοησία, και το μέτριο επίπεδο καλλιέργειας.
    Δεν προχωράω σε καμιά θεωρία συνομωσίας αλλά αν συγκρίνει κανείς τι γράφεται και τι λέγεται στην Ελλάδα και σε μια χώρα της Βόρειας Ευρώπης π.χ. θα διακρίνει τις διαφορές. Για παράδειγμα λόγος με όρους οικονομικούς, στρατιωτικούς, επιστημονικούς, που δεν τους καταλαβαίνει το ευρύ κοινό και που πιθανόν να χρησιμοποιούνται και λάθος για λόγους εντυπωσιασμού στην Ελλάδα (πρόσφατα ο όρος ασύμμετρη απειλή, ο οποίος είναι μεν καινούριος στρατιωτικός όρος αλλά ειπώθηκε χωρίς να εξηγηθεί η σημασία του) και λόγος βατός, λογικός και με σωστή χρήση των επιστημονικών όρων σε μια χώρα της Β. Ευρώπης.
    Επίσης νιώθω μια κοινωνική χαζομάρα λόγω της οικονομικής κατάστασης κυρίως (δεν υπάρχουν ερεθίσματα), αλλά εξαρτάται και από τον κοινωνικό περίγυρο.
    Όταν ο κοινωνικός περίγυρος μιλάει για τζιπ, διακοπές, εξοχικά, εξόδους, σπίτια, έπιπλα κλπ. τι να πεις.
    Μου έχει τύχει όμως να ακούω καθημερινά πράγματα από ανθρώπους επιστήμονες (από το κόλλησα με το κατσαριδάκι πίσω από ένα φορτηγό μέχρι την αλλαγή του κλίματος ή το εκπαιδευτικό σύστημα στην Ελλάδα) και να μου αρέσει η συζήτηση.
    Δυστυχώς γίναμε η Ελλάδα του πρώτου κοινωνικού περίγυρου.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Βλέπω πως μερικές απόψεις διαφορετικές από αυτές του Eagle διαγράφηκαν...Λίαν δημοκρατικό και ευχαριστώ θερμά αυτούς που το έκαναν.......

  6. #21
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033
    Originally posted by kassi_21
    Βλέπω πως μερικές απόψεις διαφορετικές από αυτές του Eagle διαγράφηκαν...Λίαν δημοκρατικό και ευχαριστώ θερμά αυτούς που το έκαναν.......
    ?

    Από τη στιγμή που αυτό που λες δεν έγινε από εμένα, τότε από ποιον έγινε?
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Originally posted by NikosD.


    Από τη στιγμή που αυτό που λες δεν έγινε από εμένα, τότε από ποιον έγινε?
    Κατά πρώτον χαίρομαι που αυτό δεν έγινε από εσάς...Πολύ πιθανόν ο \"κάποιος\" να πειράζει λίγο τους κώδικες και να διαγράφει κατά τα ελέη του......Σε αυτήν την περίπτωση αρνούμαι καν να μπω στον κόπο να επιτεθώ για το ότι δεν έγινε σεβαστό να υπάρχουν και αντίθετες απόψεις.......

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Αυτο με τη διαγραφη...εντελως τυχαια προ τριων ημερων επεσα σε ενα περιεργο bug...απλως δεν θελω να αναφερω περισσοτερα θα στειλω U2U στον administrator...μπορει και να μην ειναι τιποτα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •