Εκτακτες συστολες - ταχυκαρδιες δεν μπορώ να βρω λύση ειναι το αγχος η όχι ;; - Page 19
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 19 of 21 FirstFirst ... 91718192021 LastLast
Results 271 to 285 of 308
  1. #271
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    141
    Γεια χαρά σε ολους !!
    Παλι εδώ με έχουν τρελάνει η αρρυθμίες και η ταχυκαρδία που με φοβίζει πιο πολύ.
    Όπως έχω ξανά γράψει το πρόβλημα δημιουργήθηκε πριν ενα χρονο ακριβώς.
    Και ακόμη τα ίδια κάπου είχα ηρεμήσει οι αρρυθμίες δεν φυγαν ποτε απλως δεν είχα ταχυκαρδία.
    Αυτό που νιώθω είναι στα καλά καθουμενα που μπορεί να μην έχω καμια αρρυθμία να αρχίζει να παλετε η καρδιά μου αλλες φορες πολύ γρήγορα και αλλες πιο ήπια με ακανόνιστο ρυθμό και στα καπάκια αρρυθμία και άλγος .

    Προσπαθώ να το αντιμετωσω με σταθερή διαφραγματικη αναπνοή έτσι όπως ερχετε φεύγει απο μόνη της δεν όμως διαρκεί πανω απο 1 λεπτο .
    Παλι στον καρδιολόγο θα τρέχω ?
    Αντιμετωπίζει παιδιά κανεις αυτό απαίσιο συναίσθημα ?

  2. #272
    Quote Originally Posted by Alex89 View Post
    Γεια χαρά σε ολους !!
    Παλι εδώ με έχουν τρελάνει η αρρυθμίες και η ταχυκαρδία που με φοβίζει πιο πολύ.
    Όπως έχω ξανά γράψει το πρόβλημα δημιουργήθηκε πριν ενα χρονο ακριβώς.
    Και ακόμη τα ίδια κάπου είχα ηρεμήσει οι αρρυθμίες δεν φυγαν ποτε απλως δεν είχα ταχυκαρδία.
    Αυτό που νιώθω είναι στα καλά καθουμενα που μπορεί να μην έχω καμια αρρυθμία να αρχίζει να παλετε η καρδιά μου αλλες φορες πολύ γρήγορα και αλλες πιο ήπια με ακανόνιστο ρυθμό και στα καπάκια αρρυθμία και άλγος .

    Προσπαθώ να το αντιμετωσω με σταθερή διαφραγματικη αναπνοή έτσι όπως ερχετε φεύγει απο μόνη της δεν όμως διαρκεί πανω απο 1 λεπτο .
    Παλι στον καρδιολόγο θα τρέχω ?
    Αντιμετωπίζει παιδιά κανεις αυτό απαίσιο συναίσθημα ?
    Καλο μου παιδι, δε φανταζεσαι ποσο σε καταλαβαινω!! Επειδη δεν διαβασα ολες τις σελιδες ( μονο τις 2 πρωτες) δεν ξερω αν εχεις αποφασισει να πας σε ψυχολογο ή σε ψυχιατρο. Τον αυγουστο επαθα κριση πανικου με συμπτωματα εμφραγματος την ωρα που κοιμομουν.. Μετα απο αυτο και επειδη φοβηθηκα οτι κατι εχω, αγχωθηκα πως κατι εχω κ κολληςε το μυαλο μου σε αυτο.Ειχα εκτακτες και αρρυθμιες. Πηγα 3 φορες σε καρδιολογο και μια στα επειγοντα και φαντασου πως εκανα ηδη ψυχοθεραπεια. Εψαχνα στο ιντερνετ και τρελαινομουν χειροτερα. Δεν εχει προβλημα η καρδια σου, η ψυχη σου ζοριζεται, εφοσον το εχεις χιλιοψαξει! Σταματα να πηγαινεις σε καρδιολογους. Ειχα μεχρι και 10 εκτακτες την ωρα και ξερεις τι ηταν? αγχωδης διαταραχη. Ημουν στη πριζα! Περασαν μετα απο κανα 2 μηνο, 3 μηνο. Επαιρνα ηρεμιστικα βεβαια, ενα ελαφρυ, καθε φορα που δε τη παλευα και μαλλον ξεχαστηκα. Δεν σου προτεινω να παρεις φαρμακα αλλα πηγαινε σε εναν ψυχιατρο. Γιατι λεω ψυχιατρο? επειδη κι εμενα με χτυπαει στην αρρωστοφοβια το αγχος, θελω να ξερω οτι ο ανθρωπος που μου κανει ψυχοθεραπεια εχει και ευρυτερες γνωσεις ιατρικης, ετσι ωστε να του λεω να ψυχοσωματικα μου και να ξερει να μου απαντησει.Μην το αφηνεις ετσι. Αγχωνεσαι τσαμπα νομιζω. Α! Και κοψε το αλκοολ, δε βοηθαει στο αγχος! Αυτα, ελπιζω να ηρεμησεις συντομα

  3. #273
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Κοντα σου
    Posts
    421
    Μυστηριο πραγμα παντως ρε παιδι μου..την μια μπορει να εχω συνεχεια εκτακτες και την αλλη τιποτα. Σημερα μου καρφωθηκε η ιδεα οτι μπορει να φταιει και το euthyrox (χαπι για τον θυροειδη)..
    11/12/2006

  4. #274
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    141
    Γιώργο Συμφωνώ μαζί σου μια μέρα ξυπναω δεν θα έλεγα και καμια τρέμει διάθεση νορμαλ και δεν είχα ουτε μια έκτακτη την αλλη μέσα στην διάθεση με το που τροω πρωινό με επισκέφτηκαν οι άπειρες έκτακτες και για τελείωμα ταχυκαρδία να θέλει να σπάσει η καρδιά και δεν περνώ χάπια τίποτα μονο αυτό το ριμαδι τον καφέ πινω .

  5. #275
    Πραγματικα... οποιος δεν εχει αισθανθει τις εκτακτες δεν μπορει να το καταλαβει.... πολυ ψυχοφθορο. Και ο γιατρος που σου λεει οτι δςν εχεις κατι... αντε να σου βγει απο το μυαλο

  6. #276
    Quote Originally Posted by μυρτω93 View Post
    alex με holter τις κατεγραψες αυτες τις εκτακτες? εγω σε μια κακη μερα κανω χιλιαδες..οι 300 δεν ειναι πολλες οντως!
    Παλιο το ποστ . Το πιθανοτερο εινα7 οτι δεν θα παρω ποτε απαντηση. Εγω παρ ολα αυτα θα ρωτησω... οταν λες χιλιαδες... ποσες ; εγω σε κατασταση φουλ πανικου και χαλια ψυχολογιας εδειξε 12000 το χολτερ... απο τοτε το εχω ατο μυαλο μου. Ο καρδιολογος ειπε οτι εγω τρελλο αγχος και πιθανον να επητεαζουν και καποια φαρμακα που παιρνω και να κανουν παρενεργειες.

  7. #277
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    811
    Εγώ τα περνάω αυτα τωρα τελευταία παλι. Όχι κάθε μερα όμως. Δουλεύω σε νησί σε ενα απο τα καλύτερα του νησιού. Η δουλεια μου ειναι οδηγός εντός του συγκροτήματος και πηγαίνω κοσμο στα δωμάτια. Δεν ειναι τιποτα κουραστικό και αγχωτικό ισα ισα ειναη διασκεδαστική δουλεια. Η βάρδιες μου ειναι μια μερα πρωι μια μερα απόγευμα. Όταν ειμαι απόγευμα και ξεκινάω στις 3 πάντα πριν παω δουλεια εχω ταχυπαλμίες. Αυτο συμβαίνει τη τελευταία βδομάδα. Είχα και πριν 3 μήνες πολλα θέματα με τη καρδιά αλλα έκανα όλες τις εξετάσεις που μπορεις να κανεις και δεν βρέθηκε τιποτα! Πηγα σε έναν ομοιοπαθητικο ξεκίνησα θεραπεία και απο τοτε δεν με είχε πιασει τιποτα. Πολυ σπάνια να είχα κανένα σφίξιμο και αυτο ήταν όλο. Τωρα όμως εχει αρχίσει αυτο το πράγμα εδω κ 1 βδομάδα. Ξανά κάλεσα τον ομοιοπαθητικο ο οποίος ειναι και παθολόγος και μου ειπε οτι ίσως να μου πέφτει το ζάχαρο. Ήμουν μια μερα στη δουλεια και με έπιασε έντονη ταχυπαλμία στο ξαφνικό σαν να έσκασε κατι και ενα παιδί που ήταν μαζι μου μου έφερε αμέσως στιμενο χυμό πορτοκαλι. Μόλις το ήπια μερα απο 2-3 λεπτά ήρθα στα ισα μου. Απο τοτε πάντα παίρνω έναν χυμό πορτοκαλι μαζι μου και βοηθάει κάπως την κατάσταση. Αλλα και όταν σηκώνομαι απο το κρεβάτι για να ετοιμαστώ οι παλμοί ανεβαίνουν κατευθειαν και γρήγορα! Δεν ξερω τι αλλο μπορεί να ειναι. Άγχος πάντως δεν εχω άρα κατι αλλο φταίει. Ίσως η ζέστη ίσως όντως να πέφτει το ζάχαρο μου.

  8. #278
    Junior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    4
    Καλησπέρα στην ομάδα! Είμαι καινούριο μέλος κ ήθελα να μοιραστώ κι εγώ το πρόβλημα μου. Πριν από 3 μήνες μου ξεκίνησαν εκτακτες κ ταχυκαρδια 136 σφυξεις κατά διαστηματα. Κάποιες μέρες μες τη βδομάδα. Ενάμιση μήνα τώρα δε μ έχει αφήσει ούτε μια μέρα. Έχω καθημερινά 20 κ περισσότερες. Έκανα χολτερ, τριπλεξ κ τεστ κοποσεως. Όλα ήταν τέλεια. Έκανα θυροειδη, εξετάσεις αίματος για ηλεκτρολυτες κι ήταν όλα καλά. Επειδή όλο αυτό μου ξεκίνησε με ένα πρόβλημα στις αιμορροιδες σκέφτηκα μήπως είναι παρενέργειες απο φάρμακα κ βότανα κι αλοιφές που είχα πάρει τότε. Οι γιατροί μου είπαν πως δεν είναι αυτή η αιτία. Μέχρι και κάποια θήκη στο δόντι που είχα βάλει εκείνο το καιρό σκέφτηκα με ανασύσταση με άξονα, μήπως έφταιγε το υλικό. Οι γιατροί μου είπαν πως ούτε αυτή ήταν η αιτια. Μου έδωσαν το tenormin αλλά δε μ έπιασε καθόλου, μου δωσαν το inderal, το πίνω 2 μέρες τώρα αλλα έχω περισσότερες.. Μου Χαν δώσει xanax το ηπια μια βδομάδα, πάλι τα ιδια. Έχω τρελαθεί γιατί δεν έχω βρει την αιτία κ ένα χάπι που να με βοηθήσει να μη νοιώθω τις εκτακτες. Την ταχυκαρδια δε τη νοιώθω καθόλου. Οι εκτακτες με τρελαίνουν όλη μέρα. Κ σε ηρεμια όταν είμαι. Πρωί μεσημέρι βράδυ τις αισθανομαι. Οσοι το ξεπεράσατε με τι φαρμακα θεραπεύτηκατε; ποιο ήταν το χάπι που σας έκανε να μη τις αισθάνεστε; ευχαριστώ εκ των προτέρων!

  9. #279
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    380
    Καλησπερα efi, απο τη μια καλως ηρθες απο την αλλη λυπαμαι π σ ετυχε κ εσενα ολο αυτο κ αναγκαστηκες να ερθεις στο φορουμ,.. Αν βρεις τον λόγο π ξεκινησαν οι εκτατες πες μας κ εμας. Δυστυχως ουτε οι γιατροι δν ξερουν γτ ξεκινανε μονο γενικα δίνουν λογους, αγχος καφες τσιγαρο κτλ... Οι εκτατες ειναι να μην τις νιωσεις ολοι εχουν αλλα καποιοι τις νιώθουμε κα ν ξεκινήσουν δε φευγουν τελειως δε θελω να σε απογοητευσω οι περισσότεροι εδω εχουμς δοκιμασει τα πάντα κιψαμε τσιγάρο καφε η τα ελαττωσαμε αλλοι με γιόγκα αλλοι με. Άσκηση αλλα τελείως δς φευγουν, το μονο σιγουρο αφοθ εκανες ολες τις εξετασεις ειναι οτι ειναι ακινδυνες οσο κ αν καθε φορα π τις παθαινεις δε το πιστευεις.. Εννοείται οτι θα υπάρξουν μερες π δε θα τις νιωθεις έρχονται φευγουν αυτη τη δουλειά κάνουν.. Μήπως ζοριστηκες. Με. Κάποιο θεμα τελευταία;μήπως αλλαξες κατι;λιγο καφες παραπάνω λιγο φαγητο παραπανω τσιγάρο κατι;

  10. #280
    Junior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    4
    Όχι τίποτα απ αυτά, δεν έκανα, ούτε καφέ ούτε τσιγάρα, ας φύγουν έστω για λίγο όπως μου λες, γιατί εμένα 5 εβδομάδες δε μου χουν φύγει ούτε για μια μέρα.. Σ ευχαριστώ κι ας απογοητευτηκα..

  11. #281
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Έφη απλά υπομονή. Πάνε και έρχονται. Είχα να τις νιώσω από πέρυσι και πέρυσι που τις ένιωθα είχα να τις νιώσω από πρόπερσι. Είναι πολύ χάλια φάση τίποτα δε σε καθησυχάζει και δεν υπάρχει θεραπεία αλλά τουλάχιστον μην τις σκέφτεσαι πολύ γιατί γίνεται χειρότερο

  12. #282
    Junior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    4
    Elena όταν σου έρχονται πόσο καιρό τις νοιώθεις; κ πόσες εκτακτες κάνεις;

  13. #283
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Quote Originally Posted by Efi41 View Post
    Elena όταν σου έρχονται πόσο καιρό τις νοιώθεις; κ πόσες εκτακτες κάνεις;
    Αναλόγως... την πρώτη φορά που εμφανίστηκαν είχα νιώσει ελάχιστες και μια στο τόσο. Την δεύτερη δηλαδή πέρυσι είχα αρκετές αλλά ήμουν πολύ χάλια με το που ξεκίνησα αγωγή άρχισαν να λιγοστεύουν μέχρι που εξαφανίστηκαν σχεδόν τελείως με εξαίρεση κάποιες που ένιωθα μια στο τόσο μετά από πολύ έντονη γυμναστική αλλά ήταν ελάχιστες και δεν με ανησύχησαν καθόλου. Αυτή την φορά είναι χειρότερα από ποτέ, νιώθω πολλές και κάποιες είναι συνεχόμενες. Ανάλογα την ημέρα πάντα. Σήμερα για παράδειγμα είχα πολλά νεύρα και άγχος λόγω κάποιων γεγονότων και έχω νιώσει πολλές. Όταν είμαι πιο ήρεμη κάπως ηρεμούν και αυτές. Αν κουραστώ η γυμναστώ γίνεται χαμός.

  14. #284
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    3
    Efi41 μην αγχωνεσαι.Οσο τις σκεφτεσαι τοσο θα αυξανονται.Περασα απο αυτο το σταδιο με 3000 εκτακτες σε holter ρυθμου.Δε σταματαγανε ποτε.Εφτασε μια μερα και ξαφνικα σταματησαν.Προσπαθησε να ακολουθεις το ρυθμο ζωης που ειχες οσο και να σε ενοχλουν.Παντως οσο και να μη το πιστευεις καποια στιγμη σε αφηνουν μεχρι την επομενη φορα που θα πιεσεις τον εαυτο σου.Πιστεψε με ζω 30 χρονια με αυτες .

  15. #285
    Junior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    4
    Είμαι τόσο απελπισμένη που όντως μου φαινεται εξωπραγματικο το ότι μπορεί να υπάρξει έστω κ μια μέρα που δε θα τις νοιώσω. Αν είναι να πήγαινοερχονται δε με πολύ φοβιζει, έχω φοβηθει στην ιδέα μήπως δεν ξανά ζήσω έστω μια μέρα χωρίς αυτες. Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

Page 19 of 21 FirstFirst ... 91718192021 LastLast

Similar Threads

  1. άγχος, έκτακτες συστολές και τρελός φόβος
    By stilvie in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 102
    Last Post: 03-02-2023, 08:01
  2. Εκτακτες συστολες & αγχος.
    By Σάτυρος in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 60
    Last Post: 19-05-2015, 20:24
  3. Εκτακτες συστολες- Αρρυθμιες
    By vlaovic in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 24
    Last Post: 21-12-2012, 01:55
  4. εκτακτες συστολες
    By billys32 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 22-10-2012, 17:26
  5. Έκτακτες καρδιακές συστολές
    By predator in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 29-08-2012, 14:45

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •