Δε ξερω τι τιτλο να βαλω
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 80
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    157

    Διπολικη και άλλα.. αποριες..

    Δε ξέρω αν γράφω στο σωστό μέρος (αν οχι πειτε μου να το διαγραψω απο εδω). Εν μέρη κολάει.
    1) Έχει διαγνωστεί κανείς ταυτόχρονα με Μείζων Κατ/κή Διατ-ΔΕΠΥ(παλιοτερα ή και σαν ενηλικας)-Διπολική(σε όποιο βαθμό)-Μεθ/κή Διατ. Προσ/τας?
    2) Πώς τα αντιμετωπίζετε?
    3) Γίνεται να υπάρχουν όλα αυτά μαζί σε εναν ανθρωπο? Δε σκάω για τις ταμπέλες, ναι μου φαίνονται πολλά, αλλα δε ξέρω μου φαίνεται το μυαλο κουβαρι/λαβιρινθος που δε βγαίνει ακρη..
    4) Τί διορθώνεις πρώτα ετσι μπας και δεις μια τοοση δα μικρη βελτιωση να παρεις λιγο κουραγιο?
    5) Γεννιέσαι ετσι ή γίνεσαι?
    6) Φταίει ο εαυτός σου ή κάποιος/κατι αλλο?
    7) Διορθώνονται αυτα και μετα απο ποσο καιρο? Βλεπεις τους ανθρωπους στο δρομο και αποοητευεσαι/ζηλευεις. Θα γινεις ποτε φυσιολογικος ανθρωπος και εσυ σαν αυτους?
    8) Ποιος μπορεί να σε καταλάβει? απο τους ανθρωπους γυρω σου? ή που μπορεις να βρεις καποιον να σε καταλαβαινει/αντεχει?

    Λαβυρινθος.
    Last edited by in_flames; 02-08-2013 at 12:51.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    λαβυρινθος δε λες τιποτα εγω δε καταλαβα καθολου

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    157
    Ουτε εγω καταλαβαινω και πολλα... ισως γι αυτο
    Τι να εξηγησω? Που με χανεις?

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    157
    Ξέρεις κανεναν που να εχει ταυτοχρονα καποια απο..
    μειζων καταθλιπτικη, Δ.Ε.Π.Υ., διπολικη, και μεθοριακη διαταραχη? αν ναι τοτε απαντα στα υπολοιπα
    αν παλι βγαζεις ακρη

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    εξηγισε μας τι ειναι αυτοι οι οροι που λες γιατι ομολογω δε καταλαβενω..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    157
    μειζων καταθλιπτικη διαταραχη, διαταραχη ελλειματικης προσοχης/υπερκινητικοτητας, διπολικη διαταραχη, και μεθοριακη διαταραχη προσωπικοτητας
    συγγνωμη αλεξανδρε για το δυσαναγνωστο του μηνυματος, κανω προσπαθεια να συγκεντρωθω να γραψω

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    157
    Ερωτηση 9) Πώς το αντιμετωπίζετε οταν αλλάζει η διάθεσή σας συνέχεια μέσα στη μέρα? Πρακτικά εννοώ. ή όταν έχετε αντικρουόμενα συναισθήματα ταυτόχρονα και είστε ικανοί για τα πάντα?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    157
    ερωτηση 10) τα χάπια που λέγονται ρυθμιστες διαθεσης(αντιψυχωσικα) μετα απο ποσο καιρο δρουν απο τη στιγμη που αρχισει καποιος να τα παίρνει??

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    μηπως εχεις νευρα και για αυτο εισαι ετσι? μου μιαζεις ανυσιχη

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    157
    Μπααα.. απογοητευση εχω τωρα γιατι θυμαμαι πως ημουν χτες και αγχος για το πως θα ειμαι παλι σημερα.
    Πολλα πανω κατω, ασχημα ομως πανω κατω. Καθε μερα. Μονο χτες ημουν για κανα 5ωρο νορμαλ και το καταευχαριστηθηκα μετα τα ιδια παλι. Προσπαθησα να απασχοληθω με διαφορα αλλα δε κρατησε για πολυ η ηρεμια.
    Πηρα προχτες 1η φορα αντιψυχωσικο, για κανα 3ωρο ημουν σωματικα κουρασμενη, αλλα το μυαλο ετρεχε το ιδιο και μετα υπνος.
    Χτες ημουν πολυ χαλια. Σε συνενοηση με το γιατρο πηρα 4πλη δοση μεχρι που μ επιανε λιποθυμια, ωσπου κοιμηθηκα.
    Γιατι τοσα πανω κατω? Και πολυ εντονα και τα 2..

  12. #12
    Λοιπόν είμαι απο τους πιο χαβαλέδες εδώ μέσα και γενικότερα με πολλά παιδιά τα έχουμε πει κατ'ίδιαν προσπαθώντας να βοηθήσει ο ένας τον άλλο,αλλά είναι κάποιες φορές που ειλικρινά μακάρι να μπορούσα να περάσω το χέρι μου μέσα απο την οθόνη να κεράσω έναν "μπακαλιάρο" (σε μένα τους ρίχνω απευθείας αλλά είναι δεκτοί εννοείται και απο άλλους).Ρε in flames δηλαδή με όλη την καλή διάθεση,κάθεσαι και καταπιάνεσαι τώρα με ορολογίες μεταπτυχιακής ψυχιατρικής την στιγμή που αναγνωρίζεις το βασικό σου πρόβλημα λέγοντας "έχω απογοήτευση".Γιατί δεν πιάνεις αυτή την μία ακρούλα του νήματος να την ακολουθήσεις σιγά σιγά και με ειλικρίνεια χωρίς να λες ψέμματα στον εαυτό σου να βρεις και απο που πηγάζει.Δεν στο λέω με επικριτικό τόνο,αλλά βιωματικά γιατί το παθαίνω και εγώ,πολλές φορές το μυαλό ξεστρατίζει απο το κυρίως πρόβλημα που προσπαθεί αναλύοντας να ξεπεράσει και διακλαδώνεται σε δαιδαλώδεις διαδρομές που μετέπειτα γίνονται όπως σωστά είπες λαβύρινθος.Αυτό συμβαίνει σε όλους όπως και τα ψυχολογικά σκαμπανεβάσματα,η ουσία παραμένει όμως ότι με τα φάρμακα δεν κάνεις τίποτα απολύτως.Παράδειγμα : Αν έχεις γρίπη,δε προσπαθείς να καταπολεμήσεις τα συμπτώματα (βήχας,πονόλαιμος,πυρετός κλπ) αλλά το μικρόβιο που τα προκαλεί.Εκεί πρέπει να εστιάσεις στην πηγή,ειλικρίνεια θέλει και θάρρος,και μπορεί να βρεθείς μπροστά σε ένα εμπόδιο που δεν είναι τόσο θεόρατο όσο ίσως να έχεις φανταστεί.Αλλά ακόμα και αν είναι τουλάχιστον θα έχεις αποκτήσει εικόνα,τώρα έχεις μπλεχτεί μέσα σε μια συμπλεγματική κατάσταση που την τροφοδοτείς συνεχώς.Και αν τώρα το κυρίως πρόβλημα έχει διημιουργήσει παρακλάδια που σου θολώνουν ακόμα περισσότερο το τοπίο και πρέπει να πιάσεις ένα τσεκούρι και να τα κατεβάσεις,εάν συνεχίσεις να μένεις στάσιμη και να εναποθέτεις ελπίδες ευθυμίας σε μαγικά χαπάκια αργότερα θα θες husqvarna αλυσοπρίονο στα 100cc με 5 κιλοβατόρες ισχύ για να βγάλεις άκρη.
    Once more into the fray,Into the last fight I'll ever know...Live and die on this day.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Οι πολλες διαγνωσεις δεν λενε κατι , οταν υπαρχει ψυχιατρικο προβλημα μπορει καποιος να εμφανιζει συμπτωματα απο πολλες διαταραχες , αλλα πιστευω πως κατι θα υπερισχυει.
    Εγω εχω ιψδ , και αυτο ειναι το βασικο προβλημα , αλλα απο εκει προηλθαν αλλα ψυχιατρικα προβλημα (Κρισεις πανκου , αποπροσωποποιηση , αγοραφοβια , καταθλιψη , διαφορα διατροφικα θεματα ) .
    Τι κανεις λοιπον σε αυτη την περιπτωση ? Bρισκεις ποιο ακριβως ειναι το προβλημα , πχ σε εμενα ιψδ , και τι το προκαλει πχ αγχος . Αφου λοιπον βρεις τι στο προκαλει προσπαθεις να αντιμετωπισεις την αιτια.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    157
    Δε με ενδιαφέρουν οι τιτλοι. Το μονο που εκανα με τους τιτλους ειναι να τρομαξω. Τους χρησιομοποιησα μονο για να αναγνωρισω τα χαρακτηριστικα τους στην καθημερινοτητα μου, μπας και πω, "κοιτα εδω ειναι η λαθος συμπεριφορα σου", να τη δω, να την κατανοησω οτι ειναι λαθος και να την αλλαξω.
    Ρωτησα απλα για ολα αυτα, οχι για τους τιτλους τους, αλλα για να δω αν παλευονται ολα αυτα μαζι.
    Δε μ αρεσει να παιρνω χαπια, η μανα ειναι αρκετα εθισμενη σε παρομοια και εχω δει τι γινεται. Θελω να τα εκοβα το συντομοτερο.
    Προσπαθησα χτες να κανω οτιδηποτε. Είπα οτι θελει να ρθει ας ερθει θα το ξεπερασω και παλι. Δεν το ελεγχω ομως. Γινονται απο μονα τους τα πανω κατω. Και η απιογοητευση μεγαλωνει γιατι η οποια προσπαθεια παει στραφι.
    Γι αυτο ρωταω πρακτικα, ελεγχει κανεις τα πανω κατω του μεσα στη μερα? Τι κανει εκεινη την ωρα για να συμαζεψει τα ξεσπασματα αυτα?

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    157
    Αναγνωριζοντας τα συμπτωματα οπως λετε, απο τι προερχονται, περισσοτερο τις τελευταιες μερες, εχω τα περι διπολικης. Τι να κανω οταν ανεβοκατεβαινω? Με τι να απασχοληθω για να ηρεμισω? Τι να κανω? Υπαρχει κατι? Να παω βολτα? Μπορει να κανω οτιδηποτε, να κατσω σπιτι, σπαω τα παντα κλπ, να μιλησω με καποιον εξαγριωνομαι. Τα χάπια δε με βοηθανε, μονο να κοιμηθω με βοηθανε

Page 1 of 6 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Δεν ξέρω τί τίτλο να βάλω!
    By ΓιάνναΜαρκ in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 04-10-2012, 21:40
  2. δεν ξερω τι τιτλο να βαλω
    By agnwstos in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 23-09-2012, 19:45
  3. δε ξερω τι τιτλο να βαλω!
    By evitaki in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 64
    Last Post: 18-05-2012, 18:29
  4. ...δεν ξερω τι τιτλο να βαλω...
    By jo Chi in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 01-02-2011, 03:33
  5. Δεν ξέρω τι τίτλο να βάλω
    By anwnimi in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 155
    Last Post: 14-10-2009, 21:42

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •